Tyee Kennel Club
Saturday, May 11, 2019



Related Results

Obedience

Friday, May 10 (Obedience Trial 1)
Saturday, May 11 (Obedience Trial 2)
Sunday, May 12 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Friday, May 10 (Rally Trial 1)
Saturday, May 11 (Rally Trial 2)
Sunday, May 12 (Rally Trial 3)

Related Specialties

Shiba Inu Canada [Regional] - Saturday, May 11 - Conformation



Results courtesy of:

-- Fran Zimmerman --
Ch. Aura Odd Fellow
"Oscar"
Breeder/Owner: Fran Zimmerman, Aura Poodles


Best In Show
Judge: Dana Cline
West Highland White Terrier  
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
Points: 256 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Dana Cline
Newfoundland  
GCh Heartsease Delightful Ambition
Points: 215
Best Puppy In Show
Judge: Dana Cline
Weimaraner  
Trax Believe In B
Best Baby Puppy In Show
Judge: Dana Cline
Russell Terrier   Pooles Ide Foxfield A Little Bit More
Best Veteran In Show
Judge: Dana Cline
Shiba Inu  
GCh Sunojo Cracklin Rose Timberfox








Group 1 - Michael Camac Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Silversea's Summer Sonnet
  Weimaraner   60
Group 2nd   
Ch Solipse San Giovanni Bianco
  Lagotto Romagnolo   55
Group 3rd   Ch Riverdance Dippity Do   Retriever (Golden)   53
Group 4th   
GCh Aladdin's Sirius Blak N Tan
  Spaniel (American Cocker)   35
BPIG   
Ch Trax Believe In B
  Weimaraner   N/A
Best Baby Puppy In Group    Allsgold's Darby Downes   Retriever (Golden)   0
Best Veteran In Group   
GCh Vitali Silva Avalon Sayward
  Vizsla (Smooth-Haired)   0
Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Solipse San Giovanni Bianco

Select Dog
Ch LK Champagne Charlie



Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Queen's Don't Call This A Comeback



Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Glainddus Ebony Topaz

Select Bitch
Ch Glainddus Black Alexandrite



Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 17 pts (4-9-4-1)
Ch Riverdance Dippity Do

Best Of Opposite Sex
GCh Camalire I'll Follow The Sun

Best Of Winners: (4-9-4-1)
Madison's Andalucia

Best Puppy In Breed
Kitsana Camalire Triple Crown

Select Dog
GCh Allsgold Tip Your Hat


Winners Dog: (4-9-4-1)
Camalire Game Of Thrones

Reserve Winners Dog
Kitsana Camalire Triple Crown


Winners Bitch: (4-9-4-1)
Madison's Andalucia

Reserve Winners Bitch
Camalire Take Me To Texas

Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 6 pts (3-1-3-0)
GCh Oceanspray's Paddington

Best Of Opposite Sex
Caorrun Grassroots Of Devileen

Best Of Winners: (3-1-3-0)
Caorunn Logan

Best Puppy In Breed
Caorrun Grassroots Of Devileen

Select Dog
GCh Shawnigan Camalire Porter


Winners Dog: (3-1-3-0)
Caorunn Logan

Reserve Winners Dog
Caorunn's Harbour Master


Winners Bitch: (3-1-3-0)
Caorrun Grassroots Of Devileen

Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 8 pts (3-5-1-0)
Ch Tollchester Free'Dom Fighter

Best Of Opposite Sex
Tollchester Keep The Faith

Best Of Winners: (3-5-1-0)
Kasomor's Grand Passage

Best Puppy In Breed
Kasomor's Grand Passage


Winners Dog: (3-5-1-0)
Kasomor's Grand Passage

Reserve Winners Dog
Lealee's Meant To Be A Star


Winners Bitch: (3-5-1-0)
Tollchester Keep The Faith

Reserve Winners Bitch
Seaterraces Erin McStevie

Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Onyxes Dolce 'N Cabbana



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Onyxes Dolce 'N Cabbana

Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kulana One N Only At Allsgold

Best Puppy In Breed
Kulana One N Only At Allsgold



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kulana One N Only At Allsgold

Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aladdin's Sirius Blak N Tan



Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Islandview Finn McCool

Best Of Opposite Sex
Wynterpoint's Victorious Reign

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Stormking Islandview Perfecto


Winners Dog: (1-1-1-0)
Stormking Islandview Perfecto


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Wynterpoint's Victorious Reign

Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Merrylegs Simply Scrumptious

Best Of Opposite Sex
Ch Elcazador A Mighty Wizard

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Merrylegs Simply Scrumptious

Best Puppy In Breed
Merrylegs Simply Scrumptious


Winners Dog: (1-1-1-0)
Elcazador Catch A Rising Star


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Merrylegs Simply Scrumptious

Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Whistle Stop Wynner Takes All

Best Of Opposite Sex
Waterboys Leroy Brown

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Whistle Stop Wynner Takes All


Winners Dog: (1-1-0-0)
Waterboys Leroy Brown


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Whistle Stop Wynner Takes All

Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Statesman's Nearctic

Best Of Opposite Sex
Anwen's Summer Rain

Select Dog
Ch Anwen's One More Chance



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Anwen's Summer Rain

Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Eastwind Solana's High Seas Adventure

Best Of Opposite Sex
Upcountry's Tempest Storm

Select Dog
Ch Vitali's Lifensoul Of Sayward



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Upcountry's Tempest Storm

Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
GCh Silversea's Summer Sonnet

Best Puppy In Breed
Trax Believe In B



Winners Bitch: (0-4-0-1)
Trax Believe In B

Reserve Winners Bitch
Bartland's Sultress Of The Sea





Group 2 - Dana Cline Top Dog
Points
Group 1st   
GCh RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   25
Group 2nd    Coso N Zamaradi's Hollywood Heartthrob   Rhodesian Ridgeback   24
Group 3rd   Ch Haefen Jetstream Forsharwassim   Saluki   16
Group 4th    Osheehans Chasing The Dragon   Beagle   15
BPIG    Quintessentially Tyrconnell   Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dhu Mohr Alice In Wonderland At Hollyrood   Deerhound (Scottish)   0
Best Veteran In Group    Bluefence No Bears Allowed   Basset Hound   0
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh RJ's Scottish Mist



Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
Osheehans Chasing The Dragon

Best Of Opposite Sex
Meriadoc Wynfield Iron Chef

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Osheehans Chasing The Dragon

Best Puppy In Breed
Breigayt's Sultan Of Brunei

Select Dog
GCh Laponderosa's Sassenach

Select Bitch
Ch Breigayt Nobody Does It Better


Winners Dog: (3-2-1-1)
Meriadoc Wynfield Iron Chef

Reserve Winners Dog
Breigayt's Sultan Of Brunei


Winners Bitch: (3-2-1-1)
Osheehans Chasing The Dragon

Reserve Winners Bitch
Osheehan Gumshoe Supernova

Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Joskip's Radiance ML

Best Puppy In Breed
Joskip's Radiance ML



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Joskip's Radiance ML

Reserve Winners Bitch
Waldiedox Can U Keep A Secret

Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Coho's Black Pearl

Best Of Opposite Sex
Vindachs Sudden Impact For Joskip MS






Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Wolfholms Justify

Best Of Opposite Sex
Quintessentially Tyrconnell

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Wolfholms Justify

Best Puppy In Breed
Quintessentially Tyrconnell


Winners Dog: (1-2-0-0)
Wolfholms Justify

Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 7 pts (3-3-2-0)
Coso N Zamaradi's Hollywood Heartthrob

Best Of Opposite Sex
Songbird's Secret Island Moonshine

Best Of Winners: (3-3-2-0)
Coso N Zamaradi's Hollywood Heartthrob

Best Puppy In Breed
Tamaridge Ponderosas Priderock

Select Dog
GCh Foxtrot Priderock At Tamaridge


Winners Bitch: (3-3-2-0)
Songbird's Secret Island Moonshine

Reserve Winners Bitch
Topoftherocks Mystic Beaubijou

Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Haefen Jetstream Forsharwassim



Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Brushwood Never Say Never

Select Bitch
Ch Treadway Light My Way







Group 3 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   31
Group 2nd   Ch Wolvereen The Force B With U   Siberian Husky   28
Group 3rd   
Dormo's Second To None
  Samoyed   27
Group 4th   Ch Banbury's ZZ Chops   Bullmastiff   24
BPIG   
Dormo's Second To None
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Stillstream Sails To Cucarrick
  Newfoundland   0
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GCh Baybern's Life Is A Highway

Best Of Opposite Sex
Doubledutch's Maya

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Doubledutch's Maya

Best Puppy In Breed
Doubledutch's Morley


Winners Dog: (2-2-1-1)
Doubledutch's Morley

Reserve Winners Dog
Doubledutch's Benny


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Doubledutch's Maya

Reserve Winners Bitch
Berntiers Take On Me

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
Ch Banbury's ZZ Chops

Best Of Opposite Sex
Banbury's Princess Tiger Lily

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Banbury's Princess Tiger Lily

Select Dog
Ch Banbury's Between The Flags


Winners Dog: (1-3-2-0)
Shayla's Blarneyrock O'Banbury


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Banbury's Princess Tiger Lily

Reserve Winners Bitch
Banbury N Backshifts BeachBabe

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Island Reign's Champage Taste On A Beer Budget



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Oliv Queen Golden Light Del Littorio

Best Of Opposite Sex
Ch Orlando Osea Golden Light Del Littorio

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Oliv Queen Golden Light Del Littorio


Winners Dog: (1-2-1-0)
Himalaya Hawk Del Littorio


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Oliv Queen Golden Light Del Littorio

Reserve Winners Bitch
Esteem's Expresso Princess

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Jonniedanes Wakemewhenimfamous

Best Puppy In Breed
Keirkane's Perfect Harmony



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Jonniedanes Wakemewhenimfamous

Reserve Winners Bitch
Keirkane's Perfect Harmony

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Annie Of Hovisbyhart Estate



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Annie Of Hovisbyhart Estate

Reserve Winners Bitch
Dheelis Grofje Celjski

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GChEx Heartsease Delightful Ambition

Select Dog
Ch Norwest's He's Got The Swagger


Winners Dog: (1-0-2-0)
Terraorca Loch Linnhe


Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Bigluv's Kali's Bravery

Best Of Opposite Sex
Bigluv's Remembering The Heroes

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Bigluv's Kali's Bravery

Best Puppy In Breed
Bigluv's Kali's Bravery


Winners Dog: (2-2-0-0)
Bigluv's Remembering The Heroes

Reserve Winners Dog
Aksel Vom Hause Henkyer


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Bigluv's Kali's Bravery

Reserve Winners Bitch
Farrow Von Lordsandladies

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Dormo's Second To None

Best Of Opposite Sex
Sancha Y Crosspaw Yenesei Yeti

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Dormo's Second To None

Best Puppy In Breed
Dormo's Second To None


Winners Dog: (1-2-0-0)
Sancha Y Crosspaw Yenesei Yeti


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Dormo's Second To None

Reserve Winners Bitch
Sancha's Alabaster Aurora

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Wolvereen The Force B With U







Group 4 - Dana Cline Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   40
Group 2nd   
GCh Krisma Kingael's Head Of State
  Kerry Blue Terrier   34
Group 3rd   
GCh Cashel's Oban On Ice
  Soft-Coated Wheaten Terrier   33
Group 4th   Ch Krown On Hallowed Ground   Schnauzer (Miniature)   29
BPIG    Krown The Vicar   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Pooles Ide Foxfield A Little Bit More   Russell Terrier   0
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Tidewalker Coastal Cruiser

Best Of Opposite Sex
Tidewalker Seas The Day



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Tidewalker Seas The Day

Reserve Winners Bitch
Tidewalker Sweet Daylight

Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Mysticgold's Perfect Storm

Best Of Opposite Sex
Holgergunn Foxie At Mysticgold

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Otleys Believe In Magic

Best Puppy In Breed
Otleys Believe In Magic


Winners Dog: (1-3-1-0)
Otleys Believe In Magic


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Holgergunn Foxie At Mysticgold

Reserve Winners Bitch
Wimberway's Border Janaimo

Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brownstone's As You Wish



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Brownstone's As You Wish

Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Scotch Broom Bright Sorcha



Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Krisma Kingael's Head Of State



Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tuscaroranes (Luna)


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tuscaroranes (Luna)


Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Wichunt Darkside Of Gryffendor

Best Puppy In Breed
Wichunt Got My Swagger On


Winners Dog: (2-0-0-0)
Wichunt Darkside Of Gryffendor

Reserve Winners Dog
Wichunt Got My Swagger On


Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxbend Westham Red Hot

Best Puppy In Breed
Foxbend Westham Red Hot



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxbend Westham Red Hot

Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Hobbit Hill River Of Riverside

Best Of Opposite Sex
Hobbit Hill Riverside Trickle

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Hobbit Hill River Of Riverside


Winners Dog: (2-1-0-0)
Hobbit Hill Riverside Trickle

Reserve Winners Dog
River City Ahoy Captian


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Hobbit Hill River Of Riverside

Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
Ch Krown On Hallowed Ground

Best Of Opposite Sex
Krown The Vicar

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Heritage Empire High Fallutin'

Best Puppy In Breed
Krown The Vicar

Select Dog
Ch Envoy Foxy VI Perfect Driver


Winners Dog: (1-2-2-1)
Krown The Vicar


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Heritage Empire High Fallutin'

Reserve Winners Bitch
Mimicker's Gadabout

Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Dunsmuir Glenby Midnite Spirit

Best Of Opposite Sex
GCh MacBrechin's Legacy Leidi



Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Odilliya Iz Kopilochki



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Odilliya Iz Kopilochki

Reserve Winners Bitch
Rusalka's Jasmine

Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Cashel's Oban On Ice

Best Of Opposite Sex
Ch Greentree Preakness Express To Cashel

Best Puppy In Breed
Bachram's Lake Tempest

Select Bitch
Ch Skyfall Mackanme Bachram Neala



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Bachram's Lake Tempest

Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Distaff Tardis

Best Of Opposite Sex
Rolona's This Buds For You

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Distaff Tardis

Best Puppy In Breed
Rolona's This Buds For You

Select Dog
GCh Distaff Fabian


Winners Dog: (1-1-1-0)
Rolona's This Buds For You


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Distaff Tardis

Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling

Best Of Opposite Sex
Mysticgold's Simply Enchanting

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Bellevue Dreamed A Dream

Best Puppy In Breed
Mysticgold's Simply Enchanting


Winners Dog: (1-4-1-0)
Bellevue Dreamed A Dream


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Mysticgold's Simply Enchanting

Reserve Winners Bitch
Mysticgold's Broken Halo





Group 5 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st    Sunterra Smitten Kitten   Pomeranian   32
Group 2nd    Prince Rednettle d'MistyTrails   Havanese   27
Group 3rd   
Ch Passionpaps Infamous Adventure
  Papillon   22
Group 4th   
Ch Pequest By Request
  Pekingese   16
BPIG    Sunterra Smitten Kitten   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    MistyTrails N'Paradise Whos Yo Daddy   Havanese   0
Best Veteran In Group   
GChEx Eddie Murphy At MistyTrails
  Havanese   0
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wynneiras Double Shot



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kaytuck Fergus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kaytuck Fergus


Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Crystaljems Look On D Briteside



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Cogie's Force Of Lil Miracles

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Swifthaven Talk Of The Town



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Prince Rednettle d'MistyTrails

Best Of Opposite Sex
Ch Mistytrails Cambridge Duchess

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Prince Rednettle d'MistyTrails

Best Puppy In Breed
Prince Rednettle d'MistyTrails

Select Dog
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey


Winners Dog: (2-1-1-1)
Prince Rednettle d'MistyTrails

Reserve Winners Dog
Havadahl Rico Suave


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Seantiago MistyTrails Girlfriend

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Wannabee M'Daddy's Hooked On Hooch

Best Of Opposite Sex
Mightymites Unleashed Withakis



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mightymites Unleashed Withakis

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
Ch Passionpaps Infamous Adventure

Best Of Opposite Sex
Rosian's Lovely Libby

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Nanrich Topflite MidniteCowboy

Best Puppy In Breed
Nanrich Topflite MidniteCowboy

Select Dog
Ch Golden Leaf's Espresso


Winners Dog: (1-3-2-0)
Nanrich Topflite MidniteCowboy


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Rosian's Lovely Libby

Reserve Winners Bitch
Stromarlyn Witches Brew

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pequest By Request



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
Sunterra Smitten Kitten

Best Of Opposite Sex
GCh Chriscendo Chasing Rainbows

Best Puppy In Breed
Sunterra Smitten Kitten

Select Dog
Ch Furrycreek's Fact Or Fiction



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Sunterra Smitten Kitten

Reserve Winners Bitch
Furrycreek's Dixie Chick

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Lemoges White Lillies



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Lemoges White Lillies

Reserve Winners Bitch
Lemoges Baby's Breathe

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Carmorosa's Ranger Rick

Best Of Opposite Sex
Silkstone Lady Penelope Of Carmorosa

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Silkstone Lady Penelope Of Carmorosa


Winners Dog: (1-3-1-0)
Chamshep Naughty By Nature


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Silkstone Lady Penelope Of Carmorosa

Reserve Winners Bitch
Moonshadow Sonoran Wind

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Tempos Leaving On A Jet Plane

Best Puppy In Breed
Tempo's B'tch I'm Madonna



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Tempo's B'tch I'm Madonna





Group 6 - Dana Cline Top Dog
Points
Group 1st   
Litilann's Flash Photo
  Poodle (Standard)   38
Group 2nd   
GCh Keez Kause For Koncern
  Keeshond   27
Group 3rd   GCh Atalaya's Live Laugh Love   French Bulldog   26
Group 4th   
GCh Sunojo Cracklin Rose Timberfox
  Shiba Inu   24
BPIG    Sunojo Reezen For A Red Dress   Shiba Inu   N/A
Best Baby Puppy In Group    SunojoTimberfox She Sparks Joy   Shiba Inu   0
Best Veteran In Group   
GCh Sunojo Cracklin Rose Timberfox
  Shiba Inu   0
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wynneiras Smokestack Lightning



Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
LDH Belle Creek Mr Maximillian


Winners Dog: (3-0-0-0)
LDH Belle Creek Mr Maximillian

Reserve Winners Dog
Cabochon I Am A Bobbi Dazzler


Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
McGregor's Maximus Prime

Best Of Opposite Sex
Bellissimo's Shaken Not Stird

Best Of Winners: (1-1-0-0)
McGregor's Maximus Prime


Winners Dog: (1-1-0-0)
McGregor's Maximus Prime


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bellissimo's Shaken Not Stird

Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Estate's Rockette



Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Atalaya's Live Laugh Love

Best Of Opposite Sex
GCh Mano Imperatorius Ugano Sitte



Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Keez Kause For Koncern



Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 10 pts (4-5-0-2)
Litilann's Flash Photo

Best Of Opposite Sex
GCh Diplomat's Stuck In The Middle

Best Of Winners: (4-5-0-2)
Litilann's Flash Photo

Best Puppy In Breed
Reigate Dawin Fireball

Select Bitch
GCh Kandansk The Conjuring


Winners Dog: (4-5-0-2)
Litilann's Flash Photo

Reserve Winners Dog
Reigate Dawin Fireball


Winners Bitch: (4-5-0-2)
Briarside's Been Dancing In The Rain

Reserve Winners Bitch
Lemoges My Cheri Amour

Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 10 pts (1-4-3-3)
GCh Sunojo Cracklin Rose Timberfox

Best Of Opposite Sex
Ch Sunojo's How We Say Zee

Best Of Winners: (1-4-3-3)
Timberfox's Felonius Gru

Best Puppy In Breed
Sunojo Reezen For A Red Dress

Select Dog
GCh Sunojo Pai Azyuu Go

Select Bitch
Ch Sunojo's Little Red Pill


Winners Dog: (1-4-3-3)
Timberfox's Felonius Gru


Winners Bitch: (1-4-3-3)
Sunojo's Say Yes To Zee Dress

Reserve Winners Bitch
Sunojo Reezen For A Red Dress

Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Of Opposite Sex
Sealegends Queen Anns Lace

Best Puppy In Breed
Sealegends Queen Anns Lace



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sealegends Queen Anns Lace

Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Judo's Top Secret At Trekhond

Best Of Opposite Sex
Trekhond's Cracklin' Rosie

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Judo's Top Secret At Trekhond

Best Puppy In Breed
Judo's Top Secret At Trekhond

Select Dog
GChEx Trekhond's Hey Good Lookin'


Winners Dog: (2-2-1-0)
Judo's Top Secret At Trekhond

Reserve Winners Dog
Trekhond's Solitary Man


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Trekhond's Cracklin' Rosie

Reserve Winners Bitch
Trekhond's Midnight Kiss



Group 7 - Michael Camac Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Woodside's Bella Jun
  German Shepherd Dog   24
Group 2nd   
GCh Tresta Uptown Charm
  Shetland Sheepdog   20
Group 3rd   GCh Eclat D'Etoile's Damon   Belgian Shepherd Dog   13
Group 4th    Pinkerton Au Dela Des Mers At Hillhaven   Bouvier des Flandres   12
BPIG   
Vanisle's Miss B' Haven
  Collie (Rough)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lasair's Winter Fantasy   Shetland Sheepdog   0
Best Veteran In Group   
GCh Conspirito's Last Crusader
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Ch MountainAsh Jazzmatazz

Best Of Opposite Sex
MountainAsh Unforgettable

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Mountainash After Midnight

Best Puppy In Breed
Mountainash After Midnight

Select Bitch
Ch Baywind Tailor Made In Tinseltown


Winners Dog: (1-2-0-2)
MountainAsh Unforgettable


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Mountainash After Midnight

Reserve Winners Bitch
Woodlakes Baywind Skye Starburst

Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kelkary's Ragtyme Tango



Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Eclat D'Etoile's Damon



Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pinkerton Au Dela Des Mers At Hillhaven


Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Afterhour's Diamond In The Rough Of Vanisle

Best Of Opposite Sex
GCh Sunnland's Pacific Challenger

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Vanisle's Miss B' Haven

Best Puppy In Breed
Vanisle's Miss B' Haven

Select Dog
Ch Snovalley Prairiepine Spirit In Paradise


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Vanisle's Miss B' Haven

Reserve Winners Bitch
Cynclair Midnight Regards

Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Woodside's Bella Jun

Best Of Opposite Sex
Windmist Maximus Quinn Kenzo

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Windmist Maximus Quinn Kenzo

Best Puppy In Breed
Windmist Maximus Quinn Kenzo


Winners Dog: (2-1-0-1)
Windmist Maximus Quinn Kenzo

Reserve Winners Dog
Windmist Smokin' Guns


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Windmist Wake Your Dreams

Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
GCh Tresta Uptown Charm

Best Of Opposite Sex
Ch Stoneboat's Unsinkable

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Mosaic's Captivating

Best Puppy In Breed
Mosaic's Captivating

Select Dog
GCh Mosaic Sharpshooter

Select Bitch
Ch Mosaic Set Fire To The Rain


Winners Dog: (1-2-2-2)
Apple Acres Family Tradition


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Mosaic's Captivating

Reserve Winners Bitch
Stoneboat Dot Sea Eh

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By