MBPIS GCh. Crystal Creek From Lavendermist Meadow
Keeshond
(Click on breed to view standings)

Call Name: Junior - (Male)
Owner: Lynne Hewitt and Rev. Ruthann Seibert
Breeder: Olga Kirshina
Handler: Connie Krohn
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 19 19 16 15 10
All Breed Ranking: 161 158 141 133 112

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 10 7 3   0 0 0 1 1   612
Win Record - 2017
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 12 to May 15, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Donna Conod 3
  Group 1st   Donna Conod 40
Sunday Best Of Breed   Bill Walkey 5
  Group 3rd   Bill Walkey 34
Saturday Best Of Breed   William Byrne 5
Friday Group 2nd   Kim Hamel 40
  Best Of Breed   Kim Hamel 5

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
  Group 2nd   John Reeve-Newson (Dr) 24
Saturday Best Of Breed   Linda Stevens 0
  Group 4th   Linda Stevens 19
Friday Best Of Breed   David Kirkland 0
  Group 2nd   David Kirkland 26

Show Date
Red Deer & District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 7
  Group 3rd   Lee Anne Bateman 64
Friday Best Of Breed   Tanya Stockmari 6
  Group 3rd   Tanya Stockmari 61

Show Date
Group VI Club of Manitoba March 25 to March 25, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Peter Machen 18
  Best Of Breed   Peter Machen 0

Show Date
Northwinds Dog Club March 24 to March 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Anderson 0
  Group 2nd   Wendy Anderson 17
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Group 2nd   Richard Paquette 19
Friday Best Of Breed   Heather Brennan 0
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Group 2nd   Rick Fehler 19
  Group 1st   Olga Gagne 20

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Karsten Kaemling 11
  Group 2nd   Olga Gagne 18
  Best Of Breed   Brian Reid 0
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
Saturday Group 3rd   Janet Lobb 16
  Group 4th   Joe Lobb 7
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
Friday Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Group 4th   Jack Ireland 13
  Group 1st   Margaret Jones 23

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 18 to February 20, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Dianne Ivey 0
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Group 2nd   Dianne Ivey 15
  Group 3rd   Grant Townsend 18
Sunday Best Of Breed   Marion Postgate 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 1st   Marion Postgate 25
  Group 2nd   Michael Lanctot 20
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 3rd   Barbara Heal 19
  Group 2nd   Patricia Lanctot 21

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 4 4 9 8 8
Group Ranking: 39 39 69 66 64
All Breed Ranking: 336 334 657 617 567

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 5 4 5 2   0 0 0 0 0   281
Win Record - 2016
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
  Best Of Breed   Harold Pybus 0
  Group 2nd   Deirdre McKinnon 12
Saturday Group 1st   Donna Conod 14
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
Friday Group 2nd   Joy Hodgkinson 12
  Group 3rd   Philip Wendling 10
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Best Of Breed   Philip Wendling 0

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 18 to November 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Paquette 5
  Group 1st   Richard Paquette 33
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 4
  Group 3rd   Sharon Derrick 19
Friday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 5
  Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 19

Show Date
Wheat City Kennel Club November 10 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cecilia Martinez 0
Friday Best Of Breed   Terry Carter 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 3rd   Terry Carter 19
  Group 1st   Mel Saranchuk 24

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Charles Olvis 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Thomas Touzel 1

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
  BPIG   Larry Kereluke N/A
  Group 3rd   Larry Kereluke 18
Saturday Best Puppy In Show   Kathrine Grant N/A
  Best Puppy In Show   Karsten Kaemling N/A
  BPIG   Kathrine Grant N/A
  Group 3rd   Kathrine Grant 16
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 3
  Best Of Breed   Kathrine Grant 3
  BPIG   Terill Udenberg (Dr) N/A
  Group 2nd   Terill Udenberg (Dr) 18

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 13 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Donald Emslie N/A
Friday Best Of Breed   Doug Windsor 0
  BPIG   Doug Windsor N/A
  Group 4th   Doug Windsor 4

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 06 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Mary White N/A
  Group 1st   Mary White 25
  Best Of Breed   Mary White 1
Saturday BPIG   Virginia Lyne N/A
  Group 1st   Virginia Lyne 26
  Best Of Breed   Virginia Lyne 1

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 08 to April 10, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Group 4th   Nancy Popovich 11

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By