Am CH Multi BIS Can GCH. Tees Me Provocateur
Poodle (Standard)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Provo - (Male)
Owner: Dr. Terill Udenberg
Breeder: Dr. Terill Udenberg
Handler: Natasha Taphorn
Website: http://www.teespoodles.com

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 3 3 2 2 2
Group Ranking: 3 3 2 2 2
All Breed Ranking: 20 19 16 12 12

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
9 3 19 3 2 0   0 0 0 0 0   2298
Win Record - 2014
Show Date
Edmonton Kennel Club August 07 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Melvin Beech 36
  Best Of Breed   Melvin Beech 3
Saturday Best Of Breed   Joan Beech 3
Friday Group 1st   Murray Eason 39
  Best Of Breed   Murray Eason 3
Thursday Group 1st   Brenton Wright 32
  Best Of Breed   Brenton Wright 1

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 04 to July 06, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Kathleen Anderson-Wulff 151
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 20
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Group 1st   Linda Kraft 19
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
Saturday Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Group 1st   Bruce Owen 18
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
  Group 1st   Deborah Graffmann 19
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Group 2nd   Nancy Popovich 13

Show Date
Yukon Kennel Club June 13 to June 15, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Lynda Saranchuk 74
  Best In Show   Mel Saranchuk 75
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 1st   Lynda Saranchuk 13
  Group 1st   Mel Saranchuk 11
Saturday Best In Show   Darle Heck 78
  Best Of Breed   Darle Heck 0
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Group 1st   Darle Heck 13
  Group 1st   Thomas Nesbitt 11
Friday Best In Show   Thomas Alexander 75
  Group 1st   Thomas Alexander 11
  Group 3rd   Ron Mahon 8
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 30 to June 02, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Thomas Nesbitt N/A
  Group 1st   Thomas Nesbitt 48
  Best Of Breed   David Swartwood 5
Sunday Best In Show   Roberto Del Puerto 476
  Group 1st   Susan Norris-Jones 61
  Best Of Breed   Susan Norris-Jones 5
Saturday Best In Show   Norman Kenney 505
  Group 1st   Norman Kenney 67
  Best Of Breed   Norman Kenney 4
Friday Best In Show   Felicity Prideaux 447
  Group 1st   Roberto Del Puerto 59
  Best Of Breed   Roberto Del Puerto 4

Show Date
Fort St John & District Kennel Club May 17 to May 19, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Phyllis Pancel N/A
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 2
  Group 1st   Phyllis Pancel 12
  Best Of Breed   Natalie Dunfee 2
  Group 1st   Natalie Dunfee 12
Sunday Reserve Best In Show   Garry Allan N/A
  Best Of Breed   Kim Leblanc 2
  Best Of Breed   Garry Allan 2
  Group 2nd   Kim Leblanc 10
  Group 1st   Garry Allan 12
Saturday Best In Show   Bill Walkey 118
  Best Of Breed   Walter Pinsker 2
  Best Of Breed   Bill Walkey 2
  Group 3rd   Walter Pinsker 7
  Group 1st   Bill Walkey 12

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 4 4 4 4 4
Group Ranking: 23 23 21 19 19
All Breed Ranking: 181 177 165 147 155

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 1 9 3 0 0   0 0 0 0 0   544
Win Record - 2013
Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC October 24 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Owner Handled In Group   Mario Magsaysay N/A

Show Date
Kamloops & District Kennel Club August 30 to September 02, 2013
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   David Ojalvo 4
  Group 1st   David Ojalvo 29
Sunday Best Of Breed   Enrique Filippini 6
  Group 1st   Enrique Filippini 34
Friday Best Of Breed   James Reynolds 4
  Group 1st   James Reynolds 32

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Margaret Davis 7
  Group 1st   Margaret Davis 65

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 28 to June 30, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doug Windsor 5
  Best Of Breed   Bruce Owen 5
  Group 1st   Doug Windsor 33
Saturday Best Of Breed   Cathy Cinnamon 5
  Best Of Breed   Martin Doherty 5
Friday Best Of Breed   Valerie Gervais 5
  Group 2nd   Valerie Gervais 32

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 13 to June 16, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bill Walkey 15
  Group 2nd   Bill Walkey 40
Friday Best Of Breed   Richard Paquette 15
  Group 1st   Richard Paquette 43

Show Date
Lakes District Kennel Club May 04 to May 05, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Edgar Bajona N/A
  Best Of Breed   Edgar Bajona 4
  Best Of Breed   Martin Doherty 4
  Group 2nd   Martin Doherty 19
  Group 1st   Edgar Bajona 23
Saturday Best In Show   Mel Saranchuk 89
  Best In Show   Lynda Saranchuk 90
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 4
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 4
  Group 1st   Mel Saranchuk 24
  Group 1st   Lynda Saranchuk 24

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 9 9 9 8 8
Group Ranking: 56 53 51 47 44
All Breed Ranking: 535 522 500 472 435

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 1 4   0 0 0 0 0   171
Win Record - 2012
Show Date
Edmonton Kennel Club August 09 to August 12, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Mel Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 3
Saturday BPIG   John Lewington N/A
  Best Of Breed   John Lewington 4
Friday BPIG   Murray Eason N/A
  Group 2nd   Murray Eason 17
  Best Of Breed   Murray Eason 3
Thursday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 4

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Allan Pepper N/A

Show Date
Prince George Kennel Club July 27 to July 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Fred Dewsbury 2
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 2
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 2
Friday Best Puppy In Show   Terry Carter N/A
  Best Of Breed   Terry Carter 2
  Best Of Breed   John B. Ross 2
  BPIG   Terry Carter N/A
  Group 3rd   Terry Carter 14

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 13 to July 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 4
Saturday Best Of Breed   Susan Quesnel 4
Friday Best Of Breed   James Reynolds 4
  BPIG   James Reynolds N/A
  Group 4th   James Reynolds 26

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 06 to July 08, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Show   Rick Fehler N/A
  BPIG   Jack Ireland N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gloria Geringer 6
  BPIG   Gloria Geringer N/A
  Group 2nd   Gloria Geringer 59
Saturday BPIG   Deborah Graffmann N/A

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 19 to May 21, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Avery Gaudin 8
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1
  Best Of Breed   Doug Gaudin 1
  BPIG   Doug Gaudin N/A
  Group 4th   Doug Gaudin 8
  BPIG   Avery Gaudin N/A
Sunday BPIG   Margaret Jones N/A
  BPIG   Rick Fehler N/A
  Best Of Breed   Rick Fehler 1
  Best Of Breed   Margaret Jones 1
Saturday BPIG   Thomas Nesbitt N/A
  Group 4th   Thomas Nesbitt 10
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By