Abegweit Kennel Club
Saturday, June 18, 2016 - Show 2



Related Results

Conformation

Saturday, June 18 (Show 1)
Saturday, June 18 (Show 2)
Sunday, June 19 (Show 3)
Sunday, June 19 (Show 4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Ole Nielsen
Boxer  
GCh Briley's Wild As The Wind
Points: 68 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Ole Nielsen
Dalmatian  
GCh Onsengeltje Secret Endeavour
Best Puppy In Show
Judge: Ole Nielsen
Retriever (Golden)  
Ch Ambertru's Magical Quetip
Best Baby Puppy In Show
Judge: Ole Nielsen
Samoyed   Snowstar's Russian Princess








Group 1 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Legacyk So What's Your Point
  Pointer (German Short-Haired)   13
Group 2nd   
Ch Ambertru's Magical Quetip
  Retriever (Golden)   11
Group 3rd   
Ch Whidbey's Kit Kat Extra Crispy
  Spaniel (Clumber)   6
Group 4th   
Ch Dtael's Little Red Rodeo
  Spaniel (American Cocker)   5
BPIG   
Ch Ambertru's Magical Quetip
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Goldhaven's Dixie Land Band   Retriever (Golden)   0
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts
GCh Legacyk So What's Your Point



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Mistcurl's Compass Rose



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 4 pts
GCh Ambertru's Magical Quetip



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts
Brush & Marsh Ultimate Brownie Slash



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts
Ch Dtael's Little Red Rodeo



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Whidbey's Kit Kat Extra Crispy







Group 2 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st   Ch Corkery's Geez Louise   Basset Hound   3
Group 2nd    Royeljoker's Malibu Skipper   Irish Wolfhound   2
Group 3rd No Entry
Group 4th No Entry
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Corkery's Geez Louise



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 2 pts
Ch Royeljoker's Malibu Skipper







Group 3 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Briley's Wild As The Wind
  Boxer   7
Group 2nd   
Ch Snowmagic's Russian Composer
  Samoyed   6
Group 3rd   
Ch Pyroni Scent Of A Woman
  Great Pyrenees   5
Group 4th   
Champagne Ginger Rogers
  Schnauzer (Standard)   3
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group    Snowstar's Russian Princess   Samoyed   0
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
GCh Briley's Wild As The Wind



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts
GiZah's Sweet Emotion



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts
GCh Pyroni Scent Of A Woman



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Alegup's Eve's Boy Seth



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Snowmagic's Russian Composer



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
GCh Champagne Ginger Rogers







Group 4 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st   Ch Dragonfox Inxs At Kreuzritter   Fox Terrier (Wire)   10
Group 2nd   
Ch Kalimar's Breton Belle
  Soft-Coated Wheaten Terrier   9
Group 3rd   Ch Regalridge Remember Me   Airedale Terrier   5
Group 4th   
Trollhattan's Katrina Two
  Fox Terrier (Smooth)   3
BPIG   Ch Dragonfox Inxs At Kreuzritter   Fox Terrier (Wire)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Inisroe's Bachram Faerie Rider   Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts
GCh Regalridge Remember Me



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Lochlomond's Highland Ceilidh



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Trollhattan's Katrina Two



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Dragonfox Inxs At Kreuzritter



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Lonestar's Sparkling Trinket



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 3 pts
Ch Kalimar's Breton Belle



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Regalridge Waltzing Matilda







Group 5 - Ole Nielsen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Risha Heir Of The Dog
  Yorkshire Terrier   11
Group 2nd   
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   10
Group 3rd    Applea Victoria's Secret Kiss   Miniature Pinscher   9
Group 4th   
IslandGems Takeashotof Bailey
  Toy Fox Terrier   8
BPIG   
IslandGems Takeashotof Bailey
  Toy Fox Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    JBLittle Yuletide Joy   Maltese   0
Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Gardine Echoes Of Eternity



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Folklore Infiniti Kal's Krypto







Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
Applea Victoria's Secret Kiss



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 4 pts
Ch Passionpaps Breaking Bad



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
IslandGems Takeashotof Bailey



Judge: Ole Nielsen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Risha Heir Of The Dog







Group 6 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Onsengeltje Secret Endeavour
  Dalmatian   6
Group 2nd   
Ri Lee's Dreaming of Diamonds
  Tibetan Terrier   5
Group 3rd   
OnDaGo's PrizeFighter
  Bulldog   4
Group 4th    Loghavens I've Got I's For You   Shih Tzu   3
BPIG   
OnDaGo's PrizeFighter
  Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Ch OnDaGo's PrizeFighter



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Onceagain All the Things You R



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Keesridge Fire and Ice



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts
Loghavens I've Got I's For You



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts
Ch Ri Lee's Dreaming of Diamonds





Group 7 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st   Ch Talisker's Spontaneity   Shetland Sheepdog   12
Group 2nd   
Ch Klassenburg Tenten v Riverryan
  German Shepherd Dog   7
Group 3rd   Ch Immerzu Harmonizing   Puli   5
Group 4th    Aussieacres Greenvale Bronson   Australian Shepherd   3
BPIG    Cardross Colorado   Collie (Rough)   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts
Aussieacres Greenvale Bronson



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts
GCh Thistlebrae Gone With the Wind



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts
Ch Klassenburg Tenten v Riverryan



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts
Ch Immerzu Harmonizing



Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 4 pts
Ch Talisker's Spontaneity



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By