South Shore Kennel Club
Saturday, June 6, 2015 - Show 1



Related Results

Conformation

Saturday, June 06 (Show 1)
Saturday, June 06 (Show 2)
Sunday, June 07 (Show 3)
Sunday, June 07 (Show 4)

Obedience

Saturday, June 06 (Obedience Trial 1)
Sunday, June 07 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Saturday, June 06 (Rally Obedience Trial 1)
Sunday, June 07 (Rally Obedience Trial 2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Mark Houston-McMillan
Bullmastiff  
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn
Points: 105 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Mark Houston-McMillan
Australian Shepherd  
Ch Copperridge's Win Advisory
Best Puppy In Show
Judge: Mark Houston-McMillan
Shih Tzu   Opal's A Justified Edition
Best Baby Puppy In Show
Judge: Mark Houston-McMillan
Retriever (Labrador)  
Everwood's Paint It Black








Group 1 - Mark Houston-McMillan Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Legacyk So What's Your Point
  Pointer (German Short-Haired)   21
Group 2nd    Mjaerumhogda's Flying Phantom   Retriever (Golden)   20
Group 3rd   
GCh Everwoods All Fired Up
  Retriever (Labrador)   14
Group 4th   
Ch Whidbey's Charleston Chew
  Spaniel (Clumber)   9
BPIG    Startop Everwood Infamous Angel   Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Everwood's Paint It Black
  Retriever (Labrador)   0



3-6 Month Dog Class
1st Ignatio del Fiume



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Legacyk So What's Your Point




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Silvercreek's Lone Star at Wildbrook

Best Of Opposite Sex
Salmoncove's Cadence At Wildbrook

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Silvercreek's Lone Star at Wildbrook


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sun Devil Heat Wave At Mystcurl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sun Devil Heat Wave At Mystcurl

Open Bitch Class
1st Sun Devil Heat Wave At Mystcurl


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fleetwings Braetoft Fuld Maane



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fleetwings Braetoft Fuld Maane

12-18 Month Bitch Class
1st Fleetwings Braetoft Fuld Maane


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
Mjaerumhogda's Flying Phantom

Best Of Opposite Sex
Ch Jackson's This Kiss at Eirene

Best Of Winners: (3-1-1-1)
Mjaerumhogda's Flying Phantom

Best Puppy In Breed
Ch Jackson's This Kiss at Eirene

Select Dog
GCh Amberview Socie'te' Cartier


Winners Bitch: (3-1-1-1)
Ambercreek's Miss Ellie May

Junior Puppy Bitch Class
1st Ambercreek's Miss Ellie May

3-6 Month Bitch Class
1st Harmony's Graded On Top


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Everwoods All Fired Up

Best Of Opposite Sex
Loyal Labradors Leighra Laced With Promise

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Loyal Labradors Leighra Laced With Promise

Best Puppy In Breed
Startop Everwood Infamous Angel


Winners Dog: (1-3-1-0)
Doukare's A Buddy For Me

Senior Puppy Dog Class
1st Doukare's A Buddy For Me


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Loyal Labradors Leighra Laced With Promise

Reserve Winners Bitch
Startop Everwood Infamous Angel

Junior Puppy Bitch Class
1st Startop Everwood Infamous Angel

12-18 Month Bitch Class
1st Loyal Labradors Leighra Laced With Promise

Canadian Bred Bitch Class
1st Moorbern's Loyal La Salle

3-6 Month Bitch Class
1st Everwood's Paint It Black


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Shadyhill's Black Cuillin Mtn

Best Puppy In Breed
Shadyhill's Black Cuillin Mtn


Winners Dog: (1-0-0-0)
Shadyhill's Black Cuillin Mtn

Junior Puppy Dog Class
1st Shadyhill's Black Cuillin Mtn



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Whidbey's Charleston Chew




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Segre's Big Cheese at Remme

Best Of Opposite Sex
Waternymph's Riding The Wind

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Segre's Big Cheese at Remme

Best Puppy In Breed
Segre's Big Cheese at Remme


Winners Dog: (2-1-0-0)
Segre's Big Cheese at Remme

Reserve Winners Dog
Adamant's Riding High

Junior Puppy Dog Class
1st Segre's Big Cheese at Remme

Open Dog Class
1st Adamant's Riding High


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Waternymph's Riding The Wind

Junior Puppy Bitch Class
1st Waternymph's Riding The Wind


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Akar Sir Newman At Egerton NS




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Paul Odenkirchen Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   12
Group 2nd   Ch Trumphill's Exquisite Lizzie   Rhodesian Ridgeback   11
Group 3rd    Leoralees Its All About Me MW   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   8
Group 4th   
Ch Telkel Encore Une Manigance SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   7
BPIG    Leoralees Its All About Me MW   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Miloki's Abstract Art   Basenji   0
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Polo's Crime Of Passion At Xenos




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Miloki's Trouble B'rooing



3-6 Month Bitch Class
1st Miloki's Abstract Art


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jalhar Traveller Girl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jalhar Traveller Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Jalhar Traveller Girl


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Grandgables Lil Fancy Flirt ML



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kleinteck Six Days in May MLC

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kleinteck Six Days in May MLC


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Leoralees Its All About Me MW

Best Puppy In Breed
Leoralees Its All About Me MW



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Leoralees Its All About Me MW

Senior Puppy Bitch Class
1st Leoralees Its All About Me MW


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Telkel Encore Une Manigance SL



3-6 Month Bitch Class
1st Dufailloux Intruse Dans Le Noir SL


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Livewire Made in America

Best Of Opposite Sex
Ch Harbour Deep Rollin In Clover SW


Winners Dog: (1-0-0-1)
Livewire Made in America

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Livewire Made in America



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Trumphill's Exquisite Lizzie

Best Of Opposite Sex
Ch Priderock Mobukhosi Black Onyx

Select Bitch
Ch Paradigm's Winds Of Winter



3-6 Month Bitch Class
1st Ridishia Closer To The Heart


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Mark Houston-McMillan Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn
  Bullmastiff   18
Group 2nd   
Ch Dushanbe's Dreamboat
  Samoyed   16
Group 3rd   
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic
  Great Dane   12
Group 4th   
Skansen's Big Girls Don't Cry
  Schnauzer (Giant)   10
BPIG   
Ch Dushanbe's Dreamboat
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lena Spartanska Osada



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lena Spartanska Osada

Junior Puppy Bitch Class
1st Lena Spartanska Osada


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cinnrhee's Bet'n On The River

Best Of Opposite Sex
Top Hat's Irresistible Marder

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cinnrhee's Bet'n On The River


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cinnrhee's Bet'n On The River

12-18 Month Dog Class
1st Cinnrhee's Bet'n On The River


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Top Hat's Irresistible Marder

Open Bitch Class
1st Top Hat's Irresistible Marder


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn

Best Of Opposite Sex
Ch Maribelle's Unforgettable Fire




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-1-0)
Ch Credi Del Ecousse

Best Of Opposite Sex
Ciana Del Ecousse



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Ciana Del Ecousse

12-18 Month Bitch Class
1st Ciana Del Ecousse


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sioul's Black Caviar




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic

Best Of Opposite Sex
Ch Karador's Fish House Punch




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Goldwater's Silver Tip



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Goldwater's Silver Tip

12-18 Month Bitch Class
1st Goldwater's Silver Tip


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Genworks On Fire

Best Puppy In Breed
Genworks On Fire



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Genworks On Fire

Senior Puppy Bitch Class
1st Genworks On Fire


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChEx Dushanbe's Dreamboat

Best Of Opposite Sex
GCh Dushanbe's Let It Snow

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Dushanbe's Oh What Fun

Best Puppy In Breed
GChEx Dushanbe's Dreamboat


Winners Dog: (1-1-1-1)
Dushanbe's What's the Scoop

Junior Puppy Dog Class
1st Dushanbe's What's the Scoop


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Dushanbe's Oh What Fun

Junior Puppy Bitch Class
1st Dushanbe's Oh What Fun


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Skansen's Big Girls Don't Cry



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Skansen's Big Girls Don't Cry

12-18 Month Bitch Class
1st Skansen's Big Girls Don't Cry


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Chimini's Vanessa Russo

Best Of Opposite Sex
Chimini's In This Together

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Chimini's Vanessa Russo


Winners Dog: (1-1-0-0)
Chimini's In This Together

Open Dog Class
1st Chimini's In This Together


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Chimini's Vanessa Russo

Open Bitch Class
1st Chimini's Vanessa Russo


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Paul Odenkirchen Top Dog
Points
Group 1st   Ch Wintergems Teddy Bear   West Highland White Terrier   10
Group 2nd   
Fyrewyre Dragonfox Hellfire
  Fox Terrier (Wire)   8
Group 3rd   
Rootn Polarexpress By Chewbacca
  Bull Terrier   7
Group 4th    Bernfield's Moorbern Moxie   Border Terrier   6
BPIG   
Fyrewyre Dragonfox Hellfire
  Fox Terrier (Wire)   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Regalridge Amelia Airedale III

Best Puppy In Breed
Regalridge Amelia Airedale III



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Regalridge Amelia Airedale III

Senior Puppy Bitch Class
1st Regalridge Amelia Airedale III


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Maybush Red G'Day Shayla



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Maybush Red G'Day Shayla

Reserve Winners Bitch
Laspalmas Lucky Nomad Lady

12-18 Month Bitch Class
1st Maybush Red G'Day Shayla

Open Bitch Class
1st Laspalmas Lucky Nomad Lady


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Bernfield's Moorbern Moxie

Best Of Opposite Sex
GChEx Comberdown Finnegan

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Bernfield's Moorbern Moxie


Winners Dog: (1-1-1-0)
Bernfield's Pee Wee Herman

Open Dog Class
1st Bernfield's Pee Wee Herman


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Bernfield's Moorbern Moxie

12-18 Month Bitch Class
1st Bernfield's Moorbern Moxie


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rootn Polarexpress By Chewbacca



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fyrewyre Dragonfox Hellfire

Best Puppy In Breed
Fyrewyre Dragonfox Hellfire



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fyrewyre Dragonfox Hellfire

Junior Puppy Bitch Class
1st Fyrewyre Dragonfox Hellfire


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Presbrooke Snack Cracker


Winners Dog: (1-0-0-0)
Presbrooke Snack Cracker

Open Dog Class
1st Presbrooke Snack Cracker



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Wintergems Teddy Bear

Best Of Opposite Sex
GCh Whiteheather WYSIWYG




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Mark Houston-McMillan Top Dog
Points
Group 1st    Chriscendo Call Of The Sun   Pomeranian   17
Group 2nd   
Ch Riverview's Ms. Belle Starr
  Pug   16
Group 3rd   
Ch Risha Heir Of The Dog
  Yorkshire Terrier   13
Group 4th   
Jolly Jumper des Jardins de Gossypium
  Coton De Tulear   11
BPIG   
Stonetree Mischief At SuShine
  Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Annadeans Sassy Lassie
  Silky Terrier   0
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Stonetree Mischief At SuShine

Best Puppy In Breed
Stonetree Mischief At SuShine


Winners Dog: (1-0-0-0)
Stonetree Mischief At SuShine

Senior Puppy Dog Class
1st Stonetree Mischief At SuShine



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Zhen's Three Ring Circus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Zhen's Three Ring Circus

Open Dog Class
1st Zhen's Three Ring Circus



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Jolly Jumper des Jardins de Gossypium

Best Of Opposite Sex
Jade Du Domaine De Polana

Best Puppy In Breed
Jade Du Domaine De Polana



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Jade Du Domaine De Polana

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Jade Du Domaine De Polana


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Folklore Pineridge Pot Of Gold

Best Of Opposite Sex
GCh Kabecca Grayson Firefly


Winners Dog: (1-0-1-1)
Kabecca Grayson Vindicator

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kabecca Grayson Vindicator



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cheristar's It's In His Kiss




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Gnomehavens Saint Camber

Best Of Opposite Sex
Jasione's Lara

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Gnomehavens Saint Camber

Best Puppy In Breed
Gnomehavens Saint Camber

Select Dog
GCh Fantasy's Que Sera Sera Chi Chi


Winners Dog: (1-1-1-0)
Gnomehavens Saint Camber

Senior Puppy Dog Class
1st Gnomehavens Saint Camber


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Jasione's Lara

Junior Puppy Bitch Class
1st Jasione's Lara


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (1-1-0-0)
Chriscendo Call Of The Sun


Winners Dog: (1-1-0-0)
Chriscendo Call Of The Sun

Open Dog Class
1st Chriscendo Call Of The Sun



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Riverview's Ms. Belle Starr

Best Of Opposite Sex
GCh Diamond Sand's Simply Perfect

Select Dog
Ch Spicerack's Hot Chilli Pepper




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Annadeans Spinacake Emillie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Annadeans Spinacake Emillie

Open Bitch Class
1st Annadeans Spinacake Emillie

3-6 Month Bitch Class
1st Annadeans Sassy Lassie


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Risha Heir Of The Dog


Winners Dog: (1-0-1-0)
Shan Yhaven Secret Weapon

Open Dog Class
1st Shan Yhaven Secret Weapon



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Paul Odenkirchen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Bluemount Silver Spirit
  Bulldog   9
Group 2nd    Opal's A Justified Edition   Shih Tzu   8
Group 3rd   
Ch Jet's Illustrious Gypsy
  Schipperke   7
Group 4th   
GCh Seawind's Rocky Shore
  Keeshond   6
BPIG    Opal's A Justified Edition   Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Onsengeltje Secret Endeavour
  Dalmatian   0
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bramley's Big Bad Leroy Brown




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bluemount Silver Spirit




Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Onsengeltje Secret Endeavour



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Seawind's Rocky Shore

Best Of Opposite Sex
GCh Bijzondere Wilhelmina of James

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Draakring Come Let Me Whisper


Winners Dog: (1-1-1-1)
Draakring Come Let Me Whisper

Open Dog Class
1st Draakring Come Let Me Whisper


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Draakring's Whisper In Time

Open Bitch Class
1st Draakring's Whisper In Time


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Vetset Winner Takes It All

Best Puppy In Breed
Vetset Winner Takes It All



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Vetset Winner Takes It All

Junior Puppy Bitch Class
1st Vetset Winner Takes It All


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Jet's Illustrious Gypsy




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Arisu's I'm Your Man




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Opal's A Justified Edition

Best Puppy In Breed
Opal's A Justified Edition



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Opal's A Justified Edition

Open Bitch Class
1st Opal's A Justified Edition


Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Paul Odenkirchen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Copperridge's Win Advisory
  Australian Shepherd   12
Group 2nd   
Ch Cardross M'Lady Pure N Sweet
  Collie (Smooth)   10
Group 3rd   
Ch Paray's Fabulousity
  Shetland Sheepdog   9
Group 4th   
GCh Thistlebrae Gone With the Wind
  Collie (Rough)   8
BPIG   
Ch Paray's Fabulousity
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Talisker's Ginseng   Shetland Sheepdog   0
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Agassiz's Come From Away




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Copperridge's Win Advisory

Select Dog
Ch Novacoast Burden of Proof


3-6 Month Dog Class
1st Novacoast Ez Come Ez Go


3-6 Month Bitch Class
1st Novacoast EZ To Love


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Thistlebrae Gone With the Wind

Best Of Opposite Sex
Ch Medway's Aleck Chase

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Feoras Heart Bandit


Winners Dog: (1-1-1-1)
Feoras Fierce Commotion

12-18 Month Dog Class
1st Feoras Fierce Commotion


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Feoras Heart Bandit

12-18 Month Bitch Class
1st Feoras Heart Bandit


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Cardross M'Lady Pure N Sweet




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Helwinn's Buttercup Berry Baby

Best Of Opposite Sex
Pacco von Micurs

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Helwinn's Buttercup Berry Baby

Best Puppy In Breed
Pacco von Micurs


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pacco von Micurs

Senior Puppy Dog Class
1st Pacco von Micurs


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Helwinn's Buttercup Berry Baby

Open Bitch Class
1st Helwinn's Buttercup Berry Baby


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paray's Fabulousity

Best Puppy In Breed
GCh Paray's Fabulousity



3-6 Month Bitch Class
1st Talisker's Ginseng


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Corhil Diamond Dust At Aldercrest

Best Puppy In Breed
Curig FaerieTale Keltic Magick



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Corhil Diamond Dust At Aldercrest

Reserve Winners Bitch
Curig FaerieTale Keltic Magick

Senior Puppy Bitch Class
1st Curig FaerieTale Keltic Magick

Open Bitch Class
1st Corhil Diamond Dust At Aldercrest


Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By