Halifax Kennel Club
Sunday, September 3, 2023 - Show-2



Related Results

Obedience

Saturday, September 02 (Obedience Trial-1)
Sunday, September 03 (Obedience Trial-2)

Rally Obedience

Saturday, September 02 (Rally Trial-1)
Sunday, September 03 (Rally Trial-2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Wendy Maisey
Russell Terrier   Anroal Zumba Zumba
Points: 134 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Wendy Maisey
Spaniel (Welsh Springer)  Ch Hartsage Key To My Heart
Points: 121
Best Puppy In Show
Judge: Wendy Maisey
Bouvier des Flandres   Quiche's Vanity Fare At Stonepillar
Best Baby Puppy In Show
Judge: Wendy Maisey
Retriever (Golden)   Mermaid's Legend Of Davy-Jones Locker








Group 1 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   Ch Hartsage Key To My Heart   Spaniel (Welsh Springer)   39
Group 2nd   
Ch Bet-Mac N Pinedale's Burnin Love
  Spaniel (American Cocker)   35
Group 3rd   Ch Goldiva's Silverado Trail Of Napa   Retriever (Golden)   20
Group 4th   
GChB Clussexx Flying Ace
  Spaniel (Clumber)   11
BPIG    Mar-K N Staryank's Time To Dream   Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mermaid's Legend Of Davy-Jones Locker   Retriever (Golden)   0
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Briarpatch Scilla

Best Of Opposite Sex
Ch Muddyflats Hylo



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Briarpatch Scilla

Canadian Bred Bitch Class
1st Briarpatch Scilla

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Woodducks' Gentle On My Mind

Best Of Opposite Sex
Torngat Living Legend At Wildbrook

Select Dog
Ch Chablais In The Shade At Wildbrook



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Torngat Living Legend At Wildbrook

Canadian Bred Bitch Class
1st Torngat Living Legend At Wildbrook

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Clussexx Flying Ace


Winners Dog: (1-0-1-0)
Wymeswold Auguste Escoffier

Open Dog Class
1st Wymeswold Auguste Escoffier


Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kamand Upper Ten


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kamand Upper Ten

12-18 Month Dog Class
1st Kamand Upper Ten


Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Hartsage Key To My Heart

Best Of Opposite Sex
GCh Long Lane Helmsman Sent From Heaven

Best Puppy In Breed
Hartsage Supernova

Select Bitch
Ch Hartsage Rysan's Diana By Design



Winners Bitch: (2-2-0-0)
Hartsage Supernova

Senior Puppy Bitch Class
1st Hartsage Supernova

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Egerton's Atlantic Saltwater Joy

Best Of Opposite Sex
Egerton's Atlantic Right On Target

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Egerton's Atlantic Saltwater Joy

Best Puppy In Breed
Egerton's Atlantic Saltwater Joy


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Egerton's Atlantic Saltwater Joy

Reserve Winners Bitch
Harbourpoint Dharma's Fourth Seal

Junior Puppy Bitch Class
1st Egerton's Atlantic Saltwater Joy

Open Bitch Class
1st Harbourpoint Dharma's Fourth Seal





Group 2 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st    KingdomnDaggarwoods Wild At Heart   Norwegian Elkhound   26
Group 2nd    Shillington Saddle Up   Beagle   25
Group 3rd    Sarjo's Kupiga Kambi Viazi   Rhodesian Ridgeback   21
Group 4th   
Darom Kokua From The Blue Line
  Irish Wolfhound   18
BPIG    Shillington Saddle Up   Beagle   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shillington Sugar Cube   Beagle   0
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Chenna Chasing Dragons

Best Of Opposite Sex
Valhalla Starfire At Amira

Best Puppy In Breed
Valhalla Starfire At Amira



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Valhalla Starfire At Amira

Junior Puppy Bitch Class
1st Valhalla Starfire At Amira

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Shillington Saddle Up

Best Of Opposite Sex
Lemonladies Finnegan

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Shillington Saddle Up

Best Puppy In Breed
Shillington Saddle Up


Winners Dog: (2-2-0-0)
Lemonladies Finnegan

Open Dog Class
1st Lemonladies Finnegan

4-6 Month Dog Class
1st Shillington Sugar Cube


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Shillington Saddle Up

Reserve Winners Bitch
Lemonladies Surfer Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Shillington Saddle Up

12-18 Month Bitch Class
1st Lemonladies Surfer Girl

Open Bitch Class
1st Bigsmithy Diana



Winners Dog: (2-2-3-2)
E R Dox Prof Albus Percival Dumbledog

Reserve Winners Dog
ER Dox Louie Louie

Junior Puppy Dog Class
1st E R Dox Prof Albus Percival Dumbledog

Open Dog Class
1st ER Dox Louie Louie

4-6 Month Dog Class
1st Chetcote Happy Go Lucky


Winners Bitch: (2-2-3-2)
E R Dox After All This Time Always Lily

Reserve Winners Bitch
E R Dox The Blonde Thunder Rolls

Junior Puppy Bitch Class
1st E R Dox The Blonde Thunder Rolls

12-18 Month Bitch Class
1st E R Dox After All This Time Always Lily

4-6 Month Bitch Class
1st Starling's Reese's Pieces

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Chetcote Celestial

Best Puppy In Breed
Chetcote Celestial

Select Bitch
Ch Rhill's Prime Directive At Ashdown MS


Winners Bitch: (0-1-0-2)
Chetcote Celestial

Junior Puppy Bitch Class
1st Chetcote Celestial

4-6 Month Bitch Class
1st Ashdown's Country Roads MS

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh E R Dox Merlin Green The Great

Best Of Opposite Sex
GCh E R Dox With Bells And Whistles



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ina's Fashion Graceful



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Icycold Fifth Avenue Wickkid Bling



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (2-2-0-0)
Darom Kokua From The Blue Line


Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (2-2-0-0)
KingdomnDaggarwoods Wild At Heart


Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (2-2-0-0)
Sarjo's Kupiga Kambi Viazi

Best Of Opposite Sex
Ch Kaskazini Hukalani @ Trumphill

Best Puppy In Breed
Sarjo's Kupiga Kambi Viazi

Select Bitch
GChEx Trumphill's Taking The High Road


Winners Dog: (2-2-0-0)
Sarjo's Kupiga Kambi Viazi

Senior Puppy Dog Class
1st Sarjo's Kupiga Kambi Viazi






Group 3 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Plainsong's Classic Country
  Bernese Mountain Dog   15
Group 2nd   
GChS Pine Ridge's The Perfect Shot
  Bullmastiff   14
Group 3rd   
Ch Claircreek Arthur Filho D'Oceano
  Portuguese Water Dog   11
Group 4th    Eirian's Cover Girl   Rottweiler   8
BPIG    Eirian's Cover Girl   Rottweiler   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Adria's Knight 'N Day At Elharlen
  Boxer   0
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Plainsong's Classic Country



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Tiamat's Miracle On Ice

Best Puppy In Breed
Quinney's Caught In A Dream

Select Bitch
GChB Adria N Ensigns Odessa At Elharlen


4-6 Month Dog Class
1st Adria's Knight 'N Day At Elharlen


Winners Bitch: (0-2-0-1)
Tiamat's Miracle On Ice

Reserve Winners Bitch
Quinney's Caught In A Dream

Junior Puppy Bitch Class
1st Quinney's Caught In A Dream

Open Bitch Class
1st Tiamat's Miracle On Ice

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Prairie Creek's Guardian Angel

Select Bitch
Ch Prairie Creeks Bohemian Rhapsody



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Claircreek Arthur Filho D'Oceano

Best Of Opposite Sex
Goldwaters Minerva

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Casakamolots King

Best Puppy In Breed
Goldwaters Minerva


Winners Dog: (2-2-0-0)
Casakamolots King

Open Dog Class
1st Casakamolots King


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Goldwaters Minerva

Junior Puppy Bitch Class
1st Goldwaters Minerva

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (2-2-0-0)
Eirian's Cover Girl

Best Puppy In Breed
Eirian's Cover Girl



Winners Bitch: (2-2-0-0)
Eirian's Cover Girl

Reserve Winners Bitch
Ashemburg's Unbreakable

Junior Puppy Bitch Class
1st Eirian's Cover Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Ashemburg's Unbreakable

Canadian Bred Bitch Class
1st Steinplatz North Star Winnie

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Umesh Mahatma-La

Best Puppy In Breed
Umesh Mahatma-La


Winners Dog: (1-0-0-0)
Umesh Mahatma-La

Junior Puppy Dog Class
1st Umesh Mahatma-La






Group 4 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st    Anroal Zumba Zumba   Russell Terrier   12
Group 2nd   
Ch Ellerker's You May Be Right
  Schnauzer (Miniature)   11
Group 3rd   
GCh Ellerker's Don't Stop Me Now Of Dragonfox
  Welsh Terrier   10
Group 4th   
GCh KinCara Dressed Me In Argyle
  Irish Terrier   9
BPIG   
Renica's Hey! Listen to Beansidhe!
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Venandi's Aurora Sky In Violet
  Fox Terrier (Smooth)   0
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChB Ganymede's Aerwyna

Best Of Opposite Sex
Versaterre's March Of Johnny Rose

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Versaterre's Moon Mist


Winners Dog: (1-1-0-1)
Versaterre's March Of Johnny Rose

12-18 Month Dog Class
1st Versaterre's March Of Johnny Rose


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Versaterre's Moon Mist

12-18 Month Bitch Class
1st Versaterre's Moon Mist

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Wisterias Song Of A Siren

Best Puppy In Breed
Renica's Hey! Listen to Beansidhe!



Winners Bitch: (2-2-0-0)
Renica's Hey! Listen to Beansidhe!

Junior Puppy Bitch Class
1st Renica's Hey! Listen to Beansidhe!

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GCh Sunjoy's Gingerbread Man

Best Of Opposite Sex
GChB Fairview Lady Abegweit






4-6 Month Bitch Class
1st Venandi's Aurora Sky In Violet

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh KinCara Dressed Me In Argyle



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (2-2-0-0)
Anroal Zumba Zumba


Winners Dog: (2-2-0-0)
Anroal Zumba Zumba

Open Dog Class
1st Anroal Zumba Zumba


Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ellerker's You May Be Right



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Ellerker's Don't Stop Me Now Of Dragonfox







Group 5 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Fwaggles Haywire v Rustic Lane
  Toy Manchester Terrier   9
Group 2nd   
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck
  Italian Greyhound   8
Group 3rd   Ch Leighway's Lost In The Sauce   Havanese   6
Group 4th   
BCBG N MC Mystic
  Chihuahua (Long Coat)   5
BPIG   
BCBG N MC Mystic
  Chihuahua (Long Coat)   N/A
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Sigma Chi's Next In Line At Mardigrais

Best Of Opposite Sex
Sushines Gibson Fire At Jamieson

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Sigma Chi's Next In Line At Mardigrais

Best Puppy In Breed
Sigma Chi's Next In Line At Mardigrais

Select Bitch
Ch Mardigrais Dark & Stormy


Winners Dog: (1-1-0-1)
Sushines Gibson Fire At Jamieson

Senior Puppy Dog Class
1st Sushines Gibson Fire At Jamieson

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (2-2-0-0)
BCBG N MC Mystic

Best Puppy In Breed
BCBG N MC Mystic



Winners Bitch: (2-2-0-0)
BCBG N MC Mystic

Reserve Winners Bitch
Tsunami And Pinecliff's At Long Last

Junior Puppy Bitch Class
1st BCBG N MC Mystic

Senior Puppy Bitch Class
1st Tsunami And Pinecliff's At Long Last

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Leighway's Lost In The Sauce



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck

Best Of Opposite Sex
Ch Folklore Infiniti Fire N Gold



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Flashfires Thunder Rolls



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Fwaggles Haywire v Rustic Lane







Group 6 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Muldoon In The Arms Of Angels
  Bulldog   6
Group 2nd    Wenkje's Amy   Keeshond   5
Group 3rd   
Maydele's Data Never Lies
  Poodle (Standard)   4
Group 4th   
Ch Masino's Dirt Devil
  French Bulldog   3
BPIG   
Maydele's Data Never Lies
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Sanhedrin's Joyeux Berry
  Schipperke   0
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Muldoon In The Arms Of Angels



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Masino's Dirt Devil

Best Of Opposite Sex
Fullofbull's No Soup For You

Best Puppy In Breed
Ch Masino's Dirt Devil

Select Dog
Ch Bluemount Gold From The Sky



Winners Bitch: (2-2-0-0)
Fullofbull's No Soup For You

Junior Puppy Bitch Class
1st Fullofbull's No Soup For You

4-6 Month Bitch Class
1st Celtmacbhaid Private Dancer

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch EastOzeans Set Your Love Adryft



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (2-2-0-0)
Wenkje's Amy



Winners Bitch: (2-2-0-0)
Wenkje's Amy

12-18 Month Bitch Class
1st Wenkje's Amy

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Maydele's Data Never Lies

Best Puppy In Breed
Maydele's Data Never Lies


Winners Dog: (1-0-0-0)
Maydele's Data Never Lies

Junior Puppy Dog Class
1st Maydele's Data Never Lies


4-6 Month Bitch Class
1st Esprit I'll Make You Immortal





4-6 Month Bitch Class
1st Sanhedrin's Joyeux Berry



Group 7 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st    Quiche's Vanity Fare At Stonepillar   Bouvier des Flandres   21
Group 2nd   
GChS Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy
  Miniature American Shepherd   20
Group 3rd   
Riverryan's Untamed Heart
  German Shepherd Dog   18
Group 4th   
GChB Kyon's Heidi Perledatter
  Norwegian Buhund   14
BPIG    Quiche's Vanity Fare At Stonepillar   Bouvier des Flandres   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Novacoast Nordicpearl Shining Light
  Norwegian Buhund   0
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Reddenblu's Moonlight Marauder



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 7 pts (2-2-2-2)
Ch Riverside Ray Of Sunshine

Best Of Opposite Sex
Empyrean's The Last Piece

Best Of Winners: (2-2-2-2)
Lagenevoise KMK Rosegold Sprinkles


Winners Dog: (2-2-2-2)
Empyrean's The Last Piece

Reserve Winners Dog
Novacoast Danger Zone

Canadian Bred Dog Class
1st Novacoast Danger Zone

Open Dog Class
1st Empyrean's The Last Piece


Winners Bitch: (2-2-2-2)
Lagenevoise KMK Rosegold Sprinkles

Reserve Winners Bitch
Wenlisa's Easier On The Eyes

12-18 Month Bitch Class
1st Lagenevoise KMK Rosegold Sprinkles

Open Bitch Class
1st Wenlisa's Easier On The Eyes

4-6 Month Bitch Class
1st Wenlisa's All Eyes On Me At Styrka




4-6 Month Dog Class
1st MalinGer's Mr. Fahrenheit


Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Asset's Til We Meet Again


4-6 Month Dog Class
1st Asset's Here Comes The Sun


Winners Bitch: (0-1-0-1)
Asset's Til We Meet Again

12-18 Month Bitch Class
1st Asset's Til We Meet Again

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (2-2-0-0)
Quiche's Vanity Fare At Stonepillar

Best Puppy In Breed
Quiche's Vanity Fare At Stonepillar



Winners Bitch: (2-2-0-0)
Quiche's Vanity Fare At Stonepillar

Junior Puppy Bitch Class
1st Quiche's Vanity Fare At Stonepillar

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Maplemyst Chasing Waves In Fundy



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Riverryan's Untamed Heart

Best Puppy In Breed
Pharah Vom Troyan Schloss



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Riverryan's Untamed Heart

Reserve Winners Bitch
Pharah Vom Troyan Schloss

Junior Puppy Bitch Class
1st Pharah Vom Troyan Schloss

Canadian Bred Bitch Class
2nd Nikita Vom Troyan Schloss

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Helwinn's Country Music

Open Bitch Class
1st Riverryan's Untamed Heart

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChG Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy

Best Of Opposite Sex
Ch Pinewood's Legend Of A Rhinestone Cowboy



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Kyon's Heidi Perledatter



4-6 Month Bitch Class
1st Novacoast Nordicpearl Shining Light

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bagatelle Bad Moon Rising


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bagatelle Bad Moon Rising

12-18 Month Dog Class
1st Bagatelle Bad Moon Rising


Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Charmedones Cover Girl



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By