Cranbrook & District Kennel Club
Friday, August 25, 2017 - Show #1



Related Results


Results courtesy of:


-- Maria MacDonald --
MBIS RBIS Can GCh./Am Ch. Kohlein's Estrella OFA H&E
Breeder/Owner: Maria McDonald, Kohlein German Shepherds
http://kohlein.wix.com/kohlein


Best In Show
Judge: Garry Allan
German Shepherd Dog  
GCh Kohlein's Estrella
Points: 160 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Garry Allan
Poodle (Standard)  
GCh Crystalton Chikoda Mystery
Best Puppy In Show
Judge: Garry Allan
Doberman Pinscher  
Ch KO N Foxfire's Madness @ Legendale








Group 1 - Catherine Barlow Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sevenoaks Lady Penelope
  Setter (English)   40
Group 2nd   
GCh Brio's Hotsicle
  Retriever (Golden)   36
Group 3rd   GCh Islandview Heart Of Fire   Spaniel (Brittany)   28
Group 4th   
GCh Koping Win'Weim Pink Flamingo
  Weimaraner   27
BPIG    Glacier Valleyz Bricks And Ivy   Griffon (Wire-Haired Pointing)   N/A
Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Glacier Valleyz Bricks And Ivy

Best Puppy In Breed
Glacier Valleyz Bricks And Ivy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Glacier Valleyz Bricks And Ivy

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GCh LK Wallaby

Best Of Opposite Sex
LK Promise Pixie

Best Puppy In Breed
LK Promise Pixie

Select Dog
Ch LK Chiauci



Winners Bitch: (0-3-2-0)
LK Promise Pixie

Reserve Winners Bitch
West Coast Bea Loved

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 7 pts (1-3-2-2)
GCh Brio's Hotsicle

Best Of Opposite Sex
GCh Kayenna's Rhinestone Cowboy

Best Of Winners: (1-3-2-2)
Goldcker Fish N Ships

Best Puppy In Breed
Ch Verdoro's Overcoming Obstacles

Select Dog
GCh Castlefin's Seven Deadly Zins

Select Bitch
GCh Promise's Of Pure Heart


Winners Dog: (1-3-2-2)
Eirene's The Big Kahuna


Winners Bitch: (1-3-2-2)
Goldcker Fish N Ships

Reserve Winners Bitch
Kyon's Caribbean Sunshine

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Redmoon's What The Duck

Best Of Opposite Sex
Littlebay's Hufflepuff

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Littlebay's Hufflepuff

Best Puppy In Breed
Littlebay's Hufflepuff


Winners Dog: (1-2-1-0)
Pikkinokka's Avatar Topsail


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Littlebay's Hufflepuff

Reserve Winners Bitch
Littlebay's Betty White

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Sevenoaks Lady Penelope

Best Of Opposite Sex
GChEx Set'r Ridge's Sevenoaks Driftwind

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Sevenoaks Some Like It Hot

Best Puppy In Breed
Setterrama Victory Lane


Winners Dog: (1-1-1-1)
Setterrama Victory Lane


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Sevenoaks Some Like It Hot

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Palarset's Million Dollar Baby



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 9 pts (2-4-3-1)
GCh Aladdin's Sirius Blak N Tan

Best Of Opposite Sex
Ch Dark Moon Over Brandia

Best Of Winners: (2-4-3-1)
Stargazer's Heavenly Body

Best Puppy In Breed
Stargazer's Heavenly Body

Select Dog
Ch Rachris I Walk The Line


Winners Bitch: (2-4-3-1)
Stargazer's Heavenly Body

Reserve Winners Bitch
Rachris Im So Fancy

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Islandview Heart Of Fire



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Driftwind Dreamkist Adventurer



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Aurelia's Hot Hot Summer

Best Of Opposite Sex
GCh Aurelia's King's Ransom

Best Puppy In Breed
Aurelia's Queen Of Our Hearts



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Aurelia's Queen Of Our Hearts

Reserve Winners Bitch
Superhero Karma Of Aurelia

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Koping Win'Weim Pink Flamingo







Group 2 - Garry Allan Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Matsutakes This Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   16
Group 2nd   
Ch Raynbo's Foolish Pleasure
  Borzoi   15
Group 3rd   
Dhu Mohr Gentom Warlock At Hollyrood
  Deerhound (Scottish)   14
Group 4th   
Ch Amahte's Kilima Njaro
  Ibizan Hound   13
BPIG   Ch Wagswell's Buried Treasure MW   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   N/A
Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Raynbo's Foolish Pleasure



Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh InParadise Premier Performance



Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wagswell's Buried Treasure MW

Best Puppy In Breed
Ch Wagswell's Buried Treasure MW



Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Teckelwood Texas Independence SL



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Teckelwood Texas Independence SL

Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Deisters Olivia Is Magical

Best Puppy In Breed
Deisters Moonlight Sugar Magic



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Deisters Olivia Is Magical

Reserve Winners Bitch
Deisters Moonlight Sugar Magic

Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Matsutakes This Moment In Time



Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dhu Mohr Gentom Warlock At Hollyrood



Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Amahte's Kilima Njaro

Best Of Opposite Sex
GCh Amahte's Duma Kukimbia



Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mistyglen's Highland Bramble



Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Ukukhanya Ronaldo Bacchus

Best Of Opposite Sex
Ukukhanya Initiation By Fire



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Ukukhanya Initiation By Fire

Reserve Winners Bitch
Villagedogs Kaenavesta

Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Ethos N Eros Pseudonym







Group 3 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gallardo Tybrushe GirlAlmighty
  Boxer   33
Group 2nd   
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy
  Samoyed   18
Group 3rd   
GCh Newalba's Supercharged
  Bullmastiff   17
Group 4th   
GCh Darkhorse's U Can Cancel The Pie
  Great Dane   16
BPIG   
Ch KO N Foxfire's Madness @ Legendale
  Doberman Pinscher   N/A
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Bear Mountain's Great Northen Star


Winners Dog: (1-0-1-0)
Tailspins Gold For Berneden


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 14 pts (3-9-1-2)
GCh Gallardo Tybrushe GirlAlmighty

Best Of Opposite Sex
Ch Hillyard N Ablaze Spellbinder

Best Of Winners: (3-9-1-2)
Dai'lins Get Ur Shine On

Best Puppy In Breed
Dai'lins Get Ur Shine On

Select Bitch
GCh Tybrushe's Deja Vu


Winners Bitch: (3-9-1-2)
Dai'lins Get Ur Shine On

Reserve Winners Bitch
Samson's Penny Penny Penny

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Newalba's Supercharged



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
GCh KO N Foxfire's Madness @ Legendale

Best Of Opposite Sex
Ch Karlee's Closing Tyme V Blklbl

Best Puppy In Breed
GCh KO N Foxfire's Madness @ Legendale

Select Bitch
GCh Cassels Call Waiting



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Darkhorse's U Can Cancel The Pie

Best Of Opposite Sex
GCh Libertesse Scouts Honour


Winners Dog: (1-0-1-1)
Vlbydnenhntrgrn Cool Hand Luke


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Von Marc's Fearless Dozer's Red Ranger

Best Puppy In Breed
Cortez Vom Hause Rottik


Winners Dog: (1-0-1-0)
Cortez Vom Hause Rottik


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Kuvuk's Walkin In Razor's Edge

Best Of Opposite Sex
Husker Du Beautiful Northern Lights

Best Puppy In Breed
Husker Du Beautiful Northern Lights



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Kuvuk's Game Of Thrones

Reserve Winners Bitch
Kuvuk's Mother Of Dragons





Group 4 - Garry Allan Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skyehigh's Here We Go Again
  West Highland White Terrier   14
Group 2nd   
Ch Takala Trails Darcy
  Irish Terrier   13
Group 3rd    Villam Flames Aflyin' Mapherna   Schnauzer (Miniature)   12
Group 4th   
Ch Tidewalker Storm Chaser
  Australian Terrier   11
BPIG   
Keepsake's Flirt In A Skirt
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Monterra Zen Master

Best Puppy In Breed
Monterra Zen Master


Winners Dog: (1-0-0-0)
Monterra Zen Master


Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tidewalker Storm Chaser



Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Playmoor Kittle-Bee Code Blue

Best Of Opposite Sex
Playmoor It's A Wonderful Life

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Playmoor Kittle-Bee Code Blue

Best Puppy In Breed
Playmoor Kittle-Bee Code Blue


Winners Dog: (1-2-0-0)
Playmoor Kittle-Bee Code Blue


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Playmoor It's A Wonderful Life

Reserve Winners Bitch
Kittle-bee Blue Mouse

Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Takala Trails Darcy



Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Boldheart's Get A Clue



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Boldheart's Get A Clue

Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Villam Flames Aflyin' Mapherna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Villam Flames Aflyin' Mapherna

Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Greatbear Biskits The Ranger


Winners Dog: (1-0-0-0)
Greatbear Biskits The Ranger


Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Keepsake's Flirt In A Skirt

Best Of Opposite Sex
Ch Bumblebeary's Wild Honey

Best Puppy In Breed
Keepsake's Flirt In A Skirt



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Keepsake's Flirt In A Skirt

Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Distaff Black Bart

Best Of Opposite Sex
Hillside Charlotte Badger

Best Puppy In Breed
Hillside Charlotte Badger



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Hillside Charlotte Badger

Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Skyehigh's Here We Go Again







Group 5 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Xoe's Heartbreaker
  Pug   19
Group 2nd    Lakewood's Mambo Man   Affenpinscher   18
Group 3rd   
GCh Arwins The Toymaker
  Pomeranian   16
Group 4th   
GCh Mishka Paddington Bear
  Cavalier King Charles Spaniel   11
BPIG   
Ephraim's Quinn Of Terramarie
  Pomeranian   N/A
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Lakewood's Mambo Man

Select Dog
Ch Baker's Acre Diesel Power Monkey



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Mishka Paddington Bear

Best Of Opposite Sex
Urqhartamore' Emerald Harmony

Select Dog
GCh Kingshaven Ladislaw



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Urqhartamore' Emerald Harmony

Reserve Winners Bitch
Northshore Full Of Grace At Urquhart

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Casa Bonita Tsentara Grand

Best Puppy In Breed
Casa Bonita Tsentara Grand



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Casa Bonita Tsentara Grand

Reserve Winners Bitch
Lil Treasures Destinys Queen Isabella

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Arwins The Toymaker

Best Of Opposite Sex
Diamondice Cana Luck Be A Lady

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Ephraim's Quinn Of Terramarie

Best Puppy In Breed
Ephraim's Quinn Of Terramarie


Winners Dog: (1-3-1-0)
Ephraim's Quinn Of Terramarie


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Diamondice Cana Luck Be A Lady

Reserve Winners Bitch
Terramarie's Must Be Kismet

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Xoe's Heartbreaker



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Yorkhaven All The Rave

Best Puppy In Breed
VeeVee Royal Heirloom



Winners Bitch: (0-2-0-1)
VeeVee Royal Heirloom

Reserve Winners Bitch
Analese Of Ccseyanelee's





Group 6 - Garry Allan Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crystalton Chikoda Mystery
  Poodle (Standard)   21
Group 2nd   
GCh Sealegends Magic In Moonlight
  Shih Tzu   15
Group 3rd   
GCh Ufourea All About Andy
  German Pinscher   14
Group 4th   
GCh Babylon's Nebuchadnezzar Salute To Topbrass
  Bulldog   13
BPIG   
Chowridge From Me To U Suminka
  Chow Chow   N/A
Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hooligans Dimestore Dolly



Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Babylon's Nebuchadnezzar Salute To Topbrass

Select Dog
GChEx Lenbullan Mario Matteo



Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 4 pts (1-0-3-1)
Chowridge From Me To U Suminka

Best Of Opposite Sex
GCh Chowridge Embers Copper Rose

Best Puppy In Breed
Chowridge From Me To U Suminka

Select Dog
GCh Two Ton Teddy


Winners Dog: (1-0-3-1)
Chowridge From Me To U Suminka


Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Spavinaw Crk N Echoviews Nu Flirt In A Skirt

Best Of Opposite Sex
GCh Spavinaw Creek N Echoviews Nu Man In A Tux



Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Monet's A Wynnabul Sensation

Best Of Opposite Sex
Wynnbul Loco Sensation

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Monet's A Wynnabul Sensation

Best Puppy In Breed
Wynnbul Loco Sensation


Winners Dog: (1-1-0-0)
Monet's A Wynnabul Sensation


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Wynnbul Loco Sensation

Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ufourea All About Andy



Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Vista Man On The Moon

Best Puppy In Breed
Vista Man On The Moon


Winners Dog: (2-0-0-0)
Vista Man On The Moon

Reserve Winners Dog
Cornerstone's The Makers Mark


Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GCh Crystalton Chikoda Mystery

Best Of Opposite Sex
Ultra Sintaro Hermione's Black Magic

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Ultra Sintaro Hermione's Black Magic

Best Puppy In Breed
Crystalton Chikoda Conspiracy


Winners Dog: (1-4-1-0)
Seransil Anchorman


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Ultra Sintaro Hermione's Black Magic

Reserve Winners Bitch
Crystalton Chikoda Conspiracy

Judge: Garry Allan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sealegends Magic In Moonlight





Group 7 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kohlein's Estrella
  German Shepherd Dog   11
Group 2nd   
GCh Dancin' Eyes 737 Midnite Ride
  Australian Shepherd   7
Group 3rd   
Asynior's Dare To Impress
  Belgian Shepherd Dog   6
Group 4th   
Ch Tallywood Transilience
  Collie (Rough)   5
BPIG   
Ch Prairiemist Random Heart
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dancin' Eyes 737 Midnite Ride



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary

Best Puppy In Breed
GCh Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Asynior's Dare To Impress


Winners Dog: (1-0-0-0)
Asynior's Dare To Impress


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tallywood Transilience



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Orical Outback Adventure

Best Puppy In Breed
Orical Outback Adventure


Winners Dog: (1-0-0-0)
Orical Outback Adventure


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Kohlein's Estrella

Best Of Opposite Sex
Mystksand's Every Mile A Memory

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Mystksand's Every Mile A Memory

Best Puppy In Breed
Kohlein's McKenna


Winners Dog: (1-2-0-1)
Mystksand's Every Mile A Memory


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Kohlein's McKenna

Reserve Winners Bitch
Snowycreek's Galileo Galassia

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Prairiemist Random Heart

Best Of Opposite Sex
Galenabay Winter Promise

Best Puppy In Breed
GCh Prairiemist Random Heart



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Galenabay Winter Promise

Reserve Winners Bitch
Conspirito's Hot Flash

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By