MBIS MRBIS BISS CAN GCHG Skyehigh's Video Game
West Highland White Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Male)
Owner: Lindy Barrow
Breeder: Lindy Barrow
Conformation Handler: David Gignac
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 1 1 1 1 1

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
37 35 115 23 3 0   1 0 0 0 2   18098
Win Record - 2023
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Judy McVeigh 269 *
  Group 1st   Judy McVeigh 20
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
Thursday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Group 2nd   Nancy Popovich 19
Wednesday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Group 2nd   Cheryl Paterson 23

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 01 to December 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Dann Wilson 21
  Best Of Breed   Dann Wilson 0
Saturday Group 1st   Annika Ulltveit-Moe 29
  Best Of Breed   Annika Ulltveit-Moe 0
Friday Group 2nd   Ben Wasylyshen 18
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 17 to November 19, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Tom Johnston 33
  Best Of Breed   Tom Johnston 0
Saturday Reserve Best In Show   Chie Ejima (Yamakado) 408
  Group 1st   Stephen Meredith 38
  Best Of Breed   Stephen Meredith 2 (0-2-1-0)
Friday Reserve Best In Show   Stephen Meredith 309
  Group 1st   Dayna Johnston 27
  Best Of Breed   Dayna Johnston 2 (0-2-1-0)

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 10 to November 12, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Shawn Nichols 244
  Best Of Breed   Michelle Scott 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Michelle Scott 36
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2 (1-1-1-0)
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 32
Friday Best Of Breed   Shawn Nichols 2 (1-1-1-0)
  Group 2nd   Shawn Nichols 28

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 03 to November 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elizabeth Muthard 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Elizabeth Muthard 24
Saturday Best Of Breed   Charles Olvis 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Charles Olvis 25
Friday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Thomas Nesbitt 16

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 2nd   Honey Glendinning 28
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 31
Friday Reserve Best In Show   Joe Walton 320
  Best Of Breed   Joe Walton 0
  Group 1st   Joe Walton 24

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Michelle Scott 269
  Group 1st   Peter Scott 13
  Best Of Breed   Peter Scott 0
Saturday Group 1st   Ron Mahon 10
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
Friday Reserve Best In Show   Ron Mahon 227
  Group 1st   Paul Lawless 12
  Best Of Breed   Paul Lawless 0

Show Date
Wine Country Kennel Club October 13 to October 16, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Starr White 6
  Best Of Breed   Starr White 0
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Group 1st   Shawn Nichols 21
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Group 3rd   Guy Jeavons 14
Friday Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 2nd   Michael Hill 15

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 06 to October 08, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Gelinas 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Michael Gelinas 28
Saturday Best Of Breed   Sandy Gelinas 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Sandy Gelinas 28
Friday Best In Show   Kathrine Grant 230 *
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Kathrine Grant 29

Show Date
United Kennel Club September 29 to October 02, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Lynda Saranchuk 137 *
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Group 1st   Lynda Saranchuk 4
Sunday Reserve Best In Show   Mel Saranchuk 207
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 1st   Mel Saranchuk 8
Saturday Reserve Best In Show   Robert Rowbotham 215
  Best Of Breed   Joyce Love 0
  Group 1st   Joyce Love 9
Friday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Group 1st   Robert Rowbotham 9

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Philip Wendling 124
  Best Of Breed LTD Breed Show Carol Gray 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Philip Wendling 15
  Group 1st LTD Breed Show Carol Gray 15
  Best Of Breed   Philip Wendling 2 (1-1-1-0)
Saturday Group 1st   Sandra Anderson 16
  Best Of Breed   Sandra Anderson 2 (1-1-1-0)
Friday Best In Show   Wendy Anderson 155 *
  Best Of Breed   Wendy Anderson 0
  Group 1st   Wendy Anderson 8

Show Date
Club Canin Chomedey September 15 to September 17, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roberto Alvarez Marquez 0
  Group 1st   Roberto Alvarez Marquez 20
  Best Of Breed LTD Breed Show Raymond Yurick 0
  Group 2nd LTD Breed Show Raymond Yurick 16
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 3rd   Barbara Heal 15
Friday Reserve Best In Show   James Reynolds 299
  Best Of Breed   James Reynolds 0
  Group 1st   James Reynolds 18

Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 03, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   Mel Saranchuk 138 *
  Group 1st   Lynda Saranchuk 9
  Group 1st   Mel Saranchuk 11
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club August 31 to September 01, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Elaine Whitney 128 *
  Reserve Best In Show   James Noe 98
  Group 1st   Bruce Owen 10
  Group 1st   James Frederiksen 11
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Best Of Breed   James Frederiksen 0
Thursday Best In Show   Robert Whitney 124 *
  Reserve Best In Show   James Frederiksen 98
  Group 1st   Elaine Whitney 12
  Group 1st   Robert Whitney 12
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 25 to August 27, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Margaret Jones 149 *
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Group 1st   Wayne Thompson 39
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 1st   Terry Carter 39
Friday Reserve Best In Show   Peggy Gutierrez-Otero 128
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
  Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 41

Show Date
Red River Terrier Association August 19 to August 19, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Peter Scott 9 (2-5-1-2)
  Group 1st   Peter Scott 36

Show Date
Canadian West Highland White Terrier Club [National] August 18 to August 18, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Dann Wilson 13 (3-6-2-3)

Show Date
Manitoba Canine Association August 17 to August 20, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Honey Glendinning 196
  Best Of Breed   Michelle Scott 7 (2-3-1-2)
  Group 1st   Michelle Scott 32
Saturday Best In Show   Michelle Scott 252 *
  Best Of Breed   Honey Glendinning 9 (2-5-1-2)
  Group 1st   Honey Glendinning 39
Friday Reserve Best In Show   Nancy Popovich 193
  Best Of Breed   Bruce Fraser 9 (2-5-1-2)
  Group 1st   Bruce Fraser 36
Thursday Best In Show   Bruce Fraser 225 *
  Best Of Breed   Nancy Popovich 8 (2-5-1-1)
  Group 1st   Nancy Popovich 37

Show Date
Glacier View Kennel Club August 11 to August 13, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Raymond Yurick 125
  Best Of Breed   Raymond Yurick 0
  Group 1st   Raymond Yurick 16
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 1st   Kristen Francis 15
Friday Best In Show   Grant Townsend 136 *
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Group 1st   Grant Townsend 17

Show Date
Alberni Valley Kennel Club August 08 to August 10, 2023
Day Position   Judge Points
Thursday Best In Show   John Palmer 152 *
  Group 1st   Susan Norris-Jones 25
  Best Of Breed   Susan Norris-Jones 2 (1-1-1-0)
Wednesday Best In Show   Terry Carter 154 *
  Group 1st   John Palmer 26
  Best Of Breed   John Palmer 2 (1-1-1-0)
Tuesday Group 1st   Terry Carter 26
  Best Of Breed   Terry Carter 2 (1-1-1-0)

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society August 05 to August 07, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Peggy Gutierrez-Otero 136 *
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 21
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
Sunday Reserve Best In Show   Wayne Thompson 140
  Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 22
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
Saturday Best In Show   Cheryl Myers-Egerton 145 *
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Group 1st   Wayne Thompson 23

Show Date
Lakehead Kennel Club July 28 to July 30, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Irene Latchford 0
  Group 1st   Irene Latchford 10
Saturday Best In Show   Robert Whitney 125 *
  Reserve Best In Show   Michel Chaloux 100
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
  Best Of Breed   Anna Hewson 0
  Group 1st   Ted Fahlgren 13
  Group 1st   Anna Hewson 13
Friday Best In Show   Elaine Whitney 120 *
  Reserve Best In Show   Anna Hewson 98
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 1st   Elaine Whitney 12
  Group 1st   Robert Whitney 12

Show Date
Pacific Kennel Club July 20 to July 23, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ann Yuhasz 34
  Best Of Breed   Ann Yuhasz 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 2nd   Pierrette McLean 33
  Best Of Breed   Pierrette McLean 1 (0-0-1-1)
Friday Reserve Best In Show   Barbara Arndt 225
  Group 1st   Christy Jie Wang 35
  Best Of Breed   Christy Jie Wang 1 (0-0-1-1)
Thursday Reserve Best In Show   Gordon Hayburn 227
  Group 1st   Barbara Arndt 31
  Best Of Breed   Barbara Arndt 1 (1-0-1-0)

Show Date
Victoria City Kennel Club July 14 to July 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 6 (3-2-1-1)
  Group 2nd   Janet Lobb 19
Saturday Group 1st   Ekarat Sangkunakup 19
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 7 (4-2-2-0)
Friday Group 2nd   Joe Lobb 30
  Best Of Breed   Joe Lobb 9 (5-3-2-0)

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers' Association July 12 to July 13, 2023
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Gerardo Bernard 9 (5-3-1-1)
  Group 1st   Gerardo Bernard 33
Wednesday Reserve Best In Show   Lucie Paradis (Dr) 287
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 9 (5-3-1-1)
  Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 32

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 07 to July 09, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Denys Janssen 6 (0-4-2-1)
  Group 1st   Denys Janssen 28
Friday Best Of Breed   Raymond Yurick 5 (0-3-2-1)
  Group 1st   Raymond Yurick 28

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 30 to July 03, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Lee Anne Bateman 106
  Group 1st   Cheryl Paterson 26
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 6 (1-3-2-1)
Sunday Group 1st   Lee Anne Bateman 28
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 6 (1-3-2-1)
Saturday Best In Show   Sharon Derrick 159 *
  Group 1st   Vickie Umpleby 30
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 6 (1-3-2-1)

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 23 to June 25, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Glen Stark 18
  Best Of Breed   Glen Stark 0
Saturday Best In Show   Mel Saranchuk 296 *
  Group 1st   Lynda Saranchuk 21
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
Friday Best In Show   Lynda Saranchuk 264 *
  Group 1st   Mel Saranchuk 18
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0

Show Date
Monarch Kennel Club June 15 to June 18, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Glen Stark 227 *
  Group 1st   Glen Stark 13
  Best Of Breed   Glen Stark 0
Saturday Group 1st   Jo Ann Pavey 17
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
Friday Group 1st   Corinne Walker 15
  Best Of Breed   Corinne Walker 0
Thursday Best In Show   Judith Taylor 169 *
  Best Of Breed   Sandra Orford 0
  Group 1st   Judith Taylor 12

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 10 to June 12, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Yvonne Savard 145
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 3 (1-0-1-2)
  Group 1st   Lynda Saranchuk 21
Sunday Best Of Breed   Wendy Schira 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Wendy Schira 26
Saturday Best In Show   Wendy Schira 191 *
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 3 (1-0-1-2)
  Group 1st   Mel Saranchuk 27

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   James Moses 0
  Group 2nd   James Moses 26
Sunday Best Of Breed   Mary White 0
  Group 1st   Mary White 42
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Jean-Jacques Dupas 0
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Group 1st   Donna Conod 44
  Group 2nd LTD Breed Show Jean-Jacques Dupas 40
Friday Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Group 2nd   Judy McVeigh 31

Show Date
Ottawa Kennel Club May 26 to May 28, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 1st   Michael Hill 13
Saturday Reserve Best In Show   Michael Woods (Dr) 225
  Best Of Breed   Michael Leonard 0
  Group 1st   Michael Leonard 18
Friday Best Of Breed   Sandra Anderson 0
  Group 1st   Sandra Anderson 10

Show Date
Kelowna Kennel Club May 19 to May 22, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Wayne Thompson 191 *
  Best Of Breed   Wayne Thompson 2 (0-1-2-0)
  Group 1st   Wayne Thompson 20
Sunday Best In Show   Heather Langfeld 224 *
  Best Of Breed   Heather Langfeld 2 (0-1-2-0)
  Group 1st   Heather Langfeld 20
Saturday Best In Show   Honey Glendinning 235 *
  Best Of Breed   Honey Glendinning 4 (0-3-2-0)
  Group 1st   Honey Glendinning 22
Friday Best Of Breed   Edgar Bajona 4 (0-3-2-0)
  Group 1st   Edgar Bajona 23

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 12 to May 14, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Rick Fehler 402 *
  Best Of Breed   Rick Fehler 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Rick Fehler 34
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 4 (0-4-1-0)
  Group 1st   Honey Glendinning 43
Friday Best Of Breed   Joyce Love 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Joyce Love 42

Show Date
Seaway Kennel Club May 05 to May 07, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Ekarat Sangkunakup 160
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Ekarat Sangkunakup 22
Saturday Best In Show   Lee Steeves 206 *
  Best Of Breed   Raymond Yurick 2 (0-2-1-0)
  Group 1st LTD Breed Show Lee Steeves 21
  Group 1st   Raymond Yurick 25
  Best Of Breed LTD Breed Show Lee Steeves 2 (0-2-1-0)
Friday Best In Show   Barbara Arndt 176 *
  Best Of Breed   Barbara Arndt 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Barbara Arndt 20

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Kim Ramey-Leblanc 233
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 3 (0-3-1-0)
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 23
Saturday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 3 (0-3-1-0)
  Group 1st   Jocelyne Gagne 23
Friday Best In Show   Jocelyne Gagne 281 *
  Best Of Breed   Kathrine Grant 3 (0-3-1-0)
  Group 1st   Kathrine Grant 22

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Avery Gaudin 287
  Best Of Breed   David Denis 3 (0-3-1-0)
  Group 1st   David Denis 20
Saturday Best In Show   Carmen Haller 410 *
  Best Of Breed   Carmen Haller 3 (0-3-1-0)
  Group 1st   Carmen Haller 29
Friday Best In Show   Doug Gaudin 327 *
  Best Of Breed   Avery Gaudin 3 (0-3-1-0)
  Group 1st   Avery Gaudin 22

Show Date
Nickel District Kennel Club April 07 to April 09, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   Dana Garcia Tice 175 *
  Group 1st   Judy McVeigh 23
  Group 1st   Dana Garcia Tice 22
  Best Of Breed   Judy McVeigh 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Dana Garcia Tice 3 (1-2-1-0)
Friday Group 1st   Tempest Deptuch 24
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 3 (1-2-1-0)

Show Date
Red Deer & District Kennel Club March 31 to April 02, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Barbara Arndt 47
  Best Of Breed   Barbara Arndt 3 (0-2-1-1)
Saturday Group 2nd   Janet Lobb 50
  Best Of Breed   Janet Lobb 4 (0-3-1-1)
Friday Group 2nd   Joe Lobb 48
  Best Of Breed   Joe Lobb 4 (0-3-1-1)

Show Date
Battle River Canine Association March 24 to March 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ed Wild 456 *
  Best Of Breed   Corinne Walker 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Corinne Walker 48
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 2 (0-2-1-0)
  Group 2nd   Michael Woods (Dr) 46
Friday Best Of Breed   Ted Fahlgren 2 (0-2-1-0)
  Group 2nd   Ted Fahlgren 40

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mike Jackman 2 (1-1-1-0)
  Group 2nd   Mike Jackman 33
Saturday Best Of Breed   Kinji Itoi 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Kinji Itoi 36
Friday Best In Show   Tony Vandendool 464 *
  Best Of Breed   William Lee 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   William Lee 27

Show Date
Victoria City Kennel Club March 03 to March 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Stephen Dainard 256
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 5 (2-0-2-2)
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 46
Saturday Best Of Breed   Lee Steeves 5 (2-0-2-2)
  Group 1st   Lee Steeves 51
Friday Reserve Best In Show   Lee Steeves 280
  Best Of Breed   Stephen Dainard 4 (1-1-2-1)
  Group 1st   Stephen Dainard 43

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC February 24 to February 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Judy McVeigh 220
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Lee Anne Bateman 40
Saturday Reserve Best In Show   Lee Anne Bateman 304
  Best Of Breed   Linda Kraft 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Linda Kraft 49
Friday Best Of Breed   Judy McVeigh 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   Judy McVeigh 44

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Edna Gonzalez-Rubio 328
  Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Edna Gonzalez-Rubio 21
Saturday Best In Show   Ricardo Saldana 420 *
  Best Of Breed   Ricardo Saldana 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Ricardo Saldana 26
Friday Best Of Breed   Richard Paquette 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Richard Paquette 21
Thursday Reserve Best In Show   Richard Paquette 266
  Best Of Breed   Maribel Sy 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Maribel Sy 25

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 27 to January 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Yvonne Savard 441 *
  Best Of Breed   Yvonne Savard 4 (0-4-1-0)
  Group 1st   Yvonne Savard 40
Saturday Best Of Breed   Dann Wilson 5 (0-5-1-0)
  Group 2nd   Dann Wilson 43
Friday Reserve Best In Show   Ashley Reid 382
  Best Of Breed   James Reynolds 5 (0-5-1-0)
  Group 1st   James Reynolds 44

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1
All Breed Ranking: 2 2 2 2 2

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
68 26 125 17 4 2   4 1 0 0 6   25601
Win Record - 2022
Show Date
Nanaimo Kennel Club [Winter Classic] December 03 to December 04, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Anjeli Vaid 330 *
  Best Of Breed   Anjeli Vaid 2 (1-0-1-1)
  Group 1st   Anjeli Vaid 37
Saturday Best In Show   Mukal Vaid 354 *
  Group 1st   Mukal Vaid 46
  Best Of Breed   Mukal Vaid 5 (2-0-1-3)

Show Date
Tyee Kennel Club [Winter Classic] December 01 to December 02, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Kerry Lee 351 *
  Best Of Breed   Kerry Lee 5 (2-0-1-3)
  Group 1st   Kerry Lee 41
Thursday Best In Show   Sue Bownds 324 *
  Best Of Breed   Sue Bownds 5 (2-0-1-3)
  Group 1st   Sue Bownds 42

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 25 to November 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Kerry Lee 303
  Best Of Breed   John Rowton 4 (0-4-1-0)
  Group 1st   John Rowton 39
Saturday Reserve Best In Show   Sandy Alexander 325
  Best Of Breed   Sandy Alexander 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Sandy Alexander 39
Friday Best In Show   John Rowton 383 *
  Best Of Breed   Kerry Lee 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Kerry Lee 43

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 18 to November 20, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Grant Townsend 279 *
  Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 27
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
Saturday Reserve Best In Show   Thomas Alexander 238
  Group 1st   Grant Townsend 35
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
Friday Reserve Best In Show   Gail Forsythe (Dr) 236
  Group 1st   Thomas Alexander 33
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Sandy Alexander 286 *
  Group 1st   Sandy Alexander 14
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
Saturday Best In Show   Michael Hill 325 *
  Group 1st   Michael Hill 19
  Best Of Breed   Michael Hill 0
Friday Group 2nd   Janet Lobb 12
  Best Of Breed   Janet Lobb 0

Show Date
The Olde York Kennel Club November 07 to November 09, 2022
Day Position   Judge Points
Wednesday Best In Show   Robert Whitney 142 *
  Group 1st   Carol Graham 8
  Best Of Breed   Carol Graham 0
Tuesday Best In Show   Elaine Whitney 184 *
  Group 1st   Patricia Keenan 12
  Best Of Breed   Patricia Keenan 0
Monday Reserve Best In Show   Paula Nykiel 162
  Group 1st   Lee Anne Bateman 12
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 04 to November 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 2nd   Sandra Lex 17
Saturday Best In Show   Terry Carter 184 *
  Best Of Breed   Allan Brown 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Allan Brown 14
Friday Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 1st   Terry Carter 9

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Robert Dawson 414 *
  Best Of Breed   Raymond Yurick 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Raymond Yurick 25
Saturday Group 1st   James Reynolds 29
  Best Of Breed   James Reynolds 2 (0-2-1-0)
Friday Best In Show   James Reynolds 348 *
  Group 1st   Robert Dawson 22
  Best Of Breed   Robert Dawson 2 (0-2-1-0)

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Shawn Nichols 219 *
  Group 1st   Shawn Nichols 12
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0
Saturday Best In Show   Heather Langfeld 177 *
  Reserve Best In Show   Lee Steeves 153
  Group 1st   Heather Langfeld 16
  Group 1st   Wendy Schira 13
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
Friday Reserve Best In Show   Kristen Francis 139
  Group 2nd   Lee Steeves 17
  Group 1st   Kristen Francis 16
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 0

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 14 to October 16, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Cesar Gutierrez Perez 145
  Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Juan Miranda Saucedo 23
Saturday Best In Show   James Reynolds 202 *
  Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Cesar Gutierrez Perez 24
Friday Best Of Breed   James Reynolds 2 (0-0-1-2)
  Group 1st   James Reynolds 24

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 06 to October 09, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Ricardo Saldana 270
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Cheryl Paterson 32
Saturday Best In Show   Michelle Scott 311 *
  Best Of Breed   Michelle Scott 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Michelle Scott 33
Friday Reserve Best In Show   Cheryl Paterson 250
  Best Of Breed   Ricardo Saldana 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Ricardo Saldana 33
Thursday Best In Show   Wayne Thompson 241 *
  Best Of Breed   Wayne Thompson 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Wayne Thompson 30

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 2 (0-2-1-0)
  Group 3rd   Ben Wasylyshen 22
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 3 (0-3-1-0)
  Group 1st   Barbara Heal 25
Friday Best Of Breed   Corinne Walker 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Corinne Walker 27

Show Date
Club Canin Chomedey September 16 to September 18, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 0
  Group 2nd   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 24
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 1st   Lee Anne Bateman 30
Friday Best Of Breed   Denys Janssen 0
  Group 2nd   Denys Janssen 18

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 09 to September 12, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
  Group 2nd   Ben Wasylyshen 26
Saturday Best In Show   Michael Gelinas 277 *
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Group 1st   Sandy Gelinas 24
Friday Best In Show   Raymond Yurick 231 *
  Best Of Breed   Raymond Yurick 0
  Group 1st   Raymond Yurick 23

Show Date
Skaha Kennel Club September 02 to September 05, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sei-ichiro Ishimaru 2 (1-0-2-0)
  Group 1st   Sei-ichiro Ishimaru 33
Saturday Best Of Breed   Philip John 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Philip John 32
Friday Best In Show   Irene Latchford 186 *
  Group 1st   Susan Quesnel 17
  Group 1st   Gloria Kerr 17
  Best Of Breed   Susan Quesnel 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Gloria Kerr 1 (0-0-2-0)

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 28 to August 31, 2022
Day Position   Judge Points
Wednesday Best In Show   Mary White 146 *
  Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 1st   Darle Heck 12
Tuesday Best In Show   Darle Heck 150 *
  Best Of Breed   Mary White 0
  Group 1st   Mary White 12
Monday Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Group 1st   Ainslie Mills 13
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 1st   Terry Carter 14

Show Date
Red River Terrier Association August 13 to August 13, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Thora Brown 0
  Group 1st   Thora Brown 18

Show Date
Manitoba Canine Association August 11 to August 14, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Allan Brown 162
  Best Of Breed   David Gilmour 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   David Gilmour 17
Saturday Best In Show   Irene Latchford 219 *
  Best Of Breed   Allan Brown 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   Allan Brown 19
Friday Best In Show   Grant Townsend 202 *
  Group 1st   Margaret Jones 21
  Best Of Breed   Margaret Jones 3 (1-2-1-0)
Thursday Best In Show   Margaret Jones 189 *
  Group 1st   Grant Townsend 19
  Best Of Breed   Grant Townsend 3 (1-2-1-0)

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cindy Lane 5 (1-2-1-2)
  Group 1st   Lee Anne Bateman 43
Saturday Best In Show   Johan Becerra-Hernandez 387 *
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 5 (1-2-1-2)
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 46
Friday Best In Show   Linda Kraft 361 *
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 5 (1-2-1-2)
  Group 1st   Linda Kraft 38
Thursday Reserve Best In Show   Robert Rowbotham 263
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 5 (1-2-1-2)
  Group 1st   Robert Rowbotham 39

Show Date
West Highland White Terrier Club of Western Canada July 30 to July 30, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Bergit Coady-Kabel 15 (2-9-2-3)

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 29 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Adrian Landarte 89
  Best Of Breed   Adrian Landarte 9 (2-4-2-2)
Sunday Group 2nd   Thora Brown 108
  Best Of Breed   Thora Brown 12 (2-6-2-3)
Saturday Group 2nd   Allan Brown 118
  Best Of Breed   Allan Brown 11 (1-6-2-3)
Friday Group 3rd   Hisayoshi Kadowaki 115
  Best Of Breed   Hisayoshi Kadowaki 11 (1-6-2-3)

Show Date
All Terrier Club of Alberta July 29 to July 29, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   John Constantine-Amodei 151
  Best Of Breed   John Constantine-Amodei 12 (1-6-3-3)

Show Date
Pacific Kennel Club July 20 to July 23, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Raymond Yurick 0
  Group 1st   Raymond Yurick 30
Friday Best In Show   Michael Faulkner 342 *
  Best Of Breed   Manuel Queijeiro 0
  Group 1st   Manuel Queijeiro 35
Thursday Reserve Best In Show   Manuel Queijeiro 262
  Best Of Breed   Corinne Walker 0
  Group 1st   Corinne Walker 35
Wednesday Best In Show   Honey Glendinning 260 *
  Group 1st   Honey Glendinning 32
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0

Show Date
Victoria City Kennel Club July 15 to July 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Lanctot 13
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 3rd   John Muldoon 12
  Best Of Breed   John Muldoon 3 (0-2-1-1)
Friday Reserve Best In Show   John Muldoon 176
  Group 1st   Patricia Lanctot 17
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 3 (0-2-1-1)

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers' Association July 13 to July 14, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Opposite Sex   Paula Ahlman-Stockmari N/A
Wednesday Group 2nd   Colette Muldoon 12
  Best Of Breed   Colette Muldoon 3 (0-3-1-0)

Show Date
Pine Ridge Kennel Club July 04 to July 05, 2022
Day Position   Judge Points
Tuesday Best In Show   Mel Saranchuk 143 *
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 1st   Mel Saranchuk 3
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Group 1st   Lynda Saranchuk 3
Monday Best In Show   Glen Stark 154 *
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Best Of Breed   Glen Stark 0
  Group 1st   Marilyn O'Neill 5
  Group 1st   Glen Stark 4

Show Date
Kawartha Kennel Club July 02 to July 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Terry Carter 156 *
  Reserve Best In Show   Yvonne Savard 162
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Best Of Breed   Pierrette McLean 0
  Group 1st   Yvonne Savard 5
  Group 1st   Pierrette McLean 6
Saturday Best In Show   Wayne Thompson 161 *
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Group 1st   Richard Paquette 10
  Group 1st   Wayne Thompson 8

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 30 to July 01, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Ed Wild 177 *
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 10
  Group 1st   Judith Taylor 10
Thursday Best In Show   Judith Taylor 185 *
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Best Of Breed   Dawne Deeley 0
  Group 1st   Ed Wild 12
  Group 1st   Dawne Deeley 11

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michael Lanctot 141 *
  Reserve Best In Show   Patricia Lanctot 110
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 1st   Michael Lanctot 14
  Group 1st   Patricia Lanctot 13
Saturday Reserve Best In Show   Thomas Alexander 111
  Reserve Best In Show   Geraldine Taylor 117
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Group 1st   Thomas Alexander 14
  Group 1st   Geraldine Taylor 13
Friday Best In Show   Yvonne Savard 148 *
  Reserve Best In Show   Ainslie Mills 129
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Group 1st   Yvonne Savard 15
  Group 1st   Ainslie Mills 15

Show Date
BC All Terrier Club June 18 to June 18, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Francis Smith Moffat 52
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 3 (2-1-1-0)

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 16 to June 19, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Francis Smith Moffat 268 *
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Ekarat Sangkunakup 44
Saturday Best In Show   Ekarat Sangkunakup 298 *
  Best Of Breed   John Rowton 5 (2-2-1-1)
  Group 1st   John Rowton 52
Friday Best In Show   John Rowton 273 *
  Best Of Breed   David Denis 5 (2-2-1-1)
  Group 1st   David Denis 45
Thursday Best In Show   Grant Townsend 235 *
  Best Of Breed   Grant Townsend 6 (2-3-1-1)
  Group 1st   Grant Townsend 40

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 11 to June 13, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Geraldine Taylor 192 *
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Group 1st   Geraldine Taylor 18
Sunday Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  Group 1st   Barbara Arndt 24
Saturday Best In Show   Jocelyne Gagne 226 *
  Best Of Breed   Judi Elford 0
  Group 1st   Judi Elford 22

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada [National] June 05 to June 05, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lee Anne Bateman 70
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 4

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carrie Paine 2 (0-2-1-0)
  Group 4th   Carrie Paine 23
Sunday Best Of Breed   Dann Wilson 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Dann Wilson 54
Friday Best Of Breed   Paul Stanton 3 (1-2-1-0)
  Group 4th   Paul Stanton 34

Show Date
Ottawa Kennel Club May 27 to May 29, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Heather Langfeld 225 *
  Group 1st   Cheryl Paterson 11
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
Saturday Best In Show   Robert Rowbotham 166 *
  Reserve Best In Show   Cheryl Paterson 128
  Group 1st   Robert Rowbotham 9
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Group 1st   Heather Langfeld 7
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Friday Group 2nd   Thomas Nesbitt 10
  Group 2nd   David Swartwood 11
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Best Of Breed   David Swartwood 0

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 21 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Patricia Taylor 139 *
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 1st   Patricia Taylor 19
Sunday Best In Show   Grant Townsend 153 *
  Best In Show   Lee Anne Bateman 144 *
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 1st   Grant Townsend 21
  Group 1st   Lee Anne Bateman 19
Saturday Best In Show   Rick Fehler 145 *
  Best In Show   Darle Heck 151 *
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 1st   Rick Fehler 19
  Group 1st   Darle Heck 21

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Michael Woods (Dr) 199
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 18
Saturday Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Group 2nd   Olga Gagne 20
Friday Group 2nd   Kathrine Grant 17
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 17

Show Date
Tyee Kennel Club May 05 to May 08, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Alejandro Rojas Sanchez 291 *
  Group 1st   Alejandro Rojas Sanchez 35
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 3 (1-1-1-1)
Saturday Best In Show   Anik Primeau 308 *
  Best Of Breed   Dana Garcia Tice 4 (1-2-1-1)
  Group 1st   Dana Garcia Tice 43
Friday Best In Show   Gordon Hayburn 300 *
  Best Of Breed   Anik Primeau 5 (1-3-1-1)
  Group 1st   Anik Primeau 43
Thursday Best In Show   Johan Becerra-Hernandez 267 *
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 4 (1-2-1-1)
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 37

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Group 2nd   Mike Jackman 27
Saturday Reserve Best In Show   Sylvia Barkey 128
  Reserve Best In Show   Patricia Lanctot 124
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 1st   Sylvia Barkey 14
  Group 1st   Michael Lanctot 15
Friday Best In Show   Michael Lanctot 164 *
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Group 1st   Patricia Lanctot 14
  Group 1st   Donna Conod 16

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada [Group Specialty] April 17 to April 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Graham Kerr 0
  Group 1st   Graham Kerr 59

Show Date
Renaissance Dog Association April 14 to April 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Sandra Lex 339 *
  Group 1st   Sandra Lex 55
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 1st   Michael Hill 58
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Group 1st   Tempest Deptuch 51
Thursday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
  Group 1st   Ben Wasylyshen 45

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Cheryl Paterson 521 *
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Cheryl Paterson 64
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Honey Glendinning 68
Friday Best In Show   Honey Glendinning 527 *
  Group 1st   Starr White 61
  Best Of Breed   Starr White 2 (1-1-1-0)

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dawne Deeley 0
  Group 3rd   Guy Jeavons 50
Saturday Best In Show   Judith Taylor 557 *
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Group 1st   Judith Taylor 59
Friday Best In Show   Guy Jeavons 519 *
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Group 1st   Wayne Thompson 47

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Dana Garcia Tice 494 *
  Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 4 (1-3-1-0)
  Group 1st   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 49
Saturday Best Of Breed   Dana Garcia Tice 5 (2-3-1-0)
  Group 1st   Dana Garcia Tice 53
Friday Best In Show   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 466 *
  Best Of Breed   Peter Scott 5 (2-3-1-0)
  Group 1st   Peter Scott 57

Show Date
Victoria City Kennel Club March 04 to March 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michael Woods (Dr) 321 *
  Best Of Breed   Mike Jackman 6 (1-4-1-1)
  Group 1st   Mike Jackman 43
Saturday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 6 (1-4-1-1)
  Group 1st   Marilyn O'Neill 43
Friday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 6 (1-4-1-1)
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 37

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC February 25 to February 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Sharon Derrick 351 *
  Group 1st   Sharon Derrick 43
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Saturday Reserve Best In Show   Wayne Thompson 320
  Group 1st   Wayne Thompson 44
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Friday Reserve Best In Show   Thora Brown 251
  Group 1st   Thora Brown 39
  Best Of Breed   Thora Brown 0

Show Date
Wildwood Kennel Club February 03 to February 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Mary White 293 *
  Best Of Breed   James Reynolds 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   James Reynolds 31
Saturday Best In Show   James Reynolds 321 *
  Best Of Breed   Sharon Derrick 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   Sharon Derrick 32
Friday Best In Show   Sharon Derrick 288 *
  Best Of Breed   Darle Heck 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   Darle Heck 38
Thursday Best Of Breed   Jeremy Browne 3 (1-2-1-0)
  Group 2nd   Jeremy Browne 24

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 28 to January 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Glen Stark 426
  Group 1st   Glen Stark 48
  Best Of Breed   Glen Stark 3 (0-3-1-0)
Saturday Group 2nd   Kristen Francis 40
  Best Of Breed   Kristen Francis 3 (0-3-1-0)
Friday Best Of Breed   Michael Hill 3 (0-3-1-0)
  Group 1st   Michael Hill 49

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 2 2
All Breed Ranking: 5 5 6 7 7

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
8 14 48 5 1 0   0 0 0 0 1   6890
Win Record - 2021
Show Date
Tyee Kennel Club [Winter Classic] December 04 to December 05, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 3 (0-2-1-1)
  Group 2nd   Sandy Alexander 43
Saturday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 3 (0-2-1-1)
  Group 1st   Richard Lopaschuk 50

Show Date
Nanaimo Kennel Club [Winter Classic] December 02 to December 03, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Thomas Alexander 4 (0-3-1-1)
  Group 2nd   Thomas Alexander 48
Thursday Best In Show   Honey Glendinning 311 *
  Best Of Breed   Honey Glendinning 4 (1-2-1-1)
  Group 1st   Honey Glendinning 44

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 19 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Sharon Derrick 323 *
  Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 1st   Terry Carter 27
Saturday Reserve Best In Show   Terry Carter 296
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Group 1st   Sharon Derrick 30
Friday Best In Show   Darle Heck 185 *
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 1st   Tempest Deptuch 19
  Group 1st   Darle Heck 16

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 12 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 264 *
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 29
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
Saturday Best In Show   Harold Pybus 293 *
  Group 1st   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 30
  Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Harold Pybus 0
  Group 1st   Harold Pybus 28

Show Date
Pacific Kennel Club October 28 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Group 1st   Judith Taylor 30
Saturday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Group 1st   Shawn Nichols 35
Friday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 1st   Kathrine Grant 32
Thursday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 1st   Stephen Dainard 28

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Terry Gains 352
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 1st   Patricia Lanctot 50
Saturday Group 1st   Honey Glendinning 53
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Group 1st   Terry Gains 47
  Best Of Breed   Terry Gains 0
Thursday Best In Show   Honey Glendinning 388 *
  Group 1st   Michael Lanctot 44
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 15 to October 17, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Darle Heck 201
  Group 1st   Allan Brown 24
  Best Of Breed   Allan Brown 3 (1-1-1-1)
Saturday Group 1st   Darle Heck 27
  Best Of Breed   Darle Heck 4 (2-1-1-1)
Friday Reserve Best In Show   Allan Brown 205
  Best Of Breed   Kristen Francis 5 (2-1-1-2)
  Group 1st   Kristen Francis 28

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 28
Sunday Reserve Best In Show   Lucie Paradis (Dr) 313
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Group 1st   Ed Wild 33
Saturday Reserve Best In Show   Linda Kraft 320
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Group 1st   Linda Kraft 34
Friday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Group 1st   Grant Townsend 31

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 17 to September 20, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Grant Townsend 179
  Group 1st   Grant Townsend 21
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
Sunday Best In Show   Pamela Bruce 323 *
  Group 1st   Pamela Bruce 34
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Saturday Group 1st   Vickie Umpleby 36
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 4 (0-4-1-0)
Friday Group 1st   Judy McVeigh 33
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0

Show Date
Skaha Kennel Club September 03 to September 06, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Pierrette McLean 21
  Best Of Breed   Pierrette McLean 2 (1-1-1-0)
Sunday Best Of Breed   Dianne Ivey 2 (1-1-1-0)
Saturday Group 2nd   Wendy Hamilton-Petkau 38
  Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 3 (2-1-1-0)
Friday Group 2nd   Janet Lobb 15
  Group 1st   Joe Lobb 29
  Best Of Breed   Janet Lobb 3 (2-1-1-0)
  Best Of Breed   Joe Lobb 3 (2-1-1-0)

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 29 to September 01, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 1st   Wayne Thompson 19
  Best Of Breed   Wayne Thompson 2 (1-1-1-0)
Tuesday Group 2nd   David Denis 18
  Best Of Breed   David Denis 2 (1-1-1-0)
Monday Group 1st   Barbara Arndt 20
  Best Of Breed   Barbara Arndt 2 (1-1-1-0)
Sunday Reserve Best In Show   Michael Hill 181 (0-0-1-0)
  Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 1st   Michael Hill 18

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 26 to August 28, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Rick Fehler 25
Friday Reserve Best In Show   Rick Fehler 184 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Pamela Bruce 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Pamela Bruce 26

Show Date
Nanaimo Kennel Club August 12 to August 15, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 7 (3-1-1-3)
  Group 1st   Terry Carter 37
Saturday Best Of Breed   Edgar Bajona 6 (2-1-1-3)
  Group 1st   Edgar Bajona 41
Friday Best Of Breed   Terry Gains 8 (4-2-1-2)
  Group 1st   Terry Gains 41

Show Date
Victoria City Kennel Club August 06 to August 08, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ainslie Mills 6 (4-1-1-1)
  Group 1st   Ainslie Mills 37
Saturday Best Of Breed   Margaret Jones 6 (4-1-1-1)
  Group 1st   Margaret Jones 38
Friday Best Of Breed   Susan Norris-Jones 5 (3-2-1-0)
  Group 1st   Susan Norris-Jones 35

Show Date
Glacier View Kennel Club August 02 to August 04, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Reserve Best In Show   Bruce Fraser 168 (2-3-1-1)
  Group 1st   Bruce Fraser 25
  Best Of Breed   Bruce Fraser 6 (2-3-1-1)
Tuesday Group 1st   Susan Quesnel 31
  Best Of Breed   Susan Quesnel 7 (2-3-1-2)
Monday Reserve Best In Show   Judy McVeigh 190 (2-3-1-1)
  Group 1st   Judy McVeigh 28
  Best Of Breed   Judy McVeigh 6 (2-3-1-1)

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society July 30 to August 01, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Lee Anne Bateman 186 (0-3-1-0)
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3 (0-3-1-0)
  Group 1st   Lee Anne Bateman 31
Saturday Best Of Breed   Tempest Deptuch 3 (0-3-1-0)
  Group 1st   Tempest Deptuch 28
Friday Best Of Breed   David Denis 2 (0-2-1-0)

Show Date
West Highland White Terrier Club of Western Canada July 10 to July 10, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 18

Show Date
Tyee Kennel Club July 08 to July 11, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Carol Graham 276 (2-4-0-2)
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 7 (1-4-1-2)
  Group 1st   Honey Glendinning 50
Saturday Best In Show   Robert Rowbotham 362 *
  Best Of Breed   Carol Graham 11 (3-6-1-2)
  Group 1st   Carol Graham 58
Friday Reserve Best In Show   Honey Glendinning 327 (3-6-0-2)
  Best Of Winners   Shawn Nichols (3-6-0-2)
  Best Of Breed   Shawn Nichols 10 (3-6-0-2)
  Winners Dog   Shawn Nichols (3-6-0-2)
  Group 1st   Robert Rowbotham 56
Thursday Best Of Winners   Peter Laventhall-Wolfish (2-6-0-2)
  Best Of Opposite Sex   Peter Laventhall-Wolfish N/A
  Winners Dog   Peter Laventhall-Wolfish (2-6-0-2)

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2020
Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   James Reynolds N/A
  BPIG   James Reynolds N/A
  Winners Dog   James Reynolds (3-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
  Best Of Winners   James Reynolds (3-1-1-0)
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Carol Graham N/A
  Winners Dog   Cherie Holmes (3-1-1-0)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By