Brantford & District Kennel & Obedience Club
Saturday, December 2, 2017



Related Results


Results courtesy of:


--- MJN Show Services---
Your exhibitor-friendly show services!
Phone: (416) 759-8593
www.mjnshowservices.com


Best In Show
Judge: Janet Lobb
Portuguese Water Dog  
GCh Claircreek Faro Do Atlantico
Points: 268 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Janet Lobb
Spaniel (English Cocker)  
GCh Carnaby Between Friends
Best Puppy In Show
Judge: Janet Lobb
Poodle (Standard)  
Ch Crystalton Tees Me HRH Aviator
Best Veteran In Show
Judge: Janet Lobb
Spaniel (American Cocker)  
GChEx Mario N Beechwood's Midnight Express
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Janet Lobb
Portuguese Water Dog  
Drewsar Enough Said








Group 1 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Carnaby Between Friends
  Spaniel (English Cocker)   62
Group 2nd   
GChEx Mario N Beechwood's Midnight Express
  Spaniel (American Cocker)   59
Group 3rd   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   47
Group 4th   
GCh Blackpool Jersey Girl
  Retriever (Golden)   46
BPIG    Sarabay Ridgepond What Goes Around   Retriever (Golden)   N/A
Best Veteran In Group   
GChEx Mario N Beechwood's Midnight Express
  Spaniel (American Cocker)   0
Best BBE In Group    Reidwood Fashion Statement   Setter (English)   0
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal

Select Bitch
GChEx Brackenmoor The Duchess




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GCh Legacyk Indecent Exposure

Best Of Opposite Sex
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy

Select Dog
Ch Mount Albion's Royal Onyx


Winners Dog: (1-0-2-1)
Leaside's Scout

Open Dog Class
1st Leaside's Scout



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rush's Cameron Cambridge



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rush's Cameron Cambridge

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rush's Cameron Cambridge


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Reidwood Fashion Statement



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Reidwood Fashion Statement

Reserve Winners Bitch
Serendipity's Dutchess Alice Maude

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Reidwood Fashion Statement

Open Bitch Class
1st Serendipity's Dutchess Alice Maude


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Bran Linn Amulet

Best Of Opposite Sex
GChEx Triseter Celtic Player




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Cornadore Avon To Annagh

Best Of Opposite Sex
GCh Aingeal Memories Of KD Live On



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Cornadore Avon To Annagh

Reserve Winners Bitch
Crossfire Catch The Thrill

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Crossfire Catch The Thrill

Open Bitch Class
1st Cornadore Avon To Annagh


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 11 pts (1-6-3-2)
GChEx Mario N Beechwood's Midnight Express

Best Of Opposite Sex
Ch Mar-K's Breaking News

Best Of Winners: (1-6-3-2)
Mar-K's Hot Topic

Best Puppy In Breed
Jaywyck's Remember The Magical Tymes

Select Dog
GCh WynRidge's Make It So

Select Bitch
Ch WynRidge's Black Magic Woman


Winners Dog: (1-6-3-2)
Krismyth Dark Tower

Open Dog Class
1st Krismyth Dark Tower

Veteran Dog Class
1st GChEx Mario N Beechwood's Midnight Express


Winners Bitch: (1-6-3-2)
Mar-K's Hot Topic

Reserve Winners Bitch
Harbor Bay's Sugar N' Spice

Junior Puppy Bitch Class
1st Silkroad's Totally Hair Barbie

Senior Puppy Bitch Class
1st Jaywyck's Remember The Magical Tymes
2nd Ashleysown Canadian Maid

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mar-K's Hot Topic

Open Bitch Class
1st Harbor Bay's Sugar N' Spice
2nd Jaywyck's Remember Those Magical Tymes


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Dual Lanes's Triumphant Beretta Storm

Best Of Opposite Sex
Ruffwood Agenda's Islay

Select Dog
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse


Veteran Dog Class
1st GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse


Winners Bitch: (0-2-2-0)
Ruffwood Agenda's Islay

Reserve Winners Bitch
Windy Hill's Pink Diamond

Open Bitch Class
1st Ruffwood Agenda's Islay
2nd Windy Hill's Pink Diamond


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Carnaby Between Friends

Best Puppy In Breed
Especially For You Henley



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Especially For You Henley

Reserve Winners Bitch
Warwick's The Best Is Yet To Come

Senior Puppy Bitch Class
1st Especially For You Henley

Open Bitch Class
1st Warwick's The Best Is Yet To Come


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh DerbyNOxford's Lady of Sonnets

Best Puppy In Breed
Nanjay's Just You Wait



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Nanjay's Just You Wait

Senior Puppy Bitch Class
1st Nanjay's Just You Wait


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
I.M. Navarone's Mr. Bean

Best Of Opposite Sex
Castlehill's Xpatriot At Farnadawly

Best Of Winners: (1-2-0-0)
I.M. Navarone's Mr. Bean


Winners Dog: (1-2-0-0)
I.M. Navarone's Mr. Bean

Open Dog Class
1st I.M. Navarone's Mr. Bean


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Castlehill's Xpatriot At Farnadawly

Reserve Winners Bitch
O'Morn Step That Step

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Castlehill's Xpatriot At Farnadawly

Open Bitch Class
1st O'Morn Step That Step


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Oakpoint Follyhill Winoka Showbz

Best Of Opposite Sex
Ch Ekahi Rissana Isidoro Almamater

Select Bitch
Ch Breica's Everybody Talks



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Ibsen Matilda Almamater

12-18 Month Bitch Class
1st Ibsen Matilda Almamater


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz
  Afghan Hound   30
Group 2nd   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   26
Group 3rd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   20
Group 4th   
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   19
BPIG    Pax Mundi Bona Dea   Greyhound   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   0
Best BBE In Group    Starkeeper Nuala O'Ard Rhi   Irish Wolfhound   0
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz

Best Of Opposite Sex
Awbari Wow I'm Flawless

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Awbari Wow I'm Flawless

Best Puppy In Breed
Awbari Wow I'm Flawless


Winners Dog: (2-1-1-0)
Candyland Yippeeki Yay Tirzah

Reserve Winners Dog
Candyland's Twotsus And An Ola

Junior Puppy Dog Class
1st Candyland Yippeeki Yay Tirzah

Canadian Bred Dog Class
1st Candyland's Twotsus And An Ola


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Awbari Wow I'm Flawless

Junior Puppy Bitch Class
1st Awbari Wow I'm Flawless


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Africanadian James T Kirk




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch RockinDox Screech Hound

Best Of Opposite Sex
Geisha Julka Of Polonez

Select Dog
GCh Palakore So Let It Be Written



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Geisha Julka Of Polonez

Reserve Winners Bitch
Rockindox Rock Hound

12-18 Month Bitch Class
1st Rockindox Rock Hound

Open Bitch Class
1st Geisha Julka Of Polonez


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Of Opposite Sex
Grandgables Ms Justa Sensation

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Grandgables Wee Russian Romeo

Best Puppy In Breed
Ch Grandgables Wee Mr Addy Tude

Select Dog
Ch Grandgables Wee Mr Addy Tude

Select Bitch
Ch Trakehndachs Ms Wild Ride


Winners Dog: (1-2-2-1)
Grandgables Wee Russian Romeo

Junior Puppy Dog Class
1st Grandgables Wee Russian Romeo


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Grandgables Ms Justa Sensation

Reserve Winners Bitch
Grandgables Lil Ms Astounding

Junior Puppy Bitch Class
1st Grandgables Ms Justa Sensation

Canadian Bred Bitch Class
1st Grandgables Lil Ms Astounding


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pax Mundi Bona Dea

Best Puppy In Breed
Pax Mundi Bona Dea



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pax Mundi Bona Dea

Junior Puppy Bitch Class
1st Pax Mundi Bona Dea


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Kinglir At Curiann

Best Of Opposite Sex
Starkeeper Nuala O'Ard Rhi

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Starkeeper Nuala O'Ard Rhi

Best Puppy In Breed
Laislinn's Thunder God Thor


Winners Dog: (2-1-1-0)
Starkeeper Hadyn Highest Honor

Reserve Winners Dog
Laislinn's Thunder God Thor

Junior Puppy Dog Class
1st Laislinn's Thunder God Thor

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Starkeeper Hadyn Highest Honor


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Starkeeper Nuala O'Ard Rhi

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Starkeeper Nuala O'Ard Rhi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Ch Royalcityrr Primo Iambe

Best Puppy In Breed
Royalcityrr Primo Morpheus


Winners Dog: (1-0-1-1)
Royalcityrr Primo Morpheus

Junior Puppy Dog Class
1st Royalcityrr Primo Morpheus


Veteran Bitch Class
1st GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Zahara Aindifae Al Daoud



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Zahara Aindifae Al Daoud

Open Bitch Class
1st Zahara Aindifae Al Daoud


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shetara's She Smiled Sweetly

Best Puppy In Breed
Shetara's She Smiled Sweetly



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shetara's She Smiled Sweetly

Junior Puppy Bitch Class
1st Shetara's She Smiled Sweetly


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Claircreek Faro Do Atlantico
  Portuguese Water Dog   52
Group 2nd   
GCh Liberator's Goldsail v DreamOn
  Doberman Pinscher   48
Group 3rd   
GCh Triumf Sibiri Magnat
  Akita   41
Group 4th   Ch Kristari's On The Sly   Siberian Husky   40
BPIG   
Ch Ashella's Fireswept @ Danetastix
  Great Dane   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Glenire Minerva McGonagall
  Great Pyrenees   0
Best BBE In Group   
Drewsar Enough Said
  Portuguese Water Dog   0
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bearhug's Spectre

Best Of Opposite Sex
Bearhug's Flight Of Sweet Mothra

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bearhug's Spectre


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bearhug's Spectre

Open Dog Class
1st Bearhug's Spectre


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 6 pts (3-1-2-1)
Ch Belnois Who You Gonna Call

Best Of Opposite Sex
GCh Scout's Honour Of Bernvonrust

Best Of Winners: (3-1-2-1)
Maitlands Hear Me Roar

Best Puppy In Breed
Ch Belnois Who You Gonna Call

Select Dog
Ch Belnois Timeless Symphinny


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
GCh Tiamat's All About That Base

Best Of Opposite Sex
Fyrecreek's Raise Your Glass

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Jokar N K-Krew's The Dream Lives On At Anscha

Best Puppy In Breed
Jokar N K-Krew's The Dream Lives On At Anscha

Select Bitch
GCh Cinnibon's Burnt Bunn


Winners Dog: (2-2-0-2)
Fyrecreek's Raise Your Glass

Reserve Winners Dog
Xelascon Desperado Gold

12-18 Month Dog Class
1st Xelascon Desperado Gold

Open Dog Class
1st Fyrecreek's Raise Your Glass


Winners Bitch: (2-2-0-2)
Jokar N K-Krew's The Dream Lives On At Anscha

Reserve Winners Bitch
Fyrecreek's True Love

Senior Puppy Bitch Class
1st Jokar N K-Krew's The Dream Lives On At Anscha

12-18 Month Bitch Class
1st Fyrecreek's True Love


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 5 pts (3-1-2-0)
Ch Bramstoke's Heaven And Earth

Best Of Opposite Sex
Knatchbull Melody Of The Heart

Best Of Winners: (3-1-2-0)
Knatchbull Melody Of The Heart

Best Puppy In Breed
Knatchbull's Crimson King

Select Dog
GCh Ironbull's Crown Royal


Winners Bitch: (3-1-2-0)
Knatchbull Melody Of The Heart

Canadian Bred Bitch Class
1st Knatchbull Melody Of The Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 6 pts (3-1-1-2)
GCh Liberator's Goldsail v DreamOn

Best Of Opposite Sex
Liberator's Outrigger

Best Of Winners: (3-1-1-2)
Liberator's Outrigger

Best Puppy In Breed
ConnQuest All About Believin

Select Dog
GCh Ruler's Low Winter Sun

Select Bitch
Ch Nantom's Shooting Star


Winners Dog: (3-1-1-2)
Liberator's Outrigger

Reserve Winners Dog
Ravalleses Ready To Rumble

12-18 Month Dog Class
1st Liberator's Outrigger

Open Dog Class
1st Ravalleses Ready To Rumble
2nd RM's Aces Of Anarchy


Winners Bitch: (3-1-1-2)
ConnQuest All About Believin

Senior Puppy Bitch Class
1st ConnQuest All About Believin


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Naku All That Glitters Is Gold

Best Puppy In Breed
Naku All That Glitters Is Gold



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Naku All That Glitters Is Gold

Reserve Winners Bitch
Everendeavor Naku Glamour Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Naku All That Glitters Is Gold

Open Bitch Class
1st Everendeavor Naku Glamour Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 4 pts (2-0-3-0)
Ch Hi-Air N Dundane W Freedom Fighter

Best Puppy In Breed
Ashella's Fireswept @ Danetastix

Select Dog
GCh Nasdane's The Wait Is Over


Winners Dog: (2-0-3-0)
Ashella's Fireswept @ Danetastix

Reserve Winners Dog
Bosworth's My Texas Vacation

Junior Puppy Dog Class
1st Ashella's Fireswept @ Danetastix

Open Dog Class
1st Bosworth's My Texas Vacation



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 6 pts (4-3-0-0)
Glenire Acadia For Keeps

Best Of Opposite Sex
Woolmarsh X Marks The Spot

Best Of Winners: (4-3-0-0)
Glenire Acadia For Keeps

Best Puppy In Breed
Woolmarsh X Marks The Spot


Winners Dog: (4-3-0-0)
Woolmarsh X Marks The Spot

Reserve Winners Dog
Cidwm's Cumae Prophecy

Junior Puppy Dog Class
1st Woolmarsh X Marks The Spot
2nd Woolmarsh Xeters Sebastian

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Cidwm's Cumae Prophecy

Open Dog Class
1st Glenire Angus


Winners Bitch: (4-3-0-0)
Glenire Acadia For Keeps

Reserve Winners Bitch
Woolmarsh Xaxxafras

Junior Puppy Bitch Class
1st Woolmarsh Xaxxafras
2nd Woolmarsh Xpresspostfromgeorgia

Open Bitch Class
1st Glenire Acadia For Keeps

Veteran Bitch Class
1st Ch Glenire Minerva McGonagall


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Claircreek Faro Do Atlantico

Best Of Opposite Sex
Drewsar Enough Said

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Fado's Tesouro Dos Sonhos

Best Puppy In Breed
Fado's Tesouro Dos Sonhos


Winners Dog: (1-2-1-0)
Fado's Tesouro Dos Sonhos

Senior Puppy Dog Class
1st Fado's Tesouro Dos Sonhos


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Drewsar Enough Said

Reserve Winners Bitch
Drewsar Picture This Do Mar

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Drewsar Enough Said

Open Bitch Class
1st Drewsar Picture This Do Mar


Class results courtesy of: MJN Show Services




Open Bitch Class
2nd Isadora Von Reimerswray


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Snowybear's Boys Can't Touch

Best Of Opposite Sex
Snowybear's Big Bang

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Snowybear's Boys Can't Touch

Best Puppy In Breed
Snowybear's Big Bang


Winners Dog: (1-1-0-0)
Snowybear's Big Bang

Senior Puppy Dog Class
1st Snowybear's Big Bang


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Snowybear's Boys Can't Touch

12-18 Month Bitch Class
1st Snowybear's Boys Can't Touch


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Kristari's On The Sly

Best Of Opposite Sex
Tundrafoot's Sweet Surrender

Select Dog
GCh Snowmist's Everyone's Oreo



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Tundrafoot's Sweet Surrender

Open Bitch Class
1st Tundrafoot's Sweet Surrender


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   23
Group 2nd   
GCh Paradym Laughs Out Loud
  Norwich Terrier   22
Group 3rd   Ch Forestfield Shotgun Rider   West Highland White Terrier   20
Group 4th   Ch Northcote's No Looking Back   Lakeland Terrier   17
BPIG    Massawippi Most Magnanimously   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best BBE In Group    Massawippi Most Magnanimously   Schnauzer (Miniature)   0
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Zealous My Best to You




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Actions Nocho II


Winners Dog: (1-0-0-0)
Actions Nocho II

Open Dog Class
1st Actions Nocho II



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Essexshire Sir Jack Of Essex

Best Of Opposite Sex
GCh Lucia Of Bully Lake




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Zlatapraha Wonder

Best Puppy In Breed
Zlatapraha Wonder



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Zlatapraha Wonder

Junior Puppy Bitch Class
1st Zlatapraha Wonder


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Foxhollow Amazing Grace

Best Of Opposite Sex
Foxheart's I'm To Blame

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Foxhollow Amazing Grace

Best Puppy In Breed
Foxheart's I'm To Blame


Winners Dog: (1-1-0-0)
Foxheart's I'm To Blame

Senior Puppy Dog Class
1st Foxheart's I'm To Blame


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Foxhollow Amazing Grace

Open Bitch Class
1st Foxhollow Amazing Grace


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Abberann Phelan




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Karafuto Who I Was Born To Be


Winners Dog: (1-0-0-0)
Karafuto Who I Was Born To Be

12-18 Month Dog Class
1st Karafuto Who I Was Born To Be



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Northcote's No Looking Back




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Moonshadows Shilo Luvstosplash




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Paradym Laughs Out Loud

Select Bitch
Ch Rexroth's Dirty Martini




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Obsession Mad Queen Juana

Best Of Opposite Sex
Massawippi Most Magnanimously

Best Puppy In Breed
Massawippi Most Magnanimously


Winners Dog: (1-0-0-1)
Massawippi Most Magnanimously

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Massawippi Most Magnanimously



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Glenroslin's Isle Of Arran

Best Of Opposite Sex
Tarabelle Of Jock Stuart

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Glenroslin's Port Ellen

Best Puppy In Breed
Glenroslin's Port Ellen


Winners Dog: (1-2-0-1)
Tarabelle Of Jock Stuart

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tarabelle Of Jock Stuart


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Glenroslin's Port Ellen

Reserve Winners Bitch
MacRitchies Freedom Of Thought

Junior Puppy Bitch Class
1st Glenroslin's Port Ellen
2nd MacRitchies Freedom Of Thought


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lackyle Bairille Dubailt


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lackyle Bairille Dubailt

Open Dog Class
1st Lackyle Bairille Dubailt



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Forestfield Shotgun Rider

Best Of Opposite Sex
Skyehigh Alba At Almamater

Best Puppy In Breed
Skyehigh Alba At Almamater



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Skyehigh Alba At Almamater

Reserve Winners Bitch
Fantasy Quintana

Senior Puppy Bitch Class
1st Skyehigh Alba At Almamater

12-18 Month Bitch Class
1st Fantasy Quintana


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Rexroth's Angelina
  Miniature Pinscher   21
Group 2nd   
GCh Dreamville Jersey Boy
  Pekingese   20
Group 3rd   
GCh DeeBet's Excalibur
  Toy Manchester Terrier   18
Group 4th   
GCh CurlyQ's Christmas Star
  Pug   17
BPIG   
Sassytails I Go Commando
  Chinese Crested   N/A
Best BBE In Group   
Sassytails I Go Commando
  Chinese Crested   0
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Burbrook Wug Royal Shenanigans

Best Of Opposite Sex
Chadwick Best Dressed

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Chadwick Best Dressed

Best Puppy In Breed
Chadwick Best Dressed


Winners Dog: (1-2-0-1)
Chadwick Best Dressed

Junior Puppy Dog Class
1st Chadwick Best Dressed


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Kinvaar Breaking Dawn

Reserve Winners Bitch
Glenire's Winky

12-18 Month Bitch Class
1st Kinvaar Breaking Dawn

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Glenire's Winky


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dinastia Di Janie Chance Jr


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dinastia Di Janie Chance Jr

Open Dog Class
1st Dinastia Di Janie Chance Jr



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Sassytails I Go Commando

Best Of Opposite Sex
Ghost Light Of Lore N'Co

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Sassytails I Go Commando

Best Puppy In Breed
Sassytails I Go Commando


Winners Dog: (1-2-0-0)
Sassytails I Go Commando

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sassytails I Go Commando


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Ghost Light Of Lore N'Co

Reserve Winners Bitch
Moon Harbour Nefertiti

Junior Puppy Bitch Class
1st Moon Harbour Nefertiti

Senior Puppy Bitch Class
1st Ghost Light Of Lore N'Co


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh St Johns Independence Day At Whichwire




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Very Wonder Full Mano Gentis

Best Of Opposite Sex
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Angelina




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Regaloake's Leggo My Eggo

Best Of Opposite Sex
GCh Heaven Sent Raven To Rockalily

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Regaloake's Leggo My Eggo

Best Puppy In Breed
Regaloake's Leggo My Eggo


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Regaloake's Leggo My Eggo

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Regaloake's Leggo My Eggo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Dreamville Jersey Boy

Best Puppy In Breed
Ch Diaquiris Walk Of Fame

Select Dog
GCh Lionking Taylor Made




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Le Vendosk & Carlang Talking To T Moon

Best Puppy In Breed
Le Vendosk & Carlang Talking To T Moon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh CurlyQ's Christmas Star




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh DeeBet's Excalibur




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
VeeVee Royal Heirloom

Best Puppy In Breed
Irish Jazz Lyubov



Winners Bitch: (0-2-0-0)
VeeVee Royal Heirloom

Reserve Winners Bitch
Irish Jazz Lyubov

Senior Puppy Bitch Class
1st Irish Jazz Lyubov

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st VeeVee Royal Heirloom


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Patrick Mudge Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Valpo's Man Of Steele
  French Bulldog   30
Group 2nd   
GCh Koira Charmed Magic
  Dalmatian   25
Group 3rd   
GCh Adominos Brigitte Bardot
  Tibetan Terrier   24
Group 4th   
Ch Crystalton Tees Me HRH Aviator
  Poodle (Standard)   23
BPIG   
Ch Crystalton Tees Me HRH Aviator
  Poodle (Standard)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Koira Charmed Magic
  Dalmatian   0
Best BBE In Group   
Keesridge Serenity Of The Sea
  Keeshond   0
Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PaRay's Molto Particulare




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Robb Isle Sensational Phoebe

Best Puppy In Breed
Robb Isle Sensational Phoebe



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Robb Isle Sensational Phoebe

Senior Puppy Bitch Class
1st Robb Isle Sensational Phoebe


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane

Best Of Opposite Sex
Ch Diona (Meyer)

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Slaterpyce N Ace's Christian Louboutin

Best Puppy In Breed
Slaterpryce's Ask Me Anything

Select Dog
GCh Iroc's Sweet Pecan Pi


Winners Bitch: (2-2-2-1)
Slaterpryce's Ask Me Anything

Reserve Winners Bitch
Bewitched Of Bredans Ashbury

Junior Puppy Bitch Class
1st Bewitched Of Bredans Ashbury

Senior Puppy Bitch Class
1st Slaterpryce's Ask Me Anything


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tzowen Queen Of Hearts




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mi-Pao's Jasper The Bear


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mi-Pao's Jasper The Bear

Open Dog Class
1st Mi-Pao's Jasper The Bear



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Koira Charmed Magic


Veteran Dog Class
1st GCh Koira Charmed Magic



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Valpo's Man Of Steele

Best Of Opposite Sex
Barknbwild's Summer Solitaire

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Barknbwild's Summer Solitaire

Select Dog
GCh Bullmarket Windridge I'm Your Man


Winners Dog: (1-2-2-0)
Robb Isle Montgomery

Open Dog Class
1st Robb Isle Montgomery


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Barknbwild's Summer Solitaire

Reserve Winners Bitch
Bullmarket Windridge Mercy Me

12-18 Month Bitch Class
1st Bullmarket Windridge Mercy Me

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Barknbwild's Summer Solitaire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Keesridge Reflection O' Heaven

Best Puppy In Breed
Keesridge Serenity Of The Sea



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Keesridge Serenity Of The Sea

Reserve Winners Bitch
Keesridge Set Fire To Th'Reign

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Keesridge Serenity Of The Sea

Open Bitch Class
1st Keesridge Set Fire To Th'Reign


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 3 pts (1-0-0-3)
GCh Crystalton Tees Me HRH Aviator

Best Of Opposite Sex
Urban Art Freedom

Best Puppy In Breed
GCh Crystalton Tees Me HRH Aviator

Select Bitch
GCh Vetset Count Me In


Winners Dog: (1-0-0-3)
Urban Art Freedom

Junior Puppy Dog Class
1st Urban Art Freedom



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Beachview's Trigger Happy Girlfriend

Best Of Opposite Sex
Butterblac's Aston Martin

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Beachview's Trigger Happy Girlfriend

Best Puppy In Breed
Butterblac's Aston Martin


Winners Dog: (1-1-0-0)
Butterblac's Aston Martin

Junior Puppy Dog Class
1st Butterblac's Aston Martin


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Schutzu's Memories Of Shente




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Wassong's Yours To Discover At Sandon

Best Of Opposite Sex
Sandon's Strut The Stage

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Wassong's Yours To Discover At Sandon

Best Puppy In Breed
Wassong's Yours To Discover At Sandon


Winners Dog: (1-2-0-0)
Sandon's Strut The Stage

Open Dog Class
1st Sandon's Strut The Stage


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Wassong's Yours To Discover At Sandon

Reserve Winners Bitch
Sandon's Touch of Glory

Senior Puppy Bitch Class
1st Wassong's Yours To Discover At Sandon

Open Bitch Class
1st Sandon's Touch of Glory


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Adominos Brigitte Bardot




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Woodside's Southern Belle
  German Shepherd Dog   44
Group 2nd   
GChEx Cornus One In A Row
  Bouvier des Flandres   40
Group 3rd   
Ch Hearthside Plays In Dirt
  Australian Shepherd   39
Group 4th   
GCh Grandgables Give'm The Boot
  Shetland Sheepdog   29
BPIG   
Ch Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer
  Berger Picard   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Uneeda One Song Glory Colbea
  Collie (Rough)   0
Best BBE In Group   
ThundeRun Rockette Spirit
  Australian Shepherd   0
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GCh Byeyo's Miss Lulu Blue

Best Of Opposite Sex
Byeyo's In The Sin Bin

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Riverwild's Rushing To Agassiz

Best Puppy In Breed
Byeyo's In The Sin Bin


Winners Dog: (1-3-0-1)
Byeyo's In The Sin Bin

Junior Puppy Dog Class
1st Byeyo's In The Sin Bin


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Riverwild's Rushing To Agassiz

Reserve Winners Bitch
Agassiz's Always A Dreamer

Junior Puppy Bitch Class
1st Agassiz's Always A Dreamer

Senior Puppy Bitch Class
1st Byeyo's Gonna Get Me Sum

Open Bitch Class
1st Riverwild's Rushing To Agassiz


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 9 pts (4-3-2-1)
Ch Hearthside Plays In Dirt

Best Of Opposite Sex
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Best Of Winners: (4-3-2-1)
Northbay Xsell Electric Blue

Best Puppy In Breed
Ch Fortis's He's Gonna Be

Select Dog
Ch Fortis's He's Gonna Be


Winners Bitch: (4-3-2-1)
ThundeRun Rockette Spirit

Reserve Winners Bitch
Coralane's Girl From Down Undr

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st ThundeRun Rockette Spirit
2nd Skyrunners Cal'lous Messenger

Open Bitch Class
1st Coralane's Girl From Down Undr


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Natterjack The Scotsman

Best Of Opposite Sex
Dreamchaser Positively Pink



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Dreamchaser Positively Pink

12-18 Month Bitch Class
1st Dreamchaser Positively Pink


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chantryile Hayley Lady Of Dior



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chantryile Hayley Lady Of Dior

Open Bitch Class
1st Chantryile Hayley Lady Of Dior


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer

Best Of Opposite Sex
Noble Picard's Take A Number

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer

Best Puppy In Breed
Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer

Select Dog
Ch Myedan de la Vallee D'Ottawa


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Noble Picard's Take A Number

Junior Puppy Bitch Class
1st Noble Picard's Take A Number


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Cornus One In A Row




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Livingwater Surf's Up

Best Puppy In Breed
Livingwater Surf's Up


Veteran Dog Class
1st GCh Uneeda One Song Glory Colbea


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Livingwater Surf's Up

Reserve Winners Bitch
Colwick Camloch In A Nutshell

Senior Puppy Bitch Class
1st Livingwater Surf's Up
2nd Colwick Camloch In A Nutshell


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GCh Colwick's Front Page News

Best Puppy In Breed
GCh Colwick's Front Page News

Select Bitch
Ch Heaven Sent Gettin Caught In The Rain



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Moonshadows Hopeful Dreams

Reserve Winners Bitch
Moonshadows Cheyenne

Senior Puppy Bitch Class
1st Moonshadows Hopeful Dreams
2nd Moonshadows Cheyenne


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Woodside's Southern Belle

Best Of Opposite Sex
Opal von der Eschelbronner Schlosswiese

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Opal von der Eschelbronner Schlosswiese

Best Puppy In Breed
Opal von der Eschelbronner Schlosswiese

Select Bitch
GCh Erena Vom Burgimwald


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Freya Vom Burgimwald

Junior Puppy Bitch Class
1st Freya Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
GCh Grandgables Give'm The Boot

Best Of Opposite Sex
Ch Snowdancer's A Real Fancy Lady

Best Of Winners: (2-4-1-1)
Shonba's Nostalgia

Best Puppy In Breed
Grandgables Mesmorize You


Winners Bitch: (2-4-1-1)
Grandgables Mesmorize You

Reserve Winners Bitch
Caprock Better Look Now She's Jmell

Junior Puppy Bitch Class
1st Grandgables Mesmorize You
2nd Bonnyville Nitelatches Nirvana

Canadian Bred Bitch Class
1st Lynphil Collateral Beauty

Open Bitch Class
1st Caprock Better Look Now She's Jmell


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Becen's Firefox

Best Of Opposite Sex
Becen's Just Because

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Becen's Just Because

Best Puppy In Breed
FaerieTale Perfect Partner


Winners Dog: (1-3-1-0)
FaerieTale Perfect Partner

Junior Puppy Dog Class
1st FaerieTale Perfect Partner


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Becen's Just Because

Reserve Winners Bitch
FaerieTale Curig Never My Love

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Becen's Just Because
2nd FaerieTale Curig Portia

Open Bitch Class
1st FaerieTale Curig Never My Love


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By