South Shore Kennel Club
Sunday, June 4, 2017 - Show #4



Related Results

Conformation

Saturday, June 03 (Show # 1)
Saturday, June 03 (Show # 2)
Sunday, June 04 (Show # 3)
Sunday, June 04 (Show #4)

Obedience

Saturday, June 03 (Obedience Trial 1)
Sunday, June 04 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Saturday, June 03 (Rally Trial 1)
Sunday, June 04 (Rally Trial 2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Valerie Gervais
Poodle (Standard)  
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds
Points: 87 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Valerie Gervais
Pug  
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
Best Puppy In Show
Judge: Valerie Gervais
Retriever (Golden)  
YBFGoldens All Or Nothing JustB
Best Baby Puppy In Show
Judge: Valerie Gervais
German Shepherd Dog  
Ishka vom Reikenhaus
Best Altered In Show
Judge: Valerie Gervais
  
Best Veteran In Show
Judge: Valerie Gervais
Greyhound  
Ch Arghandab's Peekablue








Group 1 - Valerie Gervais Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pageska's FM3 Cinch
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   14
Group 2nd   
Bernfield's Spirit of Moorbern
  Retriever (Labrador)   13
Group 3rd   
Ch Tropical's Sunset Deal Me In Remme
  Spaniel (English Springer)   8
Group 4th   
YBFGoldens All Or Nothing JustB
  Retriever (Golden)   7
BPIG   
YBFGoldens All Or Nothing JustB
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Remme's Sunset Sam
  Spaniel (English Springer)   0
Best Veteran In Group No Entry
Best Altered In Group No Entry
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pageska's FM3 Cinch




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Seasyde Believe In Me

Best Of Opposite Sex
GCh Yakityak's Blue Christmas




Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Mistcurl's Jemseg


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
YBFGoldens All Or Nothing JustB

Best Of Opposite Sex
Goldiva's Sunrise Mimosas With Poeticgold

Best Of Winners: (2-1-1-0)
YBFGoldens All Or Nothing JustB

Best Puppy In Breed
YBFGoldens All Or Nothing JustB


Winners Dog: (2-1-1-0)
YBFGoldens All Or Nothing JustB

Reserve Winners Dog
Canwin's Do D Crime Do D Time

Junior Puppy Dog Class
1st Canwin's Do D Crime Do D Time

Senior Puppy Dog Class
1st YBFGoldens All Or Nothing JustB


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Bernfield's Spirit of Moorbern

Best Of Opposite Sex
GCh Doukare's Around The Corner



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Bluestone's Little Black Dress

Best Puppy In Breed
GCh Bluestone's Little Black Dress




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tropical's Sunset Deal Me In Remme



3-6 Month Bitch Class
1st Remme's Sunset Sam


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Richard Lopaschuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh McCartney's Xcape From Reality
  Whippet   9
Group 2nd   
GCh Aviance's Barbaro SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   7
Group 3rd    Asoshi Sadiki Of Omega   Rhodesian Ridgeback   6
Group 4th   
Ch Polo's Crime Of Passion At Xenos
  Afghan Hound   4
BPIG   
Just Amira Of Meadow Valley
  Afghan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Best Veteran In Group   
Ch Arghandab's Peekablue
  Greyhound   0
Best Altered In Group No Entry
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Polo's Crime Of Passion At Xenos

Best Of Opposite Sex
Just Amira Of Meadow Valley

Best Puppy In Breed
Just Amira Of Meadow Valley



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Just Amira Of Meadow Valley

Senior Puppy Bitch Class
1st Just Amira Of Meadow Valley


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kinobi Overachiever At Norjon



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kinobi Overachiever At Norjon

Open Bitch Class
1st Kinobi Overachiever At Norjon


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Leoralees Everybodys Got a Cousin in Miami




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aviance's Barbaro SL




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Grandcru Beau Constantia Lucca


7 & Over Veteran Dog Class
1st Ch Arghandab's Peekablue



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Asoshi Sadiki Of Omega

Best Of Opposite Sex
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun


Winners Dog: (1-0-0-1)
Asoshi Sadiki Of Omega

Open Dog Class
1st Asoshi Sadiki Of Omega



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh McCartney's Xcape From Reality

Best Puppy In Breed
Sporting Fields On My Honor


Winners Dog: (1-0-1-0)
Sporting Fields On My Honor

Open Dog Class
1st Sporting Fields On My Honor



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Valerie Gervais Top Dog
Points
Group 1st   
Bramstoke's Walkin In Memphis
  Bullmastiff   15
Group 2nd   
Ch Ojadn's Spirit Moon Cedar Knoll
  Doberman Pinscher   14
Group 3rd   
Novamals Dreams Set Sail
  Alaskan Malamute   13
Group 4th   
Champagne Ginger Rogers
  Schnauzer (Standard)   12
BPIG    Trails End All The Right Moves   Newfoundland   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Elharlen's Kindred Spirit
  Boxer   0
Best Veteran In Group   
Ch Edelmar's That's My Girl
  Doberman Pinscher   0
Best Altered In Group No Entry
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Novamals Dreams Set Sail



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Novamals Dreams Set Sail

12-18 Month Bitch Class
1st Novamals Dreams Set Sail


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Briley Officer And A Gentleman

Best Puppy In Breed
Briley Officer And A Gentleman


Winners Dog: (1-0-0-0)
Briley Officer And A Gentleman

Senior Puppy Dog Class
1st Briley Officer And A Gentleman


3-6 Month Bitch Class
1st Elharlen's Kindred Spirit


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Bramstoke's Walkin In Memphis




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Emilia Del Ecousse

Best Of Opposite Sex
Elio Del Ecousse

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Elio Del Ecousse


Winners Dog: (1-1-0-1)
Elio Del Ecousse

12-18 Month Dog Class
1st Elio Del Ecousse


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Evalina Del Ecousse

12-18 Month Bitch Class
1st Evalina Del Ecousse


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ojadn's Spirit Moon Cedar Knoll



7 & Over Veteran Bitch Class
1st Ch Edelmar's That's My Girl


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Riverwest Bojangles

Best Of Opposite Sex
Ch Riverwest Becca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trails End All The Right Moves

Best Puppy In Breed
Trails End All The Right Moves



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trails End All The Right Moves

Junior Puppy Bitch Class
1st Trails End All The Right Moves


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GChEx Dushanbe's Dreamboat

Best Of Opposite Sex
Dushanbe Just Minted Brightwood

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Dushanbe's In Your Dreams

Best Puppy In Breed
Dushanbe's In Your Dreams


Winners Dog: (1-3-1-0)
Dushanbe's In Your Dreams

Junior Puppy Dog Class
1st Dushanbe's In Your Dreams


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Dushanbe Just Minted Brightwood

Reserve Winners Bitch
Dushanbe's Ribbon of Dreams

Junior Puppy Bitch Class
1st Dushanbe's Ribbon of Dreams

Senior Puppy Bitch Class
1st Dushanbe's Showcase

Open Bitch Class
1st Dushanbe Just Minted Brightwood


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Champagne Ginger Rogers




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Richard Lopaschuk Top Dog
Points
Group 1st   Ch Whiteheather's Perfect Alibi   West Highland White Terrier   8
Group 2nd   Ch Ganymede's Morwenna   Border Terrier   7
Group 3rd   
Ch Rootn Polarexpress By Chewbacca
  Bull Terrier   5
Group 4th   
Trollhattan's Ever So Sylvie
  Fox Terrier (Smooth)   4
BPIG   Ch Whiteheather's Perfect Alibi   West Highland White Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Best Veteran In Group   
Ch InStyle's Just A Little Bit
  Fox Terrier (Smooth)   0
Best Altered In Group No Entry
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Ganymede's Morwenna

Best Of Opposite Sex
GChEx Comberdown Finnegan




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Skerryvore Voice Of The Wolf



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Skerryvore Voice Of The Wolf

Open Bitch Class
1st Skerryvore Voice Of The Wolf


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Trollhattan's Ever So Sylvie

Best Puppy In Breed
Trollhattan's Ever So Sylvie


7 & Over Veteran Dog Class
1st Ch InStyle's Just A Little Bit


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gleann Holy Hannah

Best Puppy In Breed
Gleann Holy Hannah



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gleann Holy Hannah

Junior Puppy Bitch Class
1st Gleann Holy Hannah


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Presbrooke Stand Back

Best Puppy In Breed
GCh Presbrooke Stand Back




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Whiteheather's Perfect Alibi

Best Puppy In Breed
Ch Whiteheather's Perfect Alibi




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Valerie Gervais Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   12
Group 2nd    Baribal's Earl Of My Heart   Havanese   11
Group 3rd    Maribeso Hometown Glory   Papillon   9
Group 4th   
Ch SuShines Paris In The Spring
  Cavalier King Charles Spaniel   5
BPIG    Baribal's Earl Of My Heart   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Best Altered In Group No Entry
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh SuShines Paris In The Spring

Best Puppy In Breed
GCh SuShines Paris In The Spring




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Coton CPH's Gangsta Billy The Kid

Best Of Opposite Sex
Alika Tia Princess Cinderella

Best Puppy In Breed
Alika Tia Princess Cinderella



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Baribal's Earl Of My Heart

Best Puppy In Breed
Baribal's Earl Of My Heart


Winners Dog: (2-0-0-0)
Baribal's Earl Of My Heart

Reserve Winners Dog
Sonrisas Littlewonder Kristoff

Senior Puppy Dog Class
1st Baribal's Earl Of My Heart

Open Dog Class
1st Sonrisas Littlewonder Kristoff



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kabecca Grayson Nor'easter



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kabecca Grayson Nor'easter

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kabecca Grayson Nor'easter


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Maribeso Hometown Glory

Best Of Opposite Sex
Kinduhaven's Sassy Flashfire

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Maribeso Hometown Glory

Best Puppy In Breed
Kinduhaven's Sassy Flashfire


Winners Dog: (1-3-0-0)
Kinduhaven's Sassy Flashfire

Junior Puppy Dog Class
1st Kinduhaven's Sassy Flashfire


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Maribeso Hometown Glory

Reserve Winners Bitch
Gnomehaven's Red Sonja

12-18 Month Bitch Class
1st Maribeso Queen Of The Court

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gnomehaven's Red Sonja

Open Bitch Class
1st Maribeso Hometown Glory


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fwaggles Float Like A Butterfly

Best Puppy In Breed
Fwaggles Float Like A Butterfly



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fwaggles Float Like A Butterfly

Junior Puppy Bitch Class
1st Fwaggles Float Like A Butterfly


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Richard Lopaschuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds
  Poodle (Standard)   8
Group 2nd   
GCh Bluemount Silver Spirit
  Bulldog   4
Group 3rd   Ch Delamer I Sea Magic   Schipperke   3
Group 4th   
Draakring Come Let Me Whisper
  Keeshond   2
BPIG   
K-Lar's Chocolate Daisy Bijou
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Valpo's Liberty Belle   French Bulldog   0
Best Veteran In Group         0
Best Altered In Group         0
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bluemount Silver Spirit




Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Valpo's Liberty Belle


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ufourea Leaping For Love



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ufourea Leaping For Love

12-18 Month Bitch Class
1st Ufourea Leaping For Love


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Draakring Come Let Me Whisper


Winners Dog: (1-0-1-0)
Bijzondere Setsail For Seawind

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bijzondere Setsail For Seawind



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds

Best Puppy In Breed
K-Lar's Chocolate Daisy Bijou



Winners Bitch: (0-2-0-2)
K-Lar's Chocolate Daisy Bijou

Reserve Winners Bitch
Heavenlys Blazing Star Maggie May

Senior Puppy Bitch Class
1st K-Lar's Chocolate Daisy Bijou

Open Bitch Class
1st Heavenlys Blazing Star Maggie May


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Delamer I Sea Magic




Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Richard Lopaschuk Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Cardross Red Dirt Road
  Collie (Smooth)   15
Group 2nd   
Ch Agassiz N Austlyn Heading East
  Australian Cattle Dog   14
Group 3rd    Qubic's Whole Lotta Hugs   Old English Sheepdog   13
Group 4th   
Ch Lyricisle's Miss Know It All
  Shetland Sheepdog   12
BPIG   
Ch Lyricisle's Miss Know It All
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Ishka vom Reikenhaus
  German Shepherd Dog   0
Best Veteran In Group No Entry
Best Altered In Group No Entry
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Agassiz N Austlyn Heading East




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Novacoast EZ To Love

Best Of Opposite Sex
Malka's Tidal Wave A Driften

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Malka's Seven Seas

Best Puppy In Breed
Malka's Seven Seas


Winners Dog: (1-1-0-1)
Malka's Tidal Wave A Driften

Junior Puppy Dog Class
1st Malka's Tidal Wave A Driften


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Malka's Seven Seas

Junior Puppy Bitch Class
1st Malka's Seven Seas


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cameron's Hot Diggity Dog


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cameron's Hot Diggity Dog

12-18 Month Dog Class
1st Cameron's Hot Diggity Dog



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dreamfetcher Tom's Hope



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dreamfetcher Tom's Hope

Reserve Winners Bitch
Dreamfetcher Spring in Winter

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dreamfetcher Spring in Winter

Open Bitch Class
1st Dreamfetcher Tom's Hope


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cardross Chain Reaction


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cardross Chain Reaction

Open Dog Class
1st Cardross Chain Reaction



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Cardross Red Dirt Road




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Celine V Dan Alhedy's Hoeve



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Celine V Dan Alhedy's Hoeve

Open Bitch Class
1st Celine V Dan Alhedy's Hoeve

3-6 Month Bitch Class
1st Ishka vom Reikenhaus


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Qubic's Whole Lotta Hugs


Winners Dog: (1-0-0-0)
Qubic's Whole Lotta Hugs

12-18 Month Dog Class
1st Qubic's Whole Lotta Hugs



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Katia du Domaine de Polana




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GCh Lyricisle's Miss Know It All

Best Of Opposite Sex
Ch Grandgables No Time To Chill

Best Puppy In Breed
GCh Lyricisle's Miss Know It All




Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By