Kent Kennel Club
Sunday, May 26, 2024 - Show-6



Related Results

Conformation

Friday, May 24 (Show-1)
Friday, May 24 (Show-2)
Saturday, May 25 (Show-3)
Saturday, May 25 (Show-4)
Sunday, May 26 (Show-5)
Sunday, May 26 (Show-6)

Related Specialties

Toy Dog Club Of Lambton-Kent - Saturday, May 25 - Conformation



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS MBISS Can GChG/MBIS Mex GCh/Am Ch Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
"Jack"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Christina Koffman-Heard and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Enrique Gonzalez Razo
Portuguese Water Dog  
GChG Marinella's The Thunder Rolls
Points: 118 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Enrique Gonzalez Razo
Saluki  
GCh Freespirits Fix Me A Double At Terrapin
Points: 108
Best Puppy In Show
Judge: Enrique Gonzalez Razo
Chinese Crested Dog  
Ch Taja The White Wolf
Reserve Best Puppy In Show
Judge: Enrique Gonzalez Razo
Norwich Terrier  
Paradym Polka Dot Bikini








Group 1 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   18
Group 2nd   
Ch Monarch's Royal Fly Over To Brackenmoor
  Pointer   17
Group 3rd   Ch Windsor True North At Wincheshire   Spaniel (English Cocker)   16
Group 4th   
GCh Shor'line Ashleysown Somewhere On A Beach
  Retriever (Golden)   13
BPIG    Windstar's Ooh It Makes Me Wonder   Spaniel (American Cocker)   N/A
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Monarch's Royal Fly Over To Brackenmoor




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Shadowland's Say A Little Prayer

Best Of Opposite Sex
Ch Pointer Hill Willow Pointing To The North

Select Bitch
Ch Fernweh's Fortune Favours The Bold



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Shor'line Ashleysown Somewhere On A Beach

Best Of Opposite Sex
Ch Cheer Bridge Better Have My Money

Select Dog
Ch Pebwin Int'l Interest Two Cheer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fargoridge Lucy In The Sky

Best Of Opposite Sex
Fargoridge Bricks And Mortar

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fargoridge Lucy In The Sky


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fargoridge Bricks And Mortar

Open Dog Class
1st Fargoridge Bricks And Mortar


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fargoridge Lucy In The Sky

Open Bitch Class
1st Fargoridge Lucy In The Sky


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roaneden's Shorelander




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-0)
Windstar's Ooh It Makes Me Wonder

Best Of Opposite Sex
Windstar's Walkin' N Contraband

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Windstar's Ooh It Makes Me Wonder

Best Puppy In Breed
Windstar's Ooh It Makes Me Wonder

Select Dog
Ch Madilane's Northern Flash


Winners Dog: (1-1-0-0)
Windstar's Ooh It Makes Me Wonder

Junior Puppy Dog Class
1st Windstar's Ooh It Makes Me Wonder


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Windstar's Walkin' N Contraband

Junior Puppy Bitch Class
1st Windstar's Walkin' N Contraband


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Windsor True North At Wincheshire

Best Of Opposite Sex
Sugar Creek Apple Of My Eye

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sugar Creek Riding On A Venture


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sugar Creek Apple Of My Eye

Open Bitch Class
1st Sugar Creek Apple Of My Eye


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Oakglen's David Rose

Best Puppy In Breed
Oakglen's David Rose


Winners Dog: (1-0-0-0)
Oakglen's David Rose

Junior Puppy Dog Class
1st Oakglen's David Rose



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Enrique Gonzalez Razo Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Freespirits Fix Me A Double At Terrapin
  Saluki   16
Group 2nd   
GChS Lyrical's Let Me Tell You
  Afghan Hound   15
Group 3rd   
GCh E R Dox L L Ryder On The Storm
  Dachshund (Standard Long-Haired)   12
Group 4th   
GChB Leelo Redcliffe Simply Sensational
  Whippet   11
BPIG    Brighthope Walk Right Back MW   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   N/A
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChS Lyrical's Let Me Tell You

Best Of Opposite Sex
Zenith Maltese Falcon

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Zenith Maltese Falcon


Winners Dog: (1-1-1-0)
Generations For Chakotay

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Generations For Chakotay


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Zenith Maltese Falcon

Open Bitch Class
1st Zenith Maltese Falcon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Bushwacker Fortune Hunter




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Boru's Surrealism




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Majenkir Bookstor Straight From The Heart



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Brighthope Walk Right Back MW

Best Puppy In Breed
Brighthope Walk Right Back MW


Winners Dog: (1-0-0-0)
Brighthope Walk Right Back MW

Junior Puppy Dog Class
1st Brighthope Walk Right Back MW



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh E R Dox L L Ryder On The Storm




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Sidekick's Secret Weapon

Select Dog
Ch Sidekick's Amour The Groovy Kind




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tayleefarm Rebel Rebel

Best Puppy In Breed
Tayleefarm Rebel Rebel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tayleefarm Rebel Rebel

Senior Puppy Bitch Class
1st Tayleefarm Rebel Rebel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Nirokii Da Vinci Code At Kopera


Winners Dog: (1-0-1-0)
Aariel's Omega Roar

Open Dog Class
1st Aariel's Omega Roar



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Freespirits Fix Me A Double At Terrapin




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Leelo Redcliffe Simply Sensational

Best Of Opposite Sex
GChB Leelo Redcliffe Now It's Time

Best Puppy In Breed
McCartney's The Girl's Got Rhythm



Winners Bitch: (0-1-1-1)
McCartney's The Girl's Got Rhythm

Junior Puppy Bitch Class
1st McCartney's The Girl's Got Rhythm


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Alejandro Rojas Sanchez Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Marinella's The Thunder Rolls
  Portuguese Water Dog   9
Group 2nd   
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   8
Group 3rd   
Ch Nightflight Tag You're It!
  Doberman Pinscher   7
Group 4th   GCh Uppercut Man In Black   Boxer   5
BPIG    Pantheon CinnRhee Uppercut Whisper In The Wind   Boxer   N/A

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Nightflight Tag You're It!

Select Bitch
Ch L'Oil Rogue Empire V Ignite




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Jonnie Danes Eight Shades Of Grey




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Marinella's The Thunder Rolls




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kris's Kountry Deuces Wild


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kris's Kountry Deuces Wild

Open Dog Class
1st Kris's Kountry Deuces Wild



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Enrique Gonzalez Razo Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Accolade's Run For The Roses
  Airedale Terrier   14
Group 2nd   
GCh Chi Risica Non Rosica
  Staffordshire Bull Terrier   13
Group 3rd   
Pinehome's Making Waves At Wheatnbrook
  Soft-Coated Wheaten Terrier   12
Group 4th   
GCh Casanova Od Guvernera
  Welsh Terrier   10
BPIG   
Paradym Polka Dot Bikini
  Norwich Terrier   N/A
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Accolade's Run For The Roses




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lochlomond's Myles The Traveller

Best Of Opposite Sex
Carickfergus Pepper Pot

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lochlomond's Myles The Traveller

Best Puppy In Breed
Lochlomond's Myles The Traveller


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lochlomond's Myles The Traveller

Senior Puppy Dog Class
1st Lochlomond's Myles The Traveller


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Carickfergus Pepper Pot

12-18 Month Bitch Class
1st Carickfergus Pepper Pot


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brielle King’s Mtn. Kamenica

Best Puppy In Breed
Brielle King’s Mtn. Kamenica



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Brielle King’s Mtn. Kamenica

Junior Puppy Bitch Class
1st Brielle King’s Mtn. Kamenica


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Foxheart's Might As Well Be Me

Best Of Opposite Sex
Foxheart's Till You Can't

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Foxheart's Might As Well Be Me


Winners Dog: (1-1-0-0)
Foxheart's Might As Well Be Me

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Foxheart's Might As Well Be Me


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Foxheart's Till You Can't

Open Bitch Class
1st Foxheart's Till You Can't


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Gleann Quite A Doll

Best Of Opposite Sex
Mythwood Finn Mccool

Best Puppy In Breed
Mythwood Finn Mccool


Winners Dog: (2-0-0-1)
Mythwood Finn Mccool

Reserve Winners Dog
Mythwood Beale Street Blues Boy

Canadian Bred Dog Class
1st Mythwood Finn Mccool
2nd Mythwood Beale Street Blues Boy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Paradym Polka Dot Bikini

Best Puppy In Breed
Ch Paradym Polka Dot Bikini




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rivendell's A Little Dab'll Do Ya



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Pinehome's Making Waves At Wheatnbrook

Best Of Opposite Sex
Ch Boreal SpecialK Kayleigh Grace




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chi Risica Non Rosica




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Enrique Gonzalez Razo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Casanova Od Guvernera




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Jean Tremblay Top Dog
Points
Group 1st   Ch St Johns Brielle You Made Me Love You   Griffon (Brussels)   21
Group 2nd   
GChB Broughcastl Billabong
  Pug   20
Group 3rd   
GCh Artemus Voila Violetta
  Silky Terrier   18
Group 4th   
GCh Weylinmarsh's That Grl Is Mine
  Coton De Tulear   17
BPIG   
Ch Taja The White Wolf
  Chinese Crested Dog   N/A


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Mardigrais Summer Midnight Dreams

Reserve Winners Bitch
Summer Morning Dancer

Junior Puppy Bitch Class
1st Summer Morning Dancer

12-18 Month Bitch Class
1st Mardigrais Summer Midnight Dreams


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Taja The White Wolf

Best Puppy In Breed
Ch Taja The White Wolf




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Weylinmarsh's That Grl Is Mine




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh St Johns Brielle You Made Me Love You




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lion Dance Huilong




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sugarlamb's Stylish Cowboy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Broughcastl Billabong

Best Of Opposite Sex
Broughcastl Bouchet At Millpond

Best Puppy In Breed
Broughcastl Bouchet At Millpond



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Broughcastl Bouchet At Millpond

Junior Puppy Bitch Class
1st Broughcastl Bouchet At Millpond


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Artemus Voila Violetta




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Chipworth's Epic Journey

Best Puppy In Breed
Chipworth's Epic Journey

Select Dog
Ch Valcopy Tayfield Fantazztic Find


Winners Dog: (1-0-1-0)
Chipworth's Epic Journey

Junior Puppy Dog Class
1st Chipworth's Epic Journey



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Camparis Apanachi




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Alejandro Rojas Sanchez Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Piedmont Mazinblue La Conquista
  Poodle (Standard)   10
Group 2nd   
GCh Belle Creek's Born To Love Again
  Bichon Frise   5
Group 3rd   
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox
  Shiba Inu   4
Group 4th   
MarKel's L'il Spitfire
  French Bulldog   1
BPIG   
Dawin Steal The Scene
  Poodle (Standard)   N/A
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Belle Creek's Born To Love Again




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
MarKel's L'il Spitfire

Best Puppy In Breed
MarKel's L'il Spitfire



Winners Bitch: (0-1-0-0)
MarKel's L'il Spitfire

Junior Puppy Bitch Class
1st MarKel's L'il Spitfire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Superlative's Queen Isabella




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 4 pts (0-2-0-3)
GCh Piedmont Mazinblue La Conquista

Best Puppy In Breed
Dawin Steal The Scene

Select Bitch
Ch River Run's The Story Begins At Ying



Winners Bitch: (0-2-0-3)
Dawin Steal The Scene

Reserve Winners Bitch
Sereia's Escape From Reality

Junior Puppy Bitch Class
1st Dawin Steal The Scene

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sereia's Escape From Reality


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox

Select Bitch
GChB Hibiscus Chisana Takaramono



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Wyzguy's Kawaii 'It Wasn't Me'

12-18 Month Bitch Class
1st Wyzguy's Kawaii 'It Wasn't Me'


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky
  Finnish Lapphund   24
Group 2nd   
GChS Rivermyst A Wizards Touch At Kindle
  Shetland Sheepdog   23
Group 3rd   GCh Vulcan's Ahead By A Century   Australian Shepherd   18
Group 4th   
Asset's N Arklys Rising From The Ashes
  Miniature American Shepherd   15
BPIG    Asset's N Arklys Undercover Spy   Miniature American Shepherd   N/A
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Byeyo's Gonna Get Me Sum




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Vulcan's Ahead By A Century

Select Dog
Ch Doublehearts Dealers Choice



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 3 pts (0-0-4-0)
Ch Outburst America's Best Top Gunyr

Select Dog
Ch Asset's An Element Of Chance




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Sylvan Argent Seafield Black Sails

Best Of Opposite Sex
Ch Sylvan Argent Windsong Trust Fall

Best Puppy In Breed
Ch Sylvan Argent Seafield Black Sails




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
Ch Asset's N Arklys Rising From The Ashes

Best Of Opposite Sex
Asset's N Arklys Undercover Spy

Best Of Winners: (2-3-2-1)
Asset's N Arklys Undercover Spy

Best Puppy In Breed
Asset's N Arklys Undercover Spy

Select Dog
Ch Maclands Adventure Seeker

Select Bitch
GCh Mtn Breeze Fighting For Honor


Winners Dog: (2-3-2-1)
Just 4 Paws Chasin Waves

Reserve Winners Dog
Blue Elks Don't Get Me Wet @ Distinct

Canadian Bred Dog Class
1st Just 4 Paws Chasin Waves

Open Dog Class
1st Blue Elks Don't Get Me Wet @ Distinct


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GChS Rivermyst A Wizards Touch At Kindle

Best Of Opposite Sex
Bellarose Punch Buggy

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Cermel Ramblinbrook Blue Ain't Your Colour

Best Puppy In Breed
Ch Regaloake's Icandy

Select Bitch
Ch Regaloake's Icandy


Winners Dog: (1-2-0-2)
Bellarose Punch Buggy

Junior Puppy Dog Class
1st Bellarose Punch Buggy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dom Corgi Chocolate Kiss




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By