Glacier View Kennel Club
Thursday, August 8, 2019



Related Results


Results courtesy of:


-- Fran Zimmerman --
Ch. Aura Odd Fellow
"Oscar"
Breeder/Owner: Fran Zimmerman, Aura Poodles


Best In Show
Judge: Susan Quesnel
Kerry Blue Terrier  
GCh Krisma Kingael's Head Of State
Points: 137 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Susan Quesnel
Dalmatian  
GCh Estate's Rockette
Points: 111
Best Puppy In Show
Judge: Susan Quesnel
Shetland Sheepdog  
Ch Belmark Canadian Chrome








Group 1 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Seasyde City Of Stars
  Pointer   26
Group 2nd   
GCh Camalire I'll Follow The Sun
  Retriever (Golden)   25
Group 3rd   
Ch Sevenoaks Orange Crush
  Setter (English)   19
Group 4th   Ch Sherlock Aced Our Heart   Spaniel (English Cocker)   18
BPIG    Bella Fiore's Tarantino   Lagotto Romagnolo   N/A
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bella Fiore's Tarantino

Best Of Opposite Sex
Gillenias Catarina

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bella Fiore's Tarantino

Best Puppy In Breed
Bella Fiore's Tarantino


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bella Fiore's Tarantino


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Gillenias Catarina

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Seasyde City Of Stars



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Queen's Don't Call This A Comeback



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Duenorth Flyin Higher N Higher

Best Of Opposite Sex
GCh Glainddu's To Light A Candle

Select Dog
Ch Coastalight Free Spirit



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 5 pts (0-2-3-1)
GCh Camalire I'll Follow The Sun

Best Of Opposite Sex
Ch Audamora For The Grace Of God

Select Dog
GCh Sharella's Crucial Urgency



Winners Bitch: (0-2-3-1)
Myriosa's Truly Enchanting

Reserve Winners Bitch
Myriosa's Castle In The Myst

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Shawnigan Camalire Porter

Best Of Opposite Sex
Caorunn Grassroots Of Devileen

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Caorunn Grassroots Of Devileen

Best Puppy In Breed
Kasterli Labs Genesis


Winners Dog: (1-1-1-0)
Kasterli Labs Genesis


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Caorunn Grassroots Of Devileen

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Seaterraces Erin McStevie

Best Puppy In Breed
Seaterrace Hallow'peno Pepper



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Seaterrace Hallow'peno Pepper

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sevenoaks Orange Crush



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Vallance U C Its Time

Best Puppy In Breed
Vallance U.C.A Whirl

Select Bitch
Ch Vallance Whirl Play



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Vallance U C Its Time

Reserve Winners Bitch
Vallance U.C.A Whirl

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Sherlock Aced Our Heart

Best Of Opposite Sex
Ch Elcazador's Call Me Fred



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Anwen's Summer Rain

Best Of Opposite Sex
Ch Anwen's One More Chance



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Anwen's Summer Rain

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Silversea's Summer Sonnet







Group 2 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Habi Nago Manwe
  Rhodesian Ridgeback   3
Group 2nd   
GCh Windrock She's Tough Enough
  Greyhound   2
Group 3rd   
Quintessentially Tyrconnell
  Irish Wolfhound   1
Group 4th    Akashima's Kochi Ken Kiyoshi   Shikoku   0
BPIG   
Quintessentially Tyrconnell
  Irish Wolfhound   N/A
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Windrock She's Tough Enough



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Quintessentially Tyrconnell

Best Puppy In Breed
Quintessentially Tyrconnell



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Quintessentially Tyrconnell

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Habi Nago Manwe



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Akashima's Kochi Ken Kiyoshi


Winners Dog: (1-0-0-0)
Akashima's Kochi Ken Kiyoshi






Group 3 - Susan Quesnel Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   16
Group 2nd   Ch Marinella's You Give Me... Fever   Portuguese Water Dog   15
Group 3rd   
GCh KO N Foxfire's Madness @ Legendale
  Doberman Pinscher   13
Group 4th   
Aurum's Tall Dark And Handsome
  Siberian Husky   6
BPIG   
Aurum's Tall Dark And Handsome
  Siberian Husky   N/A
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cinnibon N Bakuna's She's Like A Fine Wine



Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Tzinquaws Taking Care Of Business


Winners Dog: (1-0-1-0)
Tzinquaws Taking Care Of Business


Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
GCh KO N Foxfire's Madness @ Legendale

Best Of Opposite Sex
Ch Ka-Tet Altered Carbon At Adobe

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Invincibile Grazia Fortezza Del Littorio

Best Puppy In Breed
Brauchbar Black Velvet

Select Bitch
Ch Oliv Queen Golden Light Del Littorio


Winners Dog: (1-3-1-2)
Himalaya Hawk Del Littorio


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Invincibile Grazia Fortezza Del Littorio

Reserve Winners Bitch
Brauchbar Black Velvet

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Heartsease Delightful Ambition



Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Marinella's You Give Me... Fever

Best Of Opposite Sex
Justlyd's Matter Of Fact



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Justlyd's Matter Of Fact

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh 2Infinity Right To Remain Silent

Best Puppy In Breed
Anna Vom Hause Nadja



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Legion's The Best Is Yet To Come 2Infinity

Reserve Winners Bitch
Anna Vom Hause Nadja

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Aurum's Tall Dark And Handsome

Best Puppy In Breed
Aurum's Tall Dark And Handsome


Winners Dog: (1-0-0-0)
Aurum's Tall Dark And Handsome






Group 4 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Krisma Kingael's Head Of State
  Kerry Blue Terrier   25
Group 2nd   Ch Ladyleigh Blythe Spirit   West Highland White Terrier   24
Group 3rd   Ch Krown On Hallowed Ground   Schnauzer (Miniature)   18
Group 4th   
Darwyn's Avant Garde
  Welsh Terrier   11
BPIG    Amblegreen Den-Mar's Blue Moon   Norwich Terrier   N/A
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tidewalker Coastal Cruiser



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Braebrook's Mischief Maker

Best Puppy In Breed
Braebrook's Mischief Maker


Winners Dog: (1-0-0-0)
Braebrook's Mischief Maker


Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Krisma Kingael's Head Of State



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Amblegreen Den-Mar's Blue Moon

Best Of Opposite Sex
Amblegreen Dralion Mr Bean

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Amblegreen Den-Mar's Blue Moon

Best Puppy In Breed
Amblegreen Den-Mar's Blue Moon


Winners Dog: (1-1-0-0)
Amblegreen Dralion Mr Bean


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Amblegreen Den-Mar's Blue Moon

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Hobbit Hill Riverside Trickle

Best Of Opposite Sex
River City Rippling Water

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Hobbit Hill Riverside Trickle


Winners Dog: (2-3-0-0)
Hobbit Hill Riverside Trickle

Reserve Winners Dog
River City Ahoy Captian


Winners Bitch: (2-3-0-0)
River City Rippling Water

Reserve Winners Bitch
Hobbit Hill River Of Riverside

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
Ch Krown On Hallowed Ground

Best Of Opposite Sex
GCh Empire Dreamaker Hot Tip

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Kinsey's Defender Of The Pride

Best Puppy In Breed
Kinsey's Defender Of The Pride

Select Dog
Ch Mimicker's Silver Bullet

Select Bitch
Ch Kinsey's Gargolas Circle Of Life


Winners Dog: (1-2-2-2)
Mimicker's It's A Banner Day


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Kinsey's Defender Of The Pride

Reserve Winners Bitch
Mimicker's Gadabout

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Glenby's Celtic Treasure

Select Dog
GCh Dunsmuir Glenby Midnite Spirit


Winners Dog: (1-0-1-0)
Glenby's Celtic Treasure


Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Darwyn's Avant Garde



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Darwyn's Avant Garde

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 5 pts (0-4-0-2)
Ch Ladyleigh Blythe Spirit

Select Bitch
Ch Cleghorn Dezigner Drum Solo



Winners Bitch: (0-4-0-2)
Deldawn Ladyleigh Mercedes

Reserve Winners Bitch
Cleghorn's Fair Rosamund





Group 5 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Carmorosa's Ranger Rick
  Silky Terrier   18
Group 2nd   Ch Windmist Written In The Stars   Pomeranian   14
Group 3rd   
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey
  Havanese   13
Group 4th   
Arklands N Crystaljems Ebony
  Chihuahua (Long Coat)   10
BPIG   Ch Windmist Written In The Stars   Pomeranian   N/A
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Wynneiras Double Shot

Best Of Opposite Sex
Wynneiras Wild Child

Best Puppy In Breed
Wynneiras Wild Child



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Wynneiras Wild Child

Reserve Winners Bitch
Wynneiras I Got My Eyes On You

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mingchen Rewind

Best Puppy In Breed
Ch Mingchen Rewind



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Arklands N Crystaljems Ebony

Best Puppy In Breed
Arklands N Crystaljems Ebony



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Arklands N Crystaljems Ebony

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Wildwoods Come Kiss The Sky

Best Of Opposite Sex
Ch Lalunablu Madiba Magic

Best Puppy In Breed
Wildwoods Come Kiss The Sky

Select Bitch
Ch Swifthaven Rumour Has It



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Wildwoods Come Kiss The Sky

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Opposite Sex
Seantiago N'MistyTrails Jewelz

Best Puppy In Breed
Seantiago N'MistyTrails Jewelz



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Seantiago N'MistyTrails Jewelz

Reserve Winners Bitch
Seantiago MistyTrails Girlfriend

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Windmist Written In The Stars

Best Puppy In Breed
Ch Windmist Written In The Stars



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Lemoges A Breath Of Jasmine Too

Best Of Opposite Sex
Lemoges Prince Elisha

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Lemoges A Breath Of Jasmine Too

Best Puppy In Breed
Lemoges Prince Elisha


Winners Dog: (1-2-0-0)
Lemoges Prince Elisha


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Lemoges A Breath Of Jasmine Too

Reserve Winners Bitch
Lemoges Baby's Breathe

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Carmorosa's Ranger Rick

Best Of Opposite Sex
Annevan Liberty

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Chamshep Naughty By Nature

Best Puppy In Breed
Pond Hills Prime Super Nova


Winners Dog: (1-2-1-0)
Chamshep Naughty By Nature


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Annevan Liberty

Reserve Winners Bitch
Pond Hills Prime Super Nova





Group 6 - Susan Quesnel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Estate's Rockette
  Dalmatian   23
Group 2nd   
GCh Waylin's Song Of The South
  Boston Terrier   22
Group 3rd   
GCh Diplomat's Swiftwind Ebony
  Poodle (Standard)   18
Group 4th   Ch Bakuna's Kuppa Opal Latte   French Bulldog   13
BPIG    Atalaya's L'il Gangsta Guido   French Bulldog   N/A
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kiskapoo Wynneira Will'O'Wisp



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kiskapoo Wynneira Will'O'Wisp

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Waylin's Song Of The South

Best Of Opposite Sex
Waylin's Tony The Tiger

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Rodonnas Driving Miss Maisie


Winners Dog: (1-2-0-1)
Waylin's Tony The Tiger


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Rodonnas Driving Miss Maisie

Reserve Winners Bitch
Rodonnas Marvelous Miss Moxie

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Beshia's Ho Ming

Best Of Opposite Sex
Beshia's Eu Meh Ping

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Shaoshan's Master Of Puppets

Best Puppy In Breed
Shaoshan's Master Of Puppets


Winners Dog: (1-1-1-0)
Shaoshan's Master Of Puppets


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Beshia's Eu Meh Ping

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Estate's Rockette



Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 8 pts (3-3-2-1)
Ch Bakuna's Kuppa Opal Latte

Best Of Opposite Sex
GCh Captain Jack Frost

Best Of Winners: (3-3-2-1)
Atalaya's L'il Gangsta Guido

Best Puppy In Breed
Atalaya's L'il Gangsta Guido

Select Dog
Ch Dicar I'm Tyrion Lannister


Winners Dog: (3-3-2-1)
Atalaya's L'il Gangsta Guido

Reserve Winners Dog
Ila's Good Time Charlie Is Sumfun


Winners Bitch: (3-3-2-1)
Beaumonde's Penny 4 Your Thots

Reserve Winners Bitch
Beaumonde's Li'l Gangster Girl

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChEx Diplomat's Swiftwind Ebony

Best Of Opposite Sex
Ch Violets Dancin N The Moonlight

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Lemoges My Cheri Amour

Best Puppy In Breed
Violet Stars Twinkle NTheNight


Winners Dog: (1-2-1-1)
Reigate Dawin Follow The Sun


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Lemoges My Cheri Amour

Reserve Winners Bitch
Violet Stars Twinkle NTheNight

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sealegends Magic In Moonlight





Group 7 - Susan Quesnel Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Lacomtesse Ritchie Gecko
  German Shepherd Dog   20
Group 2nd   GCh Celticmoon's Timeless Classic   Belgian Shepherd Dog   19
Group 3rd   
Ch N-Vee du Chateau Rocher
  Beauceron   15
Group 4th   
Imbachs Red Rosette
  Australian Cattle Dog   13
BPIG   
Ch Belmark Canadian Chrome
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Imbachs Red Rosette



Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Spring Fever Kizomba


Winners Dog: (1-0-0-0)
Spring Fever Kizomba


Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch N-Vee du Chateau Rocher

Best Of Opposite Sex
Onuris Akela Du Chateau Rocher

Best Puppy In Breed
Onuris Akela Du Chateau Rocher


Winners Dog: (1-0-0-1)
Onuris Akela Du Chateau Rocher


Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GCh Celticmoon's Timeless Classic

Best Puppy In Breed
Attra Dea's To Thine Self Be True Nt

Select Bitch
Ch Maggray's Extra Pepper Please



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Attra Dea's To Thine Self Be True Nt

Reserve Winners Bitch
Kaizen's Elitist In Black

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Snovalley Vividus Blessings In The Wind

Select Dog
Ch Snovalley Prairiepine Spirit In Paradise



Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Snowventure Thunderstruck



Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lacomtesse Ritchie Gecko



Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 7 pts (1-2-4-1)
Ch Belmark Canadian Chrome

Best Of Opposite Sex
GCh CoastalViews Winter Shades

Best Of Winners: (1-2-4-1)
Coastalviews Brushed Denim

Best Puppy In Breed
Ch Belmark Canadian Chrome

Select Dog
GCh Tresta Uptown Charm


Winners Dog: (1-2-4-1)
Coastalviews Freestyle


Winners Bitch: (1-2-4-1)
Coastalviews Brushed Denim

Reserve Winners Bitch
Avoca's A Star Is Born

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Khaskova's Worth The Wait

Best Puppy In Breed
Khaskova's Worth The Wait



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Khaskova's Worth The Wait

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By