Moncton Kennel Club
Saturday, November 16, 2019



Related Results

Obedience

Saturday, November 16 (Obedience Trial 1)
Saturday, November 16 (Obedience Trial 2)
Sunday, November 17 (Obedience Trial 3)
Sunday, November 17 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Saturday, November 16 (Rally Trial 1)
Saturday, November 16 (Rally Trial 2)
Sunday, November 17 (Rally Trial 3)
Sunday, November 17 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Ben Wasylyshen
Samoyed  
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
Points: 202 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Ben Wasylyshen
Pointer (German Short-Haired)  
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy
Points: 174
Best Puppy In Show
Judge: Ben Wasylyshen
Welsh Terrier  
Dragonfox A Winning Formula
Best Baby Puppy In Show
Judge: Ben Wasylyshen
Bullmastiff   Icon's Accord Royal Of Backshift N Deversailles
Best Veteran In Show
Judge: Ben Wasylyshen
Italian Greyhound  
GCh Como And Iris Fancy Ribbons
Best Altered In Show
Judge: Ben Wasylyshen
Rhodesian Ridgeback  
Ch (Alt) Trumphill's Uncharted Journey








Group 1 - Heather Brennan Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy
  Pointer (German Short-Haired)   48
Group 2nd   Ch Kulana Mandolin Wind   Setter (Irish)   45
Group 3rd   
GChEx DuValin Cayenne
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   43
Group 4th   Ch Brookstone's Skip To My Lu @ Royal Flush   Retriever (Labrador)   40
BPIG    Bryden's Black Velvet   Spaniel (English Springer)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mistcurl's Leanders Blackpearl   Retriever (Curly-Coated)   0
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GChEx DuValin Cayenne

Best Of Opposite Sex
Pageska's DL Patriot

Best Puppy In Breed
Pageska's DL Patriot

Select Bitch
Ch Pageska's Keswick Heart's Desire


Winners Dog: (1-0-0-2)
Pageska's DL Patriot

Senior Puppy Dog Class
1st Pageska's DL Patriot


Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy

Best Puppy In Breed
Breezycreek's Little Sure Shot

Select Bitch
GCh Legacyk Stannyfield Prime Time



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Breezycreek's Little Sure Shot

Senior Puppy Bitch Class
1st Breezycreek's Little Sure Shot

Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mistcurl Capt Worden Of Canaan


3-6 Month Bitch Class
1st Mistcurl's Leanders Blackpearl

Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Timberblac's Night Fury



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Timberblac's Night Fury

Open Bitch Class
1st Timberblac's Night Fury

Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 9 pts (2-6-0-2)
Ch Brookstone's Skip To My Lu @ Royal Flush

Best Of Opposite Sex
Gallivant Supersonic Man

Best Of Winners: (2-6-0-2)
Kindspirit's Ray Of'Hope

Best Puppy In Breed
Madabout's Atlantic Tidal Pool

Select Bitch
Ch Jandor Crimson Clover


Winners Bitch: (2-6-0-2)
Kindspirit's Ray Of'Hope

Reserve Winners Bitch
Camlab's In Case You Dream

Junior Puppy Bitch Class
1st Madabout's Atlantic Tidal Pool
2nd Foxcreek Living The Dream

12-18 Month Bitch Class
1st Royal Flush's Perfect Storm-Emma

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kindspirit's Ray Of'Hope
2nd Camlab's In Case You Dream

Open Bitch Class
1st Bernfield's Wine'n Roses

3-6 Month Bitch Class
1st Edgemere's Mississippi Bayou

Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Redmoon's Sexy Son Of A Duck

Best Of Opposite Sex
Neverland's Merida

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Red Dory Rawley

Best Puppy In Breed
Red Dory Rawley


Winners Dog: (2-1-1-0)
Red Dory Rawley

Reserve Winners Dog
Rc Toller Kare's Final Legacy

Junior Puppy Dog Class
1st Red Dory Rawley

12-18 Month Dog Class
1st Rc Toller Kare's Final Legacy


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Neverland's Merida

Open Bitch Class
1st Neverland's Merida

3-6 Month Bitch Class
1st Dragonluck Lady Sing The Blues
2nd Neverland's 2nd Star To The Right

Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Harbinger's Forest Ranger



Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Kulana Mandolin Wind

Best Of Opposite Sex
Captiva Coderry Seaside Vision


Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GCh Ashleysown Zen Of Wynridge

Best Of Opposite Sex
Zion's Victorious Daisy

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Zion's Victorious Daisy

Best Puppy In Breed
Zion's Victorious Daisy

Select Dog
Ch Scottfree Stage Door Johnny

Select Bitch
Ch Marsuvica's Miss Goldilocks


Winners Dog: (1-3-2-1)
Nevaehleas Le Grande Fromage

Junior Puppy Dog Class
1st Nevaehleas Le Grande Fromage


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Zion's Victorious Daisy

Reserve Winners Bitch
Nevaehlea's Made to Order

Junior Puppy Bitch Class
1st Zion's Victorious Daisy
2nd Marsuvica's Get Up And Go

Open Bitch Class
1st Nevaehlea's Made to Order

3-6 Month Bitch Class
1st Encore's I'm Still Standing For Spariley

Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bluestone's Little Black Dress



Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Shore Liberty Bell

Best Puppy In Breed
Bryden's Black Velvet


3-6 Month Dog Class
1st Shores Hat Trick


Winners Bitch: (0-1-0-1)
Bryden's Black Velvet

Junior Puppy Bitch Class
1st Bryden's Black Velvet

Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Harbourpoint Egerton Moonraker



Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Follyhills Winoka AfterTheRain



3-6 Month Bitch Class
1st Graenit's Love Potion Von Trax





Group 2 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Obiwan Heart Of Darkness
  Afghan Hound   18
Group 2nd   
Ch Soletrader Daring In Dublin
  Petit Basset Griffon Vendeen   17
Group 3rd   
GCh Telkel We Know Where You Live
  Dachshund (Standard Long-Haired)   16
Group 4th   
Ch McCartney's Always Lavish
  Whippet   13
BPIG    Telkel Dare To Be SL   Dachshund (Standard Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lemonlady Lucky To Be Felicia   Beagle   0
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Trumphill's Uncharted Journey
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Obiwan Heart Of Darkness



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bigsmithy Diana



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bigsmithy Diana

Reserve Winners Bitch
Trajam I Believe In Fare Ies

Open Bitch Class
1st Bigsmithy Diana
2nd Trajam I Believe In Fare Ies

3-6 Month Bitch Class
1st Lemonlady Lucky To Be Felicia

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Rabows Rebellion ML

Best Puppy In Breed
Er Dox Midnight Lola



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Er Dox Midnight Lola

Junior Puppy Bitch Class
1st Er Dox Midnight Lola

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Leoralee's Game Of Thrones @ Cocktail MW

Best Of Opposite Sex
GCh Hunu Man In Th' Mirror MW

Select Bitch
Ch Timberblac's Magik Rainbow


Winners Dog: (1-0-1-2)
Rallee's Will I Am MW

12-18 Month Dog Class
1st Rallee's Will I Am MW


Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Telkel We Know Where You Live

Best Puppy In Breed
Telkel Dare To Be SL



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Telkel Dare To Be SL

Reserve Winners Bitch
Alii Ak Ring Of Fire

Junior Puppy Bitch Class
1st Telkel Dare To Be SL

Senior Puppy Bitch Class
1st Alii Ak Ring Of Fire

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
It's Rock 'n' Roll VomBranche

Best Of Opposite Sex
Janis Vom Branche

Best Of Winners: (2-2-0-0)
It's Rock 'n' Roll VomBranche

Best Puppy In Breed
Jeremy Vom Branche


Winners Dog: (2-2-0-0)
It's Rock 'n' Roll VomBranche

Reserve Winners Dog
Jeremy Vom Branche

Junior Puppy Dog Class
1st Jeremy Vom Branche

12-18 Month Dog Class
1st It's Rock 'n' Roll VomBranche


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Janis Vom Branche

Reserve Winners Bitch
Kayleigh Vom Branche

Junior Puppy Bitch Class
1st Janis Vom Branche
2nd Kayleigh Vom Branche

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Soletrader Daring In Dublin



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Trumphill's Taking The High Road


Sexually Altered Dog Class
1st Ch (Alt) Trumphill's Uncharted Journey


Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh McCartney's Always Lavish







Group 3 - Anna Hewson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   27
Group 2nd    Homeport Next Tide   Newfoundland   24
Group 3rd   
Ch Pine Ridge's Most Wanted
  Bullmastiff   20
Group 4th    Misztichol's Ares Bold Warrior   Rottweiler   16
BPIG   
Ch Snowstar-Mermaid UMakeMeDizzy
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Icon's Accord Royal Of Backshift N Deversailles   Bullmastiff   0
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Belnois Makes My Heart Go Boom

Best Of Opposite Sex
Myramountain Alexandr Odhinn

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Myramountain Alexandr Odhinn


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Myramountain Amazing Grace

Open Bitch Class
1st Myramountain Amazing Grace

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Katmandu Dot Ca

Best Puppy In Breed
Ricon's Magic Man Marder


Winners Dog: (2-0-1-0)
Elharlen's Keystone

Reserve Winners Dog
Ricon's Magic Man Marder

Senior Puppy Dog Class
1st Ricon's Magic Man Marder

Open Dog Class
1st Elharlen's Keystone


Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Pine Ridge's Most Wanted

Best Of Opposite Sex
Nix Hollywood Stripes

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Backshifts Love And Bullets

Best Puppy In Breed
Backshifts Love And Bullets


Winners Dog: (1-2-1-0)
Backshifts Love And Bullets

Senior Puppy Dog Class
1st Backshifts Love And Bullets

3-6 Month Dog Class
1st Icon's Accord Royal Of Backshift N Deversailles


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Nix Hollywood Stripes

Reserve Winners Bitch
Pine Ridge's When In Rome

12-18 Month Bitch Class
1st Pine Ridge's When In Rome

Open Bitch Class
1st Nix Hollywood Stripes

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Redstone's Turn It Up V Aludra


Winners Dog: (1-0-0-0)
Redstone's Turn It Up V Aludra

Junior Puppy Dog Class
1st Redstone's Turn It Up V Aludra


Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Peakview's You Really Got Me



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Karleo's In Tune With Pyradigm

Best Of Opposite Sex
Karleo's Kisses At Pyradigm

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Pyroni Northern Dancer

Best Puppy In Breed
Karleo's Kisses At Pyradigm


Winners Dog: (1-2-1-0)
Pyroni Northern Dancer

Open Dog Class
1st Pyroni Northern Dancer


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Karleo's Kisses At Pyradigm

Reserve Winners Bitch
Pyroni Supernova

Junior Puppy Bitch Class
1st Karleo's Kisses At Pyradigm

Open Bitch Class
1st Pyroni Supernova

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Homeport Next Tide

Best Of Opposite Sex
Ch Homeport Longshoreman

Best Puppy In Breed
Homeport Quay



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Homeport Next Tide

Reserve Winners Bitch
Homeport Quay

Senior Puppy Bitch Class
1st Homeport Quay

Canadian Bred Bitch Class
1st Homeport Next Tide

Open Bitch Class
1st Sent-Dions Mooring At Homeport

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Misztichol's Ares Bold Warrior


Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Napoleo Jade La Perle



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike

Best Of Opposite Sex
Ch Snowstar-Mermaid UMakeMeDizzy

Best Puppy In Breed
Ch Snowstar-Mermaid UMakeMeDizzy

Select Bitch
GCh Snowlegend Aria Of Snowstar



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dolly Foxbridge Grand Calvera

Best Puppy In Breed
Dolly Foxbridge Grand Calvera



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dolly Foxbridge Grand Calvera

Junior Puppy Bitch Class
1st Dolly Foxbridge Grand Calvera

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chimini's Maia The Beautiful







Group 4 - Dianne Ivey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca
  Bull Terrier   20
Group 2nd   GCh Ellerker's I'll Be Downtown   Schnauzer (Miniature)   19
Group 3rd   
Ch TriNor Everlasting Hope
  Norwich Terrier   16
Group 4th   
GChEx Absolute Ly Here For Your Entertainment
  Staffordshire Bull Terrier   15
BPIG   
Dragonfox A Winning Formula
  Welsh Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    D.B.F. Simply Posh   Russell Terrier   0
Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ispy Best Kept Secret



Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca



Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Upthecreek's Flights Of Fancy

Best Puppy In Breed
Upthecreek's Flights Of Fancy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Upthecreek's Flights Of Fancy

Reserve Winners Bitch
Gateway's Taylor Made 2nd

Junior Puppy Bitch Class
1st Gateway's Taylor Made 2nd

Senior Puppy Bitch Class
1st Upthecreek's Flights Of Fancy

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hurry Home Peyton


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hurry Home Peyton

Open Dog Class
1st Hurry Home Peyton


Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch TriNor Everlasting Hope



Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 5 pts (0-2-1-3)
Ch Caudlewood Replica

Best Of Opposite Sex
Ch Rosewoods All Fired Up At Sudeley

Best Puppy In Breed
Caudlewood Girls Wannahave Fun

Select Bitch
Ch Newvista's Baby Face Blossom



Winners Bitch: (0-2-1-3)
Caudlewood Girls Wannahave Fun

Reserve Winners Bitch
Sudeley Queen Of All

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Caudlewood Girls Wannahave Fun

Open Bitch Class
1st Sudeley Queen Of All

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh D.B.F. Change Maker



3-6 Month Bitch Class
1st D.B.F. Simply Posh

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Ellerker's I'll Be Downtown

Best Of Opposite Sex
Presbrooke Here To Stay

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Minuteman Atlantic Ave

Best Puppy In Breed
Minuteman Atlantic Ave


Winners Dog: (1-1-0-1)
Presbrooke Here To Stay

Open Dog Class
1st Presbrooke Here To Stay


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Minuteman Atlantic Ave

Senior Puppy Bitch Class
1st Minuteman Atlantic Ave

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Inisroe's Primrose Lass

Best Puppy In Breed
Inisroe's Primrose Lass



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Inisroe's Primrose Lass

Junior Puppy Bitch Class
1st Inisroe's Primrose Lass

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChEx Absolute Ly Here For Your Entertainment

Best Of Opposite Sex
Steadfast Gold N Gun


Winners Dog: (1-0-0-1)
Steadfast Gold N Gun

Open Dog Class
1st Steadfast Gold N Gun


3-6 Month Bitch Class
1st Varekai Besala Mientras Vuela

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dragonfox A Winning Formula

Best Puppy In Breed
Dragonfox A Winning Formula


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dragonfox A Winning Formula

Senior Puppy Dog Class
1st Dragonfox A Winning Formula


Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Haeloganlane's Rover Come Over

Best Puppy In Breed
Haeloganlane's Rover Come Over


Winners Dog: (1-0-0-0)
Haeloganlane's Rover Come Over

Junior Puppy Dog Class
1st Haeloganlane's Rover Come Over






Group 5 - Anna Hewson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   33
Group 2nd    Foxworth Front Man   Pomeranian   31
Group 3rd   
Ch Risha Catch Me If You Can
  Yorkshire Terrier   29
Group 4th   
Ch Gardine Don't Stop Believing
  Chinese Crested   27
BPIG    Foxworth Front Man   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Annadeans Full Of Pep   Silky Terrier   0
Best Veteran In Group   
GCh Como And Iris Fancy Ribbons
  Italian Greyhound   0
Best Altered In Group   
Libelle's Atomaestro
  Italian Greyhound   0
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
Ch Cempa Light My Fire At Sushine

Best Of Opposite Sex
Sigma Chi's Hope For Whimsy

Select Bitch
Ch Mardigrais Sweet On Cherrywood



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Sigma Chi's Hope For Whimsy

12-18 Month Bitch Class
1st Sigma Chi's Hope For Whimsy

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Moongates Wrecking Ball



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Moongates Wrecking Ball

Open Bitch Class
1st Moongates Wrecking Ball

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Gardine Don't Stop Believing

Select Dog
Ch Shaw's I'm Crushing It



3-6 Month Bitch Class
1st Country N Gardine Name Pending

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Somershire N JMax TickleMeElmo

Best Puppy In Breed
Somershire N JMax TickleMeElmo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Somershire N JMax TickleMeElmo

Junior Puppy Dog Class
1st Somershire N JMax TickleMeElmo


Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Hummingbird Rise N Shine Stella

Best Of Opposite Sex
Little Wonder Jr At Hummingbird

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Hummingbird Rise N Shine Stella

Best Puppy In Breed
Hummingbird Rise N Shine Stella


Winners Dog: (1-2-0-0)
Little Wonder Jr At Hummingbird

12-18 Month Dog Class
1st Little Wonder Jr At Hummingbird


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Hummingbird Rise N Shine Stella

Reserve Winners Bitch
Little Wonder's Abracadabra

Junior Puppy Bitch Class
1st Hummingbird Rise N Shine Stella

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Little Wonder's Abracadabra

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Folklore Infiniti Fire N Gold

Best Of Opposite Sex
GCh Kabecca Grayson Firefly

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Folklore Infiniti Fire N Gold

Select Bitch
Ch Kabecca Grayson Nor'easter


Winners Dog: (1-1-0-2)
Folklore Infiniti Fire N Gold

Open Dog Class
1st Folklore Infiniti Fire N Gold

Sexually Altered Dog Class
1st Libelle's Atomaestro


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Maplewood's Mamma Mia Here We Go Again

Open Bitch Class
1st Maplewood's Mamma Mia Here We Go Again

7 & Over Veteran Bitch Class
1st GCh Como And Iris Fancy Ribbons

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Mightymites Dragon Heart

Best Of Opposite Sex
Ch Pinsha Imperatrice Sissi


Winners Dog: (1-0-1-1)
Pinsha Fatto A Mano Romeo

12-18 Month Dog Class
1st Pinsha Fatto A Mano Romeo


3-6 Month Bitch Class
1st Pinsha Overwatch Mei

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Kildrummy's My Lucky Charm

Best Of Opposite Sex
Diamondsun's Alice In Chains

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Diamondsun's Alice In Chains

Best Puppy In Breed
Diamondsun's Alice In Chains


Winners Dog: (1-2-1-0)
Kildrummy Fly Me To The Moon

Junior Puppy Dog Class
1st Kildrummy Fly Me To The Moon

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town

Best Of Opposite Sex
GCh Lionking Taking Chances



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Foxworth Front Man

Best Puppy In Breed
Foxworth Front Man


Winners Dog: (2-0-0-0)
Foxworth Front Man

Reserve Winners Dog
Foxworth Flying Rocket Man

Junior Puppy Dog Class
1st Foxworth Front Man
2nd Foxworth Flying Rocket Man


Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Kalmadray's Son of Anarchy

Best Of Opposite Sex
Festivals Soul Satisfaction

Best Puppy In Breed
Festivals Soul Satisfaction



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Festivals Soul Satisfaction

Junior Puppy Bitch Class
1st Festivals Soul Satisfaction




3-6 Month Dog Class
1st Annadeans Full Of Pep


Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch IslandGems Dream Girl

Best Of Opposite Sex
IslandGems Fabio At Oceaniah

Best Of Winners: (1-1-0-1)
IslandGems Fabio At Oceaniah

Best Puppy In Breed
Taraji Rose At Oceaniahicc


Winners Dog: (1-1-0-1)
IslandGems Fabio At Oceaniah

Open Dog Class
1st IslandGems Fabio At Oceaniah


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Taraji Rose At Oceaniahicc

Junior Puppy Bitch Class
1st Taraji Rose At Oceaniahicc

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Risha Catch Me If You Can

Best Of Opposite Sex
Ch EKN Sassyville Sargeant Voight







Group 6 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour
  Dalmatian   22
Group 2nd    Delamer Suzi Shops And Island Hops   Schipperke   19
Group 3rd   Ch Eastonite Marko   French Bulldog   17
Group 4th   
GCh Bloom's Pura Vida
  Poodle (Standard)   12
BPIG    Fullofbulls Saywhat Now Jayron   French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Delamer Summers Hot Cover Story   Schipperke   0
Best Altered In Group   
Ch Jet's Incandescent
  Schipperke   0
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nuuktok's Legend Of Kiviuq



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hessenvilla's Buddy Holly



3-6 Month Bitch Class
1st Lebail's Light Of Moon

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Muldoon In The Arms Of Angels

Best Of Opposite Sex
Ch Bluemount Muldoon Starburst



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Jodezi Takin Er by Storm

Best Of Opposite Sex
Royal Twister Coming to Town

Best Puppy In Breed
Royal Twister Coming to Town



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Royal Twister Coming to Town

Senior Puppy Bitch Class
1st Royal Twister Coming to Town

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour

Best Of Opposite Sex
Ch Onsengeltje White And Buttoned

Select Dog
GCh Rockstar's Haphazard


Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 4 pts (0-2-3-0)
Ch Eastonite Marko

Best Of Opposite Sex
Fullofbulls Saywhat Now Jayron

Best Puppy In Breed
Fullofbulls Saywhat Now Jayron

Select Dog
Ch Mon Tresor Du Coeur Aurelien Le Doux Desir



Winners Bitch: (0-2-3-0)
Fullofbulls Saywhat Now Jayron

Reserve Winners Bitch
Shore Sweet Valentine

Junior Puppy Bitch Class
1st Fullofbulls Saywhat Now Jayron

Senior Puppy Bitch Class
1st Shore Sweet Valentine

3-6 Month Bitch Class
1st Imma Wee Besom At Bizou

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Ch Pinsha Solo Per Me Da Solo

Best Puppy In Breed
Windamirs Red Light District V Amberlane

Select Bitch
GCh Ufourea Leaping For Love


Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Napoli Vixen Lady In Black

Best Puppy In Breed
Napoli Vixen Lady In Black



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Napoli Vixen Lady In Black

Reserve Winners Bitch
LeeAnns Frico Pico

Junior Puppy Bitch Class
1st Napoli Vixen Lady In Black
2nd LeeAnns Frico Pico

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bloom's Pura Vida


3-6 Month Dog Class
1st Gardenpath Flying Luckdragon


Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Delamer Suzi Shops And Island Hops

Best Of Opposite Sex
Majekin's Acadian Nor'Easter

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Delamer Suzi Shops And Island Hops


Winners Dog: (1-1-0-0)
Majekin's Acadian Nor'Easter

Open Dog Class
1st Majekin's Acadian Nor'Easter


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Delamer Suzi Shops And Island Hops

12-18 Month Bitch Class
1st Delamer Suzi Shops And Island Hops

3-6 Month Bitch Class
1st Delamer Summers Hot Cover Story

7 & Over Veteran Bitch Class
1st Ch Jet's Incandescent



Group 7 - Anna Hewson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Highledge Lyricisle Rise Up
  Shetland Sheepdog   28
Group 2nd   
GCh Riverryan Just Do It
  German Shepherd Dog   21
Group 3rd    Vastgota Canadian Giiwedin LT   Swedish Vallhund   14
Group 4th    Lakeside Tune of Rankin   Miniature American Shepherd   13
BPIG    Stonecroft's Sea Scape   Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Lyricisle's Unforgettable
  Shetland Sheepdog   0
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Ch Riverryan Big City Mayor
  German Shepherd Dog   0
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Agassiz N Austlyn Heading East

Best Of Opposite Sex
Agassiz's Go Way With Ya

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Riverwild's Spice Of Life


Winners Dog: (1-1-0-1)
Agassiz's Go Way With Ya

Open Dog Class
1st Agassiz's Go Way With Ya


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Riverwild's Spice Of Life

Open Bitch Class
1st Riverwild's Spice Of Life

Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet

Best Of Opposite Sex
Malka's Lap Of Luxury

Best Puppy In Breed
Malka's Lap Of Luxury



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Malka's Lap Of Luxury

Junior Puppy Bitch Class
1st Malka's Lap Of Luxury

Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Estrella's Pretty Betty Quick



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Estrella's Princess Lilibeth

12-18 Month Bitch Class
1st Estrella's Princess Lilibeth

Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Choisi Wish On a Star Hiayre

Best Of Opposite Sex
Sumerwynd Rhaegar de Mon Plaisir


Winners Dog: (1-0-0-1)
Sumerwynd Rhaegar de Mon Plaisir

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sumerwynd Rhaegar de Mon Plaisir






3-6 Month Bitch Class
1st Stonepillar's Legacy

Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
GCh Riverryan Just Do It

Best Of Opposite Sex
Ch Harmonia's Cheekee Lil Pistol

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Alkarah's Under The Sea

Best Puppy In Breed
Ch Harmonia's Cheekee Lil Pistol

Select Bitch
Ch Zeigen's Tessa V. Mowatt


Winners Dog: (2-2-1-2)
Zeus V Mowatt

Reserve Winners Dog
Call Me Samson Von Lousar

Junior Puppy Dog Class
1st Zeus V Mowatt

Open Dog Class
1st Call Me Samson Von Lousar

3-6 Month Dog Class
1st Helwinn's Legend Of Love

Sexually Altered Dog Class
1st Ch (Alt) Ch Riverryan Big City Mayor


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Alkarah's Under The Sea

Reserve Winners Bitch
Allie Oops Von Micurs

Senior Puppy Bitch Class
1st Alkarah's Under The Sea

12-18 Month Bitch Class
1st Allie Oops Von Micurs

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lakeside Tune of Rankin


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lakeside Tune of Rankin


Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kyon's Heidi Perledatter



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 6 pts (2-1-2-2)
Ch Highledge Lyricisle Rise Up

Best Of Opposite Sex
Talisker's Dig'n Your Roots

Best Of Winners: (2-1-2-2)
Talisker's Dig'n Your Roots

Best Puppy In Breed
Ch Kelbren Splash Of Berry

Select Dog
Ch Wistwin Trelynn Fire Marshall At Nikkilen

Select Bitch
Ch Kelbren Splash Of Berry


Winners Dog: (2-1-2-2)
Shelhaven Flashback

Reserve Winners Dog
Genson's Arrow

Senior Puppy Dog Class
1st Shelhaven Flashback

Open Dog Class
1st Genson's Arrow


Winners Bitch: (2-1-2-2)
Talisker's Dig'n Your Roots

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Talisker's Dig'n Your Roots

3-6 Month Bitch Class
1st Lyricisle's Unforgettable

Sexually Altered Bitch Class
1st Seafarer Clanshaw's Liadan

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Vastgota Canadian Giiwedin LT



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
East Dawns Spanish Paprika



Winners Bitch: (0-1-0-0)
East Dawns Spanish Paprika

12-18 Month Bitch Class
1st East Dawns Spanish Paprika

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Stonecroft's Sea Scape

Best Puppy In Breed
Stonecroft's Sea Scape



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Stonecroft's Sea Scape

Junior Puppy Bitch Class
1st Stonecroft's Sea Scape

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By