Nickel District Kennel Club
Friday, April 7, 2023 - Show-1



Related Results


Results courtesy of:


--- MJN Show Services---
Your exhibitor-friendly show services!
Phone: (519) 568-8582
www.mjnshowservices.com


Best In Show
Judge: Stewart Dankner
Keeshond  
GChS Discover Fortune N Glory At Keesbrook
Points: 179 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Stewart Dankner
Australian Shepherd  
GChB Northbay XSell's I Gotta Do It My Way
Points: 156
Best Puppy In Show
Judge: Stewart Dankner
Airedale Terrier  
Accolade's Talk Derby To Me
Best Baby Puppy In Show
Judge: Stewart Dankner
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)  
Roaneden's Breakwater








Group 1 - Tempest Deptuch Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Perryglen's Black Label
  Pointer   29
Group 2nd   
GChB Especially Classic Couture
  Spaniel (English Cocker)   27
Group 3rd   
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight
  Retriever (Golden)   25
Group 4th   
GChG Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   13
BPIG    Helaura's Canada Goose Fly Me To Perryglen   Pointer   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Roaneden's Breakwater
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh BourgRoyal Nature Boy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChS Perryglen's Black Label

Best Puppy In Breed
Helaura's Canada Goose Fly Me To Perryglen



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lakota Hills Lord Of The Ring

Best Puppy In Breed
GCh Lakota Hills Lord Of The Ring




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Knightcastle Black Tie Affair

Best Puppy In Breed
Knightcastle Black Tie Affair


Winners Dog: (1-0-0-0)
Knightcastle Black Tie Affair

Junior Puppy Dog Class
1st Knightcastle Black Tie Affair



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Samphire Vivacious

Best Of Opposite Sex
Grandriver's Oh Henry

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Samphire Vivacious

Best Puppy In Breed
Grandriver's Oh Henry


Winners Dog: (2-2-0-0)
Grandriver's Oh Henry

Reserve Winners Dog
Skazka's Light My Fire

Senior Puppy Dog Class
1st Grandriver's Oh Henry

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Skazka's Light My Fire


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Samphire Vivacious

Reserve Winners Bitch
Skazka's Pretty In Pink

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Skazka's Pretty In Pink

Open Bitch Class
1st Samphire Vivacious


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roaneden's Shorelander


4-6 Month Dog Class
1st Roaneden's Breakwater



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Vindalbakken's Dixieland Delight

Best Puppy In Breed
Beauvert's Ripple Of Mischief



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Beauvert's Ripple Of Mischief

Senior Puppy Bitch Class
1st Beauvert's Ripple Of Mischief


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Especially Classic Couture

Best Of Opposite Sex
Especially The Bees Knees

Best Puppy In Breed
Especially The Bees Knees



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Especially The Bees Knees

Junior Puppy Bitch Class
1st Especially The Bees Knees

4-6 Month Bitch Class
1st Silvershadow Catching Some Rays


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Wallylama's How Do You Like Me Now?

Best Puppy In Breed
Bounce's It's A Lark!



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Bounce's It's A Lark!

Junior Puppy Bitch Class
1st Bounce's It's A Lark!


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Stoney Lake Chillin Charlie


Winners Dog: (1-0-1-0)
Oakglen Forged In Burntriver

12-18 Month Dog Class
1st Oakglen Forged In Burntriver



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Laurel Deptuch Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   22
Group 2nd   
GCh Tayleefarm Carlos Santana
  Irish Wolfhound   21
Group 3rd   
GCh Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   20
Group 4th   
GChS Pahlavi Northern Dancer
  Afghan Hound   18
BPIG   
McCartney's Mirror To The Soul
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Boru's Legend Of Elora Danan
  Bloodhound   0
Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Pahlavi Northern Dancer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Boru's Bright Promise For Nimrod

Best Of Opposite Sex
Ch Boru's Birth Of Venus

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Boru's Bright Promise For Nimrod

Best Puppy In Breed
Boru's Bright Promise For Nimrod


Winners Dog: (2-1-0-1)
Boru's Bright Promise For Nimrod

Reserve Winners Dog
Farlap Qeltic

Senior Puppy Dog Class
1st Boru's Bright Promise For Nimrod

12-18 Month Dog Class
1st Farlap Qeltic


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Boru's Practical Magic

Open Bitch Class
1st Boru's Practical Magic

4-6 Month Bitch Class
1st Boru's Legend Of Elora Danan


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Magik Rainbow Rafael

Best Of Opposite Sex
Almarxils Abril



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Almarxils Abril

Open Bitch Class
1st Almarxils Abril


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL

Select Dog
GChG Altadach Aston Martin SL




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Eynhallow's Gaston At Tormore

Best Of Opposite Sex
Antonius Vertragus Sage-Bacchante

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Eynhallow's Gaston At Tormore

Best Puppy In Breed
Eynhallow's Gaston At Tormore


Winners Dog: (1-1-0-0)
Eynhallow's Gaston At Tormore

Senior Puppy Dog Class
1st Eynhallow's Gaston At Tormore


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Antonius Vertragus Sage-Bacchante

12-18 Month Bitch Class
1st Antonius Vertragus Sage-Bacchante


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lakilanni Kenya Resist


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lakilanni Kenya Resist

Open Dog Class
1st Lakilanni Kenya Resist



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Tayleefarm Carlos Santana




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Angelridge The Puck Stops Here

Best Of Opposite Sex
Ch Angelridge Legend OfMy Phoenix



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Khamsin's Cadence



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Khamsin's Cadence

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Khamsin's Cadence


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
McCartney's Mirror To The Soul

Best Of Opposite Sex
McCartney's Celestial Phoenix

Best Of Winners: (3-1-1-0)
McCartney's Mirror To The Soul

Best Puppy In Breed
McCartney's Mirror To The Soul

Select Dog
Ch McCartney's Heart N Soul


Winners Dog: (3-1-1-0)
McCartney's Celestial Phoenix

Reserve Winners Dog
Shetara's Smart Dressed Man

Senior Puppy Dog Class
1st Shetara's Smart Dressed Man

12-18 Month Dog Class
1st McCartney's Celestial Phoenix

Open Dog Class
1st Altcar's Roll The Dice


Winners Bitch: (3-1-1-0)
McCartney's Mirror To The Soul

Junior Puppy Bitch Class
1st McCartney's Mirror To The Soul


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Tempest Deptuch Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Marinella's The Thunder Rolls
  Portuguese Water Dog   17
Group 2nd   
GChB Pyrview's Don Julio Blanco
  Great Pyrenees   16
Group 3rd   
Ch Lueldar's Across The Pond To Spiritrun
  Alaskan Malamute   15
Group 4th   
GCh Daomori's King Of The West
  Akita   13
BPIG   
Ch Celticfrost Dreaming Of Lola Of Snowpride
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Spiritrun's Aurora Borealis   Alaskan Malamute   0
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Daomori's King Of The West




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Lueldar's Across The Pond To Spiritrun

Best Of Opposite Sex
Tonomi's Dancing On A Cloud



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tonomi's Dancing On A Cloud

12-18 Month Bitch Class
1st Tonomi's Dancing On A Cloud

4-6 Month Bitch Class
1st Spiritrun's Aurora Borealis


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChS Tybrushe's Cover Paige of Denshaw



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Tybrushe's To Have And Have Not

Open Bitch Class
1st Tybrushe's To Have And Have Not


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Pyrview's Don Julio Blanco




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Marinella's The Thunder Rolls




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ayka Vom Dunvanhof ()



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ayka Vom Dunvanhof ()

Open Bitch Class
1st Ayka Vom Dunvanhof ()


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
Ch Celticfrost Dreaming Of Lola Of Snowpride

Best Of Opposite Sex
Samtos's Rise N Shine Halo

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Samtos's Rise N Shine Halo

Best Puppy In Breed
Ch Celticfrost Dreaming Of Lola Of Snowpride

Select Bitch
GCh Kyser Bearrs Strike A Pose


Winners Dog: (1-3-0-2)
Samtos's Rise N Shine Halo

Open Dog Class
1st Samtos's Rise N Shine Halo


Winners Bitch: (1-3-0-2)
Samtos's Miss-B-Haven

Reserve Winners Bitch
Samtos's Song Of The Siren

12-18 Month Bitch Class
1st Samtos's Miss-B-Haven

Open Bitch Class
1st Samtos's Song Of The Siren
2nd Samtos's Sacred Sunshine Ome


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Eugen Vittoria Nera Lady In Red

Best Puppy In Breed
Ch Eugen Vittoria Nera Lady In Red




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tempest Deptuch

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Sherakan's Arctic Vortex

Best Of Opposite Sex
Nanook's Footprints Lead To Kannook

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Nanook's Footprints Lead To Kannook

Best Puppy In Breed
Nanook's Footprints Lead To Kannook


Winners Dog: (1-1-1-0)
Thirty Below Timber

Canadian Bred Dog Class
1st Thirty Below Timber


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Nanook's Footprints Lead To Kannook

Senior Puppy Bitch Class
1st Nanook's Footprints Lead To Kannook


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   GChB Varekai Besala Mientras Vuela   Staffordshire Bull Terrier   23
Group 2nd   GCh Syryn Bearclan's Firewalker   Cairn Terrier   19
Group 3rd   
Accolade's Talk Derby To Me
  Airedale Terrier   15
Group 4th   
Bugatti King Tutmes The Grate
  Scottish Terrier   14
BPIG   
Accolade's Talk Derby To Me
  Airedale Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Pinehome's Lest We Forget   Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Accolade's Talk Derby To Me

Best Puppy In Breed
Accolade's Talk Derby To Me



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Accolade's Talk Derby To Me

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Accolade's Talk Derby To Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ispy Fight For Your Rights

Best Puppy In Breed
Ch Ispy Fight For Your Rights




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Wimberway's Border Visitor

Best Puppy In Breed
Wimberway's Border Wookie



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Wimberway's Border Visitor

Reserve Winners Bitch
Wimberway's Border Wookie

Junior Puppy Bitch Class
1st Wimberway's Border Wookie

12-18 Month Bitch Class
1st Braemar's Emma Forever Yours

Open Bitch Class
1st Wimberway's Border Visitor


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bullyhill Moon Shark At Puzzled



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ironwoodmbt's Tyrannosaurus Rex

Best Of Opposite Sex
Kenron's Poker Face

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ironwoodmbt's Tyrannosaurus Rex

Best Puppy In Breed
Ironwoodmbt's Tyrannosaurus Rex


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ironwoodmbt's Tyrannosaurus Rex

Junior Puppy Dog Class
1st Ironwoodmbt's Tyrannosaurus Rex


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kenron's Poker Face

Open Bitch Class
1st Kenron's Poker Face


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Syryn Bearclan's Firewalker

Best Of Opposite Sex
Ch Clanlilly's Syryn Star Gazer

Select Bitch
GChB Edenbrae Isla's Eden Dances With Joy


Winners Dog: (1-0-1-2)
Syryn Song Of The Pipes

Open Dog Class
1st Syryn Song Of The Pipes



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Foxheart Courtesy Of The Red White And Blue



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bugatti King Tutmes The Grate

Best Puppy In Breed
Bugatti King Tutmes The Grate


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bugatti King Tutmes The Grate

Junior Puppy Dog Class
1st Bugatti King Tutmes The Grate



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Erinisle's Autumn Willow

Best Of Opposite Sex
Adako Squeegee Luigi

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Pinehome's Darling Ruby

Best Puppy In Breed
Adako Squeegee Luigi


Winners Dog: (1-1-0-1)
Adako Squeegee Luigi

Junior Puppy Dog Class
1st Adako Squeegee Luigi


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Pinehome's Darling Ruby

12-18 Month Bitch Class
1st Pinehome's Darling Ruby

4-6 Month Bitch Class
1st Pinehome's Lest We Forget


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GChB Varekai Besala Mientras Vuela

Best Of Opposite Sex
GCh Rolona's Heza Ladies Man

Best Puppy In Breed
Rolona's The Marksman


Winners Dog: (2-0-1-1)
Usherin Northern Light

Reserve Winners Dog
Rolona's The Marksman

Senior Puppy Dog Class
1st Rolona's The Marksman

Open Dog Class
1st Usherin Northern Light



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Skyehigh Northern Iceman At Forestfield

Best Of Opposite Sex
Forestfield Forbidden Ivory

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Skyehigh Northern Iceman At Forestfield

Best Puppy In Breed
Skyehigh Northern Iceman At Forestfield


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Forestfield Forbidden Ivory

Reserve Winners Bitch
Forestfield Born A Star

12-18 Month Bitch Class
1st Forestfield Forbidden Ivory

Open Bitch Class
1st Forestfield Born A Star


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   33
Group 2nd   
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln
  Toy Manchester Terrier   23
Group 3rd   Ch Moongate Love You To The Moon   Chihuahua (Short Coat)   22
Group 4th   
GChB Weylinmarsh's Billie Jean
  Coton De Tulear   17
BPIG   
Ch Ashstone's Pulling At My Heartstrings
  Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Rokila N Riesa's Spellcaster
  Papillon   0
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 7 pts (3-4-1-0)
GCh Bonitos Companeros Boogie Woogie

Best Of Opposite Sex
Carriagehill Burnt Orange

Best Of Winners: (3-4-1-0)
Midsummers Country Road


Winners Bitch: (3-4-1-0)
Carriagehill Burnt Orange

Reserve Winners Bitch
Banco Royal No 5

12-18 Month Bitch Class
1st Carriagehill Burnt Orange
2nd Carriagehill Back Talk

Canadian Bred Bitch Class
1st Banco Royal No 5

Open Bitch Class
1st Bonitos Companeros La Bomba De Blond


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bloomsbury Bossa Nova



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bloomsbury Bossa Nova

Open Bitch Class
1st Bloomsbury Bossa Nova


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Moongate Love You To The Moon

Best Of Opposite Sex
Bloomsbury Baked Brie

Best Of Winners: (2-2-1-0)
HLR Arcreya Resurgence

Best Puppy In Breed
Arcreya's Toasted Marshmallow


Winners Dog: (2-2-1-0)
HLR Arcreya Resurgence

Reserve Winners Dog
Arcreya Primrose Raised By Wolves

Canadian Bred Dog Class
1st HLR Arcreya Resurgence

Open Dog Class
1st Arcreya Primrose Raised By Wolves


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Bloomsbury Baked Brie

Reserve Winners Bitch
Arcreya's Toasted Marshmallow

Senior Puppy Bitch Class
1st Arcreya's Toasted Marshmallow

Open Bitch Class
1st Bloomsbury Baked Brie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChS Weylinmarsh's Billie Jean

Best Puppy In Breed
Weylinmarsh's Betty Boop Two



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Weylinmarsh's Betty Boop Two

Junior Puppy Bitch Class
1st Weylinmarsh's Betty Boop Two


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 9 pts (2-4-1-3)
GChEx Oeste's Askin For Kisses

Best Of Opposite Sex
GChB Nordic Mano Gentis

Best Of Winners: (2-4-1-3)
Ashstone's Pulling At My Heartstrings

Best Puppy In Breed
Ashstone's Pulling At My Heartstrings

Select Bitch
Ch Pocopayasos Roman Goddess


Winners Dog: (2-4-1-3)
P.S. I Love You Mano Gentis

Reserve Winners Dog
Rhythm Of My Heart Mano Gentis

Junior Puppy Dog Class
1st P.S. I Love You Mano Gentis

Open Dog Class
1st Rhythm Of My Heart Mano Gentis


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GChB Riesa N Passionpaps Keep Rockin The Boat At Rokila

Best Of Opposite Sex
Algos Dora The Explorer

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Algos Dora The Explorer

Best Puppy In Breed
Pinkribbon's Cant Stop Me Now


Winners Dog: (2-3-1-0)
Pinkribbon's Cant Stop Me Now

Reserve Winners Dog
Algos What's It All About Alfie

Junior Puppy Dog Class
1st Pinkribbon's Cant Stop Me Now

Senior Puppy Dog Class
1st Algos What's It All About Alfie


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Algos Dora The Explorer

Reserve Winners Bitch
Jamega's My Maria Part Two

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Algos Dora The Explorer

Open Bitch Class
1st Jamega's My Maria Part Two
2nd Rokila Pretty Reckless

4-6 Month Bitch Class
1st Rokila N Riesa's Spellcaster


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
CwnAnnwn The Yorkhouse Cheek Of Him



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Discover Fortune N Glory At Keesbrook
  Keeshond   22
Group 2nd   
GChB Amanda Miguel
  Poodle (Standard)   21
Group 3rd   
Ch Bugatti Queen Galla Placidia
  French Bulldog   17
Group 4th   
Ch Souyen's And Just Like That
  Shih Tzu   16
BPIG   
Souyen's Ziggy Stardust
  Shih Tzu   N/A
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Belle Creek's Magical Love At Parmele



Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Shenandal's Optimism And Joy

Best Of Opposite Sex
Friends Furever's The Majestic Taj Mahal

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Shenandal's Optimism And Joy

Best Puppy In Breed
Shenandal's Optimism And Joy


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Shenandal's Optimism And Joy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shenandal's Optimism And Joy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bugatti Queen Galla Placidia




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Discover Fortune N Glory At Keesbrook




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GChS Dassin Vivica Of Canterbury

Best Of Opposite Sex
Glow Blue Velvet

Best Puppy In Breed
Glow Blue Velvet


Winners Dog: (2-0-0-1)
Glow Blue Velvet

Reserve Winners Dog
LeeAnns Glow Perseverance At Mars

Senior Puppy Dog Class
1st LeeAnns Glow Perseverance At Mars

Canadian Bred Dog Class
1st Glow Blue Velvet



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (0-1-0-3)
GChB Amanda Miguel

Best Puppy In Breed
Arreau's My Fair Lady

Select Bitch
Ch Visualart's Million Dollar Baby



Winners Bitch: (0-1-0-3)
Arreau's My Fair Lady

Junior Puppy Bitch Class
1st Arreau's My Fair Lady


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GChS Satika N Sunojo's Something Special

Best Of Opposite Sex
Rexann's Tropical Storm Of Hibiscus

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox

Best Puppy In Breed
Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox

Select Bitch
GChB Hibiscus Chisana Takaramono


Winners Dog: (1-1-0-2)
Rexann's Tropical Storm Of Hibiscus

Senior Puppy Dog Class
1st Rexann's Tropical Storm Of Hibiscus


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox

Junior Puppy Bitch Class
1st Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Souyen's And Just Like That

Best Of Opposite Sex
Souyen's Ziggy Stardust

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Souyen's Ziggy Stardust

Best Puppy In Breed
Souyen's Ziggy Stardust


Winners Dog: (1-2-0-1)
Souyen's Ziggy Stardust

Junior Puppy Dog Class
1st Souyen's Ziggy Stardust


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Souyen's The Jean Genie

Reserve Winners Bitch
Schutzu's Young Country Jolene

Junior Puppy Bitch Class
1st Souyen's The Jean Genie

Open Bitch Class
1st Schutzu's Young Country Jolene


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Laurel Deptuch Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Northbay XSell's I Gotta Do It My Way
  Australian Shepherd   27
Group 2nd   
GChS Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer
  Berger Picard   15
Group 3rd   
GCh Sylvan Argent Windsong Rocketman
  Collie (Rough)   14
Group 4th   
Riverhund Kyon's He Who Must Not Be Named
  Norwegian Buhund   11
BPIG   
Riverhund Kyon's He Who Must Not Be Named
  Norwegian Buhund   N/A
Best Baby Puppy In Group    Aussiezip Majesty N Motion   Australian Shepherd   0
Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rideau Ridge Northern Acres

Best Puppy In Breed
Rideau Ridge Northern Acres



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rideau Ridge Northern Acres

Senior Puppy Bitch Class
1st Rideau Ridge Northern Acres


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 11 pts (4-4-3-1)
GChG Northbay XSell's I Gotta Do It My Way

Best Of Opposite Sex
GCh Wedgewood's Reason To Be At Wildpine

Best Of Winners: (4-4-3-1)
Northbay Xsell's Tommy Bahama

Best Puppy In Breed
Northbay Xsell's Tommy Bahama

Select Dog
GChG Runway Down To The River


Winners Dog: (4-4-3-1)
Northbay Xsell's Tommy Bahama

Reserve Winners Dog
Aussiezip On A Roll

Junior Puppy Dog Class
1st Northbay Xsell's Tommy Bahama
2nd Please-NorthSide Down By The Ocean

Senior Puppy Dog Class
1st Kirrabilli's Dreams Of Ministik

Canadian Bred Dog Class
1st Aussiezip On A Roll

4-6 Month Dog Class
1st Aussiezip Bang Shang A Lang


Winners Bitch: (4-4-3-1)
Northside Ocean

Reserve Winners Bitch
Crofton's Take A Chance On Me

Junior Puppy Bitch Class
1st Crofton's Take A Chance On Me

Canadian Bred Bitch Class
1st Northside Ocean
2nd Aussiezip Midnight Star Baby

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Aussiezip Second Alarm

4-6 Month Bitch Class
1st Aussiezip Majesty N Motion


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Boyero Yours Forever Llama

Best Puppy In Breed
Boyero Yours Forever Llama



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Boyero Yours Forever Llama

Junior Puppy Bitch Class
1st Boyero Yours Forever Llama


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jester Timing Is Everything

Best Puppy In Breed
Jester Timing Is Everything



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jester Timing Is Everything

Senior Puppy Bitch Class
1st Jester Timing Is Everything


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Sylvan Argent Windsong Rocketman



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Cardross Calawynn Harbinger Of Spring

Best Puppy In Breed
Eden Something In The Orange



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Cardross Calawynn Harbinger Of Spring

Reserve Winners Bitch
Eden Something In The Orange

Senior Puppy Bitch Class
1st Eden Something In The Orange

12-18 Month Bitch Class
1st Cardross Calawynn Harbinger Of Spring


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Sablehill's Miss California

Select Bitch
GCh Dolce von den Buschburen



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Sablehill's Redneck Women

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sablehill's Redneck Women


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Blue Elk Debs Cherry Delight

Best Puppy In Breed
Blue Elk Debs Cherry Delight



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Blue Elk Debs Cherry Delight

Open Bitch Class
1st Blue Elk Debs Cherry Delight


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Riverhund Kyon's He Who Must Not Be Named

Best Puppy In Breed
Riverhund Kyon's He Who Must Not Be Named



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Rivermyst A Wizards Touch At Kindle




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ravinel The Enchantress



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ravinel The Enchantress

Open Bitch Class
1st Ravinel The Enchantress


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By