GChS Feoras & Caradilis Rising Fortune NS
Collie (Smooth)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Anika - (Female)
Owner: Heather Hempstock Tamara Hawthorne
Breeder: Jerrica Coady
Conformation Handler: Xander Scriver CPHA
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 6 6 8 13 19
All Breed Ranking: 23 20 42 52 102

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 1 11 6 5 4   0 0 1 0 2   1585
Win Record - 2024
Show Date
Yukon Kennel Club June 15 to June 17, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Susan Norris-Jones 1
  Group 1st   Karen Day 12
Sunday Best In Show   Glen Stark 86 *
  Best In Show   Kim Ramey-Leblanc 87 *
  Best Of Breed   Glen Stark 0
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
  Group 1st   Glen Stark 11
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 11
Saturday Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Group 3rd   Brenton Wright 1
  Group 2nd   Ainslie Mills 2

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Dann Wilson 0
Sunday Best Of Breed   Jean-Louis Blais 1 (1-0-0-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Delvina Beaulac N/A
Friday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 1 (1-0-0-1)
  Group 4th   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 64

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association May 23 to May 26, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 0
  Group 2nd   Kim Meredith-Cavanna 14
Saturday Reserve Best In Show   Pamela Bruce 186
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 1st   Pamela Bruce 17
Friday Best Of Breed   Vincent O'Brien 0
  Group 4th   Vincent O'Brien 7
Thursday Best Of Breed   Norberto Barcos 0
  Group 3rd   Norberto Barcos 9

Show Date
Kelowna Kennel Club May 17 to May 20, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Jeremy Browne 43
  Best Of Breed   Jeremy Browne 3 (2-1-0-1)
Sunday Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Ann Felske-Jackman N/A
  Best Of Opposite Sex   Shawn Nichols N/A
Saturday Best Of Breed   Mike Jackman 4 (2-2-0-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Wayne Thompson 4 (2-1-0-2)
Friday Best Of Breed   Brenton Wright 5 (2-2-0-2)

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 12, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd LTD Breed Show Grant Townsend 31
  Group 1st   Joan Luna Liebes 48
  Best Of Breed LTD Breed Show Grant Townsend 0
  Best Of Breed   Joan Luna Liebes 0
Saturday Best In Show   Eric Liebes (Dr) 337 *
  Best Of Breed   Eric Liebes (Dr) 0
  Group 1st   Eric Liebes (Dr) 50
Friday Group 2nd   Catherine Barlow 40
  Best Of Breed   Catherine Barlow 0

Show Date
Saskatoon Working & Herding Dog Association May 04 to May 04, 2024
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Laurel Deptuch 0
  Group 3rd   Laurel Deptuch 50

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 03 to May 05, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Brian Meyer 0
Saturday Best Of Breed   Cindy Meyer 0
Friday Best Of Breed   Linda Scanlon 0
  Group 3rd   Linda Scanlon 54

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tony Vandendool 0
  Group 1st   Tony Vandendool 82
Saturday Best Of Breed   Gunnar Nymann 0
  Group 1st   Gunnar Nymann 89
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 1st   Lee Anne Bateman 69

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ana Beatriz Knoll 2 (0-0-1-2)
  Group 1st   Ana Beatriz Knoll 69
Saturday Best Of Breed   Mario Knoll 3 (0-0-1-3)
Friday Best Of Breed   Patrick Mudge 2 (0-0-1-2)

Show Date
Victoria City Kennel Club March 01 to March 03, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Rita Walker 0
  Group 2nd LTD Breed Show Rita Walker 33
  Group 2nd   Ben Wasylyshen 38
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 1st   Barbara Heal 33
Friday Best Of Breed   Kim Hamel 0
  Group 4th   Kim Hamel 20

Show Date
Alberta Shetland Sheepdog & Collie Association January 27 to January 27, 2024
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 3 (1-0-1-2)

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 26 to January 28, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Raymond Yurick 3 (1-0-1-2)
Saturday Best Of Breed   Joe Deleo 3 (1-0-1-2)
Friday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 3 (1-0-1-2)
  Group 4th   Kim Meredith-Cavanna 52

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 1 2 2 2 2
Group Ranking: 30 32 30 31 31
All Breed Ranking: 206 227 210 221 204

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 6 11 6   0 0 0 0 1   549
Win Record - 2023
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club December 28 to December 30, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Friday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
  Group 3rd   Ben Wasylyshen 39
Thursday Group 3rd   Kim Hamel 29
  Best Of Breed   Kim Hamel 0
  Best Of Breed   Linda St-Hilaire 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 24 to November 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Laurent Pichard N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Barbara Mueller N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Michael Woods (Dr) N/A

Show Date
Battle River Canine Association October 27 to October 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Monica McCaffrey 2 (0-0-1-2)
Saturday Select Bitch   Gerson Ayala N/A
Friday Best Of Breed   Michael Hill 3 (0-1-1-2)
  Group 3rd   Michael Hill 38

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 06 to October 08, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 1 (0-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   Jack Kilgour 1 (0-1-0-1)
Friday Group 4th   Gael Morison 24
  Best Of Breed   Gael Morison 1 (0-1-0-1)

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 29 to October 01, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-0-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Joe Lobb N/A
Saturday Best Of Breed   Vickie Umpleby 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 1 (0-0-1-1)
  Group 4th   Raymond Lariviere 13
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Richard Paquette 1 (0-0-1-1)

Show Date
Lakes District Kennel Club July 14 to July 17, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 3rd   Marilyn O'Neill 7
  Group 3rd   Jocelyne Gagne 7
Sunday Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
Saturday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 3rd   Lee Anne Bateman 12
Friday Best Of Breed   Delvina Beaulac 0
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Group 2nd   Judith Shurb 12

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 01 to July 03, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Sunday Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Group 3rd   Brenton Wright 24
Saturday Best Of Breed   Terry Gains 0
  Group 1st   Bonnie Derry 30
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 23 to June 25, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Stephen Dainard 16
  Best Of Breed   David Denis 0
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Saturday Group 3rd   Honey Glendinning 16
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0

Show Date
Yukon Kennel Club June 15 to June 18, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Group 3rd   Yvonne Savard 6
  Group 2nd   Michelle Scott 7
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 3rd   Sandy Alexander 6
  Group 2nd   Thomas Alexander 11
Friday Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Group 3rd   Richard Paquette 13
  Group 4th   Tempest Deptuch 7
Thursday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 12
  Group 1st   Mel Saranchuk 13

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jean-Jacques Dupas 1 (0-1-0-1)
Sunday Best Of Breed   Donna Conod 2 (0-1-0-2)
Saturday Best Of Breed   James Moses 2 (0-1-0-2)
Friday Best Of Breed   Pierre Talbot 2 (0-1-0-2)

Show Date
Kelowna Kennel Club May 19 to May 22, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Heather Langfeld 1 (0-1-0-1)
Sunday Best Of Breed   Wayne Thompson 2 (0-1-0-2)
  Best Of Breed LTD Breed Show David Denis 1 (0-0-0-2)
Saturday Best Of Breed   Edgar Bajona 2 (0-1-0-2)
  Select Bitch LTD Breed Show Dianne Ivey N/A
Friday Select Bitch   Honey Glendinning N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 12 to May 14, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Rick Fehler 51
  Best Of Breed   Judy McVeigh 1 (0-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 2 (0-2-0-1)
Friday Best Of Breed   Joyce Love 2 (0-2-0-1)

Show Date
Saskatoon Working & Herding Dog Association May 06 to May 06, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Olga Gagne N/A

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 05 to May 07, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Jeremy Browne 7 (0-3-2-3)
Friday Select Bitch   Dianne Miller N/A

Show Date
Renaissance Dog Association April 13 to April 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Group 4th   Richard Paquette 24
Saturday Best Of Breed   Mary White 0
  Group 4th   Mary White 37
Friday Best Of Breed   Jose Luis Payro (Dr) 0
Thursday Best Of Breed   Juan Luis Martinez Gutierrez 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club March 31 to April 02, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Robert Vandiver N/A
Saturday Best Of Breed   Barbara Arndt 5 (0-4-1-1)
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 5 (0-4-1-1)

Show Date
Battle River Canine Association March 24 to March 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 4 (0-3-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Ed Wild N/A
Friday Best Of Breed   Corinne Walker 4 (0-3-1-1)

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 18 to February 20, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Terry Carter 0
  Best Of Breed   Brenton Wright 1 (1-0-0-1)
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Linda St-Hilaire 1 (1-0-0-1)
Saturday Best Of Breed   Stewart Dankner 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Lynn White 1 (1-0-0-1)
  Group 2nd   Stewart Dankner 34

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 27 to January 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Yvonne Savard 4 (0-3-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   James Reynolds N/A
Friday Select Bitch   Patrick Mudge N/A

Show Date
Alberta Shetland Sheepdog & Collie Association January 27 to January 28, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Taki Kamei 3 (0-2-1-1)

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 1 1 1 1
Group Ranking: 34 31 26 26
All Breed Ranking: 235 227 214 197 168

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 5 4 3 4   0 0 1 0 4   477
Win Record - 2022
Show Date
Battle River Canine Association October 28 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carol Graham 3 (1-2-0-1)
Saturday Best Of Breed   Joyce Love 3 (1-2-0-1)

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 29 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Nancy Tibben N/A
  Best Of Opposite Sex   Wendy Paquette N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Susan Ross Godek N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Thora Brown N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Kim Haddon N/A

Show Date
Rocky Mountain Working Herding Club of Alberta [Specialty] July 16 to July 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joan Zielinski 2 (1-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 2 (1-1-0-1)

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 08 to July 11, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Stewart Dankner 1 (0-0-1-1)
  Group 4th   Stewart Dankner 10
Sunday Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   David Denis 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1 (0-0-1-1)

Show Date
Yukon Kennel Club June 17 to June 20, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Susan Quesnel 5
  Best Of Breed   Susan Quesnel 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Grant Townsend 7
  Best Of Breed   Grant Townsend 1 (0-0-0-2)
Sunday Group 1st   Allan Brown 5
  Best Of Breed   Allan Brown 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Thora Brown 7
  Best Of Breed   Thora Brown 1 (0-0-0-2)
Saturday Group 2nd   Jocelyne Gagne 5
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Honey Glendinning 5
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1 (0-0-0-2)
Friday Select Bitch   Margaret Jones N/A
  Group 2nd   Wayne Thompson 5
  Best Of Breed   Wayne Thompson 1 (0-0-0-2)

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Nancy Simmons 0
Sunday Best Of Breed   Susan Quesnel 0
Saturday Best Of Breed   Rick Gschwender 0
Friday Best Of Breed   Margaret Jones 0

Show Date
Kelowna Kennel Club May 20 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Margaret Jones 3 (1-2-0-1)
Sunday Best Of Breed   Delvina Beaulac 3 (1-2-0-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Peter Laventhall-Wolfish N/A
Friday Best Of Breed   Edna St Hilaire 4 (1-3-0-1)
  Group 4th   Edna St Hilaire 38

Show Date
Saskatoon Working & Herding Dog Association May 07 to May 07, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Yvonne Savard 3 (2-1-0-1)
  Group 3rd   Yvonne Savard 46

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 06 to May 08, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Raymond Lariviere 3 (2-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 3 (2-1-0-1)
Friday Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 1 (0-1-0-1)
  Group 4th   Margaret Moran McQuinn 25

Show Date
Renaissance Dog Association April 14 to April 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 1 (0-1-0-1)
  Group 3rd   Michael Hill 37
Saturday Select Bitch   Tempest Deptuch N/A
Friday Best Of Breed   Graham Kerr 0
  Group 3rd   Graham Kerr 42
Thursday Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Group 3rd   Sylvia Barkey 31

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Honey Glendinning 3 (0-2-1-1)
  Group 4th   Honey Glendinning 61
Saturday Best Of Breed   Cheryl Paterson 3 (1-2-0-1)
  Group 2nd   Cheryl Paterson 80
Friday Best Of Breed   Starr White 3 (1-2-0-1)

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Taylor 2 (2-0-0-1)
Saturday Best Of Breed   Wayne Thompson 2 (2-0-0-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Guy Jeavons N/A

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 19 to February 21, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Shirley Hubenig 0
  Best Puppy In Breed   Sharon Derrick N/A
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Best Puppy In Breed   Shirley Hubenig N/A
Sunday Best Puppy In Breed   Catherine Barlow N/A
  Best Of Breed   Catherine Barlow 0
  Best Puppy In Breed   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  BPIG   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Group 2nd   Gail Forsythe (Dr) 32
Saturday Best Puppy In Breed   Rick Fehler N/A
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Puppy In Breed   Corinne Walker N/A
  Best Of Breed   Corinne Walker 0

Show Date
Alberta Shetland Sheepdog & Collie Association January 29 to January 29, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Glen Stark N/A
  Best Of Breed   Glen Stark 2 (2-0-0-1)

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 28 to January 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Tony Vandendool N/A
  Best Of Breed   Tony Vandendool 2 (2-0-0-1)
Saturday Best Puppy In Breed   Todd Foley N/A
  Best Of Opposite Sex   Todd Foley N/A
Friday Best Puppy In Breed   Kristen Francis N/A
  Best Of Opposite Sex   Kristen Francis N/A

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 3 4 3 N/A N/A
Group Ranking: 85 137 129 N/A N/A
All Breed Ranking: 469 789 740 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 2 0   0 0 0 0 0   116
Win Record - 2021
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club December 29 to December 31, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Carol Graham 20
  Group 2nd   Honey Glendinning 21
  Best Puppy In Breed   Carol Graham N/A
  Best Of Breed   Carol Graham 0
  Winners Bitch   Carol Graham (0-1-0-0)
  1st Senior Puppy Bitch Class   Carol Graham N/A
  Best Puppy In Breed   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Winners Bitch   Honey Glendinning (0-1-0-0)
  1st Senior Puppy Bitch Class   Honey Glendinning N/A
Thursday Best Of Opposite Sex   Michael Lanctot N/A
  Winners Bitch   Michael Lanctot (1-1-0-0)
  1st Senior Puppy Bitch Class   Michael Lanctot N/A
  Best Puppy In Breed   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Opposite Sex   Patricia Lanctot N/A
  Winners Bitch   Patricia Lanctot (1-1-0-0)
  1st Senior Puppy Bitch Class   Patricia Lanctot N/A
  Best Puppy In Breed   Michael Lanctot N/A
Wednesday Best Of Breed   Raymond Lariviere 1 (1-1-0-0)
  Winners Bitch   Raymond Lariviere (1-1-0-0)
  1st Senior Puppy Bitch Class   Raymond Lariviere N/A
  Best Puppy In Breed   Lynn White N/A
  Best Of Winners   Lynn White (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Lynn White 1 (1-1-0-0)
  Winners Bitch   Lynn White (1-1-0-0)
  1st Senior Puppy Bitch Class   Lynn White N/A
  BPIG   Raymond Lariviere N/A
  Group 3rd   Raymond Lariviere 16
  Best Puppy In Breed   Raymond Lariviere N/A
  Best Of Winners   Raymond Lariviere (1-1-0-0)

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 26 to November 28, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Robert Rowbotham N/A
  Winners Bitch   Robert Rowbotham (0-1-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Robert Rowbotham N/A
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  BPIG   Robert Rowbotham N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Mary White N/A
  Winners Bitch   Mary White (0-1-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Mary White N/A
  Best Of Breed   Mary White 0
Friday Best Puppy In Breed   Ed Wild N/A
  Winners Bitch   Ed Wild (0-1-0-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Ed Wild N/A
  Best Of Breed   Ed Wild 0

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Patricia Lanctot (0-1-0-1)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Patricia Lanctot N/A
Saturday Winners Bitch   Honey Glendinning (0-1-0-1)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1 (0-1-0-1)
  BPIG   Honey Glendinning N/A
  Group 2nd   Honey Glendinning 57
  Best Puppy In Breed   Honey Glendinning N/A
Friday Winners Bitch   Terry Gains (0-1-0-1)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Terry Gains N/A
Thursday Winners Bitch   Shawn Nichols (0-1-0-1)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Shawn Nichols N/A

Show Date
Collie Club of BC October 09 to October 10, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Patricia Cummins
Saturday Reserve Winners Bitch   Brenton Wright N/A

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Lucie Paradis (Dr) N/A
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 1 (0-1-0-1)
  Winners Bitch   Lucie Paradis (Dr) (0-1-0-1)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Lucie Paradis (Dr) N/A
Friday Reserve Winners Bitch   Grant Townsend N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Grant Townsend N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 4-6 Month Bitch Class   Judith Byrne N/A
  Best Baby Puppy In Group   Judith Byrne N/A
Saturday 1st 4-6 Month Bitch Class   Irene Latchford N/A
  Best Baby Puppy In Group   Irene Latchford N/A
Friday 1st 4-6 Month Bitch Class   Delvina Beaulac N/A
  Best Baby Puppy In Group   Delvina Beaulac N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By