Thunder Bay Kennel & Training Club
Saturday, June 4, 2022 - Show-4



Related Results

Conformation

Friday, June 03 (Show-1)
Friday, June 03 (Show-2)
Saturday, June 04 (Show-3)
Saturday, June 04 (Show-4)
Sunday, June 05 (Show-5)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Janet Lobb
Toy Manchester Terrier  
Ch Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
Points: 100 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Janet Lobb
Soft-Coated Wheaten Terrier  
GCh Keepsake Boreal Victorious
Points: 81
Best Puppy In Show
Judge: Janet Lobb
German Shepherd Dog   Signature's Vinnie Vincenzo
Best Baby Puppy In Show
Judge: Janet Lobb
West Highland White Terrier  
Dolce Vita Sunshine Celebration








Group 1 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Northsyde's Snow Much To Do
  Retriever (Golden)   21
Group 2nd   
GChB Rickways Cut To The Chase
  Retriever (Labrador)   14
Group 3rd   
Oryxes Element Of Air
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   9
Group 4th   
GCh Labrys Opportunity To Shyne
  Retriever (Flat-Coated)   6
BPIG   
Northsyde's Maximum Grapeness At Alpenrose
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Keswick's Conduit Of Chaos
  Retriever (Labrador)   0
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Labrys Opportunity To Shyne

Best Of Opposite Sex
Labrys Here Comes The Sun

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Labrys Here Comes The Sun

Best Puppy In Breed
Labrys Forget Me Not


Winners Dog: (1-2-0-1)
Labrys Here Comes The Sun

12-18 Month Dog Class
1st Labrys Here Comes The Sun


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Labrys Forget Me Not

Reserve Winners Bitch
Labrys Victory Heart Of Gold

Senior Puppy Bitch Class
1st Labrys Forget Me Not

Open Bitch Class
1st Labrys Victory Heart Of Gold

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GChS Rickways Cut To The Chase

Best Of Opposite Sex
Lake Northern Lights

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Lake Northern Lights

Best Puppy In Breed
Lake Northern Lights


Winners Dog: (1-3-1-0)
Keswick's Wolf King

Open Dog Class
1st Keswick's Wolf King

4-6 Month Dog Class
1st Fireline Timber Trails


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Lake Northern Lights

Reserve Winners Bitch
Whitevelvet Arabian Nights

Junior Puppy Bitch Class
1st Lake Northern Lights

Open Bitch Class
1st Whitevelvet Arabian Nights
2nd Rickway Moon River

4-6 Month Bitch Class
1st Keswick's Conduit Of Chaos
2nd Keswick's Last Rose Of Cintra

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Oryxes Element Of Air

Best Of Opposite Sex
Roaneden's Highwind Warning

Select Bitch
GCh Roaneden's Red Sky At Night


Winners Dog: (1-1-0-1)
Roaneden's Highwind Warning

Canadian Bred Dog Class
1st Roaneden's Highwind Warning

4-6 Month Dog Class
1st Roaneden's Gemoni Saltwater Gospel


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Oryxes Element Of Air

Open Bitch Class
1st Oryxes Element Of Air

4-6 Month Bitch Class
1st Roaneden's Windtrieve Sunset Echos

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Ashenafay Make It Rain

Best Of Opposite Sex
Ashenafay Force Of Rain

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Shaankata ReddySetGo Clanagroe


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Ashenafay Force Of Rain

Open Bitch Class
1st Ashenafay Force Of Rain





Group 2 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
Heathview Gyda
  Irish Wolfhound   5
Group 2nd   
Ch Hiddenwires Circuit Breaker
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   4
Group 3rd   
Telfords Take ALook At Me Now
  Beagle   2
Group 4th   
Envy Me Gravity Can't Stop Me
  Afghan Hound   0
BPIG No Entry
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Envy Me Gravity Can't Stop Me


Winners Dog: (1-0-0-0)
Envy Me Gravity Can't Stop Me

Open Dog Class
1st Envy Me Gravity Can't Stop Me


Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Telfords Take ALook At Me Now



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Telfords Take ALook At Me Now

Reserve Winners Bitch
Foxfire's Forget Me Not

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Foxfire's Forget Me Not

Open Bitch Class
1st Telfords Take ALook At Me Now

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Hiddenwires Circuit Breaker

Best Of Opposite Sex
Dogwood Dream Catcher SW



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Dogwood Dream Catcher SW

Open Bitch Class
1st Dogwood Dream Catcher SW

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Heathview Gyda



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Heathview Gyda

Open Bitch Class
1st Heathview Gyda





Group 3 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   Ch Celticfrost On The Rocks   Samoyed   15
Group 2nd   
Ch Badbears Off Side
  Newfoundland   14
Group 3rd   
GChB Hilltophaven's Virago Sensation
  Doberman Pinscher   13
Group 4th   
GCh Liberty's Let's Make Up
  Siberian Husky   6
BPIG   
Kelbern When Stars Align
  Bernese Mountain Dog   N/A
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Winterstarz Stella Mira



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Winterstarz Stella Mira

Open Bitch Class
1st Winterstarz Stella Mira

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tailspins Miracle At Alpenrose

Best Of Opposite Sex
Kelbern When Stars Align

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tailspins Miracle At Alpenrose

Best Puppy In Breed
Kelbern When Stars Align


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kelbern When Stars Align

Junior Puppy Bitch Class
1st Kelbern When Stars Align

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bullstock's Hugo Boss


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bullstock's Hugo Boss

Open Dog Class
1st Bullstock's Hugo Boss


Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
GChS Hilltophaven's Virago Sensation

Best Of Opposite Sex
Wingate's Marlon Brando

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Rahdy's Coco Crush 'Chanel'

Best Puppy In Breed
Hilltophaven's Follow That Dream

Select Dog
GCh Hilltophaven's Runnin' With A Dream


Winners Dog: (2-2-2-1)
Taylor Made's Topaz

Reserve Winners Dog
Hilltophaven's Follow That Dream

Junior Puppy Dog Class
1st Hilltophaven's Follow That Dream

Open Dog Class
1st Taylor Made's Topaz


Winners Bitch: (2-2-2-1)
Rahdy's Coco Crush 'Chanel'

Reserve Winners Bitch
Tersel's Kiss An Angel Morning V Casey

Junior Puppy Bitch Class
1st Tersel's Kiss An Angel Morning V Casey

Open Bitch Class
1st Rahdy's Coco Crush 'Chanel'

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Baby Blue's Really Frank


Winners Dog: (1-0-0-0)
Baby Blue's Really Frank

Canadian Bred Dog Class
1st Baby Blue's Really Frank


Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Badbears Off Side



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Celticfrost On The Rocks



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Liberty's Let's Make Up



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Saras Himalayas Fame N Fortune







Group 4 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Keepsake Boreal Victorious
  Soft-Coated Wheaten Terrier   5
Group 2nd   
Ch Grabo Frankie Goes To Magor
  Bull Terrier   4
Group 3rd   
Tuckercreek What's Up Buttercup
  Russell Terrier   3
Group 4th   
Ch Newvoldemort Mr Nice Guy
  West Highland White Terrier   2
BPIG   
Tuckercreek What's Up Buttercup
  Russell Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Dolce Vita Sunshine Celebration
  West Highland White Terrier   0
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Grabo Frankie Goes To Magor



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Warkshire's Ayr


Winners Dog: (1-0-0-0)
Warkshire's Ayr

Open Dog Class
1st Warkshire's Ayr


Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tuckercreek What's Up Buttercup

Best Puppy In Breed
Tuckercreek What's Up Buttercup



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tuckercreek What's Up Buttercup

Senior Puppy Bitch Class
1st Tuckercreek What's Up Buttercup

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Millenium's Will O The Wisp

Best Puppy In Breed
Millenium's Will O The Wisp



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Millenium's Will O The Wisp

Senior Puppy Bitch Class
1st Millenium's Will O The Wisp

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Keepsake Boreal Victorious



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Newvoldemort Mr Nice Guy



4-6 Month Bitch Class
1st Dolce Vita Sunshine Celebration





Group 5 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
  Toy Manchester Terrier   18
Group 2nd   
GCh Ardently All Right Fellas
  Chihuahua (Long Coat)   17
Group 3rd   
Ch Symarun's One In A Million
  Pomeranian   16
Group 4th   
GCh RanMar's Simply A Twist of Fate
  Toy Fox Terrier   15
BPIG   
JBLittle Monopolly
  Maltese   N/A
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh KBPride Oliver's Little Dickens

Best Of Opposite Sex
Ch Diago Sure As Shootin'

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Saranade Temperance At Diago

Best Puppy In Breed
Saranade Temperance At Diago


Winners Dog: (1-1-1-1)
Saranade Little Prince

Junior Puppy Dog Class
1st Saranade Little Prince


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Saranade Temperance At Diago

Junior Puppy Bitch Class
1st Saranade Temperance At Diago

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Ardently All Right Fellas



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Lemieux's King Of The Gods

Best Of Opposite Sex
Blessed Marvel Mikki Lady Glamur

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Lemieux's King Of The Gods


Winners Dog: (2-1-0-0)
Lemieux's King Of The Gods

Reserve Winners Dog
Chula's Kiss Me Goodnight

12-18 Month Dog Class
1st Lemieux's King Of The Gods

Open Dog Class
1st Chula's Kiss Me Goodnight

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
JBLittle Monopolly

Best Of Opposite Sex
Winner Be King Solativo

Best Of Winners: (1-1-0-0)
JBLittle Monopolly

Best Puppy In Breed
JBLittle Monopolly


Winners Dog: (1-1-0-0)
Winner Be King Solativo

12-18 Month Dog Class
1st Winner Be King Solativo


Winners Bitch: (1-1-0-0)
JBLittle Monopolly

Junior Puppy Bitch Class
1st JBLittle Monopolly




Winners Bitch: (0-2-3-1)
Rokila Pretty Reckless

Reserve Winners Bitch
Southcreek's Dance The Night Away

12-18 Month Bitch Class
1st Rokila Pretty Reckless

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Southcreek's Dance The Night Away

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Symarun's One In A Million



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh RanMar's Simply A Twist of Fate



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut







Group 6 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st    Symarun's Iron Will   Bulldog   8
Group 2nd   
GChB Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   6
Group 3rd   
GCh Paisleypella Miracle Mack
  Dalmatian   5
Group 4th    Kumi Kian Burlesque   Lhasa Apso   4
BPIG   
Threeacres Tea Party
  Bulldog   N/A
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Symarun's Iron Will

Best Of Opposite Sex
Threeacres Tea Party

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Symarun's Iron Will

Best Puppy In Breed
Threeacres Tea Party


Winners Dog: (1-1-0-0)
Symarun's Iron Will

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Symarun's Iron Will


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Threeacres Tea Party

Senior Puppy Bitch Class
1st Threeacres Tea Party

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Gumby's Bearposh Ever After



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Paisleypella Miracle Mack



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kumi Kian Burlesque



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kumi Kian Burlesque

12-18 Month Bitch Class
1st Kumi Kian Burlesque

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Visualart's Million Dollar Baby



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Visualart's Million Dollar Baby

Open Bitch Class
1st Visualart's Million Dollar Baby

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh San Jo The Man In Black





Group 7 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   22
Group 2nd   Ch Winsome’s Do You Bearlieve in Magic   German Shepherd Dog   11
Group 3rd   
GChB Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer
  Berger Picard   2
Group 4th    Wedgewood's Beyond The Bounds Of Reason   Australian Shepherd   1
BPIG    Signature's Vinnie Vincenzo   German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dalgarnoch Made For You   Shetland Sheepdog   0
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wedgewood's Beyond The Bounds Of Reason


Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Brackenbrae Prairiepine Oynx



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 10 pts (4-3-2-2)
GChG Laureate Diamond Is Forever

Best Of Opposite Sex
GChB Weeskelf Laureate Dream On

Best Of Winners: (1-0-0-0)
Dalgarnoch Kings Ransom

Select Dog
Ch Dalgarnoch Calvin Klein

Select Bitch
GCh Dalgarnoch Cashmere


Winners Bitch: (1-0-0-0)
Dalgarnoch Jet Setter

Reserve Winners Bitch
Dalgarnoch River Dance

12-18 Month Bitch Class
1st Dalgarnoch River Dance

Open Bitch Class
1st Dalgarnoch Jet Setter
2nd Athill Cant Stand T'heartache

4-6 Month Bitch Class
1st Dalgarnoch Made For You

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By