Evangeline Kennel Club
Sunday, June 26, 2016 - Show 3



Related Results

Conformation

Saturday, June 25 (Show 1)
Saturday, June 25 (Show 2)
Sunday, June 26 (Show 3)
Sunday, June 26 (Show 4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Rick Fehler
Boxer  
GCh Briley's Wild As The Wind
Points: 106 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Rick Fehler
Collie (Smooth)  
GCh Cardross M'Lady Pure N Sweet
Best Puppy In Show
Judge: Rick Fehler
Toy Manchester Terrier  
Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star
Best Baby Puppy In Show
Judge: Rick Fehler
Doberman Pinscher  
Mervio All About Asia








Group 1 - Thomas Touzel Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Ambertru's Magical Quetip
  Retriever (Golden)   19
Group 2nd   
GCh Legacyk So What's Your Point
  Pointer (German Short-Haired)   17
Group 3rd   
Ashleysown Zen Of Wynridge
  Spaniel (American Cocker)   16
Group 4th   
Don's Cirque du Soleil
  Spaniel (Welsh Springer)   12
BPIG   
Ch Ambertru's Magical Quetip
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Bernfield's Spirit of Moorbern
  Retriever (Labrador)   0
Judge: Thomas Touzel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Apple



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Apple

Open Bitch Class
1st Apple


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thomas Touzel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Legacyk So What's Your Point




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thomas Touzel

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Kriegers Ridge Pink Champagne Zinnia

Best Puppy In Breed
Prairielight All In The Family



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Kriegers Ridge Pink Champagne Zinnia

Reserve Winners Bitch
Prairielight All In The Family

Junior Puppy Bitch Class
1st Prairielight All In The Family

Open Bitch Class
1st Kriegers Ridge Pink Champagne Zinnia


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thomas Touzel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Ambertru's Magical Quetip

Best Of Opposite Sex
Ch Sunkozi Catch Me If You Can

Best Puppy In Breed
GCh Ambertru's Magical Quetip




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thomas Touzel

Best Of Breed: 7 pts (2-5-1-0)
Ch Startops Just Charmed

Best Of Opposite Sex
Bernfield's Sheba

Best Of Winners: (2-5-1-0)
Bernfield's Sheba

Best Puppy In Breed
Everwood Forged In Steele


Winners Dog: (2-5-1-0)
Everwood Forged In Steele

Reserve Winners Dog
Startop's Camlab Bochephus

Junior Puppy Dog Class
1st Everwood Forged In Steele

Open Dog Class
1st Startop's Camlab Bochephus

3-6 Month Dog Class
1st Ourgang's Burning Desire


Winners Bitch: (2-5-1-0)
Bernfield's Sheba

Reserve Winners Bitch
Moorbern's Tartan In Amber

Junior Puppy Bitch Class
1st Everwoods Sky Is The Limit
2nd Everwood Limitless Range Sista

Senior Puppy Bitch Class
1st Moorbern's Tartan In Amber
2nd Everwood N Camlab Country Girl

Open Bitch Class
1st Bernfield's Sheba

3-6 Month Bitch Class
1st Bernfield's Spirit of Moorbern


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thomas Touzel

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Ashleysown Zen Of Wynridge

Best Of Opposite Sex
Dtael's Little Cream Soda

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Ashleysown Zen Of Wynridge

Best Puppy In Breed
Ashleysown Zen Of Wynridge


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Dtael's Little Cream Soda

Reserve Winners Bitch
Onstage Getting To Know You

12-18 Month Bitch Class
1st Onstage Getting To Know You

Open Bitch Class
1st Dtael's Little Cream Soda

3-6 Month Bitch Class
1st Jewels Shine Bright Like A Diamond


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thomas Touzel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Whidbey's Charleston Chew




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thomas Touzel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Don's Cirque du Soleil



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Don's Cirque du Soleil

12-18 Month Bitch Class
1st Don's Cirque du Soleil


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Thomas Touzel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun
  Rhodesian Ridgeback   9
Group 2nd    Livewire Love Is All You Need   Dachshund (Standard Wire-Haired)   7
Group 3rd    Shillington Silly Love Songs   Beagle   5
Group 4th   Ch Justart Poetry To Windspirit   Borzoi   3
BPIG   Ch Livewire Love Is All You Need   Dachshund (Standard Wire-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    TG Shillington Sovereign   Beagle   0
Judge: Thomas Touzel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Polo's Crime Of Passion At Xenos




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thomas Touzel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Shillington Silly Love Songs

Best Puppy In Breed
Ch Shillington Silly Love Songs



3-6 Month Bitch Class
1st TG Shillington Sovereign


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thomas Touzel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Justart Poetry To Windspirit




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thomas Touzel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aviance's Barbaro SL




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thomas Touzel

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Livewire Love Is All You Need

Best Puppy In Breed
Livewire Love Is All You Need



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Livewire Love Is All You Need

Reserve Winners Bitch
Harbour Deep Appalachian Spring SW

Junior Puppy Bitch Class
1st Harbour Deep Appalachian Spring SW

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Livewire Love Is All You Need


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thomas Touzel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Grandcru Beau Constantia Lucca



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Grandcru Beau Constantia Lucca

12-18 Month Bitch Class
1st Grandcru Beau Constantia Lucca


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thomas Touzel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun

Select Bitch
GCh Trumphill's Exquisite Lizzie




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Rick Fehler Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Briley's Wild As The Wind
  Boxer   17
Group 2nd   
Ch Dushanbe's Dreamboat
  Samoyed   16
Group 3rd   Ch Veritas Visionary Vanguard   Doberman Pinscher   13
Group 4th   Ch Britlinblue Dancin In The Moonlite   Great Dane   12
BPIG   
Stonerose Take It on Faith
  Rottweiler   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Mervio All About Asia
  Doberman Pinscher   0
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch RCA's Metin Of Island Farm




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Myramountain Sweet Style Swiss



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Briley's Wild As The Wind




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Veritas Visionary Vanguard



3-6 Month Bitch Class
1st Mervio All About Asia


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Riverwest Becca

Best Of Opposite Sex
Ch Riverwest Bojangles




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Britlinblue Dancin In The Moonlite

Best Of Opposite Sex
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic

Best Puppy In Breed
Tonquin Time At Britlinblue



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Tonquin Time At Britlinblue

Senior Puppy Bitch Class
1st Tonquin Time At Britlinblue


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Wanderweg's Jolly Jumper




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stonerose Take It on Faith

Best Puppy In Breed
Stonerose Take It on Faith



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stonerose Take It on Faith

Senior Puppy Bitch Class
1st Stonerose Take It on Faith


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChEx Dushanbe's Dreamboat

Best Of Opposite Sex
Dushanbe's One Night Stand

Best Puppy In Breed
Dushanbe's One Night Stand



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Dushanbe's One Night Stand

Reserve Winners Bitch
Snowshoe's Reindeer Games

Junior Puppy Bitch Class
1st Dushanbe's One Night Stand

Open Bitch Class
1st Snowshoe's Reindeer Games


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Champagne Ginger Rogers



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Champagne Ginger Rogers

12-18 Month Bitch Class
1st Champagne Ginger Rogers


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Thomas Touzel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Comberdown Finnegan
  Border Terrier   8
Group 2nd    Presbrooke Into The Mist   Schnauzer (Miniature)   7
Group 3rd   Ch Dragonfox Inxs At Kreuzritter   Fox Terrier (Wire)   4
Group 4th    Trumphill's Ticadeeboo   Parson Russell Terrier   3
BPIG   Ch Dragonfox Inxs At Kreuzritter   Fox Terrier (Wire)   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Thomas Touzel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Regalridge Remember Me




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thomas Touzel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Comberdown Finnegan




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thomas Touzel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thomas Touzel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dragonfox Inxs At Kreuzritter

Best Puppy In Breed
Ch Dragonfox Inxs At Kreuzritter




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thomas Touzel

Best Puppy In Breed
Kilkenny's True Patriot Love



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kilkenny's True Patriot Love

Senior Puppy Bitch Class
1st Kilkenny's True Patriot Love


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thomas Touzel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trumphill's Ticadeeboo



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trumphill's Ticadeeboo

12-18 Month Bitch Class
1st Trumphill's Ticadeeboo


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thomas Touzel

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Presbrooke Into The Mist

Best Of Opposite Sex
Ch Presbrooke Snack Cracker

Best Puppy In Breed
Emmalor's Dream Walker



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Presbrooke Into The Mist

Reserve Winners Bitch
Emmalor's Dream Walker

Senior Puppy Bitch Class
1st Emmalor's Dream Walker

12-18 Month Bitch Class
1st Presbrooke Into The Mist


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Thomas Touzel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wintergems Teddy Bear




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Rick Fehler Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   18
Group 2nd   
GChEx PekeEasy Thaishan Tracker
  Pekingese   16
Group 3rd   
Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star
  Toy Manchester Terrier   15
Group 4th   
GCh Sandees Tumbleweed Griffin
  Coton De Tulear   14
BPIG   
Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star
  Toy Manchester Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kildrummy's Dancing Spirit   Papillon   0
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Stonetree Mischief At SuShine

Best Of Opposite Sex
Glenorchy's Holiday At Sigma Chi

Best Puppy In Breed
Sushines Dancing Queen



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Glenorchy's Holiday At Sigma Chi

Reserve Winners Bitch
Sushines Dancing Queen

Junior Puppy Bitch Class
1st Sushines Dancing Queen

Senior Puppy Bitch Class
1st Glenorchy's Holiday At Sigma Chi


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Sandees Tumbleweed Griffin

Best Of Opposite Sex
Gabi Du Domaine De Polana

Best Puppy In Breed
Ch Alikatia Heritage Mabel

Select Bitch
Ch Alikatia Heritage Mabel



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Gabi Du Domaine De Polana

Open Bitch Class
1st Gabi Du Domaine De Polana


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sonrisas Littlewonder Kristoff



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Kabecca Grayson Nor'easter

Best Puppy In Breed
Kabecca Grayson Nor'easter

Select Bitch
GCh Kabecca Grayson Firefly



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kabecca Grayson Nor'easter

Junior Puppy Bitch Class
1st Kabecca Grayson Nor'easter


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Mightymites Dragon Heart

Best Of Opposite Sex
Applea Victoria's Secret Kiss

Best Puppy In Breed
GCh Mightymites Dragon Heart

Select Bitch
GCh Cheristar's Amelia Forgot Her Bikini!



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Applea Victoria's Secret Kiss

Open Bitch Class
1st Applea Victoria's Secret Kiss


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Okkak's Magnus Lacelink

Best Of Opposite Sex
Kinduhaven Lucy's Full O Sugar



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx PekeEasy Thaishan Tracker




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect

Best Of Opposite Sex
GCh Riverview's Ms. Belle Starr




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star

Best Puppy In Breed
Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Rick Fehler Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bluemount Silver Spirit
  Bulldog   9
Group 2nd   
Ch Karendon's The Pied Piper
  French Bulldog   8
Group 3rd    Halo's Dude Looks Like A Lady   Shih Tzu   6
Group 4th   
K-Lar's Chocolate Charm Of Bijou
  Poodle (Standard)   2
BPIG   
Ch Karendon's The Pied Piper
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bluemount Silver Spirit




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Karendon's The Pied Piper

Best Puppy In Breed
GCh Karendon's The Pied Piper

Select Dog
Ch Xenosz De La Coeur De La Mer




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
K-Lar's Chocolate Charm Of Bijou

Best Of Opposite Sex
Tudorose Smooth Sailing

Best Of Winners: (1-2-0-0)
K-Lar's Chocolate Charm Of Bijou

Best Puppy In Breed
Bijou's So Hot Alarm Bells R Ringing


Winners Dog: (1-2-0-0)
Tudorose Smooth Sailing

Open Dog Class
1st Tudorose Smooth Sailing


Winners Bitch: (1-2-0-0)
K-Lar's Chocolate Charm Of Bijou

Reserve Winners Bitch
Bijou's So Hot Alarm Bells R Ringing

Junior Puppy Bitch Class
1st Bijou's So Hot Alarm Bells R Ringing

12-18 Month Bitch Class
1st K-Lar's Chocolate Charm Of Bijou


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Halo's Dude Looks Like A Lady

Best Of Opposite Sex
Halo's Everything Is Changing

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Halo's Dude Looks Like A Lady

Best Puppy In Breed
Halo's Dude Looks Like A Lady

Select Dog
Loghavens Furever On My Mind AJ


Winners Dog: (1-2-1-0)
Halo's Dude Looks Like A Lady

Junior Puppy Dog Class
1st Halo's Dude Looks Like A Lady


Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Rick Fehler Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cardross M'Lady Pure N Sweet
  Collie (Smooth)   20
Group 2nd   
Ch Risingstar's Take Two
  Australian Shepherd   19
Group 3rd   
Ch Harmonia's Rise and Shine
  German Shepherd Dog   12
Group 4th   
Ch Agassiz N Austlyn Heading East
  Australian Cattle Dog   10
BPIG    Brandamike's Angel In My Pocket   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Agassiz N Austlyn Heading East




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 6 pts (1-2-1-3)
GCh Risingstar's Take Two

Best Of Opposite Sex
GCh Casselcreek For The Love Of It

Best Of Winners: (1-2-1-3)
Risingstar's Totally Nova

Best Puppy In Breed
Ch Starwoods In Living Colour

Select Bitch
Ch Starwoods In Living Colour


Winners Dog: (1-2-1-3)
Novacoast Ez On The Eyes

12-18 Month Dog Class
1st Novacoast Ez On The Eyes


Winners Bitch: (1-2-1-3)
Risingstar's Totally Nova

Reserve Winners Bitch
Novacoast Nice 'n' Ez

Senior Puppy Bitch Class
1st Risingstar's Totally Nova

12-18 Month Bitch Class
1st Novacoast Nice 'n' Ez


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonepillar's Steel Grey




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cardross Chain Reaction

Best Puppy In Breed
Cardross Chain Reaction


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cardross Chain Reaction

Senior Puppy Dog Class
1st Cardross Chain Reaction



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Cardross M'Lady Pure N Sweet




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Harmonia's Rise and Shine

Best Puppy In Breed
Everest Vom Kiebitzende



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Everest Vom Kiebitzende

Junior Puppy Bitch Class
1st Everest Vom Kiebitzende


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Katia du Domaine de Polana

Best Puppy In Breed
Katia du Domaine de Polana



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Katia du Domaine de Polana

Senior Puppy Bitch Class
1st Katia du Domaine de Polana


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Stonepillar's Aloysius




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
Brandamike's Angel In My Pocket

Best Of Opposite Sex
Valleybabes Pride Of Hampton

Best Puppy In Breed
Brandamike's Angel In My Pocket

Select Bitch
Ch Riviera Believe


Winners Dog: (1-4-0-1)
Valleybabes Pride Of Hampton

Junior Puppy Dog Class
1st Valleybabes Pride Of Hampton


Winners Bitch: (1-4-0-1)
Brandamike's Angel In My Pocket

Reserve Winners Bitch
Brandamike's Once In A Blue Moon

Junior Puppy Bitch Class
1st Valleybabes Pride Of Canning
2nd Valleybabes Pride Of Berwick

Senior Puppy Bitch Class
1st Brandamike's Angel In My Pocket

Canadian Bred Bitch Class
1st Brandamike's Once In A Blue Moon


Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By