GChB BigRkAussies Great Divide RI
Australian Shepherd
(Click on breed to view standings)

Call Name: Addie - (Female)
Owner: Dr. Monique Dube
Breeder: Dr. Monique Dube
Conformation Handler: Lori-Ann Fischer
Performance Handler: Monique Dube
Website: https://www.bigrockaussies.com/


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 7 8 10 10 7
Group Ranking: 55 64 74 69 44
All Breed Ranking: 322 374 430 459 289

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 2 2 1   0 0 0 0 0   218
Win Record - 2024
Show Date
Lakes District Kennel Club July 12 to July 15, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Margaret Jones N/A
  Best Of Opposite Sex   Joy Hodgkinson N/A
Sunday Best Of Breed   Judy McVeigh 3 (0-0-1-3)
  Select Bitch   Gail Forsythe (Dr) N/A
Saturday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 3 (0-0-1-3)
  Best Of Opposite Sex   Ricardo Saldana N/A
Friday Select Bitch   Mel Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 4 (1-1-1-2)
  Group 2nd   Peggy Gutierrez-Otero 12

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 04 to July 07, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 4 (0-0-1-4)
  Best Of Breed LTD Breed Show Judy McVeigh 4 (0-0-1-4)
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 4 (0-0-1-4)
Friday Best Of Breed   Ernesto Lara 4 (0-0-1-4)
  Group 1st   Ernesto Lara 29
Thursday Select Bitch   Tempest Deptuch N/A

Show Date
Portage Kennel Club June 29 to July 01, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 5 (0-4-1-1)
Saturday Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 4 (0-4-0-1)
  Best Of Breed   Michel Chaloux 3 (0-3-0-1)
  Group 2nd   Lynn White 26

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 21 to June 23, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Richard Paquette N/A
  Best Of Opposite Sex   Tempest Deptuch N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Heather Brennan N/A
  Best Of Opposite Sex   Darle Heck N/A
Friday Group 3rd   Mel Saranchuk 14
  Group 3rd   Lynda Saranchuk 13
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 5 (1-0-3-2)
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 5 (1-0-3-2)

Show Date
Yukon Kennel Club June 15 to June 17, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Karen Day N/A
Sunday Select Bitch   Glen Stark N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Brenton Wright N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Select Bitch   Dann Wilson N/A
Sunday Select Bitch   Jean-Louis Blais N/A
Saturday Best Of Breed   Delvina Beaulac 7 (3-1-3-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 17 to May 20, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Patricia Taylor N/A
  Best Of Opposite Sex   Maribel Sy N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Marilyn O'Neill N/A
  Best Of Opposite Sex   Ainslie Mills N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Opposite Sex   Michael Lanctot N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Kathleen Anderson-Wulff N/A
  Best Of Opposite Sex   David Denis N/A

Show Date
Saskatoon Working & Herding Dog Association May 04 to May 04, 2024
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Laurel Deptuch N/A

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 03 to May 05, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Brian Meyer 8 (3-0-3-3)
  Group 4th   Brian Meyer 35
Saturday Best Of Breed   Cindy Meyer 8 (4-0-3-2)
Friday Best Of Breed   Linda Scanlon 4 (2-0-1-2)

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Tony Vandendool N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Gunnar Nymann N/A

Show Date
Mount Cheam Canine Association March 08 to March 10, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Thomas Nesbitt N/A
Saturday Select Bitch   David Swartwood N/A
Friday Best Of Breed   Lynn White 6 (0-2-3-2)
  Best B/O Handled In Group   Lynn White N/A
  Group 1st   Lynn White 35

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 17 to February 19, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Select Bitch   Carmen Haller N/A
  Select Bitch   Patrick Mudge N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Terry Gains N/A
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 9 (3-1-2-4)
Saturday Select Bitch   Joanne Fernall N/A

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 26 to January 28, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Raymond Yurick N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Joe Deleo N/A
Friday Select Bitch   Kim Meredith-Cavanna N/A

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 24 23 22 23 30
Group Ranking: 197 187 176 177 231
All Breed Ranking: 1233 1200 1139 1126 1422

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 3 1   0 0 0 0 0   68
Win Record - 2023
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 24 to November 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Laurent Pichard N/A
Friday Select Bitch   Michael Woods (Dr) N/A
  Best Puppy In Breed   Michael Woods (Dr) N/A

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 17 to November 19, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   David Swartwood N/A
Saturday Select Bitch   Shawn Nichols N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Thomas Nesbitt N/A
  Best Puppy In Breed   Thomas Nesbitt N/A

Show Date
Canadian National Australian Shepherd Association [Regional] November 11 to November 11, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Peter Martin N/A

Show Date
Wheat City Kennel Club November 09 to November 12, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Mel Saranchuk N/A
  Best Puppy In Breed   Mel Saranchuk N/A
  BPIG   Mel Saranchuk N/A
Friday Best Puppy In Breed   Lucie Paradis (Dr) N/A
  Best Of Opposite Sex   Lucie Paradis (Dr) N/A
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show David Gilmour N/A
  Best Of Opposite Sex LTD Breed Show David Gilmour N/A
  BPIG LTD Breed Show David Gilmour N/A

Show Date
Battle River Canine Association October 27 to October 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Monica McCaffrey N/A
  Best Puppy In Breed   Monica McCaffrey N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Gerson Ayala N/A
  Best Of Opposite Sex   Gerson Ayala N/A
Friday Select Bitch   Michael Hill N/A
  Best Puppy In Breed   Michael Hill N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 06 to October 08, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Edna Gonzalez-Rubio N/A
Saturday Select Bitch   Jack Kilgour N/A
Friday Best Puppy In Breed   Gael Morison N/A

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 29 to October 01, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Janet Lobb N/A
  Best Of Breed   Janet Lobb 4 (0-1-2-2)
  Best Puppy In Breed   Joe Lobb N/A
  Best Of Opposite Sex   Joe Lobb N/A
Saturday Select Bitch   Vickie Umpleby N/A
  Best Puppy In Breed   Vickie Umpleby N/A
Friday Best Puppy In Breed   Richard Paquette N/A
  Select Bitch   Tempest Deptuch N/A
  Select Bitch   Richard Paquette N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 08 to September 11, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (0-0-1-1)
Sunday Best Puppy In Breed   Sandy Alexander N/A
  Best Of Breed   Sandy Alexander 2 (0-1-1-1)
Saturday BPIG   Susan Quesnel N/A
  Best Puppy In Breed   Susan Quesnel N/A
  Best Of Opposite Sex   Susan Quesnel N/A
Friday BPIG   Avery Gaudin N/A
  Best Puppy In Breed   Avery Gaudin N/A
  Best Of Opposite Sex   Avery Gaudin N/A

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 01 to September 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Rita Walker N/A
  Best Puppy In Breed   Rita Walker N/A
  Best Of Opposite Sex   Carmen Haller N/A
Saturday BPIG   Lynn White N/A
  Group 3rd   Lynn White 22
  Best Puppy In Breed   Lynn White N/A
  Best Of Breed   Lynn White 4 (2-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   Ted Fahlgren N/A
  Best Of Opposite Sex   Ted Fahlgren N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Dianne Ivey N/A
  Best Puppy In Breed   Heather Brennan N/A
  Best Of Opposite Sex   Heather Brennan N/A

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 25 to August 27, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Wayne Thompson N/A
  Best Of Opposite Sex   Wayne Thompson N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Margaret Jones N/A
  Best Of Breed   Margaret Jones 2 (0-0-2-1)
Friday Best Puppy In Breed   Peggy Gutierrez-Otero N/A
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 1 (0-0-1-1)
  BPIG   Peggy Gutierrez-Otero N/A
  Group 4th   Peggy Gutierrez-Otero 11

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 18 to August 21, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Kathleen Anderson-Wulff N/A
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  BPIG   Kathleen Anderson-Wulff N/A
  Group 2nd   Kathleen Anderson-Wulff 8
Sunday BPIG   Brenton Wright N/A
  Best Puppy In Breed   Brenton Wright N/A
  Group 2nd   Brenton Wright 8
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
Saturday BPIG   Brenda Wilson N/A
  Best Puppy In Breed   Brenda Wilson N/A
  Group 3rd   Brenda Wilson 5
  Best Of Breed   Brenda Wilson 0
Friday BPIG   Ben Wasylyshen N/A
  Best Puppy In Breed   Ben Wasylyshen N/A
  Group 3rd   Ben Wasylyshen 5
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
  Winners Bitch   Ben Wasylyshen (0-1-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Ben Wasylyshen N/A

Show Date
Edmonton Kennel Club August 10 to August 13, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Maria Del Rocio Nadal N/A
  Best Of Winners   Maria Del Rocio Nadal (1-2-3-1)
  Winners Bitch   Maria Del Rocio Nadal (1-2-3-1)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Maria Del Rocio Nadal N/A
Friday Best Puppy In Breed   Todd Foley N/A
  Best Of Winners   Todd Foley (1-2-2-1)
  Best Of Opposite Sex   Todd Foley N/A
  Winners Bitch   Todd Foley (1-2-2-1)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Todd Foley N/A
Thursday Best Puppy In Breed   Yvonne Savard N/A
  Best Of Winners   Yvonne Savard (1-2-2-2)
  Winners Bitch   Yvonne Savard (1-2-2-2)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Yvonne Savard N/A

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] August 04 to August 07, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Winners LTD Breed Show John Burgess (2-2-5-4)
  Winners Bitch LTD Breed Show John Burgess (2-2-5-4)
  1st Junior Puppy Bitch Class LTD Breed Show John Burgess N/A
  Best Puppy In Breed   Rui Oliveira N/A
  Reserve Winners Bitch   Rui Oliveira N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Rui Oliveira N/A
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show John Burgess N/A
Sunday Best Puppy In Breed   John Palmer N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   John Palmer N/A
Saturday 1st Junior Puppy Bitch Class   Irene Latchford N/A
Friday Best Puppy In Breed   Aramis (Joy) Lim Jr N/A
  Reserve Winners Bitch   Aramis (Joy) Lim Jr N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Aramis (Joy) Lim Jr N/A

Show Date
Rocky Mountain Working Herding Club Of Alberta [Specialty] July 15 to July 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Tony Vandendool N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Tony Vandendool N/A
Saturday 1st Junior Puppy Bitch Class   Judith Taylor N/A

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 01 to July 03, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Winners Bitch   Grant Townsend (0-1-1-1)
  Winners Bitch   Mel Saranchuk (0-1-1-1)
Saturday Reserve Winners Bitch   Terry Gains N/A
  Winners Bitch   Bonnie Derry (0-2-1-0)

Show Date
Canadian National Australian Shepherd Association [Regional] June 17 to June 17, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday 3rd Junior Puppy Bitch Class   Anna Hewson N/A

Show Date
Prairie Canine Academy June 16 to June 18, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday 3rd Junior Puppy Bitch Class   Kim Hamel N/A
Saturday Reserve Winners Bitch   Grant Townsend N/A
  2nd Junior Puppy Bitch Class   Grant Townsend N/A
Friday 2nd Junior Puppy Bitch Class   Mike Jackman N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Winners Bitch   Jean-Jacques Dupas N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Jean-Jacques Dupas N/A
Saturday 1st Junior Puppy Bitch Class   James Moses N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By