Tantramar Kennel Club
Saturday, May 20, 2017 - Show # 1



Related Results

Conformation

Saturday, May 20 (Show # 1)
Saturday, May 20 (Show # 2)
Sunday, May 21 (Show # 3)
Sunday, May 21 (Show #4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Joe Lobb
Soft-Coated Wheaten Terrier  
GCh Keepsake Timtara Ima Rockstar
Points: 98 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Joe Lobb
Pomeranian  
Ch Chriscendo Conquistador
Best Puppy In Show
Judge: Joe Lobb
Shetland Sheepdog   Laureate Inevitable
Best Baby Puppy In Show
Judge: Joe Lobb
Griffon (Wire-Haired Pointing)  
Pageska's Nyska Janou








Group 1 - Joe Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Driftwood's Wilson
  Retriever (Labrador)   17
Group 2nd   
Seasyde Believe In Me
  Pointer   12
Group 3rd   
Ch Pageska's FM3 Cinch
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   11
Group 4th    Goldiva's Sunrise Mimosas With Poeticgold   Retriever (Golden)   8
BPIG    Goldpaw's Tweet B' Fare   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Pageska's Nyska Janou
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   0
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Pageska's FM3 Cinch

Best Of Opposite Sex
Ch Pageska's OL Morgan



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Lova Des Vallons De La Sone

Open Bitch Class
1st Lova Des Vallons De La Sone

3-6 Month Bitch Class
1st Pageska's Nyska Janou


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Seasyde Believe In Me



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Seasyde Believe In Me

12-18 Month Bitch Class
1st Seasyde Believe In Me


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Goldiva's Sunrise Mimosas With Poeticgold

Best Puppy In Breed
Goldpaw's Tweet B' Fare



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Goldiva's Sunrise Mimosas With Poeticgold

Reserve Winners Bitch
Goldpaw's Tweet B' Fare

Junior Puppy Bitch Class
2nd Canwin's Read Me My Rights

Open Bitch Class
1st Goldiva's Sunrise Mimosas With Poeticgold


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Driftwood's Wilson

Best Of Opposite Sex
Castlegar Smooth Sailing

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Wildbrook's First Edition

Best Puppy In Breed
Castlegar Smooth Sailing


Winners Dog: (2-2-1-0)
Wildbrook's First Edition

Reserve Winners Dog
Startops Just In Case

Canadian Bred Dog Class
1st Wildbrook's First Edition

Open Dog Class
1st Startops Just In Case


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Castlegar Smooth Sailing

Reserve Winners Bitch
Wildbrook's A Moment Like This

Junior Puppy Bitch Class
1st Wildbrook's A Moment Like This

Senior Puppy Bitch Class
1st Castlegar Smooth Sailing


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Shanajen's Don't Stop Believin

Best Of Opposite Sex
Chicoryhill's-JD-At-Velcoffs

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Shanajen's Don't Stop Believin

Best Puppy In Breed
Shanajen's Don't Stop Believin


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Shanajen's Don't Stop Believin

Junior Puppy Bitch Class
1st Shanajen's Don't Stop Believin


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Harbourpoints Lil Brown GIrl

Best Of Opposite Sex
Egerton's Keep Me Close

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Harbourpoints Lil Brown GIrl

Best Puppy In Breed
Egerton's Keep Me Close


Winners Dog: (1-2-0-0)
Egerton's Keep Me Close

Junior Puppy Dog Class
1st Egerton's Keep Me Close


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Harbourpoints Lil Brown GIrl

Reserve Winners Bitch
Egerton's Kiss Of Sentosa

Junior Puppy Bitch Class
1st Egerton's Kiss Of Sentosa

12-18 Month Bitch Class
1st Harbourpoints Lil Brown GIrl


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Grandcru Beau Constantia Lucca
  Greyhound   10
Group 2nd   
Ch TG Shillington Seeing Stars
  Beagle   9
Group 3rd   
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun
  Rhodesian Ridgeback   8
Group 4th   
GCh McCartney's Xcape From Reality
  Whippet   6
BPIG    Sporting Fields On My Honor   Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh TG Shillington Seeing Stars




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kinobi Overachiever At Norjon

Best Of Opposite Sex
Kinobi Lessons Learned

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kinobi Overachiever At Norjon


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kinobi Lessons Learned

Open Dog Class
1st Kinobi Lessons Learned


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kinobi Overachiever At Norjon

Open Bitch Class
1st Kinobi Overachiever At Norjon


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Leoralees Everybodys Got a Cousin in Miami



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aviance's Barbaro SL




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Grandcru Beau Constantia Lucca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Royeljokers River Dance




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun

Best Of Opposite Sex
Asoshi Sadiki Of Omega


Winners Dog: (1-0-0-1)
Asoshi Sadiki Of Omega

Open Dog Class
1st Asoshi Sadiki Of Omega



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh McCartney's Xcape From Reality

Best Puppy In Breed
Sporting Fields On My Honor


Winners Dog: (1-0-1-0)
Sporting Fields On My Honor

Open Dog Class
1st Sporting Fields On My Honor



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Joe Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Briley's Wild As The Wind
  Boxer   11
Group 2nd   
Ch Backcountry Unanswered Prayers
  Bernese Mountain Dog   9
Group 3rd    Homeport Kippens   Newfoundland   8
Group 4th   
GCh Dushanbe's Dreamboat
  Samoyed   6
BPIG    Homeport Kippens   Newfoundland   N/A
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Backcountry Unanswered Prayers




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Briley's Wild As The Wind

Select Bitch
Ch Tiamat's Bringing Sexy Back




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bramstoke's Walkin In Memphis


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bramstoke's Walkin In Memphis

12-18 Month Dog Class
1st Bramstoke's Walkin In Memphis



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Black Shadow's When In Rome


Winners Dog: (1-0-0-0)
Black Shadow's When In Rome

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Black Shadow's When In Rome



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sharinway's You Are Not Alone



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sharinway's You Are Not Alone

Open Bitch Class
1st Sharinway's You Are Not Alone


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Tonquin Time At Britlinblue

Select Bitch
GCh Shorelines East West Shameless




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Homeport Kippens

Best Of Opposite Sex
Homeport Longshoreman

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Homeport Kippens

Best Puppy In Breed
Homeport Kippens


Winners Dog: (1-1-0-0)
Homeport Longshoreman

Junior Puppy Dog Class
1st Homeport Longshoreman


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Homeport Kippens

Senior Puppy Bitch Class
1st Homeport Kippens


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChEx Dushanbe's Dreamboat

Best Of Opposite Sex
Ch Dushanbe Manshe Black Diamond




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Joe Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Keepsake Timtara Ima Rockstar
  Soft-Coated Wheaten Terrier   11
Group 2nd   
Ch Absolute Ly Here For Your Entertainment
  Staffordshire Bull Terrier   10
Group 3rd   Ch Dragonfox Fireball Kreuzritter   Fox Terrier (Wire)   9
Group 4th   Ch Ganymede's Morwenna   Border Terrier   8
BPIG   Ch Dragonfox Fireball Kreuzritter   Fox Terrier (Wire)   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hollytroy's Angel Wings

Best Puppy In Breed
Hollytroy's Angel Wings



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hollytroy's Angel Wings

Senior Puppy Bitch Class
1st Hollytroy's Angel Wings


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Prairie Moon Legend of Zelda




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Ganymede's Morwenna

Best Of Opposite Sex
GChEx Comberdown Finnegan




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bayhills Inawhirl At Beansidhe



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bayhills Inawhirl At Beansidhe

Open Bitch Class
1st Bayhills Inawhirl At Beansidhe


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Dragonfox Fireball Kreuzritter

Best Puppy In Breed
Ch Dragonfox Fireball Kreuzritter




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gleann Holy Hannah

Best Puppy In Breed
Gleann Holy Hannah



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gleann Holy Hannah

Junior Puppy Bitch Class
1st Gleann Holy Hannah


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Blackbriar Hidden Treasure

Best Puppy In Breed
Caudlewood Sheza Playgirl



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Caudlewood Sheza Playgirl

Senior Puppy Bitch Class
1st Caudlewood Sheza Playgirl


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Keepsake Timtara Ima Rockstar




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Absolute Ly Here For Your Entertainment




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chatworth's Lady Mary



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chatworth's Lady Mary

Open Bitch Class
1st Chatworth's Lady Mary


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Chriscendo Conquistador
  Pomeranian   15
Group 2nd   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   14
Group 3rd   
Rustic Lane Sunshine Daydream
  Toy Manchester Terrier   13
Group 4th    Fantasy Winsmore Chantilly Lace   Papillon   11
BPIG    Fantasy Winsmore Chantilly Lace   Papillon   N/A
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mardigrais Song Sung Blue



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mardigrais Song Sung Blue

12-18 Month Bitch Class
1st Mardigrais Song Sung Blue


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Baribal's Earl Of My Heart

Best Of Opposite Sex
Joyaseda's Dreams Do Come True

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Baribal's Earl Of My Heart

Best Puppy In Breed
Baribal's Earl Of My Heart


Winners Dog: (1-1-0-0)
Baribal's Earl Of My Heart

Junior Puppy Dog Class
1st Baribal's Earl Of My Heart


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Joyaseda's Dreams Do Come True

Senior Puppy Bitch Class
1st Joyaseda's Dreams Do Come True


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Maplewood's Dancin Queen

Best Puppy In Breed
Maplewood's Dancin Queen



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Maplewood's Dancin Queen

Junior Puppy Bitch Class
1st Maplewood's Dancin Queen


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Fantasy Winsmore Chantilly Lace

Best Of Opposite Sex
GCh Kildrummy's My Lucky Charm

Best Puppy In Breed
Fantasy Winsmore Chantilly Lace


3-6 Month Dog Class
1st Azhar's I Rock At Diamondsun


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chriscendo Conquistador




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Annadeans Sassy Lassie

Best Puppy In Breed
Annadeans Legacy Of Timbit



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Annadeans Sassy Lassie

Reserve Winners Bitch
Annadeans Legacy Of Timbit

Senior Puppy Bitch Class
1st Annadeans Legacy Of Timbit

Open Bitch Class
1st Annadeans Sassy Lassie


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rustic Lane Sunshine Daydream

Best Puppy In Breed
Fwaggles Float Like A Butterfly



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Rustic Lane Sunshine Daydream

Reserve Winners Bitch
Fwaggles Float Like A Butterfly

Junior Puppy Bitch Class
1st Fwaggles Float Like A Butterfly

Open Bitch Class
1st Rustic Lane Sunshine Daydream


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Marsuvica's Military Heritage

Best Of Opposite Sex
Shanash Nightrider At Miracles

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Shanash Nightrider At Miracles

Best Puppy In Breed
Shanash Nightrider At Miracles


Winners Dog: (1-1-0-1)
Shanash Nightrider At Miracles

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Shanash Nightrider At Miracles


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Marsuvica's Life's A Treasure

Open Bitch Class
1st Marsuvica's Life's A Treasure


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds
  Poodle (Standard)   12
Group 2nd   
Ch Martrav N Briley's Pop That Cork
  French Bulldog   7
Group 3rd   
Ch Klompen's That's Show Biz
  Keeshond   4
Group 4th   
Loghavens Kindred Spirit
  Shih Tzu   0
BPIG    Keysmark's Sweet Karma   Keeshond   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Thunder Roads Gosh I'm Bored
  French Bulldog   0
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Martrav N Briley's Pop That Cork

Best Puppy In Breed
Jayron N Dewkists Justus



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Jayron N Dewkists Justus

Reserve Winners Bitch
Dewkists Baby Got Bounce

Senior Puppy Bitch Class
1st Jayron N Dewkists Justus

12-18 Month Bitch Class
1st Dewkists Baby Got Bounce

3-6 Month Bitch Class
1st Thunder Roads Gosh I'm Bored


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Klompen's That's Show Biz

Best Of Opposite Sex
Keysmark's Spencer Tracy

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Klompen's Peanut Colada

Best Puppy In Breed
Keysmark's Sweet Karma


Winners Dog: (1-2-0-1)
Keysmark's Spencer Tracy

Senior Puppy Dog Class
1st Keysmark's Spencer Tracy


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Klompen's Peanut Colada

Reserve Winners Bitch
Keysmark's Sweet Karma

Senior Puppy Bitch Class
1st Keysmark's Sweet Karma

12-18 Month Bitch Class
1st Klompen's Peanut Colada


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds

Best Puppy In Breed
K-Lar's Chocolate Daisy Bijou

Select Bitch
GCh K-Lar's Chocolate Cherub Of Bijou



Winners Bitch: (0-3-0-2)
Bijou's Don't Make Me Blush

Reserve Winners Bitch
K-Lar's Chocolate Daisy Bijou

Senior Puppy Bitch Class
1st K-Lar's Chocolate Daisy Bijou

12-18 Month Bitch Class
1st Bijou's Don't Make Me Blush

Open Bitch Class
1st Coquetel Nicole


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Loghavens Kindred Spirit

Best Puppy In Breed
Loghavens Kindred Spirit



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Loghavens Kindred Spirit

Junior Puppy Bitch Class
1st Loghavens Kindred Spirit


Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st    Seawhisper Sunlit   Collie (Smooth)   16
Group 2nd    Laureate Inevitable   Shetland Sheepdog   15
Group 3rd   
Novacoast Nothing Comes Ez
  Australian Shepherd   9
Group 4th   
Wassbolingens Chuck-Berry
  Swedish Vallhund   2
BPIG    Laureate Inevitable   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 6 pts (0-1-3-3)
GCh Novacoast Nothing Comes Ez

Best Of Opposite Sex
Amadore Raise Your Glass

Best Puppy In Breed
Ch Novacoast Beyond The Limit

Select Dog
GCh Sunnyrain Sequel To A Dream

Select Bitch
GCh Novacoast EZ To Love



Winners Bitch: (0-1-3-3)
Amadore Raise Your Glass

Junior Puppy Bitch Class
1st Amadore Raise Your Glass


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Seawhisper Sunlit



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Seawhisper Sunlit

Open Bitch Class
1st Seawhisper Sunlit


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Harmonia's Rise and Shine



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Sablehill's Red Rose

Open Bitch Class
1st Sablehill's Red Rose


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Laureate Inevitable

Best Of Opposite Sex
Truespirits Nikkilen Because

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Laureate Inevitable

Best Puppy In Breed
Laureate Inevitable

Select Dog
Ch Truespirit Nikkilen Fall Storm

Select Bitch
Ch Riviera's Flash Dance At Mariboy


Winners Dog: (2-2-1-1)
Laureate Inevitable

Reserve Winners Dog
Dustywinds Frodo Baggins

Open Dog Class
1st Laureate Inevitable
2nd Dustywinds Frodo Baggins


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Truespirits Nikkilen Because

Reserve Winners Bitch
Nikkilen's Littlest Gem

Senior Puppy Bitch Class
1st Nikkilen's Littlest Gem

Open Bitch Class
1st Truespirits Nikkilen Because


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wassbolingens Chuck-Berry


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wassbolingens Chuck-Berry

Open Dog Class
1st Wassbolingens Chuck-Berry



Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By