Cornwall District Kennel Club
Sunday, August 31, 2014



Related Results


Results courtesy of:

-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Ch Armata's Wllsland Patriot Missile V Hoffman
"Bogie"
Owners: Joe Panaro, Linda Thompson, Laura Wells, Renice Zimmerman
Breeders: Phil Hoffman, Laura Wells, Renice Zimmerman


Best In Show
Judge: Alan Bennett
Newfoundland  
GCh Summerford's Remember Me
Points: 207 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Alan Bennett
French Bulldog  
Ch Foxmoor Petite Cherie Creme de la Creme
Best Baby Puppy In Show
Judge: Alan Bennett
Samoyed   Vanderbilt's Crystal Gun








Group 1 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Frost Oak N Quantrels Git R Done
  Weimaraner   54
Group 2nd   
GChEx Roaneden's Int'l Harvester
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   36
Group 3rd   
Ch Hiddencreek's Lion Of Judah
  Spaniel (Brittany)   29
Group 4th   
GCh Yakityak's Reindeer Games
  Pointer   28
BPIG    Perryglen's Ruby Tuesday   Pointer   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Sunkozi Shiver Me Timbers
  Retriever (Golden)   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 5 pts
GChEx Yakityak's Reindeer Games



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 6 pts
Ch Amberview Singular Sensation



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts
Kriscoland's Ocean Commotion



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 6 pts
GChEx Roaneden's Int'l Harvester



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
GCh Kieran Of Carannagh



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
Ch Hiddencreek's Lion Of Judah



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts
Ocoee Away We Go



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 8 pts
GChEx Akar Viktor's Sweet Dreams



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 17 pts
GCh Frost Oak N Quantrels Git R Done







Group 2 - Alan Bennett Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Karakush Gorgeous George
  Afghan Hound   28
Group 2nd   
Ch Bassetarium Grande Edition
  Basset Hound   22
Group 3rd    Carlin Scoutout Meet Beau Black   Coonhound (Black & Tan)   21
Group 4th   
Dufailloux Blue Sky SS
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   20
BPIG    Carlin Scoutout Meet Beau Black   Coonhound (Black & Tan)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Otrada Alenka Dusha Poley   Borzoi   0
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 5 pts
GCh Karakush Gorgeous George



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bassetarium Grande Edition



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Deerview's Pink Pixie



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
Ch Soonipi Friends In Low Places



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Vondi Darkside Of The Brinson Moon



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Carlin Scoutout Meet Beau Black



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Dufailloux Blue Sky SS



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 2 pts
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GChEx HareHill Goes All In



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Baileysong Eddible Hunk



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 2 pts
Ch Mountinridge's Kuba Karoo



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 7 pts
GCh Vrymeer Beyond The Badge







Group 3 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Summerford's Remember Me
  Newfoundland   33
Group 2nd    A. Feiner Eros   Leonberger   30
Group 3rd   
GCh Ringside Baco Noir
  Boxer   29
Group 4th   
GChEx Tiburon Aamira Azaria
  Doberman Pinscher   24
BPIG   
Ch Liberator's Triple Crown
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vanderbilt's Crystal Gun   Samoyed   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts
Wagenblast's Made You Look



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
GCh BarentsNight Fabulous Daisy



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts
GCh Ringside Baco Noir



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
GCh Mr Chivas DeVersailles



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 5 pts
GChEx Tiburon Aamira Azaria



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts
GCh Danetastixs Step'n Out In Styl



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
Ch A. Feiner Eros



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts
GCh Summerford's Remember Me



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts
GCh Seabury's Franklin In The Dark



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts
GCh Sunkozi's Dance'N With Bali Hai



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
Ch Vanderbilt's Causin' Trouble



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 5 pts
GCh Teeghan Of Siberian Lady







Group 4 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kishniga's HMS Maximus
  Skye Terrier   15
Group 2nd   
Ch Huntwood's Wildest Expectations Of Tobylinn
  Airedale Terrier   14
Group 3rd   
Ch Keepsake's Soul Surfer
  Soft-Coated Wheaten Terrier   13
Group 4th   Ch Fauxpaw Shock'n Awe   Fox Terrier (Smooth)   12
BPIG    Yvana's Bella Julia   Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
Ch Huntwood's Wildest Expectations Of Tobylinn



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts
GCh Benchmark's Winning Goal



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts
Polar Paw Herranterttu



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
Ch Fauxpaw Shock'n Awe



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts
Ch Zigeunerjunge V.D. Schonen Bergen



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts
Ch Yvana's Bella Julia



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
Kalak's Always On My Mind



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
GCh Kishniga's HMS Maximus



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
GCh Keepsake's Soul Surfer







Group 5 - Alan Bennett Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pekeapug's Wise Guy
  Pug   24
Group 2nd   
Ch Miletree Northern Star
  Cavalier King Charles Spaniel   23
Group 3rd   
GChEx Sir Galahad de Diventy
  Toy Manchester Terrier   22
Group 4th   
GCh Pekeden PHD For Schuyler
  Pekingese   21
BPIG   
Ashstone's Leather And Lace
  Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Crestyle Guns 'N' Roses HL
  Chinese Crested   0
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Miletree Northern Star



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 4 pts
Crestyle Rodridge Game Of Thrones For Bondor



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
Ch Ashstone's Leather And Lace



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 2 pts
Storybook's Sureluck Holmes



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Lenskaja Vizantia



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 2 pts
GCh Pekeden PHD For Schuyler



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 4 pts
Mountain Valley Sparky



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 2 pts
GCh Lordemar Dare And Go At White Magic



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Pekeapug's Wise Guy



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Sir Galahad de Diventy







Group 6 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Delenclos Cherokee Milton
  Bulldog   18
Group 2nd   
Ch Foxmoor Petite Cherie Creme de la Creme
  French Bulldog   14
Group 3rd    Brielle's Sex Education   Poodle (Standard)   13
Group 4th    Wassong's Valentino   Tibetan Spaniel   11
BPIG   
Ch Foxmoor Petite Cherie Creme de la Creme
  French Bulldog   N/A
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
GCh PaRay's Molto Particulare



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts
Ch Weywood's Fortune 500



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts
GCh Delenclos Cherokee Milton



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
Ch Foxmoor Petite Cherie Creme de la Creme



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts
Ch Dunroamin's Wire To Wire



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts
Ash's-Mystical Over The Moon At Adanac



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts
Brielle's Sex Education



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts
Wassong's Valentino





Group 7 - Alan Bennett Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Zegen van Vlaanderen
  Bouvier des Flandres   29
Group 2nd   
Ch Cymry Lord Of Misrule
  Welsh Corgi (Pembroke)   28
Group 3rd   
Ch Oracle's Follow Your Heart
  Australian Shepherd   27
Group 4th   
GCh Signature's Harry Nile V Kridler
  German Shepherd Dog   25
BPIG    Madeb's Power Play   German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cymry Royal Mariner   Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
Ch Oracle's Follow Your Heart



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 5 pts
Ch Ilan De Bruine Buck



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Zegen van Vlaanderen



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
Tradewind Snoaire Get Your Gun



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 3 pts
Ch Taiaut's Celtic Thunder



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
GCh Blu Ridge Say It Ain't So



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 4 pts
GChEx Signature's Harry Nile V Kridler



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 4 pts
TLCs Born This Way



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
Ch Pluperfect Merrymoon Proper Bloke



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Cymry Lord Of Misrule



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By