Newfoundland (All Breed) Kennel Club
Saturday, July 4, 2015 - Show 1



Related Results

Conformation

Saturday, July 04 (Show 1)
Saturday, July 04 (Show 2)
Sunday, July 05 (Show 3)
Sunday, July 05 (Show 4)

Obedience

Saturday, July 04 (Obedience Trial 1)
Sunday, July 05 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Saturday, July 04 (Rally Obedience Trial 1)
Sunday, July 05 (Rally Obedience Trial 2)



Results courtesy of:


-- Newfoundland (All Breed) Kennel Club --
www.newfoundlandkennelclub.ca


Best In Show
Judge: Sharon Derrick
Alaskan Malamute  
GCh Winterchill's Blackpowder Keg
Points: 82 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Sharon Derrick
Retriever (Labrador)  
GCh LandnSea's Lighthouse KeepHer
Best Puppy In Show
Judge: Sharon Derrick
Whippet   Wenrick N Windrift Show Girl
Best Altered In Show
Judge: Sharon Derrick
Newfoundland  
Ch Seagirt's Jack Of All Trades
Best Veteran In Show
Judge: Sharon Derrick
Alaskan Malamute  Ch Earthwind Maggie Mae
Best Baby Puppy In Show
Judge: Sharon Derrick
Pekingese   Michaelmas Agatha Raisin








Group 1 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh LandnSea's Lighthouse KeepHer
  Retriever (Labrador)   20
Group 2nd   
Ch MeliaGold Thank You My Friend
  Retriever (Golden)   11
Group 3rd   
GCh Plaisance Queen Isleen
  Setter (English)   5
Group 4th    Winsome Shambrio Shine On   Spaniel (English Cocker)   3
BPIG    LandnSea's Lighthouse Beacon   Retriever (Labrador)   N/A
Best Veteran In Group   Ch Derwent's The Best Is Yet To Come   Spaniel (American Cocker)   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Featherpoint Winnie

Best Puppy In Breed
Featherpoint Winnie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Featherpoint Winnie

Junior Puppy Bitch Class
1st Featherpoint Winnie


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 5 pts (0-1-4-1)
GCh MeliaGold Thank You My Friend

Best Of Opposite Sex
GCh Nalyn's Goldiemay's Y Y Y Delilah

Best Puppy In Breed
Stormynights Life Of The Party

Select Dog
GCh Gowrielea's Beau Dacious



Winners Bitch: (0-1-4-1)
Stormynights Life Of The Party

Junior Puppy Bitch Class
1st Stormynights Life Of The Party


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 8 pts (2-1-2-4)
GCh LandnSea's Lighthouse KeepHer

Best Of Opposite Sex
GCh Eagertrieve Onarock Rendezvous

Best Of Winners: (2-1-2-4)
Landnsea's Cost A Fortune

Best Puppy In Breed
LandnSea's Lighthouse Beacon

Select Dog
GCh Castlegar Onarock Zuri

Select Bitch
Ch Gofetch Molasses Cody


Winners Dog: (2-1-2-4)
Landnsea's Cost A Fortune

Reserve Winners Dog
Onarock's Black Gold

Senior Puppy Dog Class
1st Onarock's Black Gold

Canadian Bred Dog Class
1st Landnsea's Cost A Fortune

Senior Puppy Dog Sweepstakes
1st Onarock's Black Gold


Winners Bitch: (2-1-2-4)
LandnSea's Lighthouse Beacon

Junior Puppy Bitch Class
1st LandnSea's Lighthouse Beacon


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChEx Plaisance Queen Isleen

Select Bitch
Ch Plaisance Lady Darcye




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Nesmar's Tuscan Prince


7 & Over Veteran Dog Class
1st GCh Derwent's The Best Is Yet To Come



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jaci's Wow Factor at Opal



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jaci's Wow Factor at Opal

Open Bitch Class
1st Jaci's Wow Factor at Opal


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Winsome Shambrio Shine On



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Winsome Shambrio Shine On

12-18 Month Bitch Class
1st Winsome Shambrio Shine On

Senior Puppy Bitch Sweepstakes
1st Winsome Shambrio Shine On


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st    Wenrick N Windrift Show Girl   Whippet   5
Group 2nd    L'ile de Feu's Wheel of Fortune   Basset Hound   4
Group 3rd   
Ch Harbour Deep MacDara Woods SW
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   2
Group 4th   
Ch Xzotika's Provokateur N' Mocean
  Afghan Hound   0
BPIG    Wenrick N Windrift Show Girl   Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Rosa Yantarnya Iz Taksomanii
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Xzotika's Provokateur N' Mocean




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
L'ile de Feu's Wheel of Fortune



Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Justart Poetry To Windspirit



Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Rosa Yantarnya Iz Taksomanii


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Harbour Deep MacDara Woods SW

Best Of Opposite Sex
Harbour Deep Sweet Far Thing SW



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Harbour Deep Sweet Far Thing SW

Open Bitch Class
1st Harbour Deep Sweet Far Thing SW


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Wenrick N Windrift Show Girl

Best Puppy In Breed
Ch Wenrick N Windrift Show Girl




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Winterchill's Blackpowder Keg
  Alaskan Malamute   27
Group 2nd   Ch Davik's Silver Mist   Siberian Husky   22
Group 3rd   
Ch Prairiesongs Celtic Lioness
  Leonberger   19
Group 4th   
GCh Saul TruBlood Queen of Hearts
  Great Dane   17
BPIG   
Vanquish To Da Rock at Maestro
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Hillyard N Betonblack's Hocus Pocus   Boxer   0
Best Veteran In Group   Ch Earthwind Maggie Mae   Alaskan Malamute   0
Best Altered In Group   
Ch Seagirt's Jack Of All Trades
  Newfoundland   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 4 pts (0-0-2-3)
GCh Winterchill's Blackpowder Keg

Best Of Opposite Sex
Ch Edgemere's Cinnamon Girl

Select Dog
Ch Tundra's Majestic Denali

Select Bitch
GCh Edgemere's Hello Kitty



7 & Over Veteran Bitch Class
1st GCh Earthwind Maggie Mae


Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Vinland Bo Loki's Soulsensation


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Tickitbou Gone Baby Gone

Best Puppy In Breed
Vanquish To Da Rock at Maestro


3-6 Month Dog Class
1st Hillyard's Abracadabra


Winners Bitch: (0-2-0-1)
Breakwater's Show Girl

Reserve Winners Bitch
Vanquish To Da Rock at Maestro

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanquish To Da Rock at Maestro

Open Bitch Class
1st Breakwater's Show Girl

3-6 Month Bitch Class
1st Hillyard N Betonblack's Hocus Pocus


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
RoyalMajestics Handsome Enzo

Best Of Opposite Sex
Touchstone's Larissa My True Love

Best Of Winners: (1-1-1-0)
RoyalMajestics Handsome Enzo

Best Puppy In Breed
Touchstone's Larissa My True Love

Select Dog
Ch Liberator's Hollywood Icon


Winners Dog: (1-1-1-0)
RoyalMajestics Handsome Enzo

Open Dog Class
1st RoyalMajestics Handsome Enzo


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Touchstone's Larissa My True Love

Junior Puppy Bitch Class
1st Touchstone's Larissa My True Love


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Saul TruBlood Queen of Hearts

Best Of Opposite Sex
Saul TruBlood's Boy Toy


Winners Dog: (1-0-0-1)
Saul TruBlood's Boy Toy

Open Dog Class
1st Saul TruBlood's Boy Toy



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChEx Prairiesongs Celtic Lioness

Best Puppy In Breed
Liongate's Nordic Princess



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Liongate's Nordic Princess

Junior Puppy Bitch Class
1st Liongate's Nordic Princess


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Sweetirons Facebook Official

Best Of Opposite Sex
Sweetiron's Fire The Shot

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Sweetirons Facebook Official

Best Puppy In Breed
Sweetirons Facebook Official


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Sweetirons Facebook Official

Reserve Winners Bitch
Mythicalmaze's Bit Of Cinxia

Junior Puppy Bitch Class
1st Sweetirons Facebook Official

Senior Puppy Bitch Class
1st Mythicalmaze's Bit Of Cinxia

Junior Puppy Bitch Sweepstakes
1st Mythicalmaze's Bit Of Cinxia


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Reef Tickles vom Felsbachtal

Best Of Opposite Sex
Summerford's Bristol's Hope

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Reef Tickles vom Felsbachtal

Best Puppy In Breed
Summerford's Bristol's Hope


Winners Dog: (2-1-0-0)
Reef Tickles vom Felsbachtal

Reserve Winners Dog
Homeport Finest kind

Senior Puppy Dog Class
1st Homeport Finest kind

Open Dog Class
1st Reef Tickles vom Felsbachtal

3-6 Month Dog Class
1st Stillstreams Sea Song Of Waves

Sexually Altered Dog Class
1st Ch Seagirt's Jack Of All Trades

Senior Puppy Dog Sweepstakes
1st Homeport Finest kind


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Summerford's Bristol's Hope

Junior Puppy Bitch Class
1st Summerford's Bristol's Hope


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Brooklane's Bloomberg Bessie



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Davik's Silver Mist

Best Puppy In Breed
Davik's Small Town Girl

Select Bitch
Ch Davik's Set Fire To The Rain



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Davik's Small Town Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Davik's Small Town Girl

3-6 Month Bitch Class
1st Snoebear's Ice Lady At Daviks


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   Ch Pinehome's Clever One   Soft-Coated Wheaten Terrier   3
Group 2nd   Ch Spirits Finn Maccoul at Drumachose   Scottish Terrier   2
Group 3rd    Clandara's Miss Pickles   Staffordshire Bull Terrier   1
Group 4th    Ruffpups Star Jester   Border Terrier   0
BPIG    Clandara's Miss Pickles   Staffordshire Bull Terrier   N/A
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ruffpups Star Jester



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ruffpups Star Jester

12-18 Month Bitch Class
1st Ruffpups Star Jester

Senior Puppy Bitch Sweepstakes
1st Ruffpups Star Jester


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Spirits Finn Maccoul at Drumachose


Winners Dog: (1-0-0-0)
Spirits Finn Maccoul at Drumachose

12-18 Month Dog Class
1st Spirits Finn Maccoul at Drumachose

12-18 Month Dog Sweepstakes
1st Spirits Finn Maccoul at Drumachose



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Pinehome's Clever One




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Clandara's Miss Pickles

Best Puppy In Breed
Clandara's Miss Pickles



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Clandara's Miss Pickles

Junior Puppy Bitch Class
1st Clandara's Miss Pickles


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   Ch Groveshire's Standing Ovation   Yorkshire Terrier   12
Group 2nd   
Ch Sigma Chi's Harley Let's Ride
  Cavalier King Charles Spaniel   11
Group 3rd   
Ch Pekehuis Conquest
  Pekingese   7
Group 4th   
GCh Okkak's Magnus Lacelink
  Papillon   1
BPIG    Michaelmas Hamish Macbeth   Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Michaelmas Agatha Raisin   Pekingese   0
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Sigma Chi's Harley Let's Ride

Best Of Opposite Sex
Sigma Chi's Rockin at Shirmont

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Sigma Chi's Rockin at Shirmont

Best Puppy In Breed
Sigma Chi's Rockin at Shirmont


Winners Dog: (1-2-1-0)
Sigma Chi's Snow Bird

Junior Puppy Dog Class
1st Sigma Chi's Snow Bird

Junior Puppy Dog Sweepstakes
1st Sigma Chi's Snow Bird


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mysunberry Ponderosa Dapper Dan

Best Puppy In Breed
Mysunberry Ponderosa Dapper Dan


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mysunberry Ponderosa Dapper Dan

Junior Puppy Dog Class
1st Mysunberry Ponderosa Dapper Dan

Junior Puppy Dog Sweepstakes
1st Mysunberry Ponderosa Dapper Dan



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Okkak's Magnus Lacelink




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 5 pts (4-0-2-0)
GCh Pekehuis Conquest

Best Puppy In Breed
Michaelmas Hamish Macbeth

Select Dog
GCh Polina's Edge of Glory


Winners Dog: (4-0-2-0)
Michaelmas Hamish Macbeth

Reserve Winners Dog
Michaelmas Harvey Nichols

Junior Puppy Dog Class
1st Annwyn's Sun Dragon

Senior Puppy Dog Class
1st Michaelmas Hamish Macbeth
2nd Michaelmas Harvey Nichols

Canadian Bred Dog Class
1st Annwyn's Jitterbug

Junior Puppy Dog Sweepstakes
1st Annwyn's Sun Dragon

Senior Puppy Dog Sweepstakes
1st Michaelmas Hamish Macbeth
2nd Michaelmas Harvey Nichols

7 - 9 Veteran Dog Sweepstakes
1st Annwyn's Sun Dragon



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Groveshire's Standing Ovation




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Marilyn O'Neill Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sweetspots Set Fire To Reign
  Dalmatian   7
Group 2nd    Beothuck's Moves Like Jagger   French Bulldog   6
Group 3rd   Ch Countryholme's Ej Doing It My Way   Shih Tzu   5
Group 4th    Darlas Let the Magic Begin   Poodle (Standard)   0
BPIG    Beothuck's Moves Like Jagger   French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Countryholme's Covergirl Paisley   Shih Tzu   0
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sweetspots Set Fire To Reign




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Beothuck's Moves Like Jagger

Best Puppy In Breed
Beothuck's Moves Like Jagger


Winners Dog: (1-0-0-0)
Beothuck's Moves Like Jagger

Senior Puppy Dog Class
1st Beothuck's Moves Like Jagger

Senior Puppy Dog Sweepstakes
1st Beothuck's Moves Like Jagger



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Darlas Let the Magic Begin



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Darlas Let the Magic Begin

12-18 Month Bitch Class
1st Darlas Let the Magic Begin

Senior Puppy Bitch Sweepstakes
1st Darlas Let the Magic Begin


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
Ch Countryholme's Ej Doing It My Way

Best Of Opposite Sex
Winterholme's Oh Sherrie

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Winterholme's Oh Sherrie

Best Puppy In Breed
Winterholme's Oh Sherrie


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Winterholme's Oh Sherrie

Junior Puppy Bitch Class
1st Winterholme's Oh Sherrie


Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Eurocans Bolt Lightning
  German Shepherd Dog   2
Group 2nd No Entry
Group 3rd No Entry
Group 4th No Entry
BPIG   
Coppercliff's Thunder God
  German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Kirrabilli's Flying Archer
  Australian Shepherd   0



3-6 Month Dog Class
1st Kirrabilli's Flying Archer



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Eurocans Bolt Lightning

Best Of Opposite Sex
Blubel Sierra Sage Daenerys

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Blubel Sierra Sage Daenerys

Best Puppy In Breed
Coppercliff's Thunder God


Winners Dog: (1-1-1-0)
Coppercliff's Thunder God

Senior Puppy Dog Class
1st Coppercliff's Thunder God

Senior Puppy Dog Sweepstakes
1st Coppercliff's Thunder God


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Blubel Sierra Sage Daenerys

12-18 Month Bitch Class
1st Blubel Sierra Sage Daenerys

Senior Puppy Bitch Sweepstakes
1st Blubel Sierra Sage Daenerys


Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By