Ch Lapidus Ted du Grand Fresnoy
Borzoi
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Male)
Owner: Karen Fasciano
Breeder:
Handler:
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2020
Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Dana Garcia Tice N/A
Saturday Select Dog   Yvonne Savard N/A
Friday Select Dog   Lee Anne Bateman N/A

Show Date
Ontario Breeders Association February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Pierrette McLean N/A
Saturday Select Dog   Mike Jackman N/A
Friday Select Dog   Jean Tremblay N/A

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2019
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Richard Paquette N/A
Saturday Select Dog   Sylvia Barkey N/A
Friday Select Dog   Wendy Anderson N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 22 22 22 21 20
Group Ranking: 574 571 551 520 466
All Breed Ranking: 4644 4618 4387 4145 3742

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   3
Win Record - 2017
Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Carol Reisman N/A

Show Date
Forest City Kennel Club May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   John Walsh N/A
Saturday Best Of Breed   Ann Long-Doyle 3 (3-0-1-0)
Friday Select Dog   Ben Wasylyshen N/A

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Mel Saranchuk N/A
Saturday Select Dog   Martin Doherty N/A
Friday Select Dog   Kim Leblanc N/A

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 20 20 16 15 15
Group Ranking: 432 428 409 392 361
All Breed Ranking: 3182 3151 3030 2914 2691

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 1   0 0 0 0 0   12
Win Record - 2016
Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Federico Fernandez N/A
  Winners Dog   Mary White (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Mary White N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Mary White N/A
  Winners Dog   Federico Fernandez (1-0-1-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Federico Fernandez N/A
Sunday Winners Dog   Rene Echevarria-Cofino (Dr) (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Rene Echevarria-Cofino (Dr) N/A
  BPIG   Rene Echevarria-Cofino (Dr) N/A
Saturday Winners Dog   Lawrence Sinclair (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Lawrence Sinclair N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Lawrence Sinclair N/A
  BPIG   Lawrence Sinclair N/A
Friday Winners Dog   Melvin Beech (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Melvin Beech N/A
  Winners Dog   Joan Beech (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Joan Beech N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Melvin Beech N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Joan Beech N/A

Show Date
Borzoi Club Of Ontario June 04 to June 04, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Colin Hamilton N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Winners Dog   Fabio Amorim (1-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Fabio Amorim N/A
  Best Of Winners   Fabio Amorim (1-1-1-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Fabio Amorim N/A
Sunday Reserve Winners Dog   Robert Hutton N/A
  Best Puppy In Breed   Robert Hutton N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   James Sillers (Dr) N/A

Show Date
Borzoi Canada June 03 to June 03, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Winners Dog   William (Bill) Shelton N/A
  Best Puppy In Breed   William (Bill) Shelton N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 28 to May 29, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Cec Ringstrom N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Thomas Nesbitt N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Cec Ringstrom N/A
  Group 3rd   Thomas Nesbitt 6
  Winners Dog   Thomas Nesbitt (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Thomas Nesbitt N/A
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1 (1-0-0-1)
  Winners Dog   Cec Ringstrom (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Cec Ringstrom N/A
Saturday Winners Dog   Thora Brown (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Thora Brown N/A
  Best Of Opposite Sex   Thora Brown N/A
  Winners Dog   Allan Brown (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Allan Brown N/A
  Best Of Breed   Allan Brown 1 (1-0-0-1)
  1st Senior Puppy Dog Class   Thora Brown N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Allan Brown N/A
  BPIG   Allan Brown N/A
  Group 4th   Allan Brown 6

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday 1st Senior Puppy Dog Class   Bill Walkey N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Martin Doherty N/A
  Winners Dog   Bill Walkey (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Bill Walkey N/A
  Winners Dog   Martin Doherty (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Martin Doherty N/A
Sunday 1st Senior Puppy Dog Class   Nancy Popovich N/A
  Winners Dog   Anik Primeau (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Anik Primeau N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Wendy Schira N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Wendy Schira N/A
  BPIG   Wendy Schira N/A
  Winners Dog   Wendy Schira (1-0-1-0)

Show Date
Seaway Kennel Club May 06 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Daniel Kwee (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Daniel Kwee N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Daniel Kwee N/A
Friday Winners Dog   Dianne Miller (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Dianne Miller N/A
  Winners Dog   Stephen Dainard (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Stephen Dainard N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Dianne Miller N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Stephen Dainard N/A

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Dog Class   Rosemary Shoreman N/A
  Winners Dog   Rosemary Shoreman (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Rosemary Shoreman N/A
Saturday 1st Senior Puppy Dog Class   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Winners Dog   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Best Puppy In Breed   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
Friday Winners Dog   Morley Thornton (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Morley Thornton N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Michael Shoreman N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Morley Thornton N/A
  Winners Dog   Michael Shoreman (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Michael Shoreman N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Shinichi Sonoda (3-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Shinichi Sonoda N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Shinichi Sonoda N/A
Friday Winners Dog   Ronnie Natividad (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Ronnie Natividad N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Ronnie Natividad N/A

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Monday 1st 4-6 Month Dog Class   Alan Ewles N/A
Sunday 1st 4-6 Month Dog Class   Doug Gaudin N/A
  Best Baby Puppy In Group   Doug Gaudin N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By