Credit Valley Kennel & Obedience Club
Sunday, November 4, 2018 - Show #3



Related Results


Results courtesy of:


-- Shelley Ford --
Can Ch Raylex Moda Chablis Kaleef OFA
"Brie"
Breeders: Lorys Fraccaro, Alana Decharette, Cindy Spencer Bartley
Owner: Lorys Fraccaro
Presented by Shelley Ford


Best In Show
Judge: Terry Carter
Setter (Gordon)  
GCh Bran Linn Amulet
Points: 170 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Terry Carter
Dachshund (Miniature Smooth-Haired)  
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
Points: 135
Best Puppy In Show
Judge: Terry Carter
Portuguese Water Dog  
Ch Charbr's Tropical Breeze








Group 1 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   34
Group 2nd   
Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star
  Pointer (German Wire-Haired)   33
Group 3rd   Ch Ashleysown Black Magic   Spaniel (American Cocker)   32
Group 4th   
GCh Ambercroft Briarwood Jackflash
  Retriever (Golden)   21
BPIG    Dakens Shadow Queen   Retriever (Chesapeake Bay)   N/A
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Barbevoix Oscar De Northrock

Best Of Opposite Sex
Northrock's Hello Dolly

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Barbevoix Oscar De Northrock

Best Puppy In Breed
Barbevoix Oscar De Northrock


Winners Dog: (1-1-0-0)
Barbevoix Oscar De Northrock

Junior Puppy Dog Class
1st Barbevoix Oscar De Northrock


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Northrock's Hello Dolly

Senior Puppy Bitch Class
1st Northrock's Hello Dolly


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Redlion's For What It's Worth

Best Puppy In Breed
Dakens Shadow Queen



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Dakens Shadow Queen

Reserve Winners Bitch
Pond Hollow Rubicon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dakens Shadow Queen

Open Bitch Class
1st Pond Hollow Rubicon


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lentigo's Saltcreek Teal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bran Linn Amulet




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 10 pts (5-4-2-0)
GCh Ashleysown Black Magic

Best Of Opposite Sex
Calowa's A Moment In The Sun

Best Of Winners: (5-4-2-0)
Calowa's A Moment In The Sun

Best Puppy In Breed
Calowa's A Moment In The Sun

Select Dog
Ch Ashleysown Optical Illusions


Winners Dog: (5-4-2-0)
Ashleysown Music Man

Reserve Winners Dog
Calowa's Bailey Woelfle

Junior Puppy Dog Class
1st Calowa's Bailey Woelfle
2nd Christycrest Topstar Clanagroe

Canadian Bred Dog Class
1st Shandys Storm Warning
2nd Wynridge's Back To The Future

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ashleysown Music Man


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wincheshire Into The Spirit


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wincheshire Into The Spirit

Open Dog Class
1st Wincheshire Into The Spirit



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Ruskate Your Eyesonly Kerrilee

Best Of Opposite Sex
Ruskate's March Modern Millie

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Ruskate Your Eyesonly Kerrilee

Best Puppy In Breed
Ruskate's March Modern Millie


Winners Dog: (2-2-0-0)
Ruskate Your Eyesonly Kerrilee

Reserve Winners Dog
Puppylove Spencer 4 Ruskate

12-18 Month Dog Class
1st Ruskate Your Eyesonly Kerrilee

Canadian Bred Dog Class
1st Puppylove Spencer 4 Ruskate


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Ruskate's March Modern Millie

Reserve Winners Bitch
Ruskate's June Miss Norma

Junior Puppy Bitch Class
1st Ruskate's March Modern Millie

Open Bitch Class
1st Ruskate's June Miss Norma


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Adrian's North Star Dreamer


Winners Dog: (1-0-0-0)
Adrian's North Star Dreamer

Open Dog Class
1st Adrian's North Star Dreamer



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Wynder's Yellow Ledbetter

Best Of Opposite Sex
High Esteem - Just Weimaraner

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Colray's Suit Burns Better

Best Puppy In Breed
Colray's Suit Burns Better


Winners Dog: (1-1-1-0)
Colray's Suit Burns Better

Senior Puppy Dog Class
1st Colray's Suit Burns Better


Winners Bitch: (1-1-1-0)
High Esteem - Just Weimaraner

Open Bitch Class
1st High Esteem - Just Weimaraner


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Jack Ireland Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   20
Group 2nd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   19
Group 3rd   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   18
Group 4th   GCh Castlekeep Dark N Stormynights   Irish Wolfhound   17
BPIG   
Ronaldo Queen's Hermelin
  Basset Hound   N/A
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Winterbourne's Amantaka




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kisa Love On A Sunday Afternoon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Ronaldo Queen's Hermelin

Best Of Opposite Sex
Bassetarium Coeur de Cassiopee

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Ronaldo Queen's Hermelin

Best Puppy In Breed
Ronaldo Queen's Hermelin


Winners Dog: (2-1-0-0)
Ronaldo Queen's Hermelin

Reserve Winners Dog
Obie's Canadian Dream Chaser

Junior Puppy Dog Class
1st Ronaldo Queen's Hermelin

Open Dog Class
1st Obie's Canadian Dream Chaser


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Bassetarium Coeur de Cassiopee

Canadian Bred Bitch Class
1st Bassetarium Coeur de Cassiopee


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy

Best Puppy In Breed
Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Chetcote Don't Stop Me Now

Best Of Opposite Sex
Chetcote Pawprints Cheri Amour

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Chetcote Pawprints Cheri Amour

Best Puppy In Breed
Chetcote Pawprints Classified

Select Dog
GCh Palakore's Let It Be Doxieluv


Winners Dog: (1-1-2-0)
Chetcote Pawprints Classified

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Chetcote Pawprints Classified


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Chetcote Pawprints Cheri Amour

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chetcote Pawprints Cheri Amour


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Wunder Forgetmenot Be My Angel

Best Puppy In Breed
Wunder Forgetmenot Be My Angel

Select Bitch
GCh Shetara's She Smiled Sweetly



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Wunder Forgetmenot Be My Angel

Senior Puppy Bitch Class
1st Wunder Forgetmenot Be My Angel


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
  Boxer   33
Group 2nd   
GCh Knatchbull's 5th Avenue Marquee
  Bullmastiff   29
Group 3rd   
GCh Supernova Shameless
  Doberman Pinscher   25
Group 4th   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   19
BPIG   
Ch Charbr's Tropical Breeze
  Portuguese Water Dog   N/A
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Genii Krasoti S Nadezhdinoj Poljany

Best Of Opposite Sex
IliasLegacy Joy Kallisto

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Genii Krasoti S Nadezhdinoj Poljany

Best Puppy In Breed
IliasLegacy Joy Kallisto


Winners Bitch: (1-1-0-0)
IliasLegacy Joy Kallisto

Junior Puppy Bitch Class
1st IliasLegacy Joy Kallisto


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer

Best Of Opposite Sex
GCh CinniBon's She's The One

Select Dog
GCh Ravencrest Cinnrhee Power Play

Select Bitch
GCh Denshaw N Tybrushe Pillow Talk




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Knatchbull's 5th Avenue Marquee

Best Of Opposite Sex
Knatchbull's Pony Soldier

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Knatchbull's Grizzly


Winners Dog: (2-1-1-0)
Knatchbull's Grizzly

Reserve Winners Dog
Stonehill's What's On Tap

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Stonehill's What's On Tap

Open Dog Class
1st Knatchbull's Grizzly


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Knatchbull's Pony Soldier

Open Bitch Class
1st Knatchbull's Pony Soldier


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 5 pts (3-0-1-2)
GCh Supernova Shameless

Best Of Opposite Sex
A-List To The Ends Of The Earth

Best Puppy In Breed
Outlaw I Wont Back Down

Select Dog
Ch Dura Lex Polonia Lennon

Select Bitch
Ch Hausenbrook's Get Off My Cloud


Winners Dog: (3-0-1-2)
A-List To The Ends Of The Earth

Reserve Winners Dog
Hausenbrook's Man Of God

Junior Puppy Dog Class
1st Outlaw I Wont Back Down

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Hausenbrook's Man Of God

Open Dog Class
1st A-List To The Ends Of The Earth



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Pyrview's The Duchess

Best Of Opposite Sex
Glenire Freddie Junior

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Pyrview's Country Queen

Best Puppy In Breed
Glenire Freddie Junior


Winners Dog: (2-1-0-1)
Glenire Freddie Junior

Reserve Winners Dog
Shanlimore Cidwm Glenire

Senior Puppy Dog Class
1st Glenire Freddie Junior

12-18 Month Dog Class
1st Shanlimore Cidwm Glenire


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Pyrview's Country Queen

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pyrview's Country Queen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pure Karma Del Gran Oso Negro

Best Puppy In Breed
Pure Karma Del Gran Oso Negro



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pure Karma Del Gran Oso Negro

Junior Puppy Bitch Class
1st Pure Karma Del Gran Oso Negro


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Valkyrie Reign Is A Good Thing

Best Of Opposite Sex
GCh Charbr's Tropical Breeze

Best Puppy In Breed
GCh Charbr's Tropical Breeze



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Valkyrie Reign Is A Good Thing

Reserve Winners Bitch
Valkyrie We're No Angels

Junior Puppy Bitch Class
1st Fado's Dance The Night Away

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Valkyrie Reign Is A Good Thing
2nd Drewsar Downeast Playin It Cool

Open Bitch Class
1st Valkyrie We're No Angels


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Der Hagen's Faith In Me



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Der Hagen's Faith In Me

12-18 Month Bitch Class
1st Der Hagen's Faith In Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Silcort Emma May

Best Of Opposite Sex
Ch Steinhaus Northern Dancer



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Cortaillod Imperatrix Victoria

12-18 Month Bitch Class
1st Cortaillod Imperatrix Victoria


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (3-0-0-1)
GCh Snowmist's Desert Chill

Best Of Opposite Sex
Unicornhill's Crime Scene

Best Puppy In Breed
Unicornhill's Crime Scene


Winners Dog: (3-0-0-1)
Unicornhill's Crime Scene

Reserve Winners Dog
Kristari's Northern Aurum

Junior Puppy Dog Class
1st Unicornhill's Crime Scene

Senior Puppy Dog Class
1st Kristari's Northern Aurum

Open Dog Class
1st Bain's Northern Playn For Keeps



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   16
Group 2nd   
Ch Kishniga's HMS Small Town Boy
  Skye Terrier   15
Group 3rd   
Ch Foxbend Celebrity Status
  Parson Russell Terrier   14
Group 4th   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   13
BPIG    Holweit's Hush Money   Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zlatapraha Wonder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Abberann Derbla




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Cortaillod Dralion Inglewood



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Cortaillod Dralion Inglewood

Reserve Winners Bitch
Dralion's Believe It Or Not

12-18 Month Bitch Class
1st Cortaillod Dralion Inglewood

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dralion's Believe It Or Not

Open Bitch Class
1st Watercroft Sea Breeze


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxbend Celebrity Status




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Gryndlscot Don't You Remember

Best Of Opposite Sex
Glenroslin's Mary Queen O Scots

Best Puppy In Breed
Glenroslin's Glenallachie



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Glenroslin's Mary Queen O Scots

Reserve Winners Bitch
Glenroslin's Glenallachie

Junior Puppy Bitch Class
1st Glenroslin's Glenallachie

12-18 Month Bitch Class
1st Glenroslin's Mary Queen O Scots


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kishniga's HMS Small Town Boy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Doghill's Stellar Little One

Best Of Opposite Sex
Ch Haldane Lightning's Hand

Best Puppy In Breed
Holweit's Hush Money

Select Bitch
GCh Diamondjewels My Lil Valentine



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Doghill's Stellar Little One

Reserve Winners Bitch
Holweit's Hush Money

Junior Puppy Bitch Class
1st Diamondjewel's Brilliant Cut

12-18 Month Bitch Class
1st Doghill's Stellar Little One

Open Bitch Class
1st Holweit's Hush Money


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Taeplace SoGangsta At Obsession
  Pekingese   18
Group 2nd   
GCh Marron's Seinfeld
  Papillon   17
Group 3rd   
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite
  Havanese   16
Group 4th   Ch Rigair Diamonds Are Forever   Yorkshire Terrier   11
BPIG   Ch Laurelgates Laird   Havanese   N/A
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Chadwick Best Dressed

Best Of Opposite Sex
Embee Burbrook Silent Song



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Embee Burbrook Silent Song

Reserve Winners Bitch
Endearings Tallygold Sage

12-18 Month Bitch Class
1st Birchrun's Toast To Friends

Canadian Bred Bitch Class
1st Endearings Tallygold Sage

Open Bitch Class
1st Embee Burbrook Silent Song


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Denali's Slippery When Wet

Best Puppy In Breed
Aretta Gold Pom Moravia



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Aretta Gold Pom Moravia

Senior Puppy Bitch Class
1st Aretta Gold Pom Moravia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts (2-0-2-1)
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Of Opposite Sex
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Puppy In Breed
Ch Laurelgates Laird

Select Dog
Ch Laurelgates Laird



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Marron's Seinfeld




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 5 pts (3-1-0-2)
Rigair Diamonds Are Forever

Best Of Opposite Sex
Blue Amulet Jeune Premier

Best Of Winners: (3-1-0-2)
Rigair Diamonds Are Forever

Select Bitch
Ch Shoalcreek's Justatitch Gemma


Winners Bitch: (3-1-0-2)
Rigair Diamonds Are Forever

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rigair Diamonds Are Forever


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   31
Group 2nd   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   29
Group 3rd   
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
  Bulldog   28
Group 4th   
GChEx Commitment's Style In Play
  Chow Chow   26
BPIG   
Ch Paddington De El Mencey Loco
  French Bulldog   N/A
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GCh Brenheather's Double Bubble

Best Puppy In Breed
Jinks I'm Precious Prue

Select Bitch
GCh Robb Isle Sensational Phoebe



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Jinks I'm Precious Prue

Reserve Winners Bitch
Brenheather's Mighty Minnie

Senior Puppy Bitch Class
1st Brenheather's Mighty Minnie

Canadian Bred Bitch Class
1st Jinks I'm Precious Prue


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane

Best Of Opposite Sex
Starspirit Sparkling Diamond



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Starspirit Sparkling Diamond

Open Bitch Class
1st Starspirit Sparkling Diamond


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Commitment's Style In Play




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Batik Following Seas



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Batik Following Seas

Open Bitch Class
1st Batik Following Seas


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Paddington De El Mencey Loco

Best Of Opposite Sex
Aristocrafts Samba In Da Reign

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Troubadour's Kevin The Handsome One

Best Puppy In Breed
GCh Paddington De El Mencey Loco


Winners Dog: (1-1-1-0)
Troubadour's Kevin The Handsome One

Junior Puppy Dog Class
1st Troubadour's Kevin The Handsome One


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Aristocrafts Samba In Da Reign

Junior Puppy Bitch Class
1st Aristocrafts Samba In Da Reign


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GCh Keesridge Reflection O' Heaven

Best Puppy In Breed
Keesridge Hooked On A Feeling

Select Bitch
GCh Keesridge Set Fire To Th'Reign



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Keesridge Hooked On A Feeling

Reserve Winners Bitch
Keesridge Light 'Em Up

Junior Puppy Bitch Class
1st Keesridge Light 'Em Up

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Keesridge Hooked On A Feeling


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable

Best Puppy In Breed
Six Stars Lion King


Winners Dog: (1-0-1-0)
Six Stars Lion King

Senior Puppy Dog Class
1st Six Stars Lion King



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Asa's Believe It Or Not

Best Of Opposite Sex
Sanvar's Damsel In Distress

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Sanvar's Damsel In Distress

Best Puppy In Breed
Sanvar's Damsel In Distress


Winners Dog: (1-3-1-0)
Bellefleet's Under The Radar

Junior Puppy Dog Class
1st Bellefleet's Under The Radar


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Sanvar's Damsel In Distress

Reserve Winners Bitch
Denali's Timeless Romance

Junior Puppy Bitch Class
1st Sanvar's Damsel In Distress
2nd Bellefleet's Open Highway

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Denali's Timeless Romance


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Puppy In Breed
Sanvar's Dance To The Music



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Sanvar's Dance To The Music

Junior Puppy Bitch Class
1st Sanvar's Dance To The Music


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Butterblac's BMW

Best Of Opposite Sex
Sanhedrin's Katharine Hepburn

Select Bitch
Ch Jlynne's Poisonberry Sanhedrin



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Sanhedrin's Katharine Hepburn

Reserve Winners Bitch
Sanhedrin's Halle Berry

12-18 Month Bitch Class
1st Sanhedrin's Halle Berry

Open Bitch Class
1st Sanhedrin's Katharine Hepburn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh MyDream's Love Is In The Air

Best Of Opposite Sex
Queenly Kazkovyy Lev



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Queenly Kazkovyy Lev

Open Bitch Class
1st Queenly Kazkovyy Lev


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ci Ni Tag-Tu Trinleh Yeti Ahkama

Best Puppy In Breed
Ci Ni Tag-Tu Trinleh Yeti Ahkama


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ci Ni Tag-Tu Trinleh Yeti Ahkama

Senior Puppy Dog Class
1st Ci Ni Tag-Tu Trinleh Yeti Ahkama



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Jack Ireland Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Stonecroft's Storm Surge
  Welsh Corgi (Pembroke)   12
Group 2nd   
Ch Tasiahills Endless Secret
  Old English Sheepdog   11
Group 3rd   Ch Hellwigg's Fatal Attraction   German Shepherd Dog   10
Group 4th   
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd
  Australian Shepherd   8
BPIG   
Hearthside Eloquence
  Australian Shepherd   N/A
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Best Of Opposite Sex
GCh Catori's Lose My Mind @ Riomesa

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Riomesa Pay It Forward

Best Puppy In Breed
Hearthside Eloquence


Winners Dog: (1-1-1-1)
Riomesa Pay It Forward

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Riomesa Pay It Forward


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Hearthside Eloquence

Senior Puppy Bitch Class
1st Hearthside Eloquence


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bergerie's Double Down On Eleven




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Highlandblue Angie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Highlandblue Angie

Open Bitch Class
1st Highlandblue Angie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Hellwigg's Fatal Attraction



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Sanhedrin's Steal My Heart Away

Open Bitch Class
1st Sanhedrin's Steal My Heart Away


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tasiahills Endless Secret




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Starquest Cermel Turbo Charged

Best Of Opposite Sex
Avebury Me Myself And Ida

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Starquest Cermel Turbo Charged

Best Puppy In Breed
Ramblinbrooks Cold Snap


Winners Dog: (1-2-0-0)
Starquest Cermel Turbo Charged

Canadian Bred Dog Class
1st Starquest Cermel Turbo Charged


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Avebury Me Myself And Ida

Reserve Winners Bitch
Ramblinbrooks Cold Snap

Senior Puppy Bitch Class
1st Ramblinbrooks Cold Snap

Open Bitch Class
1st Avebury Me Myself And Ida


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonecroft's Storm Surge




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By