West Kootenay Kennel Club
Monday, August 21, 2023



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Kathleen Anderson-Wulff
Great Dane  
GChB Laurado's More Cowbell At Sobeit
Points: 82 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Kathleen Anderson-Wulff
Silky Terrier  
GChS Carmorosa's Pixie Dancer
Points: 70
Best Puppy In Show
Judge: Kathleen Anderson-Wulff
Rottweiler   Eternalfire's What A Trip! v Stoneyplains








Group 1 - Brenton Wright Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Nadina's Just Stickn To My Story
  Retriever (Golden)   23
Group 2nd   
Lockwood's Grand Coulee Dame
  Vizsla (Smooth)   11
Group 3rd   
Ch Monarda's When The Stars Align
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   10
Group 4th   Ch Firerun's Hurry Hard To The Brier   Setter (English)   4
BPIG   
Ch Monarda's When The Stars Align
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   N/A
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bianca's Dances Fully Loaded

Best Puppy In Breed
Bianca's Dances Fully Loaded


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bianca's Dances Fully Loaded

Junior Puppy Dog Class
1st Bianca's Dances Fully Loaded


Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 11 pts (4-3-2-3)
GChB Nadina's Just Stickn To My Story

Best Of Opposite Sex
Ch Nadina's Joyful Story

Best Of Winners: (4-3-2-3)
Nadina's Hot Little Bear

Best Puppy In Breed
Ch Westbrook's Don't Wanna Miss A Thing

Select Dog
GChB Fyreglo's All Fired Up

Select Bitch
Ch Westbrook's Don't Wanna Miss A Thing



Winners Bitch: (1-1-2-2)
By The Bay Spring's Diu Regnare

12-18 Month Bitch Class
1st By The Bay Spring's Diu Regnare

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Firerun's Hurry Hard To The Brier



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Aladdin's Solar Flare At KLAD



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Aladdin's Solar Flare At KLAD

Reserve Winners Bitch
Aladdin's Cinderella Dressed In Yellow At Klad

12-18 Month Bitch Class
1st Aladdin's Cinderella Dressed In Yellow At Klad

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Aladdin's Solar Flare At KLAD

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lockwood's Grand Coulee Dame



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Leith Gramayre Mic Drop

Best Puppy In Breed
Ch Leith Gramayre Mic Drop







Group 2 - Kathleen Anderson-Wulff Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen
  Dachshund (Standard Long-Haired)   1
Group 2nd   GCh RHK Nutty Fireball   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Group 3rd No Entry
Group 4th No Entry
BPIG No Entry
Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh RHK Nutty Fireball



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen







Group 3 - Brenton Wright Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Laurado's More Cowbell At Sobeit
  Great Dane   11
Group 2nd   
Ch Nightshade Solar Powered Of Kuvuk
  Siberian Husky   8
Group 3rd    Eternalfire's What A Trip! v Stoneyplains   Rottweiler   7
Group 4th    Dragonhill's Liotta   Doberman Pinscher   6
BPIG    Eternalfire's What A Trip! v Stoneyplains   Rottweiler   N/A
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Susa's Joie De Vivre



Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dragonhill's Liotta



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dragonhill's Liotta

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dragonhill's Liotta

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChS Laurado's More Cowbell At Sobeit

Best Of Opposite Sex
GCh Cilka's Rising Tsar

Best Puppy In Breed
Cilka's Thump It Ms Crumpet



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Cilka's Thump It Ms Crumpet

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cilka's Thump It Ms Crumpet

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Ch Voyager's Starship Superstar

Best Of Opposite Sex
Highseas Stormin Norman

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Arcadia's Faith Trust N' Pixie Dust

Best Puppy In Breed
Highseas Stormin Norman

Select Bitch
Ch Castanewf Queen Bee N Sugarbay


Winners Dog: (1-2-0-2)
Highseas Stormin Norman

Senior Puppy Dog Class
1st Highseas Stormin Norman


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Arcadia's Faith Trust N' Pixie Dust

Reserve Winners Bitch
Adora's Oasis In Sugarbay

Canadian Bred Bitch Class
1st Arcadia's Faith Trust N' Pixie Dust

Open Bitch Class
1st Adora's Oasis In Sugarbay

Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Eternalfire's What A Trip! v Stoneyplains

Best Puppy In Breed
Eternalfire's What A Trip! v Stoneyplains


Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Nightshade Solar Powered Of Kuvuk







Group 4 - Kathleen Anderson-Wulff Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Renica's Good Omens
  Bull Terrier (Miniature)   6
Group 2nd    Playmoor It's A Wonderful Life   Border Terrier   5
Group 3rd   
GCh Iz's Spring Fling
  Cairn Terrier   3
Group 4th   
GCh Iz's Locked N Loaded
  West Highland White Terrier   2
BPIG No Entry
Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Playmoor It's A Wonderful Life



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Playmoor It's A Wonderful Life

Reserve Winners Bitch
Playmoor It Hasta Be Shasta

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Playmoor It Hasta Be Shasta

Open Bitch Class
1st Playmoor It's A Wonderful Life

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Brickfield Crusher

Best Of Opposite Sex
GChB Rozehaven's Springtime Zephyr



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Renica's Good Omens



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Iz's Spring Fling



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Iz's Locked N Loaded







Group 5 - Kathleen Anderson-Wulff Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Carmorosa's Pixie Dancer
  Silky Terrier   20
Group 2nd   
Ch Nanrich Topflite Never Say Never
  Papillon   19
Group 3rd   Ch Kiwiblue Little Joe   Yorkshire Terrier   14
Group 4th   
Ch Klasyx Sunwind The Ceiling Can't Hold Us
  Miniature Pinscher   13
BPIG   Ch Havasmallpaw A Tale Of Treasures For Jasper   Havanese   N/A
Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Babylove's Stealing Hearts

Best Puppy In Breed
Babylove's Stealing Hearts


Winners Dog: (1-0-0-0)
Babylove's Stealing Hearts

Junior Puppy Dog Class
1st Babylove's Stealing Hearts


Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Arkland N Crystaljems Queen Lil'bit

Best Of Opposite Sex
Ch Montclaire's Spirit Bear

Best Puppy In Breed
Arkland N Crystaljems Queen Lil'bit



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Arkland N Crystaljems Queen Lil'bit

Senior Puppy Bitch Class
1st Arkland N Crystaljems Queen Lil'bit

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 6 pts (0-2-4-1)
Ch Havasmallpaw A Tale Of Treasures For Jasper

Best Of Opposite Sex
Sylyn's Golden Beryl Of Destiny

Best Puppy In Breed
Ch Havasmallpaw A Tale Of Treasures For Jasper

Select Dog
GCh Havasmallpaw Fluffy Shadow

Select Bitch
Ch Pandabear's Willow



Winners Bitch: (0-2-4-1)
Sylyn's Golden Beryl Of Destiny

Reserve Winners Bitch
Sylyn's Carnelian Sunset

Canadian Bred Bitch Class
1st Sylyn's Carnelian Sunset

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sylyn's Golden Beryl Of Destiny

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Klasyx Sunwind The Ceiling Can't Hold Us



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Nanrich Topflite Never Say Never

Best Of Opposite Sex
Ch Topflite Nanrich North To Alaska

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Topflite Nanrich Northern Butterfly


Winners Dog: (1-2-1-1)
Apsara's Dancing N Rio

Canadian Bred Dog Class
1st Apsara's Dancing N Rio


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Topflite Nanrich Northern Butterfly

Reserve Winners Bitch
Apsara's Dancing At The Roxy

12-18 Month Bitch Class
1st Topflite Nanrich Northern Butterfly

Canadian Bred Bitch Class
1st Apsara's Dancing At The Roxy

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Whereokoura Born Free

Best Of Opposite Sex
Pikkinokka Did It Again

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Whereokoura Born Free


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pikkinokka Did It Again

Canadian Bred Dog Class
1st Pikkinokka Did It Again


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Whereokoura Born Free

Open Bitch Class
1st Whereokoura Born Free

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Carmorosa's Pixie Dancer



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kiwiblue Little Joe







Group 6 - Brenton Wright Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Vista Man On The Moon
  Keeshond   4
Group 2nd   
Ch D.C.Kin's Magic & Midnight Lace
  Shiba Inu   1
Group 3rd    DNZ Magik's Abra Kadabra   French Bulldog   0
Group 4th No Entry
BPIG   
Ch D.C.Kin's Magic & Midnight Lace
  Shiba Inu   N/A
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
DNZ Magik's Abra Kadabra

Best Puppy In Breed
DNZ Magik's Abra Kadabra


Winners Dog: (1-0-0-0)
DNZ Magik's Abra Kadabra

Junior Puppy Dog Class
1st DNZ Magik's Abra Kadabra


Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Vista Man On The Moon


Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch D.C.Kin's Magic & Midnight Lace

Best Puppy In Breed
Ch D.C.Kin's Magic & Midnight Lace





Group 7 - Kathleen Anderson-Wulff Top Dog
Points
Group 1st   
GChS CoastalViews Winter Shades
  Shetland Sheepdog   11
Group 2nd   
Ch BigRkAussies Great Divide
  Australian Shepherd   8
Group 3rd   
Mysticalmagic Glitter & Gold
  Finnish Lapphund   7
Group 4th    Encore's Deep Water Deception   Collie (Smooth)   6
BPIG   
Ch BigRkAussies Great Divide
  Australian Shepherd   1
Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB BigRkAussies Great Divide

Best Puppy In Breed
GChB BigRkAussies Great Divide



Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Encore's Deep Water Deception

Best Puppy In Breed
Encore's Deep Water Deception


Winners Dog: (1-0-0-0)
Encore's Deep Water Deception

Junior Puppy Dog Class
1st Encore's Deep Water Deception


Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mysticalmagic Glitter & Gold


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mysticalmagic Glitter & Gold

12-18 Month Dog Class
1st Mysticalmagic Glitter & Gold


Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChG CoastalViews Winter Shades

Best Of Opposite Sex
Ch Galenabay Thunder Road



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Rivercross Dressed In Gold

Open Bitch Class
1st Rivercross Dressed In Gold

Judge: Kathleen Anderson-Wulff

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Coedwig's Dancing In The Snow

Best Of Opposite Sex
Ch Coedwig's Cleopatra

Best Puppy In Breed
Ch Coedwig's Cleopatra



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By