Yukon Kennel Club
Friday, June 13, 2014 - Show # 2



Related Results

Conformation

Friday, June 13 (Show # 1)
Friday, June 13 (Show # 2)
Saturday, June 14 (Show # 3)
Saturday, June 14 (Show # 4)
Sunday, June 15 (Show # 5)
Sunday, June 15 (Show # 6)

Obedience

Friday, June 13 (Obedience Trial 1)
Saturday, June 14 (Obedience Trial 2)
Sunday, June 15 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Friday, June 13 (Rally Trial 1)
Saturday, June 14 (Rally Trial 2)
Sunday, June 15 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:

-- Bridget Simon --
RBIS BOSS MBPIS BPISS Can. Ch Simon's Texas Hold 'Em CGN
"Gamble"
Breeder/Owner: Bridget Simon, Simon Shih Tzu
Handled by Bridget Simon & Natasha Taphorn
Best In Show
Judge: Thomas Alexander
Poodle (Standard)  
GCh Tees Me Provocateur
Points: 75 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Thomas Alexander
Schnauzer (Giant)  
Ch Zeus Parks Santiago
Best Puppy In Show
Judge: Thomas Alexander
Norwich Terrier   Ramayall's Aurora Borealis
Best Veteran In Show
Judge: Thomas Alexander
Setter (Irish Red & White)  Ch Harlan's Clancey








Group 1 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Caniscaeli Travelin Man
  Setter (Irish Red & White)   7
Group 2nd    Byers Peak Mele Kalikimaka in Kona   Retriever (Labrador)   6
Group 3rd   
GCh Brandia's Esperanza
  Spaniel (American Cocker)   3
Group 4th    Ranzfel Just Watch Me Shine   Spaniel (English Cocker)   2
BPIG   
Adelphi's Miracles Onyx
  Retriever (Labrador)   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Ch Seafox Full Steam Ahead



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts
Byers Peak Mele Kalikimaka in Kona



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Ch Caniscaeli Travelin Man



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GCh Brandia's Esperanza



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Ranzfel Just Watch Me Shine



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sunfire's Pink Fawn Lily







Group 2 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Mirepoix Weskyuwin Champagne On Ice
  Petit Basset Griffon Vendeen   11
Group 2nd    Elance Temple Of Time   Borzoi   10
Group 3rd    Ali'i Ak Inu's Briardachs Superstar Of Xeralane   Dachshund (Standard Long-Haired)   8
Group 4th   Ch Kominek's Pay Their Debts   Afghan Hound   7
BPIG    Vahalah Anarian Naranj Oranje   Afghan Hound   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 6 pts
Ch Kominek's Pay Their Debts



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
Elance Temple Of Time



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Ali'i Ak Inu's Briardachs Superstar Of Xeralane



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GCh Mirepoix Weskyuwin Champagne On Ice



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Northwind's Spaniard Maximus Meridus







Group 3 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Zeus Parks Santiago
  Schnauzer (Giant)   20
Group 2nd   
Ch Vanaca's U Guessed It
  Siberian Husky   19
Group 3rd   Ch Bramstoke's Stand By Me   Bullmastiff   15
Group 4th   Ch Skylyn L-Sin Rhythm In Motion   Bernese Mountain Dog   14
BPIG    Borealbreeze I Love Singlemalt   Bernese Mountain Dog   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 6 pts
Ch Skylyn L-Sin Rhythm In Motion



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bramstoke's Stand By Me



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
BMW Rascal RM-J



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Ch Forty Below Cirque de Vie



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Mcwyn's All Night Hunter At Goldrush



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GCh Nautica's Trade Secret



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts
Onyxgold's Black Serge



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Ch Zeus Parks Santiago



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts
GCh Vanaca's U Guessed It







Group 4 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st    Miller's Memorable Alaska Bound   Norwich Terrier   4
Group 2nd   Ch Magor The Minotaur From Stonebull   Bull Terrier   0
Group 3rd No Entry
Group 4th No Entry
BPIG    Ramayall's Aurora Borealis   Norwich Terrier   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Ch Magor The Minotaur From Stonebull



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts
Miller's Memorable Alaska Bound







Group 5 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st    Laughing PS I Love You   Cavalier King Charles Spaniel   6
Group 2nd   Ch Sierra The Mighty Quinn   Papillon   4
Group 3rd    Kartellas Talladega Nights   Pomeranian   0
Group 4th No Entry
BPIG No Entry
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
Laughing PS I Love You



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts
Ch Sierra The Mighty Quinn



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kartellas Talladega Nights







Group 6 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tees Me Provocateur
  Poodle (Standard)   11
Group 2nd   
GCh Karendons Jagger At Timepieces
  French Bulldog   10
Group 3rd   
GCh Simon's Raising The Stakes
  Shih Tzu   8
Group 4th    O.K. Corral's Gold Fever Trail   Dalmatian   7
BPIG   
Kandansk Aftermath
  Poodle (Miniature)   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
GCh Iroc's Royal Flush



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
O.K. Corral's Gold Fever Trail



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
GCh Karendons Jagger At Timepieces



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GCh Kandansk Aftermath



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GCh Tees Me Provocateur



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
Ch Danzn Starz Mother Confessor



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
GCh Simon's Raising The Stakes



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
Shida's Twilight Dawn At Springwind





Group 7 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st    Lowbush Mavriks Moonshine Mallard   Welsh Corgi (Pembroke)   10
Group 2nd    Shadowalk Star Sapphire   Welsh Corgi (Cardigan)   4
Group 3rd    Karalash Fire When Ready   Shetland Sheepdog   2
Group 4th    Wales Vom Lytle   German Shepherd Dog   1
BPIG    Raven Shaman's Pride Of Ursus Borealis   Bouvier des Flandres   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Raven Shaman's Pride Of Ursus Borealis



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Wales Vom Lytle



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts
Karalash Fire When Ready



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts
Shadowalk Star Sapphire



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 5 pts
Lowbush Mavriks Moonshine Mallard



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By