Champlain Dog Club
Friday, April 19, 2024 - Show-1



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS MBISS Can GChG/MBIS Mex GCh/Am Ch Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
"Jack"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Christina Koffman-Heard and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Lana Ferguson
Spaniel (American Cocker)  
GChS Madilane's Northern Light
Points: 179 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Lana Ferguson
Newfoundland  
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
Points: 144
Best Puppy In Show
Judge: Lana Ferguson
Chinese Shar-Pei  
Ch Periwrinkles Liquid Gold








Group 1 - Lana Ferguson Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Madilane's Northern Light
  Spaniel (American Cocker)   34
Group 2nd   Ch Hunterleigh Paradocs Isobel   Retriever (Labrador)   32
Group 3rd   
GCh Ambertru's Head Over Heels
  Retriever (Golden)   28
Group 4th   
GChS Seasyde Rapture Of Zephyr
  Pointer   17
BPIG   Ch Hunterleigh Paradocs Isobel   Retriever (Labrador)   N/A
Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChS Treebeard's Open The Pod Doors

Best Of Opposite Sex
Imhotep MC De La Vieillegarde

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Imhotep MC De La Vieillegarde


Winners Dog: (1-1-1-0)
Baba MC De La Vieillegarde

12-18 Month Dog Class
1st Baba MC De La Vieillegarde


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Imhotep MC De La Vieillegarde

12-18 Month Bitch Class
1st Imhotep MC De La Vieillegarde


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pageska's Lucky Odin




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GChG Seasyde Rapture Of Zephyr

Best Puppy In Breed
Southern Special Envoy


Winners Dog: (0-2-1-0)
Creeksyde's A Million Dreams

Reserve Winners Dog
Southern Special Envoy

Junior Puppy Dog Class
1st Southern Special Envoy

Open Dog Class
1st Creeksyde's A Million Dreams



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stannyfield's Future Is Exquisite

Best Puppy In Breed
Stannyfield's Future Is Exquisite



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stannyfield's Future Is Exquisite

Senior Puppy Bitch Class
1st Stannyfield's Future Is Exquisite


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Freestyle's Tennessee Breeze with Blueflag

Best Puppy In Breed
Freestyle's Tennessee Breeze with Blueflag



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 10 pts (5-2-2-2)
GChB Ambertru's Head Over Heels

Best Of Opposite Sex
GChB Harbourfleet's Riverboat Queen

Best Of Winners: (5-2-2-2)
Amethyst Huntleigh Maizen Blue

Best Puppy In Breed
Ambertru's Just Sayin'

Select Dog
Ch Sunkozi In Through The Out Door

Select Bitch
GCh Foxwoods Here Comes The Sun At Hufy


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Hunterleigh Paradocs Isobel

Best Of Opposite Sex
Masonridge's Top Gun

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Hunterleigh Paradocs Isobel

Best Puppy In Breed
Hunterleigh Paradocs Isobel


Winners Dog: (0-2-1-0)
Masonridge's Top Gun

Open Dog Class
1st Masonridge's Top Gun


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Hunterleigh Paradocs Isobel

Reserve Winners Bitch
Masonridge's Set Fire To The Rain

Junior Puppy Bitch Class
1st Hunterleigh Paradocs Isobel

Senior Puppy Bitch Class
1st Masonridge's Set Fire To The Rain

12-18 Month Bitch Class
1st Caninecreek Jaunenoir Pink Crystal


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dragonluck's K Is For Kinsey Millhone

Best Puppy In Breed
Dragonluck's K Is For Kinsey Millhone



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dragonluck's K Is For Kinsey Millhone

Senior Puppy Bitch Class
1st Dragonluck's K Is For Kinsey Millhone


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Harbinger's Livin' In The Limelight

Best Puppy In Breed
Bit O'Gold Last Dark Warrior Of Harbinger



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Madilane's Northern Light

Best Puppy In Breed
Ch Blackgem's Chasing The Dream

Select Dog
Ch Blackgem's Chasing The Dream




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Twoemz Prancer Around The Field




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Hufy's Femme Fatal

Best Puppy In Breed
Hufy's Femme Fatal



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Hufy's Femme Fatal

Reserve Winners Bitch
Joyousgarde's Rose Of Sharron

12-18 Month Bitch Class
1st Joyousgarde's Rose Of Sharron

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hufy's Femme Fatal


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Clussexx Buster Brown

Best Puppy In Breed
Clussexx Buster Brown


Winners Dog: (1-0-0-0)
Clussexx Buster Brown

Senior Puppy Dog Class
1st Clussexx Buster Brown



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hartsage Orionids Shooting Star

Best Puppy In Breed
Hartsage Orionids Shooting Star


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hartsage Orionids Shooting Star

Junior Puppy Dog Class
1st Hartsage Orionids Shooting Star



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Whisperingwillows Northern Ivy

Best Puppy In Breed
Whisperingwillows Northern Ivy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Whisperingwillows Northern Ivy

Junior Puppy Bitch Class
1st Whisperingwillows Northern Ivy


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 2 - Alison Jones (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Deloubelle Viva Las Vegas At First Klas
  Afghan Hound   30
Group 2nd   
GChS Sirhan Madiidu Al Basari
  Saluki   27
Group 3rd   
Ch Cataraqui Midnight Girl
  Rhodesian Ridgeback   26
Group 4th   
Starfire's A Star Is Rising
  Azawakh   24
BPIG   
Starfire's A Star Is Rising
  Azawakh   N/A
Judge: Alison Jones (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-2-1-0)
Starfire's A Star Is Rising

Best Puppy In Breed
Starfire's A Star Is Rising


Winners Dog: (0-2-1-0)
Starfire's A Star Is Rising

Junior Puppy Dog Class
1st Starfire's A Star Is Rising



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Alison Jones (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Heartbeat Dancing Among The Clouds

Best Of Opposite Sex
GChB Bushwacker Fortune Hunter

Select Bitch
Ch Blackwing's Davina Valentine



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Heartbeat Dancing Among The Clouds

Reserve Winners Bitch
Ango Angari Eternal Flame Heartbeat

12-18 Month Bitch Class
1st Ango Angari Eternal Flame Heartbeat

Canadian Bred Bitch Class
1st Heartbeat Dancing Among The Clouds


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Alison Jones (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Anfarra Riata Of Secret Haven

Best Of Opposite Sex
Secret Haven Hondo The Protector

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Anfarra Riata Of Secret Haven

Best Puppy In Breed
Secret Haven Hondo The Protector


Winners Dog: (1-1-0-0)
Secret Haven Hondo The Protector

Senior Puppy Dog Class
1st Secret Haven Hondo The Protector


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Anfarra Riata Of Secret Haven

Open Bitch Class
1st Anfarra Riata Of Secret Haven


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Alison Jones (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh T-Rex Pageska De L'Abbaye Sainte Marie

Best Of Opposite Sex
Freestyle's Grand Finale

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Freestyle's Grand Finale

Select Bitch
Ch Prelude's Tiny Dancer


Winners Dog: (1-1-1-1)
Alegna's It's Now or Never MW

Open Dog Class
1st Alegna's It's Now or Never MW


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Freestyle's Grand Finale

Open Bitch Class
1st Freestyle's Grand Finale


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Alison Jones (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Altadach Canis Major SL

Best Of Opposite Sex
Altadach Cassiopeia SL

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Altadach Canis Major SL

Select Dog
GChB Hundeleben Win-Tin-Tin


Winners Dog: (1-1-1-0)
Altadach Canis Major SL

12-18 Month Dog Class
1st Altadach Canis Major SL


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Altadach Cassiopeia SL

12-18 Month Bitch Class
1st Altadach Cassiopeia SL


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Alison Jones (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Druimhaven's James Ross At Caretta

Best Of Opposite Sex
Druimhaven's Adelaide Ross At Caretta

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Druimhaven's James Ross At Caretta

Best Puppy In Breed
Druimhaven's James Ross At Caretta


Winners Dog: (1-1-0-0)
Druimhaven's James Ross At Caretta

Junior Puppy Dog Class
1st Druimhaven's James Ross At Caretta


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Druimhaven's Adelaide Ross At Caretta

Junior Puppy Bitch Class
1st Druimhaven's Adelaide Ross At Caretta


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Alison Jones (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sidekick's Secret Weapon


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sidekick's Secret Weapon

Open Dog Class
1st Sidekick's Secret Weapon



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Alison Jones (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kalkinny Music Of The Night By Shrek

Best Puppy In Breed
Kalkinny Music Of The Night By Shrek



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Alison Jones (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Conestoga & Crossroads Good Vibrations

Select Dog
GCh Conestoga & Crossroads Family Tradition




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Alison Jones (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Cataraqui Midnight Girl

Best Of Opposite Sex
GChB Aziza's High Roller By Presidio




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Alison Jones (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Sirhan Madiidu Al Basari




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Alison Jones (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Ch Freckashpeng Monet's Water Lilies

Best Of Opposite Sex
Freckashpeng I Am Banksy

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Iron Maiden VIP Poppet

Best Puppy In Breed
Iron Maiden VIP Poppet

Select Bitch
Ch Shetara's Lady Marmalade


Winners Dog: (1-2-0-2)
Freckashpeng I Am Banksy

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Freckashpeng I Am Banksy


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Iron Maiden VIP Poppet

Reserve Winners Bitch
Freckashpeng I Put A Spell On You

Junior Puppy Bitch Class
1st Freckashpeng I Put A Spell On You

Senior Puppy Bitch Class
1st Iron Maiden VIP Poppet


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 3 - Robert Denis Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   28
Group 2nd   
Ch Ostara's Double Action Cammcastle
  Rottweiler   27
Group 3rd    Holmrun's Last Call   Doberman Pinscher   25
Group 4th   
GCh Seabury Vulcan Cool Shades
  Portuguese Water Dog   19
BPIG    Holmrun's Last Call   Doberman Pinscher   N/A
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tonomi's Strange Magic

Best Of Opposite Sex
Tonomi's A Kind Of Magic

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tonomi's Strange Magic


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tonomi's Strange Magic

12-18 Month Dog Class
1st Tonomi's Strange Magic


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tonomi's A Kind Of Magic

12-18 Month Bitch Class
1st Tonomi's A Kind Of Magic


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Barentsnight Doing It Right

Best Of Opposite Sex
GChB Honey Of Cream Iz Teremka

Select Dog
GChB Almandeene Chertik Iz Tabakerki




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Salem Creek's Mason's Potion


Winners Dog: (1-0-0-0)
Salem Creek's Mason's Potion

12-18 Month Dog Class
1st Salem Creek's Mason's Potion



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Holmrun's Last Call

Best Of Opposite Sex
GChB Nevar Supersonic Devil's Starr v Sioul

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Holmrun's Last Call

Best Puppy In Breed
Holmrun's Last Call

Select Dog
Ch Merkur's Mister Big


Winners Dog: (2-2-1-1)
Holmrun's Last Call

Reserve Winners Dog
Themiscyra's Gift Of The Vanir

Senior Puppy Dog Class
1st Holmrun's Last Call

Canadian Bred Dog Class
1st Themiscyra's Gift Of The Vanir


Winners Bitch: (0-2-1-0)
Themiscyra's Thorduna

Reserve Winners Bitch
Soulstorm Dream Within A Dream

Senior Puppy Bitch Class
1st Themiscyra's Thorduna

Open Bitch Class
1st Soulstorm Dream Within A Dream


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Celticknots Bitt Thistle Beats The Drum

Best Puppy In Breed
Celticknots Bitt Thistle Beats The Drum



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB Seabury Vulcan Cool Shades

Best Of Opposite Sex
Havenport Sexsea Queen Of Naboo

Best Of Winners: (0-2-1-0)
Havenport Sexsea Dewy Boy


Winners Dog: (0-2-1-0)
Havenport Sexsea Dewy Boy

Open Dog Class
1st Havenport Sexsea Dewy Boy


Winners Bitch: (0-2-1-0)
Havenport Sexsea Queen Of Naboo

Reserve Winners Bitch
Seabury Vulcan Sweet Dreams

12-18 Month Bitch Class
1st Seabury Vulcan Sweet Dreams

Open Bitch Class
1st Havenport Sexsea Queen Of Naboo


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Ostara's Double Action Cammcastle

Select Dog
GCh Eirians Uttr Kaos At Rugerlane




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kris's Kountry Deuces Wild


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kris's Kountry Deuces Wild

Open Dog Class
1st Kris's Kountry Deuces Wild



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Polar Mist N Mishka's Party Guy At Roka




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GChB Snoebears Astrid At Sugarrun

Best Of Opposite Sex
Flandor Lumos Northern Light

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Flandor Lumos Northern Light


Winners Dog: (2-2-0-1)
Flandor Lumos Northern Light

Reserve Winners Dog
Sibertrott's A Legend Is Born

Canadian Bred Dog Class
1st Flandor Lumos Northern Light

Open Dog Class
1st Sibertrott's A Legend Is Born


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 4 - Ann Radford Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   9
Group 2nd   
Ch Silvershadow Talia At Tuxntails
  Schnauzer (Miniature)   8
Group 3rd   
Fairstone Struck With Awe
  Airedale Terrier   4
Group 4th    Mazara's Stardance   Fox Terrier (Wire)   3
BPIG   
Ch Camerata Silver Lining Of Ispy
  Bedlington Terrier   N/A
Judge: Ann Radford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fairstone Struck With Awe



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fairstone Struck With Awe

Open Bitch Class
1st Fairstone Struck With Awe


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Ann Radford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Camerata Silver Lining Of Ispy

Best Puppy In Breed
Ch Camerata Silver Lining Of Ispy




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Ann Radford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mazara's Stardance



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mazara's Stardance

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mazara's Stardance


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Ann Radford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Emerald Isle's Clancy Lowered The Boom Frm Daulton




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Ann Radford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rockledge Sir Magnus Of Maplestar


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rockledge Sir Magnus Of Maplestar

12-18 Month Dog Class
1st Rockledge Sir Magnus Of Maplestar



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Ann Radford

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Silvershadow Talia At Tuxntails

Best Of Opposite Sex
Dachari Chasing The Dream

Best Of Winners: (0-2-1-0)
Dachari Chasing The Dream

Best Puppy In Breed
Silvershadow My Cup Of Tea


Winners Dog: (0-2-1-0)
Dachari Chasing The Dream

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Dachari Chasing The Dream


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Silvershadow My Cup Of Tea

Reserve Winners Bitch
Dachari Mystery Encounter

Senior Puppy Bitch Class
1st Silvershadow My Cup Of Tea

12-18 Month Bitch Class
1st Dachari Mystery Encounter


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Ann Radford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 5 - Robert Denis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sugarlamb's Stylish Cowboy
  Pomeranian   27
Group 2nd   
GChB Broughcastl Billabong
  Pug   24
Group 3rd   
Ch Clussexx Coronation Of A King From Sandscape
  English Toy Spaniel   18
Group 4th   
Ch Zilcan Toy Soldier
  Griffon (Brussels)   17
BPIG   
Ch Xoe's Pretty In Pink
  Pug   N/A
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Dedechshund Miso Far Fetched

Best Of Opposite Sex
GCh BCBG N MC Mystic




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Weylinmarsh's That Grl Is Mine

Best Of Opposite Sex
Quartz Blue De Bijoux De Coton

Best Puppy In Breed
Quartz Blue De Bijoux De Coton


Winners Dog: (1-0-0-1)
Quartz Blue De Bijoux De Coton

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Quartz Blue De Bijoux De Coton



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clussexx Coronation Of A King From Sandscape




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 1 pts (0-2-1-0)
Zilcan Toy Soldier

Best Of Opposite Sex
Navyn Ginlor Hocus Pocus

Best Of Winners: (0-2-1-0)
Zilcan Toy Soldier


Winners Dog: (0-2-1-0)
Zilcan Toy Soldier

Open Dog Class
1st Zilcan Toy Soldier


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Navyn Ginlor Hocus Pocus

12-18 Month Bitch Class
1st Navyn Ginlor Hocus Pocus


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Christa's Jumpy Clown Hagrid

Best Of Opposite Sex
Ch Amistosa's Tequila With Twinkle



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Twinkle's Wynter Rose Of Adimar

Reserve Winners Bitch
Twinkle's Catch Me If You Cayenne

12-18 Month Bitch Class
1st Twinkle's Daring Carefree N Jolly

Canadian Bred Bitch Class
1st Twinkle's Catch Me If You Cayenne

Open Bitch Class
1st Twinkle's Wynter Rose Of Adimar


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Happyhounds Xena Warrior Princess

Best Of Opposite Sex
GChB Grandepatte VIP SpecialEdition




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Dazl Reh Dreamcatcher Legacy



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Dazl Rey Dreamcatcher Thunderstruck

12-18 Month Bitch Class
1st Dazl Rey Dreamcatcher Thunderstruck


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Sugarlamb's Stylish Cowboy

Best Of Opposite Sex
Starfire's Sparkling Star

Best Puppy In Breed
Starfire's Sparkling Star

Select Dog
GCh Fluke Pom's Kari



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Starfire's Sparkling Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Starfire's Sparkling Star


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 5 pts (3-0-1-2)
GChB Broughcastl Billabong

Best Of Opposite Sex
Ch Xoe's Pretty In Pink

Best Puppy In Breed
Ch Xoe's Pretty In Pink



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Quikdraw's Cowboy Up

Best Of Opposite Sex
Nicnak's Worth The Wait



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Nicnak's Worth The Wait

Reserve Winners Bitch
Nicnak's Whoz Dat Girl

Open Bitch Class
1st Nicnak's Worth The Wait
2nd Nicnak's Whoz Dat Girl


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 6 - Blai Llobet Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Siosalach's Slayer Of Monsters
  Chinese Shar-Pei   18
Group 2nd   
Bazingabulls Talisker With Fullofbull
  French Bulldog   15
Group 3rd   
GCh Brookfields Lady Marmalade
  Dalmatian   13
Group 4th   
GChEx Negra Consentida (Arena)
  Xoloitzcuintli (Standard)   12
BPIG   
Ch Periwrinkles Liquid Gold
  Chinese Shar-Pei   N/A
Judge: Blai Llobet

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Belle Creek's Born To Love Again




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Blai Llobet

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChS Siosalach's Slayer Of Monsters

Best Of Opposite Sex
Ch Periwrinkles Liquid Gold

Best Puppy In Breed
Ch Periwrinkles Liquid Gold

Select Bitch
Ch Periwrinkles Lemon Chiffon with Willo N Yukou




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Blai Llobet

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Brookfields Lady Marmalade




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Blai Llobet

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bazingabulls Talisker With Fullofbull

Best Of Opposite Sex
Fullofbull's There's No One Like Me!

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bazingabulls Talisker With Fullofbull

Best Puppy In Breed
Bazingabulls Talisker With Fullofbull


Winners Bitch: (0-2-1-0)
Fullofbull's There's No One Like Me!

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fullofbull's There's No One Like Me!


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Blai Llobet

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Keesridge Must Be The Whiskey Talkin




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Blai Llobet

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Dorian Gray's Cyrille

Best Of Opposite Sex
Glow Gucci Poochy

Best Puppy In Breed
Ch Dorian Gray's Cyrille



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Glow Gucci Poochy

Senior Puppy Bitch Class
1st Glow Gucci Poochy


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Blai Llobet

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Ridgeside Lakeridge Walk Of Fame At Tatyana

Best Of Opposite Sex
Feldspar’s Phire Opal

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Ridgeside Rolling In Style

Best Puppy In Breed
Ridgeside Rolling In Style

Select Bitch
Ch Bellini I Am A Believer


Winners Dog: (1-2-1-1)
Ridgeside Rolling In Style

Junior Puppy Dog Class
1st Ridgeside Rolling In Style


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Blai Llobet

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChG Satika N Sunojo's Something Special

Best Puppy In Breed
Timberfox's Live My Barbie Dreams



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Timberfox's Live My Barbie Dreams

Senior Puppy Bitch Class
1st Timberfox's Live My Barbie Dreams


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Blai Llobet

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Intuition's Candy Man At Roka

Best Puppy In Breed
Intuition's Candy Man At Roka


Winners Dog: (1-0-0-0)
Intuition's Candy Man At Roka

Senior Puppy Dog Class
1st Intuition's Candy Man At Roka



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Blai Llobet

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Negra Consentida (Arena)




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services


Group 7 - Robert Denis Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Bagatelle Set The Moon On Fire
  Old English Sheepdog   27
Group 2nd   
GChG Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy
  Miniature American Shepherd   25
Group 3rd   
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky
  Finnish Lapphund   24
Group 4th   
GChB Northbay Xsell's Tommy Bahama
  Australian Shepherd   23
BPIG    Sylvan Argent Windsong Trust Fall   Collie (Rough)   N/A
Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 5 pts (0-1-2-3)
GChS Northbay Xsell's Tommy Bahama

Best Of Opposite Sex
GCh Lagenevoise Symbols Of Eternity

Select Dog
Ch Oracle Bayberry A Feather In My Cap

Select Bitch
Ch Mast-R Sooner Or Later



Winners Bitch: (0-1-2-3)
Ventura Babble Feuds

Open Bitch Class
1st Ventura Babble Feuds


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lumarc Violet A Dream Come True




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Sylvan Argent Windsong Trust Fall

Best Of Opposite Sex
Ch Sylvan Argent Windsong Seafire

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Sylvan Argent Windsong Trust Fall

Best Puppy In Breed
Sylvan Argent Windsong Trust Fall

Select Bitch
GChB Omega's Divine Right


Winners Dog: (0-2-1-0)
Kaliway Walking The Red Carpet

Reserve Winners Dog
Charvell's Solar Vision

12-18 Month Dog Class
1st Kaliway Walking The Red Carpet

Open Dog Class
1st Charvell's Solar Vision


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Sylvan Argent Windsong Trust Fall

Senior Puppy Bitch Class
1st Sylvan Argent Windsong Trust Fall


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Lana Ferguson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Taiaut Silverblu Set My Heart Afflame

Select Bitch
GCh Cardross Calawynn Harbinger Of Spring



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Taiaut Silverblu Set My Heart Afflame

Reserve Winners Bitch
Eden Something In The Orange

12-18 Month Bitch Class
1st Taiaut Silverblu Set My Heart Afflame

Open Bitch Class
1st Eden Something In The Orange


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sonoma's Ben


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sonoma's Ben

12-18 Month Dog Class
1st Sonoma's Ben



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChG Bagatelle Set The Moon On Fire


Winners Dog: (0-2-1-0)
Chenard Cameron

12-18 Month Dog Class
1st Chenard Cameron



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChS Rivermyst A Wizards Touch At Kindle



Winners Bitch: (0-1-0-1)
TLCs She's A Gem

Open Bitch Class
1st TLCs She's A Gem


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Dom Corgi Chocolate Kiss

Best Of Opposite Sex
Ch Edgebrook's I'll Have What She's Having




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Alenclaud Nicasia

Best Of Opposite Sex
GCh Loveshine China I Was Around

Best Puppy In Breed
Alenclaud Nicasia

Select Dog
Ch Cymry Mariner's Legacy



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Alenclaud Nicasia

Reserve Winners Bitch
Cymry Platinum J. Copper Moon

Junior Puppy Bitch Class
1st Alenclaud Nicasia

Open Bitch Class
1st Cymry Platinum J. Copper Moon


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By