GCh Obiwan Heart Of Darkness
Afghan Hound
(Click on breed to view standings)

Call Name: Ethan - (Male)
Owner: Doug & Avery Gaudin
Breeder: Doug & Avery Gaudin
Handler: Owner
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 7 7 7 8 8
All Breed Ranking: 38 36 36 49 55

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
8 9 25 4 3 1   0 0 0 0 0   2098
Win Record - 2018
Show Date
Moncton Kennel Club November 16 to November 18, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Darle Heck 13
  Best Of Breed   Wendy Anderson 0
Saturday Group 2nd   Roberta Parish 12
  Best Of Breed   Roberta Parish 0
Friday Best In Show   Aldon Garland 141 *
  Group 1st   Sean Shields 11
  Best Of Breed   Sean Shields 0

Show Date
Island Dog Club October 27 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Janet Lobb 108
  Group 1st   Joe Lobb 6
  Group 1st   Janet Lobb 9
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Saturday Best In Show   Allan Brown 147 *
  Reserve Best In Show   Thora Brown 131
  Group 1st   Allan Brown 9
  Group 1st   Thora Brown 9
  Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Of Breed   Thora Brown 0

Show Date
Pictou County Kennel Club September 08 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Richard Lopaschuk 78
  Reserve Best In Show   Michael Gelinas 86
  Group 1st   Richard Lopaschuk 6
  Group 1st   Michael Gelinas 4
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
Saturday Best In Show   Sandy Gelinas 109
  Reserve Best In Show   Erin Brown 83
  Group 1st   Sandy Gelinas 4
  Group 1st   Erin Brown 6
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Best Of Breed   Erin Brown 1 (0-1-1-0)

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Ole Nielsen 94
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 7
  Group 1st   Francois Bernier 7
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Francois Bernier 0
Saturday Best In Show   Wayne Thompson 118 *
  Group 1st   Wayne Thompson 7
  Group 1st   Heather Langfeld 7
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Friday Best In Show   Phyllis Pancel 117 *
  Group 3rd   Geraldine Taylor 5
  Group 1st   Phyllis Pancel 7 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Patrick Mudge 0
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 1 (0-0-2-0)

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 21 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   James Reynolds 148 *
  Best In Show   Carol Graham 149 *
  Group 1st   Carol Graham 11
  Group 1st   James Reynolds 11
  Best Of Breed   Carol Graham 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   James Reynolds 0

Show Date
Abegweit Kennel Club July 20 to July 20, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Donna Conod 7
  Group 1st   Grant Townsend 10
  Best Of Breed   Donna Conod 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Grant Townsend 1 (0-0-2-0)

Show Date
Cape Breton Kennel Club July 06 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   William Gunn 0

Show Date
Oromocto Kennel Club June 09 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Rita Walker 121 *
  Group 1st   Rita Walker 13
  Group 2nd   Michelle Scott 11
  Best Of Breed   Rita Walker 0
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Saturday Reserve Best In Show   Michael Hill 88
  Group 1st   Kristen Francis 10
  Group 2nd   Michael Hill 9
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Best Of Breed   Michael Hill 0

Show Date
Moncton Kennel Club May 05 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Barbara Arndt 117
  Group 1st   Sandy Alexander 13
  Group 1st   Barbara Arndt 13
  Best Of Breed   Sandy Alexander 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Barbara Arndt 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 3rd   Sandra Anderson 10
  Group 1st   Wendy Paquette 15
  Best Of Breed   Sandra Anderson 0
  Best Of Breed   Wendy Paquette 1 (0-1-1-0)

Show Date
Fredericton Kennel Club April 07 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Kathrine Grant 10
  Group 2nd   Robert Rowbotham 8
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Saturday Reserve Best In Show   Rick Fehler 104
  Group 1st   Vickie Umpleby 13
  Group 1st   Rick Fehler 13
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 6 6 7 7 6
Group Ranking: 43 42 48 45 44
All Breed Ranking: 332 327 372 348 348

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 10 9 6 1   0 0 0 0 0   272
Win Record - 2017
Show Date
Moncton Kennel Club November 17 to November 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Cheryl Paterson 11
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
Saturday Group 2nd   Ben Wasylyshen 18
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 1 (0-1-1-0)
Friday Group 1st   Veronica Mercer 18
  Best Of Breed   Veronica Mercer 1 (0-1-1-0)

Show Date
Pictou County Kennel Club September 09 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Melvin Beech 8
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
Saturday Group 2nd   Bruce Owen 5
  Group 1st   Joan Beech 9
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Best Of Breed   Joan Beech 0

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Judith Byrne 9
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 11
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
Saturday Group 2nd   William Byrne 9
  Group 4th   Bonnie Derry 9
  Best Of Breed   William Byrne 0
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0
Friday Group 3rd   Stephen Dainard 8
  Group 1st   Fred Dewsbury 12
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0

Show Date
Evangeline Kennel Club June 24 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jocelyne Gagne 13
  Group 2nd   Honey Glendinning 8
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 2 (0-1-2-0)
  Best Of Breed   Honey Glendinning 2 (0-1-2-0)
Saturday Group 2nd   Polly Smith 10
  Group 3rd   Robert Smith (Dr) 6
  Best Of Breed   Polly Smith 2 (0-1-2-0)
  Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 2 (0-1-2-0)

Show Date
Oromocto Kennel Club June 10 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Elaine Whitney 10
  Group 2nd   Robert Whitney 9
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Saturday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 12
  Group 1st   Nancy Popovich 12
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0

Show Date
Moncton Kennel Club May 06 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Joan Colbourn 11
  Group 3rd   Kathrine Grant 11
  Best Of Breed   Joan Colbourn 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
Saturday Group 2nd   Deirdre McKinnon 15
  Group 2nd   Mike Jackman 14
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
  Best Of Breed   Mike Jackman 0

Show Date
Fredericton Kennel Club April 08 to April 09, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Best In Show   Thomas Alexander N/A
  Group 1st   Sandy Alexander 7
  Group 1st   Thomas Alexander 7
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 17 17 20 20 19
Group Ranking: 162 160 217 206 187
All Breed Ranking: 1321 1307 1749 1668 1531

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 1 3   0 0 0 0 0   55
Win Record - 2016
Show Date
Moncton Kennel Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Pamela Bruce 12
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Saturday Group 4th   Edna St Hilaire 8
  Best Of Breed   Edna St Hilaire 1 (0-0-2-0)

Show Date
London Canine Association July 09 to July 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Geraldine Taylor 15
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Geraldine Taylor N/A
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 1 (1-0-1-0)
  Winners Dog   Geraldine Taylor (1-0-1-0)
Saturday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Michael Hill N/A
  Best Of Breed   Michael Hill 2 (1-0-2-0)
  Winners Dog   Michael Hill (1-0-2-0)

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Friday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   William (Bill) Shelton N/A
  Best Puppy In Breed   William (Bill) Shelton N/A
  Reserve Winners Dog   William (Bill) Shelton N/A

Show Date
All Hound Club Of Ontario June 03 to June 03, 2016
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   David Miller N/A

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Elizardo Valadez 0
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Elizardo Valadez N/A
  Best Puppy In Breed   Elizardo Valadez N/A
  Winners Dog   Elizardo Valadez N/A
Friday Best Puppy In Show   Philip Wendling N/A
  Group 3rd   Mike Jackman 9
  BPIG   Mike Jackman N/A
  Group 4th   Sean Shields 6
  BPIG   Sean Shields N/A
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Best Of Breed   Sean Shields 0
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Mike Jackman N/A
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Sean Shields N/A
  Best Puppy In Breed   Mike Jackman N/A
  Winners Dog   Mike Jackman N/A
  Best Puppy In Breed   Sean Shields N/A
  Winners Dog   Sean Shields N/A

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 19 to March 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
Saturday BPIG   Heather Langfeld N/A
  Best Of Breed   Dana Cline 3 (2-1-1-0)
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Heather Langfeld N/A
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Dana Cline N/A
  Best Of Winners   Heather Langfeld (2-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Heather Langfeld N/A
  Winners Dog   Heather Langfeld (2-1-1-0)
  Best Of Winners   Dana Cline (2-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Dana Cline N/A
  Winners Dog   Dana Cline (2-1-1-0)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Michael Woods (Dr) N/A
  Best Puppy In Breed   Michael Woods (Dr) N/A
  Winners Dog   Michael Woods (Dr) (2-0-1-0)
Friday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Jack Ireland N/A
  Best Puppy In Breed   Jack Ireland N/A
  Reserve Winners Dog   Jack Ireland N/A

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2015
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Show   Deirdre McKinnon N/A
  Best Baby Puppy In Group   Kristen Francis N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Kristen Francis N/A

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Guy Jeavons N/A
Saturday Best Baby Puppy In Show   Guy Jeavons N/A
  Best Baby Puppy In Group   Mike Jackman N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By