Thousand Islands Kennel & Obedience Club
Saturday, August 19, 2023



Related Results


Results courtesy of:

-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Am Ch. / MBIS / MRBIS Can G.CHB Cammcastle's Ima Steinway
"Solo"
Breeder: Suzan Guynn, Cammcastle Rottweilers
Handler in Canada: Linda Thompson


Best In Show
Judge: Lee Steeves
Old English Sheepdog  
GChS Bagatelle Set The Moon On Fire
Points: 241 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Lee Steeves
Spaniel (American Cocker)  
GChB Madilane's Northern Light
Points: 204
Best Puppy In Show
Judge: Lee Steeves
Griffon (Brussels)   Navyn Balmoral Tartan
Best Baby Puppy In Show
Judge: Lee Steeves
Welsh Corgi (Pembroke)  
Queenly's Kona Latte
Best Altered In Show
Judge: Lee Steeves
Samoyed  
Sancha's Victoriaus Gold
Best Owner Handled In Show
Judge: Lee Steeves
Welsh Corgi (Pembroke)  
Ch Spock One And Only








Group 1 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Madilane's Northern Light
  Spaniel (American Cocker)   39
Group 2nd   
GChEx Especially Classic Couture
  Spaniel (English Cocker)   38
Group 3rd   
GCh Jaegersmann N Lombardie Starry Knight
  Pointer (German Short-Haired)   35
Group 4th   
GChS Goldpaws Got Twenty Twenty Vision At Sunkozi
  Retriever (Golden)   29
BPIG    Dowerky The Elephant In The Room   Retriever (Flat-Coated)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Harbinger's Love Story
  Setter (Gordon)   0
Group 1st (Altered)    Rancourts Built Ford Tough   Spaniel (Brittany)   0
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 5 pts (0-1-4-1)
GChB Jaegersmann N Lombardie Starry Knight

Best Of Opposite Sex
Ch Skypoint's Black Magic Woman

Best Puppy In Breed
Ch Chrishelle's Fishin In The Dark

Select Dog
GChB Leaside's Life Goes On


Winners Bitch: (0-1-4-1)
Fondcombe Queen Of Minas Tirith

Junior Puppy Bitch Class
1st Fondcombe Queen Of Minas Tirith

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Next Generations Comin' In Clutch

Best Puppy In Breed
Next Generations Comin' In Clutch



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Next Generations Comin' In Clutch

Junior Puppy Bitch Class
1st Next Generations Comin' In Clutch

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 5 pts (3-2-0-1)
Dowerky The Man From U.N.C.L.E.

Best Of Opposite Sex
GChB Rush's True Illusion

Best Of Winners: (3-2-0-1)
Dowerky The Man From U.N.C.L.E.

Best Puppy In Breed
Dowerky The Elephant In The Room


Winners Dog: (3-2-0-1)
Dowerky The Man From U.N.C.L.E.

Reserve Winners Dog
Dowerky Dance Of The Hours

Junior Puppy Dog Class
1st Dowerky Dance Of The Hours

Canadian Bred Dog Class
1st Dowerky The Man From U.N.C.L.E.
2nd Dowerky Setting The Trap


Winners Bitch: (3-2-0-1)
Dowerky The Elephant In The Room

Reserve Winners Bitch
Duenorth Consider Yourself

Junior Puppy Bitch Class
1st Dowerky The Elephant In The Room

Open Bitch Class
1st Duenorth Consider Yourself

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
GChS Goldpaws Got Twenty Twenty Vision At Sunkozi

Best Of Opposite Sex
Jackson Turngolds Miles Away

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Jackson Turngolds Miles Away

Best Puppy In Breed
Springdream's Chaps At Canopy


Winners Bitch: (3-2-1-1)
Kulta Lope To The Moon With Canopy

Reserve Winners Bitch
Springdream's Zut De Flute

Junior Puppy Bitch Class
1st Kulta Lope To The Moon With Canopy

Open Bitch Class
1st Springdream's Zut De Flute

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GChG Kriscoland's Pure Serendipity


4-6 Month Dog Class
1st Benacres Studebaker


Winners Bitch: (0-3-0-1)
Benacres I Will Remember You

Reserve Winners Bitch
Devonsleigh's Black Friday

Canadian Bred Bitch Class
1st Devonsleigh's Black Friday

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Benacres I Will Remember You

Open Bitch Class
1st Staghorn's Lynbrook Sage

4-6 Month Bitch Class
1st Benacres Maybe It's Maybelline

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lentigo's Dark Rider

Best Of Opposite Sex
Set'r Ridge's Colorful Mountains

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lentigo's Dark Rider


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lentigo's Dark Rider

12-18 Month Dog Class
1st Lentigo's Dark Rider




4-6 Month Bitch Class
1st Harbinger's Love Story

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Docha's Red October Blaze

Best Of Opposite Sex
Midnightblue The Dark Crystal

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Docha's Red October Blaze


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Midnightblue The Dark Crystal

Open Bitch Class
1st Midnightblue The Dark Crystal

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Madilane's Northern Light







Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GChEx Especially Classic Couture

Best Puppy In Breed
Cedarstone's Esprit de Malysse

Select Dog
GChB Nonnies Atomic Number Six


Winners Dog: (1-0-2-0)
Cedarstone's Esprit de Malysse

Junior Puppy Dog Class
1st Cedarstone's Esprit de Malysse

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Brighton

Best Puppy In Breed
Brighton


Winners Dog: (1-0-0-0)
Brighton

Junior Puppy Dog Class
1st Brighton


Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wyldkatz Viking Pride Of Pemberley



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Long Lane V8 Powered

Best Puppy In Breed
Long Lane V8 Powered



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Long Lane V8 Powered

Junior Puppy Bitch Class
1st Long Lane V8 Powered

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Sarga's Sax Fifth Avenue

Best Of Opposite Sex
Sarga's Flamboyant Suzie-Q

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Sarga's Sax Fifth Avenue


Winners Dog: (1-2-0-0)
Sarga's Sax Fifth Avenue

Open Dog Class
1st Sarga's Sax Fifth Avenue


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Sarga's Flamboyant Suzie-Q

Reserve Winners Bitch
Sarga's Famous Jazmin

12-18 Month Bitch Class
1st Sarga's Flamboyant Suzie-Q
2nd Sarga's Famous Jazmin

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ghostpoint Trax Star Ruler


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ghostpoint Trax Star Ruler

12-18 Month Dog Class
1st Ghostpoint Trax Star Ruler






Group 2 - Jean-Louis Blais Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Sirhan Madiidu Al Basari
  Saluki   34
Group 2nd   
GChB Aisling's Tiz The Season
  Whippet   33
Group 3rd   
GChB Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   26
Group 4th    Wychway-Crowns Whiskey Business   Bloodhound   24
BPIG   
Curtisfarms I Waited For You
  Beagle   N/A
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Blackwing's Davina Valentine

Best Of Opposite Sex
Blackwing's Divine Son Sett'n Mountaineer

Best Puppy In Breed
Blackwing's Divine Son Sett'n Mountaineer


Judge: Howard Ogden

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Shillington Curtisfarms Chanel

Best Puppy In Breed
Curtisfarms I Waited For You



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Curtisfarms I Waited For You

Reserve Winners Bitch
Curtisfarms I'm On My Way

Junior Puppy Bitch Class
1st Curtisfarms I Waited For You
2nd Curtisfarms I'm On My Way

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wychway-Crowns Whiskey Business


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wychway-Crowns Whiskey Business

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Wychway-Crowns Whiskey Business


Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ctl Alt Del @ Freckashpeng

Best Of Opposite Sex
Elmden's Everlong

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ctl Alt Del @ Freckashpeng

Best Puppy In Breed
Dorotka Bat Jemerri


Winners Dog: (1-2-0-0)
Ctl Alt Del @ Freckashpeng

12-18 Month Dog Class
1st Ctl Alt Del @ Freckashpeng


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Elmden's Everlong

Reserve Winners Bitch
Dorotka Bat Jemerri

Senior Puppy Bitch Class
1st Dorotka Bat Jemerri

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Elmden's Everlong

Judge: Howard Ogden

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Ch Egbar's Bittersweet Symphony

Best Of Opposite Sex
Halfahund's Carry the World ML

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Halfahund's Arbiter Of Fate ML

Best Puppy In Breed
Egbar's Bridge Over Troubled Water


Winners Dog: (1-3-0-1)
Halfahund's Carry the World ML

12-18 Month Dog Class
1st Halfahund's Carry the World ML


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Halfahund's Arbiter Of Fate ML

Reserve Winners Bitch
Egbar's Bridge Over Troubled Water

Junior Puppy Bitch Class
1st Egbar's Bridge Over Troubled Water

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Halfahund's Arbiter Of Fate ML
2nd Halfahund's Firecracker ML

Judge: Howard Ogden

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rhill's Ride The Iconic Wave MS


Judge: Howard Ogden

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Magik Rainbow Rafael

Best Of Opposite Sex
Almarxils Abril



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Almarxils Abril

Open Bitch Class
1st Almarxils Abril

Judge: Howard Ogden

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL

Best Of Opposite Sex
Altadach Bush Morning Glory SL



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Altadach Bush Morning Glory SL

Open Bitch Class
1st Altadach Bush Morning Glory SL

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Lakilanni Let Good Times Roll

Best Puppy In Breed
Lakilanni Let Good Times Roll


Winners Dog: (2-0-0-0)
Lakilanni Let Good Times Roll

Reserve Winners Dog
Unbridled Smashing Pumpkins

Junior Puppy Dog Class
1st Unbridled Smashing Pumpkins

Senior Puppy Dog Class
1st Lakilanni Let Good Times Roll


Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kalkinny Glamour Of Laislinn



Judge: Howard Ogden

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Chaparral's Miss Sadie


Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Cataraqui Midnight Girl

Select Bitch
Ch Mountainridge's Uluzambezi



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Cataraqui Midnight Girl

Canadian Bred Bitch Class
1st Cataraqui Midnight Girl

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Sirhan Madiidu Al Basari



Judge: Howard Ogden

Best Of Breed: 6 pts (2-0-1-4)
GChS Aisling's Tiz The Season

Best Of Opposite Sex
Ch Freckashpeng The Story Begins

Best Puppy In Breed
Freckashpeng Determined To Be

Select Bitch
Ch Aisling's Christmas Cracker


Winners Dog: (2-0-1-4)
Freckashpeng Determined To Be

Reserve Winners Dog
Freckashpeng The Devil Made Me Do It

Senior Puppy Dog Class
1st Freckashpeng Determined To Be

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Freckashpeng The Devil Made Me Do It






Group 3 - Judy McVeigh Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   27
Group 2nd   
GChB Nevar Supersonic Devil's Starr v Sioul
  Doberman Pinscher   26
Group 3rd   
GChS Cammcastle's Ima Steinway
  Rottweiler   17
Group 4th    Turiya's Sultry Amalaya   Bernese Mountain Dog   12
BPIG   
Ch Dajen's Sparking A New Flame
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Miss Islay Von Vasfor   Rottweiler   0
Group 1st (Altered)   
Sancha's Victoriaus Gold
  Samoyed   0
Group 2nd (Altered)    Turiya's Legend In Your Own Time   Bernese Mountain Dog   0
Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Turiya's Sultry Amalaya

Best Of Opposite Sex
Creo's Sherman Five

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Turiya's Sultry Amalaya

Best Puppy In Breed
Turiya's New Kid In Town


Winners Dog: (3-1-0-0)
Creo's Sherman Five

Reserve Winners Dog
Turiya's New Kid In Town

Junior Puppy Dog Class
1st Turiya's New Kid In Town

Canadian Bred Dog Class
1st Creo's Sherman Five

Open Dog Class
1st Bernova Reciprocity V Bernvonrust


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Turiya's Sultry Amalaya

Open Bitch Class
1st Turiya's Sultry Amalaya

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Dajen's Sparking A New Flame

Best Puppy In Breed
Ch Dajen's Sparking A New Flame

Select Bitch
GCh Dabalon N Tybrushe's Unchained Melody



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Mallaig's Moves Like Mick Jagger

Best Of Opposite Sex
Mallaig's Mystic Fire Storm

Best Puppy In Breed
Mallaig's Mystic Fire Storm



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mallaig's Mystic Fire Storm

Junior Puppy Bitch Class
1st Mallaig's Mystic Fire Storm

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 8 pts (3-3-0-3)
GChB Nevar Supersonic Devil's Starr v Sioul

Best Of Opposite Sex
Ignites 414 Black Knight

Best Of Winners: (3-3-0-3)
Ignites 414 Black Knight

Best Puppy In Breed
GCh Sagacious N Kalora's Foolish Games

Select Bitch
GCh Sagacious N Kalora's Foolish Games


Winners Dog: (3-3-0-3)
Ignites 414 Black Knight

Reserve Winners Dog
Midnightsky's Devoted To You

Junior Puppy Dog Class
1st Midnightsky's Devoted To You
2nd Merkur's Mister Big

12-18 Month Dog Class
1st Ignites 414 Black Knight

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Delza Sunnydream California Sunrise

Best Puppy In Breed
Delza Sunnydream California Sunrise



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Delza Sunnydream California Sunrise

Junior Puppy Bitch Class
1st Delza Sunnydream California Sunrise

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GChG Cammcastle's Ima Steinway

Best Of Opposite Sex
Konigliche Penny For Your Thoughts

Best Puppy In Breed
Konigliche Penny For Your Thoughts

Select Dog
Ch Vasfor's Back In The Fast Lane



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Konigliche Penny For Your Thoughts

Reserve Winners Bitch
Vasfors Take It To The Limit

Junior Puppy Bitch Class
1st Konigliche Penny For Your Thoughts

Open Bitch Class
1st Vasfors Take It To The Limit
2nd Torra Vd Steinbrucke

4-6 Month Bitch Class
1st Miss Islay Von Vasfor





Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lagniappe's Her Majesty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lagniappe's Her Majesty

Open Bitch Class
1st Lagniappe's Her Majesty

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Astablak's Griffin At Trailroc

Best Of Opposite Sex
Debalys The Sequel At Chieko

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Debalys The Sequel At Chieko

Best Puppy In Breed
Astablak's Silver Hammer At Trailroc


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Debalys The Sequel At Chieko

12-18 Month Bitch Class
1st Debalys The Sequel At Chieko





Group 4 - Jean-Louis Blais Top Dog
Points
Group 1st    Baytree Devonian Fern   Border Terrier   25
Group 2nd    Inglewood's Rowan In The Deep   Norfolk Terrier   22
Group 3rd    Kevric Bubble Tea   Kerry Blue Terrier   21
Group 4th    Ingle Valley Teddy Bear's Picnic   Airedale Terrier   20
BPIG    Macritchies Thorstein The Red   Scottish Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
You Should See Me In A Crown Von Trailside
  Schnauzer (Miniature)   0
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ingle Valley Teddy Bear's Picnic

Best Of Opposite Sex
Fairstone Struck With Awe

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ingle Valley Teddy Bear's Picnic


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fairstone Struck With Awe

12-18 Month Bitch Class
1st Fairstone Struck With Awe

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Baytree Devonian Fern

Best Of Opposite Sex
Thistlebitt Miles Away

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Baytree Devonian Fern


Winners Dog: (1-2-0-0)
Thistlebitt Miles Away

Open Dog Class
1st Thistlebitt Miles Away

4-6 Month Dog Class
1st Baytree's Branston Pickle And Cheese


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Baytree Devonian Fern

Reserve Winners Bitch
Crown's Jammin With Tart & Soul

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Baytree Devonian Fern
2nd Crown's Jammin With Tart & Soul

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Edenbrae Isla's Eden Dances With Joy



Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kevric Bubble Tea


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kevric Bubble Tea

Open Dog Class
1st Kevric Bubble Tea


Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Szulik's Mister Olaf



Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Inglewood's Rowan In The Deep


Winners Dog: (1-0-0-0)
Inglewood's Rowan In The Deep

Open Dog Class
1st Inglewood's Rowan In The Deep


Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Dachari Chasing The Dream

Best Of Opposite Sex
Yvana Mlle Simone De Beauvoir

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Dachari Chasing The Dream

Best Puppy In Breed
Yvana Mlle Simone De Beauvoir


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Yvana Mlle Simone De Beauvoir

Reserve Winners Bitch
Dachari Moon Goddess

Senior Puppy Bitch Class
1st Yvana Mlle Simone De Beauvoir
2nd Dachari Moon Goddess

4-6 Month Bitch Class
1st You Should See Me In A Crown Von Trailside

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
GCh Blayloch Slam Duncan

Best Of Opposite Sex
GChG Dunsmuir Glenby Devil's Sprite

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Wild Wind Fancy Fallyn

Best Puppy In Breed
Macritchies Thorstein The Red

Select Bitch
GCh Chess Running Through Brambles At Tayann


Winners Dog: (2-2-1-2)
Macritchies Thorstein The Red

Reserve Winners Dog
Gryndlscot Clouds Roll By

Senior Puppy Dog Class
1st Macritchies Thorstein The Red

12-18 Month Dog Class
1st Gryndlscot Clouds Roll By


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Wild Wind Fancy Fallyn

Reserve Winners Bitch
Tayann Chess Touch The Sky

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tayann Chess Touch The Sky

Open Bitch Class
1st Wild Wind Fancy Fallyn

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Goodspice Col Mustard Of Saltcreek


Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gleanntan's Sure Shot Greyjoy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Gleanntan's Sure Shot Greyjoy

Open Dog Class
1st Gleanntan's Sure Shot Greyjoy


Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Anam Cara

Best Puppy In Breed
Boreal Go Your Own Way To Pointbreak



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Anam Cara

Reserve Winners Bitch
Boreal Go Your Own Way To Pointbreak

Junior Puppy Bitch Class
1st Boreal Go Your Own Way To Pointbreak

Open Bitch Class
1st Anam Cara





Group 5 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   42
Group 2nd    St Johns Handsome Is As Handsome Does   Griffon (Brussels)   41
Group 3rd   Ch Pocket's Asti Spumante   Pug   21
Group 4th   
GCh Shirmont Remembers Sigma Chi
  Cavalier King Charles Spaniel   14
BPIG    Navyn Balmoral Tartan   Griffon (Brussels)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sonrisas I'm Liam   Havanese   0
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Shirmont Remembers Sigma Chi



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cogie's Yur My Porsia



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cogie's Yur My Porsia

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Moongate's Little Trickster



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChS Weylinmarsh's Billie Jean

Best Puppy In Breed
Weylinmarsh's That Grl Is Mine



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Weylinmarsh's That Grl Is Mine

Reserve Winners Bitch
Cottoncandy's Ghost Of Kyiv

Junior Puppy Bitch Class
1st Cottoncandy's Ghost Of Kyiv

Senior Puppy Bitch Class
1st Weylinmarsh's That Grl Is Mine

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Oeste's Askin For Kisses


4-6 Month Dog Class
1st Sonrisas I'm Liam


Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rythm's Nightshade At Silverland



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mightymites The Magic Of Believing

Best Of Opposite Sex
Dazl Rey Dreamcatcher Thunderstruck

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mightymites The Magic Of Believing

Best Puppy In Breed
Dazl Rey Dreamcatcher Thunderstruck


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mightymites The Magic Of Believing

12-18 Month Dog Class
1st Mightymites The Magic Of Believing


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Dazl Rey Dreamcatcher Thunderstruck

Junior Puppy Bitch Class
1st Dazl Rey Dreamcatcher Thunderstruck

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Lion Dor Poms Dolce Diamante

Best Puppy In Breed
Ch Lion Dor Poms Milan Di Amore



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Golden Bells Kenichi Keni


Winners Dog: (1-0-0-0)
Golden Bells Kenichi Keni

12-18 Month Dog Class
1st Golden Bells Kenichi Keni


Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GChB Pocket's Asti Spumante

Best Of Opposite Sex
Ch Heroncrests Coco Chanel

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Drageltik's Steel Magnolia For Gryphon

Best Puppy In Breed
Drageltik's Steel Magnolia For Gryphon

Select Dog
Ch Gryphon's Chunky Monkey


Winners Dog: (1-3-2-1)
Heroncrests The One

Senior Puppy Dog Class
1st Heroncrests The One


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Drageltik's Steel Magnolia For Gryphon

Reserve Winners Bitch
Northgate's Hyclass Bugaboo

Junior Puppy Bitch Class
1st Drageltik's Steel Magnolia For Gryphon

Senior Puppy Bitch Class
1st Northgate's Hyclass Bugaboo

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Drageltik Stranded In The Delta Quadrant

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Souvenir Du Domaine Des Mandets

Best Puppy In Breed
Stranger Worlds Of Lore



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Souvenir Du Domaine Des Mandets

Reserve Winners Bitch
Stranger Worlds Of Lore

Senior Puppy Bitch Class
1st Stranger Worlds Of Lore

Open Bitch Class
1st Souvenir Du Domaine Des Mandets

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Szulik's Lovely Pasha Britany







Group 6 - Judy McVeigh Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Ridgeside A Night In Vegas
  Poodle (Standard)   32
Group 2nd   
Ch Mardeck's Iridessa
  Schipperke   21
Group 3rd   
GChB Jolibully Delenclos Walter
  Bulldog   12
Group 4th   
Ch Masino's Dirt Devil
  French Bulldog   10
BPIG   
Ch Canterbury's Hillwood Hannelore
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ridgeside Lakeridge Add A Little Bit Of Spice   Poodle (Standard)   0
Group 1st (Altered)   Ch Sanhedrin's Katharine Hepburn   Schipperke   0
Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Amos Artus Ewabo

Best Of Opposite Sex
Bedford's Pretty Girls Walk Like This

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Amos Artus Ewabo

Best Puppy In Breed
Bedford's Pretty Girls Walk Like This


Winners Dog: (1-1-0-0)
Amos Artus Ewabo

Open Dog Class
1st Amos Artus Ewabo


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bedford's Pretty Girls Walk Like This

Junior Puppy Bitch Class
1st Bedford's Pretty Girls Walk Like This

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Jolibully Delenclos Walter

Best Of Opposite Sex
GCh Bulldacious Pop Of Strengthz



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shenandal's Optimism And Joy



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Masino's Dirt Devil

Best Of Opposite Sex
Royafren Lily Blossom

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Royafren Lily Blossom

Best Puppy In Breed
Ch Masino's Dirt Devil


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Royafren Lily Blossom

Reserve Winners Bitch
Elle Frenchies Lark

Senior Puppy Bitch Class
1st Elle Frenchies Lark

12-18 Month Bitch Class
1st Royafren Coco Chanel

Canadian Bred Bitch Class
1st Royafren Lily Blossom

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Daveren's Time Stands Still



Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 10 pts (1-6-1-3)
Ch Ridgeside A Night In Vegas

Best Of Opposite Sex
Ch Lil Blue Not So Little Now

Best Of Winners: (1-6-1-3)
Nicheca Lola 5th Bombshell @ Heritage

Best Puppy In Breed
Ch Canterbury's Hillwood Hannelore

Select Bitch
Ch Canterbury's Hillwood Hannelore


Winners Dog: (1-6-1-3)
Kushnivas Justafire

Open Dog Class
1st Kushnivas Justafire

4-6 Month Dog Class
1st Ridgeside Lakeridge Add A Little Bit Of Spice


Winners Bitch: (1-6-1-3)
Nicheca Lola 5th Bombshell @ Heritage

Reserve Winners Bitch
Desjardin's Egypt Is Ready To Dazzle

Junior Puppy Bitch Class
1st Nicheca Lola 5th Bombshell @ Heritage

Senior Puppy Bitch Class
1st Tallan Party Crasher

12-18 Month Bitch Class
1st Desjardin's Egypt Is Ready To Dazzle

Canadian Bred Bitch Class
1st Syquefine's Ever So Kir Royal

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bellini I Am A Believer
2nd Syquefine's To Infinity Plus One

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 8 pts (2-2-1-4)
Ch Mardeck's Iridessa

Best Of Opposite Sex
GChB Mardeck's The Sorcerer's Quest

Best Of Winners: (2-2-1-4)
Oasis Love Song O' Mardeck

Best Puppy In Breed
Mystik's Dancing Queen

Select Bitch
Ch Jlynne's Poisonberry Sanhedrin


Winners Dog: (2-2-1-4)
Oasis I Walk The Line

Reserve Winners Dog
Sanhedrin's Cash Berry

12-18 Month Dog Class
1st Sanhedrin's Cash Berry

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Oasis I Walk The Line


Winners Bitch: (2-2-1-4)
Oasis Love Song O' Mardeck

Reserve Winners Bitch
Mystik's Dancing Queen

Junior Puppy Bitch Class
1st Mystik's Dancing Queen

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Oasis Love Song O' Mardeck

Judge: Judy McVeigh

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kortar's Koffee Kake



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kortar's Koffee Kake

Open Bitch Class
1st Kortar's Koffee Kake



Group 7 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Bagatelle Set The Moon On Fire
  Old English Sheepdog   36
Group 2nd   
GChS Dreamchaser La Vita A Bella
  Bearded Collie   35
Group 3rd   
Ch Hellwigg's Firestorm
  German Shepherd Dog   34
Group 4th   
Ch MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky
  Finnish Lapphund   33
BPIG   
Cymry Mariner's Legacy
  Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Queenly's Kona Latte
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Group 1st (Altered)   
GCh Spock Whatever Lola Wants Lola Gets
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Group 2nd (Altered)   
GCh Hellwigg's To Hot To B Reckless
  German Shepherd Dog   0
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Downriver Link

Best Puppy In Breed
Downriver Link



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Downriver Link

Senior Puppy Bitch Class
1st Downriver Link

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GChB Downunder's Real Wild Child

Best Of Opposite Sex
Woodland's Plz Stand Up

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Woodland's Plz Stand Up

Best Puppy In Breed
Woodland's Plz Stand Up

Select Bitch
Ch Woodland's You're Braver Than You Believe


Winners Dog: (1-2-0-2)
Woodland's Plz Stand Up

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Woodland's Plz Stand Up


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Woodland's Here's To Never Growing Up

Reserve Winners Bitch
Cedarpaws Four Leaf Clover

Junior Puppy Bitch Class
1st Woodland's Here's To Never Growing Up

Open Bitch Class
1st Cedarpaws Four Leaf Clover

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Dreamchaser La Vita A Bella



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Showtime Dancing Queen Mulan



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Showtime Dancing Queen Mulan

Reserve Winners Bitch
Showtime Isiss Goddess Of Heaven

Canadian Bred Bitch Class
1st Showtime Dancing Queen Mulan

Open Bitch Class
1st Showtime Isiss Goddess Of Heaven

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Galheights Go Dutton To Electric Peak

Best Puppy In Breed
Galheights Go Dutton To Electric Peak

Select Dog
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma


Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Fameuse Finniloo Bella's Liberi



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Cardross Calawynn Harbinger Of Spring



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Eden Something In The Orange

12-18 Month Bitch Class
1st Eden Something In The Orange

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Hellwigg's Firestorm



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GCh Tanasi's Lightly Toasted

Best Of Opposite Sex
GCh Milldamcreek Long Cool Woman

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Hampton Hills Call Me Will

Best Puppy In Breed
Forestwood Fly by Night @ Perardua

Select Dog
GCh Bold Legends Chronicles Of Riddick


Winners Dog: (1-3-2-1)
Hampton Hills Call Me Will

12-18 Month Dog Class
1st Hampton Hills Call Me Will

4-6 Month Dog Class
1st Milldamcreek Leggo My Eggo


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Forestwood Ebony Stargazer

Reserve Winners Bitch
Forestwood Fly by Night @ Perardua

Senior Puppy Bitch Class
1st Forestwood Fly by Night @ Perardua
2nd Forestwood Gather Your Dreams

Canadian Bred Bitch Class
1st Forestwood Ebony Stargazer

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Bagatelle Set The Moon On Fire



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Dury Voe Double Double

Best Of Opposite Sex
TLCs She's A Gem

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Granite Whole Nine Yards


Winners Dog: (2-1-1-0)
Granite Whole Nine Yards

Reserve Winners Dog
Dury Voe Fear No Evil

12-18 Month Dog Class
1st Dury Voe Fear No Evil

Open Dog Class
1st Granite Whole Nine Yards


Winners Bitch: (2-1-1-0)
TLCs She's A Gem

Open Bitch Class
1st TLCs She's A Gem

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Dom Corgi Chorizo

Best Of Opposite Sex
Bluetrix Eyespy Booker On Ace

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Bluetrix Eyespy Booker On Ace


Winners Dog: (1-1-0-1)
Bluetrix Eyespy Booker On Ace

Open Dog Class
1st Bluetrix Eyespy Booker On Ace


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Yasashiikuma Classified Source

Open Bitch Class
1st Yasashiikuma Classified Source

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GCh Spock One And Only

Best Of Opposite Sex
Ch Bredright Uptown Girl To Kalkinny

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Curig Garden Party

Best Puppy In Breed
Cymry Mariner's Legacy


Winners Dog: (2-2-1-1)
Cymry Mariner's Legacy

Reserve Winners Dog
Curig Green Gables

Senior Puppy Dog Class
1st Cymry Mariner's Legacy

12-18 Month Dog Class
1st Curig Green Gables


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Curig Garden Party

Reserve Winners Bitch
Cymry Platinum J. Copper Moon

12-18 Month Bitch Class
1st Curig Garden Party
2nd Cymry Platinum J. Copper Moon

4-6 Month Bitch Class
1st Queenly's Kona Latte

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By