Ch Chetcote Casa Nova
Dachshund (Miniature Long-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Male)
Owner: Philippa Smedley
Breeder:
Handler:
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2021

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 30 N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: 292 N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 2143 N/A N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   4
Win Record - 2021
Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 03, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 4

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 24 to September 26, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Donna Conod N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Pierre Talbot N/A

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club January 30 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Peter Machen N/A
  Best Of Opposite Sex   Michael Hill N/A
Thursday Best Of Opposite Sex   Karen Day N/A
  Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Shauna McLauchlan N/A

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 15 14 45 N/A N/A
Group Ranking: 266 256 560 N/A N/A
All Breed Ranking: 2009 1973 4388 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 0 0   0 0 0 0 0   33
Win Record - 2019
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 16 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 4 (1-2-1-1)
  Group 2nd   Sandy Alexander 17
Saturday Winners Dog   Thomas Alexander (2-2-0-1)
  Best Of Winners   Thomas Alexander (2-2-0-1)
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Thomas Alexander 4 (2-2-0-1)
  Group 2nd   Thomas Alexander 13

Show Date
United Kennel Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Winners   Jean-Christophe Boulinguez (2-2-3-1)
  Winners Dog   Jean-Christophe Boulinguez (2-2-3-1)

Show Date
Dachshund Club Of Greater Ontario October 19 to October 19, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Winners Dog   John Wade N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Winners Dog   Gloria Kerr N/A
Friday Reserve Winners Dog   Patrick Mudge N/A

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 04 to October 06, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Kathrine Grant (1-0-2-1)
  Winners Dog   Barbara Heal (1-0-2-1)
Saturday Winners Dog   Stephen Dainard (1-0-1-2)
Friday Winners Dog   Linda Kraft (2-0-1-1)
  Winners Dog   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 3 (2-0-1-1)

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 13 to September 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Tempest Deptuch N/A
  Reserve Winners Dog   Deirdre McKinnon N/A
Saturday Winners Dog   Vickie Umpleby (2-0-1-2)
  Winners Dog   Pamela Bruce (2-0-1-2)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By