Dartmouth Kennel Club
Saturday, May 9, 2015 - Show 1



Related Results

Conformation

Saturday, May 09 (Show 1)
Saturday, May 09 (Show 2)
Sunday, May 10 (Show 3)
Sunday, May 10 (Show 4)

Obedience

Saturday, May 09 (Obedience Trial 1)
Sunday, May 10 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Saturday, May 09 (Rally Obedience Trial 1)
Sunday, May 10 (Rally Obedience Trial 2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Christopher Neilson
Spaniel (Clumber)  
Ch Whidbey's Charleston Chew
Points: 134 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Christopher Neilson
Poodle (Standard)  
Ch Adessi Elemental Afterglow
Best Puppy In Show
Judge: Christopher Neilson
Shetland Sheepdog  
Ch Paray's Fabulousity
Best Baby Puppy In Show
Judge: Christopher Neilson
Spaniel (English Springer)  
Segre's Big Cheese at Remme








Group 1 - Christopher Neilson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Whidbey's Charleston Chew
  Spaniel (Clumber)   26
Group 2nd   
GCh Everwoods All Fired Up
  Retriever (Labrador)   25
Group 3rd   
GCh Ambertru's Skyfall
  Retriever (Golden)   18
Group 4th   
Ch Akar Sir Newman At Egerton NS
  Vizsla (Smooth-Haired)   11
BPIG   
Felipe's Freyja At Los Sombra
  Barbet   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Segre's Big Cheese at Remme
  Spaniel (English Springer)   0
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Felipe's Freyja At Los Sombra

Best Puppy In Breed
Felipe's Freyja At Los Sombra



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Felipe's Freyja At Los Sombra

Senior Puppy Bitch Class
1st Felipe's Freyja At Los Sombra


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mistcurl's MacCaskill Dhu




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Fleetwings Braetoft Fuld Maane



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GCh Ambertru's Skyfall

Best Of Opposite Sex
Ch Jackson's This Kiss at Eirene

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Ambercreek's Miss Ellie May

Best Puppy In Breed
Ch Jackson's This Kiss at Eirene


Winners Dog: (2-3-1-1)
Mjaerumhogda's Flying Phantom

Reserve Winners Dog
Goldnote's Macintyre Of Argyle

12-18 Month Dog Class
1st Goldnote's Macintyre Of Argyle

Open Dog Class
1st Mjaerumhogda's Flying Phantom


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
GCh Everwoods All Fired Up

Best Of Opposite Sex
GCh Madabout's Treble Maker

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Brush&Marsh Cedarwood's West Coast Kate

Best Puppy In Breed
Brush&Marsh Cedarwood's West Coast Kate

Select Bitch
Ch Pippalane's Travelling Band


Winners Dog: (1-3-1-2)
Meadowmeres Mighty Moe

12-18 Month Dog Class
1st Meadowmeres Mighty Moe


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Kare's Little Bouy Blue

Best Puppy In Breed
Whitepoint's Fly'n 2 Celticfyre


Winners Dog: (2-0-0-0)
Kare's Little Bouy Blue

Reserve Winners Dog
Whitepoint's Fly'n 2 Celticfyre

Junior Puppy Dog Class
1st Whitepoint's Fly'n 2 Celticfyre

Open Dog Class
1st Kare's Little Bouy Blue



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh WraggeRun n' Dakotah's Ozzy Rules




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Shadyhill's Prince Jack

Best Puppy In Breed
Shadyhill's Prince Jack



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Whidbey's Charleston Chew




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Whitfield's You Know You Dig Me




Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Segre's Big Cheese at Remme



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Akar Sir Newman At Egerton NS



3-6 Month Bitch Class
1st Akar's Atlantic Red Fern


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Zoldmali Moka

Best Puppy In Breed
Zoldmali Moka



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Zoldmali Moka

Senior Puppy Bitch Class
1st Zoldmali Moka


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Larry Kereluke Top Dog
Points
Group 1st   
Ch GrandCru Is Solinas
  Greyhound   14
Group 2nd   Ch Trumphill's Exquisite Lizzie   Rhodesian Ridgeback   13
Group 3rd    Shillington Status Symbol   Beagle   8
Group 4th    Noteworthy Secret Desires   Whippet   6
BPIG    Shillington Status Symbol   Beagle   N/A
Best Baby Puppy In Group    Miloki's Abstract Art   Basenji   0
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Moceans Watch Me Fly

Best Of Opposite Sex
Ch Polo's Crime Of Passion At Xenos




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Miloki's Trouble B'rooing


Winners Dog: (1-0-0-0)
Miloki's Trouble B'rooing

Open Dog Class
1st Miloki's Trouble B'rooing


3-6 Month Bitch Class
1st Miloki's Abstract Art


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Shillington Status Symbol

Best Puppy In Breed
Shillington Status Symbol



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Shillington Status Symbol

Reserve Winners Bitch
Jalhar Traveller Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Shillington Status Symbol

Senior Puppy Bitch Class
1st Jalhar Traveller Girl

3-6 Month Bitch Class
1st Shillington Stargazer


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rhill's New Hope At Ashdown MS



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rhill's New Hope At Ashdown MS

Open Bitch Class
1st Rhill's New Hope At Ashdown MS


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Leoralees Its All About Me MW

Best Puppy In Breed
Leoralees Its All About Me MW



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Leoralees Its All About Me MW

Senior Puppy Bitch Class
1st Leoralees Its All About Me MW


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Harbour Deep Rollin In Clover SW




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch GrandCru Is Solinas




Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Beyond Yonder I Like Warm Hugs



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
GCh Trumphill's Exquisite Lizzie

Best Of Opposite Sex
GCh Cataraqui Pride of de Kaap

Select Dog
Ch Priderock Mobukhosi Black Onyx

Select Bitch
Ch Paradigm's Winds Of Winter



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Dykumos Feather Of The Phoenix

12-18 Month Bitch Class
1st Dykumos Feather Of The Phoenix

3-6 Month Bitch Class
1st Ridishia Closer To The Heart


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Noteworthy Secret Desires


Winners Dog: (1-0-0-0)
Noteworthy Secret Desires

Open Dog Class
1st Noteworthy Secret Desires



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Christopher Neilson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Briley's Wild As The Wind
  Boxer   22
Group 2nd   
Ch Mi-Ti's What Dreams May Come
  Doberman Pinscher   21
Group 3rd   
Ch Maribelle's Get On Your Boots
  Bullmastiff   19
Group 4th   
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic
  Great Dane   18
BPIG   
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic
  Great Dane   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dushanbe's Oh What Fun   Samoyed   0
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Bernova James Bond

Best Of Opposite Sex
Lesley Elisa Vom Schmiedegaertchen

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Bernova James Bond

Best Puppy In Breed
Lesley Elisa Vom Schmiedegaertchen


Winners Dog: (1-2-0-0)
Bernova James Bond

12-18 Month Dog Class
1st Bernova James Bond


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Lesley Elisa Vom Schmiedegaertchen

Reserve Winners Bitch
Lena Spartanska Osada

Junior Puppy Bitch Class
1st Lena Spartanska Osada

Senior Puppy Bitch Class
1st Lesley Elisa Vom Schmiedegaertchen


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Briley's Wild As The Wind




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Maribelle's Get On Your Boots




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Credi Del Ecousse

Best Of Opposite Sex
Ciana Del Ecousse

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Credi Del Ecousse


Winners Dog: (1-1-0-0)
Credi Del Ecousse

12-18 Month Dog Class
1st Credi Del Ecousse


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ciana Del Ecousse

12-18 Month Bitch Class
1st Ciana Del Ecousse


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Mi-Ti's What Dreams May Come



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Logres' Ava Gardner

Open Bitch Class
1st Logres' Ava Gardner


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-2)
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic

Best Of Opposite Sex
Ch Karador's Fish House Punch

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Britlinblues Walking On Sunshine

Best Puppy In Breed
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic

Select Bitch
Ch Britlinblues Get Offofmy Cloud


Winners Dog: (1-2-2-2)
Lagarada's Magic Beau

Senior Puppy Dog Class
1st Lagarada's Magic Beau


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Britlinblues Walking On Sunshine

Reserve Winners Bitch
Karador's Sweet And Hot

Junior Puppy Bitch Class
1st Karador's Sweet And Hot

12-18 Month Bitch Class
1st Britlinblues Walking On Sunshine


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Karleo's Gold Rush




Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Devincourts Beyond the Sea



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Belouro's Copper Baie Fine

Best Of Opposite Sex
Goldwater's Silver Tip

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Belouro's Copper Baie Fine


Winners Dog: (1-1-0-0)
Belouro's Copper Baie Fine

12-18 Month Dog Class
1st Belouro's Copper Baie Fine


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Goldwater's Silver Tip

12-18 Month Bitch Class
1st Goldwater's Silver Tip


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Dushanbe's Dreamboat

Best Of Opposite Sex
Dushanbe's Let It Snow

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Dushanbe's Dreamboat

Best Puppy In Breed
Dushanbe's Dreamboat


Winners Dog: (2-2-0-0)
Dushanbe's Dreamboat

Reserve Winners Dog
Snowshoe's Ja'Makin' Trouble At O'Blako

Senior Puppy Dog Class
1st Dushanbe's Dreamboat

Open Dog Class
1st Snowshoe's Ja'Makin' Trouble At O'Blako


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Dushanbe's Let It Snow

Reserve Winners Bitch
Lucerne's Sister Act

Senior Puppy Bitch Class
1st Dushanbe's Let It Snow

Open Bitch Class
1st Lucerne's Sister Act

3-6 Month Bitch Class
1st Dushanbe's Oh What Fun


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Silcort Cindy




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Larry Kereluke Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Whiteheather WYSIWYG
  West Highland White Terrier   9
Group 2nd    Regalridge Chesapeake Charm   Airedale Terrier   8
Group 3rd    Bernfield's Moorbern Moxie   Border Terrier   7
Group 4th    Trumphill Le Marquis de Boeuf   Parson Russell Terrier   6
BPIG    Regalridge Chesapeake Charm   Airedale Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Regalridge Chesapeake Charm

Best Puppy In Breed
Regalridge Chesapeake Charm



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Regalridge Chesapeake Charm

Senior Puppy Bitch Class
1st Regalridge Chesapeake Charm


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Maybush Red G'Day Shayla

Best Puppy In Breed
Maybush Red G'Day Shayla



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Maybush Red G'Day Shayla

Senior Puppy Bitch Class
1st Maybush Red G'Day Shayla


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bernfield's Moorbern Moxie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bernfield's Moorbern Moxie

12-18 Month Bitch Class
1st Bernfield's Moorbern Moxie


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rootn Polarexpress By Chewbacca



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Crombie's Rhett Butler


Winners Dog: (1-0-0-0)
Crombie's Rhett Butler

Senior Puppy Dog Class
1st Crombie's Rhett Butler



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Trumphill Le Marquis de Boeuf



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fortress Devil In Disguise

Best Of Opposite Sex
Fortress Fallen Angel

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fortress Devil In Disguise


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fortress Devil In Disguise

12-18 Month Dog Class
1st Fortress Devil In Disguise


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fortress Fallen Angel

12-18 Month Bitch Class
1st Fortress Fallen Angel


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Whiteheather WYSIWYG




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Christopher Neilson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Chriscendo Connoisseur
  Pomeranian   20
Group 2nd   
Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   17
Group 3rd   
GCh Cheristar's It's In His Kiss
  Miniature Pinscher   16
Group 4th   
GChEx PekeEasy Thaishan Tracker
  Pekingese   14
BPIG    Chriscendo Chandelier   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lorelei Little V Tani Kazari

Best Puppy In Breed
Lorelei Little V Tani Kazari



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lorelei Little V Tani Kazari

Senior Puppy Bitch Class
1st Lorelei Little V Tani Kazari


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sigma Chi's Audrey at Whimsy




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Zhen's Three Ring Circus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Zhen's Three Ring Circus

Open Dog Class
1st Zhen's Three Ring Circus



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Folklore Pineridge Pot Of Gold

Best Of Opposite Sex
GCh Kabecca Grayson Firefly



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Mordecai's I'm No Angel

Open Bitch Class
1st Mordecai's I'm No Angel


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Marbet Simple Pleasure



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Marbet Simple Pleasure

Reserve Winners Bitch
Marbet Connect The Dots

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Marbet Simple Pleasure

Open Bitch Class
1st Marbet Connect The Dots


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Cheristar's It's In His Kiss

Best Of Opposite Sex
Applea Victoria's Secret Kiss

Best Puppy In Breed
Applea Victoria's Secret Kiss



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Applea Victoria's Secret Kiss

Senior Puppy Bitch Class
1st Applea Victoria's Secret Kiss


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kinduhaven's Sugar'N Sass

Best Of Opposite Sex
Gnomehavens Saint Camber

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kinduhaven's Sugar'N Sass

Best Puppy In Breed
Kinduhaven's Sugar'N Sass


Winners Dog: (1-1-0-0)
Gnomehavens Saint Camber

Senior Puppy Dog Class
1st Gnomehavens Saint Camber


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kinduhaven's Sugar'N Sass

Junior Puppy Bitch Class
1st Kinduhaven's Sugar'N Sass


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChEx PekeEasy Thaishan Tracker

Best Of Opposite Sex
PekeEasy Princess Mia

Best Puppy In Breed
PekeEasy Princess Mia



Winners Bitch: (0-2-1-0)
PekeEasy Princess Mia

Reserve Winners Bitch
PekeEasy Chasing Liberty

Canadian Bred Bitch Class
1st PekeEasy Chasing Liberty

Open Bitch Class
1st PekeEasy Princess Mia


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Chriscendo Connoisseur

Best Of Opposite Sex
Chriscendo Chandelier

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Chriscendo Chandelier

Best Puppy In Breed
Chriscendo Chandelier


Winners Dog: (1-1-1-0)
Chriscendo Cool With It

Senior Puppy Dog Class
1st Chriscendo Cool With It


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Chriscendo Chandelier

Senior Puppy Bitch Class
1st Chriscendo Chandelier


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Annadeans Tickle My Fancy




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rustic Lane Gold Digger at Fwaggle



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rustic Lane Gold Digger at Fwaggle

12-18 Month Bitch Class
1st Rustic Lane Gold Digger at Fwaggle


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Larry Kereluke Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Adessi Elemental Afterglow
  Poodle (Standard)   12
Group 2nd   
Ch Arisu's I'm Your Man
  Shiba Inu   11
Group 3rd   
Martrav's Kiss N Tell
  French Bulldog   10
Group 4th   
Ch Bluemount Silver Shadow
  Bulldog   8
BPIG   
Ch Bluemount Silver Shadow
  Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bramley's Big Bad Leroy Brown




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Bluemount Silver Shadow

Best Puppy In Breed
Ch Bluemount Silver Shadow



Open Bitch Class
1st OnDaGo Glamorous Pearl


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Martrav's Kiss N Tell

Best Of Opposite Sex
Baxterpond's Rhinestone Cowboy



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Martrav's Kiss N Tell

Open Bitch Class
1st Martrav's Kiss N Tell


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Seawind's Rocky Shore

Best Of Opposite Sex
Seawind's Stayin' In Da Port

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Seawind's Stayin' In Da Port

Select Bitch
GCh Bijzondere Wilhelmina of James


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Seawind's Stayin' In Da Port

Open Bitch Class
1st Seawind's Stayin' In Da Port


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Adessi Elemental Afterglow




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Jet's Illustrious Gypsy




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Arisu's I'm Your Man




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Loghavens Furever On My Mind AJ




Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Larry Kereluke Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Copperridge's Win Advisory
  Australian Shepherd   26
Group 2nd   
Ch Paray's Fabulousity
  Shetland Sheepdog   22
Group 3rd   
Ch Agassiz's Come From Away
  Australian Cattle Dog   17
Group 4th   
Corhil Diamond Dust At Aldercrest
  Welsh Corgi (Pembroke)   16
BPIG   
Ch Paray's Fabulousity
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Novacoast Ez Come Ez Go
  Australian Shepherd   0
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Agassiz's Come From Away




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Copperridge's Win Advisory

Best Of Opposite Sex
Veritas From Russia With Love

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Novacoast Secret Admirer

Select Dog
Ch Novacoast Burden of Proof


Winners Dog: (1-1-2-0)
Novacoast Secret Admirer

Canadian Bred Dog Class
1st Novacoast Secret Admirer

3-6 Month Dog Class
1st Novacoast Ez Come Ez Go


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Veritas From Russia With Love

Open Bitch Class
1st Veritas From Russia With Love

3-6 Month Bitch Class
1st Novacoast EZ To Love


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Stonepillar's Navy at Quiche

Best Of Opposite Sex
Stonepillar's Steel Grey

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Stonepillar's Navy at Quiche

Best Puppy In Breed
Stonepillar's Navy at Quiche


Winners Dog: (1-1-0-0)
Stonepillar's Steel Grey

Senior Puppy Dog Class
1st Stonepillar's Steel Grey


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Stonepillar's Navy at Quiche

Senior Puppy Bitch Class
1st Stonepillar's Navy at Quiche


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Ch Bannerstone's Ocean Crest

Best Of Opposite Sex
GCh Thistlebrae Gone With the Wind

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Bannerstone Highcroft Seashine

Best Puppy In Breed
Bannerstone Highcroft Seashine


Winners Dog: (2-1-1-1)
Feoras Burn Notice

Reserve Winners Dog
Feoras Fierce Commotion

Senior Puppy Dog Class
1st Feoras Burn Notice
2nd Feoras Fierce Commotion


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Bannerstone Highcroft Seashine

Senior Puppy Bitch Class
1st Bannerstone Highcroft Seashine


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Timberline's Runnin' Wild

Best Of Opposite Sex
Billyjo's Electra Stonewall

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Billyjo's Electra Stonewall


Winners Dog: (1-2-2-0)
Selighaus's Jax

Open Dog Class
1st Selighaus's Jax


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Masquerade Mimosa




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Paray's Fabulousity

Best Of Opposite Sex
Celticgem's Lady Ashley

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Lyricisle's Pathfinder

Best Puppy In Breed
GCh Paray's Fabulousity

Select Dog
GCh Lyricisle's Orion The Hunter


Winners Dog: (1-2-2-0)
Lyricisle's Pathfinder

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Lyricisle's Pathfinder


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Celticgem's Lady Ashley

Reserve Winners Bitch
Sunnyseas Madd About Tango

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sunnyseas Madd About Tango

Open Bitch Class
1st Celticgem's Lady Ashley


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Vastgota Nova Mayflower ST

Best Of Opposite Sex
Feldberg Canadaday Firewrks LT

Best Puppy In Breed
Feldberg Canadaday Firewrks LT


Winners Dog: (1-0-0-1)
Feldberg Canadaday Firewrks LT

Senior Puppy Dog Class
1st Feldberg Canadaday Firewrks LT



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Corhil Diamond Dust At Aldercrest

Best Puppy In Breed
Curig FaerieTale Keltic Magick



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Corhil Diamond Dust At Aldercrest

Reserve Winners Bitch
Curig FaerieTale Keltic Magick

Senior Puppy Bitch Class
1st Curig FaerieTale Keltic Magick

Open Bitch Class
1st Corhil Diamond Dust At Aldercrest


Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By