AM GCh CAN GCh Paloma Scalawag Field of Honor
Scottish Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Alistair - (Male)
Owner: Cathy Blacklock
Breeder: Linda Sanchez, Adrian Sanchez, Pat Bolen
Conformation Handler: Peter Scott
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 3 2 8 17
Group Ranking: 28 37 33 73 195
All Breed Ranking: 323 406 402 858 2170

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 7 5 5 3   0 0 0 0 0   277
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Group 3rd   Lee Steeves 14
Monday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 0

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 4 (0-3-2-0)
Saturday Best Of Breed   Jane Parker 4 (0-2-3-0)
  Group 1st   Jane Parker 25
Friday Best Of Breed   Dann Wilson 2 (0-1-2-0)
  Group 2nd   Dann Wilson 20

Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 4
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Quiros-Kubat 4
Friday Best Of Breed   Desmond Murphy 2

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 1
Friday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shirley Limoges 0
Saturday Best Of Breed   Keke Kahn 1
Friday Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Best Of Breed   Thora Brown 0

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roger Hartinger 1
Saturday Group 1st   Paula Hartinger 25
  Best Of Breed   Paula Hartinger 1
Friday Group 2nd   Ted Fahlgren 10
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 1
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1

Show Date
Elgin County Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1 (0-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 1 (0-0-2-0)
Friday Best Of Breed   Rafael Otalora Robayo 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Rafael Otalora Robayo 10

Show Date
Nipissing Kennel Club October 10 to October 12, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Bruce Owen 2 (0-0-3-0)
  Select Dog   Phyllis Pancel N/A
  Group 4th   Bruce Owen 4
Sunday Best Of Breed   Wendy Paquette 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Jack Ireland 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Wendy Paquette 6
  Group 2nd   Jack Ireland 6
Saturday Best Of Breed   David Strachan 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Keven Harris 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   David Strachan 8
  Group 1st   Keven Harris 7

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 02 to October 04, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Harold Pybus 2
  Group 1st   Harold Pybus 13
Saturday Best Of Breed   Ole Nielsen 2
  Group 1st   Ole Nielsen 13
Friday Best Of Breed   Len Harfield 1
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1
  Group 2nd   Len Harfield 7
  Group 1st   Thomas Nesbitt 10

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Dianne Miller 12
  Best Of Breed   Dianne Miller 2 (0-0-3-0)
Saturday Group 3rd   Rick Fehler 15
  Best Of Breed   Rick Fehler 2 (0-0-3-0)
Friday Best Of Breed   France Godbout 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Brian Taylor 1 (0-0-2-0)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francis Smith Moffat 1 (1-0-1-0)
Saturday 1st 12-18 Month Dog Class   James Reynolds N/A
  Winners Dog   James Reynolds (2-1-1-0)
  Best Of Winners   James Reynolds (2-1-1-0)
  Best Of Breed   James Reynolds 3 (2-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (2-0-0-0)
  Group 4th   Joanne Matheson 22
  1st 12-18 Month Dog Class   Joanne Matheson N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Jocelyne Gagne N/A
  Winners Dog   Joanne Matheson (2-0-0-0)
  Best Of Breed   Joanne Matheson 1 (2-0-0-0)
  Winners Dog   Jocelyne Gagne (2-0-0-0)

Show Date
Essex County Kennel Club September 05 to September 07, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Phyllis Pancel 6
  Winners Dog   Jacqueline Rusby N/A
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Winners Dog   Phyllis Pancel N/A
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  1st 12-18 Month Dog Class   Jacqueline Rusby N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Phyllis Pancel N/A
Sunday Winners Dog   Fabian Daza N/A
  Best Of Breed   Fabian Daza 0
  1st 12-18 Month Dog Class   Fabian Daza N/A
Saturday Winners Dog   Leyda Perez N/A
  Best Of Breed   Leyda Perez 0
  1st 12-18 Month Dog Class   Leyda Perez N/A

Show Date
Markham Kennel Club August 27 to August 30, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dann Wilson 1
Friday Best Of Breed   Pierrette McLean 0
Thursday Best Of Breed   Alan Ewles 0
  Group 3rd   Alan Ewles 16

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Jacqueline Stacy N/A
  Best Puppy In Breed   Jacqueline Stacy N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Jacqueline Stacy N/A
  Best Of Breed   Jacqueline Stacy 0
Friday Winners Dog   Richard Lopaschuk N/A
  Best Puppy In Breed   Richard Lopaschuk N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Richard Lopaschuk N/A
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By