Hub City Kennel & Obedience Club
Friday, May 6, 2022



Related Results

Obedience

Friday, May 06 (Obedience Fri-1)
Saturday, May 07 (Obedience Sat-2)
Sunday, May 08 (Obedience Sun-3)
Sunday, May 08 (Obedience Sun-4)

Rally Obedience

Friday, May 06 (Rally Fri-1)
Friday, May 06 (Rally Fri-2)
Saturday, May 07 (Rally Sat-3)
Saturday, May 07 (Rally Sat-4)



Results courtesy of:

-- Diane Fast --
Special 'D' Dalmatians & Whippets
Breeder/Owner/Handler: Diane Fast, Special "D" Dalmatians


Best In Show
Judge: Richard Paquette
Lakeland Terrier  
GCh Affirm's Charismatic
Points: 215 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Richard Paquette
Pomeranian  
GChS Sunterra So Fired Up
Points: 193
Best Puppy In Show
Judge: Richard Paquette
Samoyed  
Blitzen's Mr Blue Sky
Best Baby Puppy In Show
Judge: Richard Paquette
Papillon   Riesa N Passionpaps Locked And Loaded
Best Veteran In Show
Judge: Richard Paquette
Australian Cattle Dog  
GCh Catalyst's Red Tail Hawk d'ARK








Group 1 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Mar-K's Here We Go Again!
  Spaniel (American Cocker)   34
Group 2nd   
GCh Bianca's BrazosRiver Tahoe
  Pointer (German Short-Haired)   30
Group 3rd   
GCh Sevenoaks Raise A Glass At Sunsetter
  Setter (English)   28
Group 4th    Stella Del Nord 'N' Sugar River Luna   Spinone Italiano   26
BPIG   
Favor's Maple Leaf Rag
  Retriever (Flat-Coated)   N/A
Best Baby Puppy In Group    LLFarm Homing In On You   Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   
GCh Coltan's Strike It Rich
  Retriever (Golden)   0
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Bianca's BrazosRiver Tahoe

Select Dog
GCh Legacyk Made It Legal



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 8 pts (2-2-2-3)
Ch Blazingstar Westlin Winds

Best Of Opposite Sex
Ch Inglis Above The Stars

Best Of Winners: (2-2-2-3)
Favor's Maple Leaf Rag

Best Puppy In Breed
Favor's Maple Leaf Rag

Select Dog
Ch Inglis Shoot For The Stars

Select Bitch
Ch Blazingstar Aerodynamic


Winners Dog: (2-2-2-3)
Blazingstar True North

Reserve Winners Dog
Inglis Above The Sky

Senior Puppy Dog Class
1st Inglis Above The Sky

Open Dog Class
1st Blazingstar True North


Winners Bitch: (2-2-2-3)
Favor's Maple Leaf Rag

Reserve Winners Bitch
Blazingstar Prairie Smoke

Senior Puppy Bitch Class
1st Favor's Maple Leaf Rag

Open Bitch Class
1st Blazingstar Prairie Smoke

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Harmony's Dark Side Of The Moon

Best Of Opposite Sex
GCh Coltan's Strike It Rich

Best Puppy In Breed
Beaugoldens Imagine 2021


Winners Bitch: (0-3-1-0)
Harmony's Dark Side Of The Moon

Reserve Winners Bitch
Carolot's Love Games

Senior Puppy Bitch Class
1st Beaugoldens Imagine 2021

12-18 Month Bitch Class
1st Harmony's Dark Side Of The Moon
2nd Carolot's Love Games

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Ch Biscay Freshwater River on The Cape

Best Of Opposite Sex
Ch Biscay Festival Maris

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Dunrovins Wild Card At Ekho


Winners Dog: (1-3-1-1)
Ekho's Ride The Storm

Open Dog Class
1st Ekho's Ride The Storm

4-6 Month Dog Class
1st LLFarm Homing In On You


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Dunrovins Wild Card At Ekho

Reserve Winners Bitch
Ekho's Raya Sunshine At Dunrovin

Canadian Bred Bitch Class
1st Dunrovins Wild Card At Ekho

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Biscay Fogo Island Harbour

Open Bitch Class
1st Ekho's Raya Sunshine At Dunrovin

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Sevenoaks Raise A Glass At Sunsetter

Best Of Opposite Sex
Kei-Rin's King Of The North

Best Puppy In Breed
Kei-Rin's King Of The North


Winners Dog: (1-0-0-1)
Kei-Rin's King Of The North

Senior Puppy Dog Class
1st Kei-Rin's King Of The North


Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Martinridge Future Promise

Best Of Opposite Sex
Seinna Sky

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Martinridge Future Promise


Winners Dog: (1-1-0-0)
Martinridge Future Promise

Open Dog Class
1st Martinridge Future Promise


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Seinna Sky

Open Bitch Class
1st Seinna Sky

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Mar-K's Here We Go Again!

Best Of Opposite Sex
Rehmann's Tri White Dove

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Rehmann's Red Maple Hearts

Select Dog
Ch Puppylove Master Of The Game


Winners Dog: (1-1-2-0)
Rehmann's Red Maple Hearts

12-18 Month Dog Class
1st Rehmann's Red Maple Hearts


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Rehmann's Tri White Dove

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rehmann's Tri White Dove

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
GCh Keypoint's Play On Words

Best Of Opposite Sex
Keypoint's Heaven N Hell Can Wait

Best Of Winners: (3-1-0-1)
Keypoint's Solitary Refinement

Best Puppy In Breed
Keypoint's Solitary Refinement


Winners Bitch: (3-1-0-1)
Keypoint's Solitary Refinement

Senior Puppy Bitch Class
1st Keypoint's Solitary Refinement

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stella Del Nord 'N' Sugar River Luna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stella Del Nord 'N' Sugar River Luna

12-18 Month Bitch Class
1st Stella Del Nord 'N' Sugar River Luna





Group 2 - Raymond Lariviere Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Aikerskaill Always At SpecialD
  Whippet   8
Group 2nd   
GChB Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   7
Group 3rd   
GCh DragonPearl What If I Could Fly
  Beagle   6
Group 4th   
Ch Introducing Ike V. Grunsven
  Basset Hound   4
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group    Lagom's Liberty, Reporting For Duty   Basset Hound   0
Best Veteran In Group   
GChB Konza-Plum Creek Carrera
  Borzoi   0
Judge: Lee Whittier

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Daghan Diamonds On Her Soles



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Daghan Dazzling Blue

Open Bitch Class
1st Daghan Dazzling Blue

Veteran Female
Polo's The Socialite

Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Introducing Ike V. Grunsven



4-6 Month Bitch Class
1st Lagom's Liberty, Reporting For Duty

Judge: Lee Whittier

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh DragonPearl What If I Could Fly

Best Of Opposite Sex
Crimsonsky's Heist At Lexmark



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Crimsonsky's Heist At Lexmark

Open Bitch Class
1st Crimsonsky's Heist At Lexmark

Judge: Lee Whittier

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wiretaps Grey Goose

Best Puppy In Breed
Wiretaps Grey Goose


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wiretaps Grey Goose

Junior Puppy Dog Class
1st Wiretaps Grey Goose


Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Amahte's Sungura Wawindaji



Judge: Lee Whittier

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Silverglen's Krickett



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Silverglen's Krickett

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Silverglen's Krickett




4-6 Month Dog Class
1st Adeyemo Gandalf


Judge: Lee Whittier

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Aikerskaill Always At SpecialD







Group 3 - Lee Whittier Top Dog
Points
Group 1st   Ch Gallardo And Marburl's Broken Halos   Boxer   33
Group 2nd   
GChEx Baywood Got Some Splainin ToDo
  Portuguese Water Dog   25
Group 3rd   
Whitcam's Voice Of Freedom
  Doberman Pinscher   19
Group 4th   Ch Kanook's Walk With Blue Thunder   Samoyed   14
BPIG   
Blitzen's Mr Blue Sky
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Spiritrun's LivLafLuv At Earthwind   Alaskan Malamute   0
Best Veteran In Group   
GCh JungerSohn A Story Two Tell V. Esmond
  Rottweiler   0
Judge: Lee Whittier

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Mojo's Agent Starling At Kaspyn

Best Of Opposite Sex
Kaspyn's Hiroshi Shinzo

Best Puppy In Breed
Kaspyn's Hiroshi Shinzo


Winners Dog: (1-0-0-1)
Kaspyn's Hiroshi Shinzo

Senior Puppy Dog Class
1st Kaspyn's Hiroshi Shinzo


Judge: Lee Whittier

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Earthwind Sharp Dressed Man



4-6 Month Bitch Class
1st Spiritrun's LivLafLuv At Earthwind

Judge: Lee Whittier

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Whitcam's Voice Of Freedom

Best Of Opposite Sex
Janterra's Bling Bang

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Whitcam's Voice Of Freedom

Best Puppy In Breed
Janterra's Bling Bang

Select Dog
Ch Whitcam's Built To Dominate


Winners Dog: (1-2-2-0)
Janterra's Bling Bang

Senior Puppy Dog Class
1st Janterra's Bling Bang


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Whitcam's Voice Of Freedom

Reserve Winners Bitch
Whitcam's Singing In The Raine

Junior Puppy Bitch Class
1st Whitcam's Singing In The Raine

Open Bitch Class
1st Whitcam's Voice Of Freedom

Judge: Lee Whittier

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Enrico's Honor At Morning Dew Danes

Best Of Opposite Sex
Ch Kingstone's Turning Tricks

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Enrico's Honor At Morning Dew Danes

Judge: Lee Whittier

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Prairiehomes A Star Is Born



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Prairiehomes A Star Is Born

Open Bitch Class
1st Prairiehomes A Star Is Born

Judge: Lee Whittier

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GChEx Baywood Got Some Splainin ToDo

Best Of Opposite Sex
Baywood Nautical Adventure

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Baywood Nautical Adventure

Best Puppy In Breed
Baywood Nautical Adventure


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Baywood Nautical Adventure

Reserve Winners Bitch
Baywood Nautical Journey

Junior Puppy Bitch Class
1st Baywood Nautical Adventure
2nd Baywood Nautical Journey

Open Bitch Class
1st Csharp's Frozen In Time

Judge: Lee Whittier

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Kanook's Walk With Blue Thunder

Best Puppy In Breed
Blitzen's Mr Blue Sky


Winners Dog: (1-0-1-0)
Blitzen's Mr Blue Sky

Junior Puppy Dog Class
1st Blitzen's Mr Blue Sky


Judge: Lee Whittier

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Ringkona's Slippery When Wet

Best Of Opposite Sex
Sunuryk's By Request

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Sunuryk's By Request

Select Dog
Ch Sunuryk's Bakk To The Future


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Sunuryk's By Request

Canadian Bred Bitch Class
1st Sunuryk's By Request





Group 4 - Raymond Lariviere Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Affirm's Charismatic
  Lakeland Terrier   21
Group 2nd   
Minuteman Fluffy Socks
  Schnauzer (Miniature)   20
Group 3rd   
Ch Ambrick's Foolish Heart At Jumpstart
  Manchester Terrier   17
Group 4th   
Langholm's Champagne Legacy
  Scottish Terrier   16
BPIG   
Langholm's Champagne Legacy
  Scottish Terrier   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Larkspur Acadia Ready For Action
  Lakeland Terrier   0
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ambition's Southern Belle



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Tinydancer One Of These Nights

Best Puppy In Breed
Tinydancer One Of These Nights



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Tinydancer One Of These Nights

Reserve Winners Bitch
Amarantine's Weaver Of Fate

Junior Puppy Bitch Class
1st Tinydancer One Of These Nights

Senior Puppy Bitch Class
1st Amarantine's Weaver Of Fate

Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Dreamacres Heart Of Midlothian

Best Of Opposite Sex
GCh Pellinore's Wild Magic

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Pellinore's Northern Lights

Best Puppy In Breed
Pellinore's Northern Lights


Winners Dog: (1-1-1-1)
Tarahill's Seismic Coda

Open Dog Class
1st Tarahill's Seismic Coda


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Pellinore's Northern Lights

Senior Puppy Bitch Class
1st Pellinore's Northern Lights

Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Julerr For The Rebel Alliance



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Venandi's Hollywood Drama



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Venandi's Hollywood Drama

12-18 Month Bitch Class
1st Venandi's Hollywood Drama

Veteran Female
Ch Instyle's Rule The World

Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nezhnoye Plamya Tsarevich For Sionnach


Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Affirm's Charismatic


Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ambrick's Foolish Heart At Jumpstart



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Minuteman Fluffy Socks



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Minuteman Fluffy Socks

Reserve Winners Bitch
Minuteman Stepping Stone

12-18 Month Bitch Class
1st Minuteman Stepping Stone

Open Bitch Class
1st Minuteman Fluffy Socks
2nd Minuteman Stir The Pot

Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Langholm's Champagne Legacy

Best Puppy In Breed
Langholm's Champagne Legacy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Langholm's Champagne Legacy

Reserve Winners Bitch
Casi's Catchin' A Dream With Glenby

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Langholm's Champagne Legacy

Open Bitch Class
1st Casi's Catchin' A Dream With Glenby

Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Hillside Harleen Quinzel

Best Puppy In Breed
Dynastaffs Prairie Rose At Noumenon

Select Bitch
GCh Dynastaffs Never Be Alone



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Dynastaffs Prairie Rose At Noumenon

Junior Puppy Bitch Class
1st Dynastaffs Prairie Rose At Noumenon

Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Darwyn's Party At Tiroc



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Darwyn's Party At Tiroc

Canadian Bred Bitch Class
1st Darwyn's Party At Tiroc

Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stoon's Gloriana



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stoon's Gloriana

12-18 Month Bitch Class
1st Stoon's Gloriana





Group 5 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Sunterra So Fired Up
  Pomeranian   42
Group 2nd   
GChB Wind's Something About Mary
  Chinese Crested   41
Group 3rd   
GCh Riesa N Passionpaps Grand Adventures With Riffraff
  Papillon   27
Group 4th   Ch Aisle's I Am Groot   Pug   20
BPIG    Aisle's There's Only One Ariel   Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Riesa N Passionpaps Locked And Loaded   Papillon   0
Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Londoncor Oxford

Best Of Opposite Sex
Dawnaquinn Caruaidd Red Sonja

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Londoncor Oxford

Best Puppy In Breed
Dawnaquinn Caruaidd Red Sonja


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Dawnaquinn Caruaidd Red Sonja

Reserve Winners Bitch
Caruaidd I Dreamed A Dream

Senior Puppy Bitch Class
1st Dawnaquinn Caruaidd Red Sonja

Open Bitch Class
1st Caruaidd I Dreamed A Dream

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 13 pts (3-6-3-2)
GChB Wind's Something About Mary

Best Of Opposite Sex
Ch Firecrest A Girl's Best Friend

Best Of Winners: (3-6-3-2)
Shantel's Gucci Rush

Best Puppy In Breed
Wind Blueberry Kiss

Select Dog
Ch Willowglyn Alchemy

Select Bitch
Ch Shantel's Midnight Moonlight


Winners Dog: (3-6-3-2)
Muso Grazioso Charlie

Reserve Winners Dog
Wind Ain't Misbehavin

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Wind Ain't Misbehavin

Open Dog Class
1st Muso Grazioso Charlie
2nd Wind Like A Rolling Stone


Winners Bitch: (3-6-3-2)
Shantel's Gucci Rush

Reserve Winners Bitch
Wind Blueberry Kiss

Senior Puppy Bitch Class
1st Rosen's Luminous Rhiannon From Aradia
2nd Dalen Queen Daenerys

Canadian Bred Bitch Class
1st Rosen's Fireside Chat

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shantel's Gucci Rush
2nd Wind Blueberry Kiss

Open Bitch Class
1st Taja Got My Angel Halo

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Coton CPH's Unchain My Heart

Best Of Opposite Sex
Hawks'n'Hooves It's A Gift

Best Puppy In Breed
Hawks'n'Hooves It's A Gift



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Hawks'n'Hooves It's A Gift

Junior Puppy Bitch Class
1st Hawks'n'Hooves It's A Gift

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Maniak's Hazel May Be Nuts

Best Puppy In Breed
Maniak's Hazel May Be Nuts


Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
HBH Pino Gris

Best Of Opposite Sex
Havasmallpaw Loves Carmen Sandiego

Best Of Winners: (1-3-1-0)
HBH Pino Gris

Best Puppy In Breed
HBH Pino Gris

Select Dog
Havasmallpaw Zorro The Bandit


Winners Dog: (1-3-1-0)
HBH Pino Gris

Junior Puppy Dog Class
1st HBH Pino Gris


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Havasmallpaw Loves Carmen Sandiego

Reserve Winners Bitch
HBH Oh So Good

Junior Puppy Bitch Class
1st Havasmallpaw Loves Carmen Sandiego
2nd HBH Oh So Good

12-18 Month Bitch Class
1st HBH Dark And Delicios

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Decho's Dare To Dream



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Decho's Dare To Dream

Reserve Winners Bitch
Decho's Living The Dream

12-18 Month Bitch Class
1st Decho's Dare To Dream

Open Bitch Class
1st Decho's Living The Dream

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 6 pts (2-2-3-0)
GCh Riesa N Passionpaps Grand Adventures With Riffraff

Best Of Opposite Sex
Krystal Pistal Packin Pearl

Best Of Winners: (2-2-3-0)
Notion's Disco Inferno

Best Puppy In Breed
Notion's Disco Inferno

Select Dog
GCh Valifyre Without A Trace


Winners Dog: (2-2-3-0)
Notion's Disco Inferno

Reserve Winners Dog
Angelwing's Jovelle Finnegan

Junior Puppy Dog Class
1st Notion's Disco Inferno

Open Dog Class
1st Angelwing's Jovelle Finnegan

4-6 Month Dog Class
1st Riesa N Passionpaps Locked And Loaded


Winners Bitch: (2-2-3-0)
Krystal Pistal Packin Pearl

Reserve Winners Bitch
Angelwing Final Victory

Junior Puppy Bitch Class
1st Angelwing Final Victory

Open Bitch Class
1st Krystal Pistal Packin Pearl

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Saffron Sherhy A.Lucien At Sincity



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sunterra So Fired Up



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Aisle's I Am Groot

Best Of Opposite Sex
Aisle's There's Only One Ariel

Best Puppy In Breed
Aisle's There's Only One Ariel

Select Dog
Ch Xoe's Master Of Illusions



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Aisle's There's Only One Ariel

Reserve Winners Bitch
Aisle's Don't Say A Word

Senior Puppy Bitch Class
1st Aisle's There's Only One Ariel

Open Bitch Class
1st Aisle's Don't Say A Word





Group 6 - Lee Whittier Top Dog
Points
Group 1st   
Elkridge Piedmont La Bella Vita
  Poodle (Standard)   22
Group 2nd   
Tuck 'N Rolls My Hearts Glory At VistaRolls
  Chinese Shar-Pei   17
Group 3rd   
Solstice Sure Shot At Tiroc
  Bichon Frise   15
Group 4th   
GCh Lasalle's Bend It Like Beckham At Incognito
  French Bulldog   14
BPIG   
Elkridge Piedmont La Bella Vita
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Echoviews Faith Of The Heart   Dalmatian   0
Best Veteran In Group   
GChB Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   0
Judge: Lee Whittier

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Solstice Sure Shot At Tiroc

Best Puppy In Breed
Solstice Sure Shot At Tiroc



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Solstice Sure Shot At Tiroc

Junior Puppy Bitch Class
1st Solstice Sure Shot At Tiroc

Judge: Lee Whittier

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rakaro's Oh No We Didn't!

Best Puppy In Breed
Rakaro's Oh No We Didn't!


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rakaro's Oh No We Didn't!

Senior Puppy Dog Class
1st Rakaro's Oh No We Didn't!

4-6 Month Dog Class
1st Ultimate BB's Inspector Gadget


4-6 Month Bitch Class
1st Ultimate BB's Big Mistake Huge

Judge: Lee Whittier

Best Of Breed: 8 pts (1-4-3-1)
Ch Echoview N Sevenmoons Grand Design

Best Of Opposite Sex
Ch Echoview & Black Rocks Nu Rising Star

Best Of Winners: (1-4-3-1)
Echoviews Kink EE Boots

Best Puppy In Breed
SpecialD Resting Witch Face

Select Dog
Ch Echoview Dylan Blue Furever


Winners Dog: (1-4-3-1)
Echoviews Eye On The Crime

Junior Puppy Dog Class
1st Echoviews Eye On The Crime

4-6 Month Dog Class
1st Pepper Oak Darkest Before Dawn
2nd Echoviews Cutting Edge


Winners Bitch: (1-4-3-1)
Echoviews Kink EE Boots

Reserve Winners Bitch
SpecialD Resting Witch Face

Junior Puppy Bitch Class
1st SpecialD Resting Witch Face
2nd Echoviews My Reign Has Just Begun

Senior Puppy Bitch Class
1st Sevenmoons Star Of Anise

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Echoviews Kink EE Boots

4-6 Month Bitch Class
1st Echoviews Faith Of The Heart
2nd Pepper Oak Dixon's Dotted Queen

Judge: Lee Whittier

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Lasalle's Bend It Like Beckham At Incognito

Best Of Opposite Sex
Blackjack Jewel Of Timepieces

Best Puppy In Breed
Blackjack Jewel Of Timepieces



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Blackjack Jewel Of Timepieces

Senior Puppy Bitch Class
1st Blackjack Jewel Of Timepieces

Judge: Lee Whittier

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Kandansk The Force Of Nature

Best Puppy In Breed
Lezerin's Business Before Pleasure



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Kandansk The Force Of Nature

Reserve Winners Bitch
Kandansk Advantageous

Senior Puppy Bitch Class
1st Lezerin's Business Before Pleasure

Open Bitch Class
1st Kandansk The Force Of Nature
2nd Kandansk Advantageous

Judge: Lee Whittier

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Elkridge Piedmont La Bella Vita

Best Of Opposite Sex
Ch Cremelulas Mr Bojangles

Best Puppy In Breed
Elkridge Piedmont La Bella Vita



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Elkridge Piedmont La Bella Vita

Reserve Winners Bitch
Topiary Canada Day Special

Senior Puppy Bitch Class
1st Topiary Canada Day Special

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Elkridge Piedmont La Bella Vita
2nd Labelle's Killer Queen

Open Bitch Class
1st Dilquin Double Vie N Valmy's



Group 7 - Margaret Moran McQuinn Top Dog
Points
Group 1st    Sheep's Kin Come Together   Australian Shepherd   49
Group 2nd   
GChB Sugarok Magical Mystery Tour
  Finnish Lapphund   42
Group 3rd    Downriver Ride To Cowcutta   Australian Cattle Dog   39
Group 4th   
Ch Feoras & Caradilis Rising Fortune
  Collie (Smooth)   25
BPIG    Sheep's Kin Come Together   Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Riverwild's Polar Attraction   Australian Cattle Dog   0
Best Veteran In Group   
GCh Catalyst's Red Tail Hawk d'ARK
  Australian Cattle Dog   0
Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 13 pts (3-8-2-1)
Downriver Ride To Cowcutta

Best Of Opposite Sex
Ksenia's Milwaukee Red

Best Of Winners: (3-8-2-1)
Downriver Ride To Cowcutta

Best Puppy In Breed
Ksenia's Milwaukee Red

Select Dog
GCh Spader Thrill Of The Chase

Select Bitch
Ch Riverwild's Shades Of Autumn

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
Sheep's Kin Come Together

Best Of Opposite Sex
GCh Sheep's Kin Music Master

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Sheep's Kin Come Together

Best Puppy In Breed
Sheep's Kin Come Together

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Buaidh Motlikru Litle Blk Book

Best Of Opposite Sex
Ch Hpnotiq's Nissan Skyline



Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Birdwing Seize The Battle At Amarantine

Best Puppy In Breed
Birdwing Seize The Battle At Amarantine


Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Davenloch Cardoness Cote D'azur

Best Of Opposite Sex
Cherfire's Blue Denim Soul

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Davenloch Cardoness Cote D'azur

Best Puppy In Breed
Davenloch Cardoness Cote D'azur


Winners Dog: (1-3-0-0)
Cherfire's Blue Denim Soul

Open Dog Class
1st Cherfire's Blue Denim Soul


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Davenloch Cardoness Cote D'azur

Reserve Winners Bitch
Fonehill Flattery

Senior Puppy Bitch Class
1st Davenloch Cardoness Cote D'azur
2nd Prairiemist Country Rebel

Open Bitch Class
1st Fonehill Flattery

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Feoras & Caradilis Rising Fortune

Best Puppy In Breed
Glasgowhills Good Omen At Mutiny



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Glasgowhills Good Omen At Mutiny

Senior Puppy Bitch Class
1st Glasgowhills Good Omen At Mutiny

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Sugarok Magical Mystery Tour

Best Of Opposite Sex
Sugarok A League Of Her Own

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sugarok A League Of Her Own

Best Puppy In Breed
Earthwind N Sugarok I Am Ironman


Winners Dog: (1-1-1-0)
Earthwind N Sugarok I Am Ironman

Senior Puppy Dog Class
1st Earthwind N Sugarok I Am Ironman


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sugarok A League Of Her Own

Open Bitch Class
1st Sugarok A League Of Her Own

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Starrdogs Grace And Grit

Best Of Opposite Sex
Paragons Break The Bank V Rocky Oak

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Prairiesides I've Got A Girl Crush

Best Puppy In Breed
Prairiesides I've Got A Girl Crush


Winners Dog: (2-1-0-1)
Paragons Break The Bank V Rocky Oak

Reserve Winners Dog
Copperhead's Honey Baloo

Junior Puppy Dog Class
1st Paragons Break The Bank V Rocky Oak

Open Dog Class
1st Copperhead's Honey Baloo


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Prairiesides I've Got A Girl Crush

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Prairiesides I've Got A Girl Crush

Judge: Margaret Moran McQuinn

Best Of Breed: 12 pts (2-7-3-1)
GCh Prairiemist Road To Rio De Janeiro

Best Of Opposite Sex
Ch Cincerlee Un Poco Loco

Best Of Winners: (2-7-3-1)
Donayne's She's Got The Look

Best Puppy In Breed
Ch Cincerlee Un Poco Loco

Select Dog
Ch Crinan Final Decision


Winners Dog: (2-7-3-1)
Willowglyn Midnight Rambler

Reserve Winners Dog
Ksara Maverick

Senior Puppy Dog Class
1st Willowglyn Midnight Rambler

Open Dog Class
1st Ksara Maverick

4-6 Month Dog Class
1st Keypoint's All In


Winners Bitch: (2-7-3-1)
Donayne's She's Got The Look

Reserve Winners Bitch
Zesta Amplified

Junior Puppy Bitch Class
1st Zesta Amplified

Senior Puppy Bitch Class
1st Lynphil Zesta Flattery

12-18 Month Bitch Class
1st Lasair Girls Night Out @Prairiemist

Canadian Bred Bitch Class
1st Cincerlee's Graceland

Open Bitch Class
1st Donayne's She's Got The Look
2nd Cincerlee Miss Congeniality
3rd Ksenia's Ane Of All Belles

Veteran Female
Ch Ksenia's Prim And Proper

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By