Ch Nikkilen Truespirit Divine One
Shetland Sheepdog
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Female)
Owner: Leonard & Jean Cormier; Brian & Linda Reid
Breeder:
Handler:
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 111 110 106 108 96
Group Ranking: 493 488 469 493 454
All Breed Ranking: 2833 2801 2665 2870 2662

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   17
Win Record - 2019
Show Date
Cobequid Dog Club October 11 to October 13, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Sean Delmar N/A
Friday Best Of Breed   Erin Brown 5 (3-0-1-2)

Show Date
Tantramar Kennel Club May 18 to May 19, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Jacqueline Rusby 10
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1
  Best Of Breed   Bruce Owen 2

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 143 141 139 N/A N/A
Group Ranking: 615 607 584 N/A N/A
All Breed Ranking: 3621 3530 3401 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   7
Win Record - 2018
Show Date
Island Dog Club October 27 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Janet Lobb N/A
  Winners Bitch   Janet Lobb (1-3-1-1)
Saturday 2nd Bred By Exhibitor Bitch Class   Thora Brown N/A
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Allan Brown N/A
  Reserve Winners Bitch   Thora Brown N/A

Show Date
Cobequid Dog Club October 06 to October 07, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Colette Muldoon 7

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Senior Puppy Bitch Class   Tony Vandendool N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Heather Langfeld N/A
  Reserve Winners Bitch   Heather Langfeld N/A
Friday 1st Senior Puppy Bitch Class   Geraldine Taylor N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Phyllis Pancel N/A
  Winners Bitch   Phyllis Pancel (2-4-1-1)

Show Date
Abegweit Kennel Club July 20 to July 20, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Winners Bitch   Grant Townsend N/A

Show Date
Evangeline Kennel Club June 30 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Bitch Class   Bill Walkey N/A
  2nd Junior Puppy Bitch Class   Michelle Scott N/A
  Reserve Winners Bitch   Bill Walkey N/A
Saturday 1st Junior Puppy Bitch Class   Paula Hartinger N/A
  2nd Junior Puppy Bitch Class   Roger Hartinger N/A
  Reserve Winners Bitch   Paula Hartinger N/A

Show Date
Oromocto Kennel Club June 09 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 2nd Junior Puppy Bitch Class   Michelle Scott N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Rita Walker N/A
  Best Of Winners   Rita Walker (1-3-2-3)
  Winners Bitch   Rita Walker (1-3-2-3)
Saturday 2nd Junior Puppy Bitch Class   Michael Hill N/A
  2nd Junior Puppy Bitch Class   Kristen Francis N/A
  Reserve Winners Bitch   Michael Hill N/A

Show Date
Tantramar Kennel Club May 19 to May 20, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Bitch Class   Lucie Paradis (Dr) N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Stephen Dainard N/A
  Winners Bitch   Lucie Paradis (Dr) (0-2-1-1)
  Winners Bitch   Stephen Dainard (0-2-1-1)
Saturday 1st Junior Puppy Bitch Class   Avery Gaudin N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Doug Gaudin N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By