Tantramar Kennel Club
Sunday, May 18, 2014 - Show 3



Related Results

Conformation

Saturday, May 17 (Show 1)
Saturday, May 17 (Show 2)
Sunday, May 18 (Show 3)
Sunday, May 18 (Show 4)

Obedience

Saturday, May 17 (Obedience Trial 1)
Sunday, May 18 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Saturday, May 17 (Rally Obedience Trial 1)
Sunday, May 18 (Rally Obedience Trial 2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Maida Puterman
Poodle (Standard)  
Ch Vetset A League Of Her Own
Points: 106 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Maida Puterman
Setter (English)   Lizabethan's Summer Nite Dream








Group 1 - Maida Puterman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bowbell's Crosby Ajax Newton
  Retriever (Golden)   18
Group 2nd   Ch Shore's New River Beach   Spaniel (English Springer)   13
Group 3rd   
Ch LK Ilario
  Lagotto Romagnolo   11
Group 4th    Lizabethan's Summer Nite Dream   Setter (English)   8
BPIG    Lizabethan's Summer Nite Dream   Setter (English)   N/A
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 2 pts
Ch LK Ilario



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
Sun Devil Heat Wave At Mystcurl



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 4 pts
GChEx Bowbell's Crosby Ajax Newton



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 2 pts
Ch Madabout's Ride On To Handyhill



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
Lizabethan's Summer Nite Dream



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
Ch Whidbey's Kit Kat Extra Crispy



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 1 pts
Ch Shore's New River Beach



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 2 pts
Ch Egerton's Bold Red Flyer







Group 2 - Peter Machen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lorricbrook Fascinator
  Whippet   11
Group 2nd   
Ch Aotearoa Mataati Tama O Tote
  Irish Wolfhound   10
Group 3rd    TG Cheesecake Factory   Beagle   8
Group 4th   
Genson's Tasmanian Devil
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   6
BPIG   
Ch Trumphill's Sweet Savanah Sun
  Rhodesian Ridgeback   N/A
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sonbar's Worth Watching At Miloki



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts
Ch TG Cheesecake Factory



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Akadan's Dikerdachs Top Gun



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Paradachs Heist At Held Farms



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 2 pts
Ch Genson's Tasmanian Devil



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts
GCh Aotearoa Mataati Tama O Tote



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Lorricbrook Fascinator







Group 3 - Maida Puterman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Stonerose Pushing The Limits
  Rottweiler   22
Group 2nd   
Ch Briley's Wild As The Wind
  Boxer   21
Group 3rd   
Ch ConnQuest Wanted Dead or Alive
  Doberman Pinscher   20
Group 4th    Lucerne's Written In The Stars   Samoyed   19
BPIG   
Ch Briley's Wild As The Wind
  Boxer   N/A
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 2 pts
Ch Belnois Big Bang



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Briley's Wild As The Wind



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 3 pts
GCh Beowulf Running For Glory



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
Black Shadow's Sequoia



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
GCh ConnQuest Wanted Dead or Alive



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 1 pts
GCh Lagarada's Princess Victoria



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 2 pts
Ch Gentle Touch Z Kasétek



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Stonerose Pushing The Limits



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 5 pts
Ch Lucerne's Written In The Stars



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Silcort Cindy







Group 4 - Maida Puterman Top Dog
Points
Group 1st    Wilfnbell Red Bondi   Australian Terrier   11
Group 2nd    Ellerker's Chosen Tribute   Schnauzer (Miniature)   10
Group 3rd   
Ch Dragonfox Just Do It
  Fox Terrier (Wire)   8
Group 4th    Wintergems Teddy Bear   West Highland White Terrier   7
BPIG    Wilfnbell Red Bondi   Australian Terrier   N/A
Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wilfnbell Red Bondi



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 2 pts
Ch Crombie's EA Poe



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Dragonfox Just Do It



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Mersey Smooth Criminal



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 1 pts
Ch Ellerker's Chosen Tribute



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 0 pts
Ch Brynmawr Dragon Fox Turbo Juke



Judge: Maida Puterman

Best Of Breed: 1 pts
GCh Wintergems Teddy Bear







Group 5 - Peter Machen Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx PekeEasy Thaishan Tracker
  Pekingese   13
Group 2nd   
Ch Fwaggles Pret-a-Porter
  Toy Manchester Terrier   12
Group 3rd   
Ch Folklore Pineridge Pot Of Gold
  Italian Greyhound   11
Group 4th   
Ch Cheristar's It's In His Kiss
  Miniature Pinscher   9
BPIG    Tinkilees Mor Knoll Blue Sky   Poodle (Toy)   N/A
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Cuordha's Only The Lonely



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts
GCh Rockhurst Rockabilly



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts
GCh Folklore Pineridge Pot Of Gold



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Cheristar's It's In His Kiss



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts
Kildrummy's Dream Come True



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
GChEx PekeEasy Thaishan Tracker



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
Chriscendo Call Of The Sun



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
Tinkilees Mor Knoll Blue Sky



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Fwaggles Pret-a-Porter



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Risha Lucky Stryke







Group 6 - Peter Machen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Vetset A League Of Her Own
  Poodle (Standard)   10
Group 2nd   
Onsengeltje Kanu Keep a Secret
  Dalmatian   9
Group 3rd   Ch Mapti's Vinyl Cafe   French Bulldog   8
Group 4th   
Gubernator Esdeka of Bluemount
  Bulldog   4
BPIG   
Onsengeltje Kanu Keep a Secret
  Dalmatian   N/A
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Gubernator Esdeka of Bluemount



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Onsengeltje Kanu Keep a Secret



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 3 pts
Ch Mapti's Vinyl Cafe



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Temerity Lightning Bug



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Vetset A League Of Her Own



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
Ch HiTorq's Something Wicked at Arisu



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts
GCh Loghavens Forever And A Day





Group 7 - Peter Machen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Timberline's Runnin' Wild
  German Shepherd Dog   15
Group 2nd   
Ch Anes Aussies Friendly Sweet Dream
  Australian Shepherd   14
Group 3rd   
Ch TrueSpirit Brown Sugar Spencer
  Shetland Sheepdog   11
Group 4th   
Ch Vastgota Nova Mayflower ST
  Swedish Vallhund   5
BPIG    Laureate Iridescent   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Agassiz's Come From Away



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 2 pts
Ch Anes Aussies Friendly Sweet Dream



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Celticmoon's Lady Of Light



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Stonepillar's Magnum



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Timberline's Runnin' Wild



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Stonepillar's Aloysius



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 5 pts
GChEx TrueSpirit Brown Sugar Spencer



Judge: Peter Machen

Best Of Breed: 1 pts
GCh Vastgota Nova Mayflower ST



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By