Monarch Kennel Club
Sunday, June 23, 2019 - Show # 4



Related Results

Conformation

Friday, June 21 (Show # 1)
Saturday, June 22 (Show # 2)
Saturday, June 22 (Show # 3)
Sunday, June 23 (Show # 4)
Sunday, June 23 (Show # 5)



Results courtesy of:

-- Shelley Ford --
CH RaylexNorthernbreezModaChablis
"Vinny"
Owner: Lorys Fraccaro
www.modagermanshepheds.com


Best In Show
Judge: Heather Langfeld
Siberian Husky  
GCh Snowmist's Desert Chill
Points: 163 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Heather Langfeld
Sealyham Terrier  
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
Points: 139
Best Puppy In Show
Judge: Heather Langfeld
Doberman Pinscher  
Ch Delta Liberator Commandicate








Group 1 - Corinne Walker Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Santiago de Himmelstein
  Retriever (Golden)   27
Group 2nd   
GCh Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   21
Group 3rd   
Ch Kylador's Uricochetu Dunfield
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   20
Group 4th   
Ch Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star
  Pointer (German Wire-Haired)   15
BPIG   
Gaff Ravenheartstout Castlegar
  Retriever (Labrador)   N/A
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 5 pts
Ch Santiago de Himmelstein



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 6 pts
Ch Callibreeze No Hanky Panky



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 4 pts
Ch Kylador's Uricochetu Dunfield



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Lentigo's Saltcreek Teal



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 3 pts
Ch Ashleysown Music Man



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Rivermist Broxden Magnuttic



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Nonnies Aim High



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts
Ch Ekahi Rissana Isidoro Almamater







Group 2 - Corinne Walker Top Dog
Points
Group 1st    Kimani's Lasting Effects   Rhodesian Ridgeback   12
Group 2nd   
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major
  Otterhound   9
Group 3rd   
GCh Three Little Birds' Follow My Heart
  Irish Wolfhound   8
Group 4th   GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy   Borzoi   7
BPIG   
Ch Chetcote Wrapped N Chocolate ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts
GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 3 pts
Chetcote V Daydreamer Sweet T, ML



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Three Little Birds' Follow My Heart



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts
Ch Kimani's Lasting Effects



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts
GCh Wunder Forgetmenot Be My Angel







Group 3 - Tannis Postma Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   22
Group 2nd   
GCh CinniBon's She's The One
  Boxer   21
Group 3rd   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   17
Group 4th   
Midnightsolo Dream Maker
  Black Russian Terrier   14
BPIG   
Ch Delta Liberator Commandicate
  Doberman Pinscher   N/A
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts
Nordicstorm Showtime At Stormsky



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts
Ch Midnightsolo Dream Maker



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts
GCh CinniBon's She's The One



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts
Skyfall Money Penny Oyo Bull



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts
Ch Delta Liberator Commandicate



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts
GCh Jerdans The Great Code



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts
GCh Charbr's Tropical Breeze



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts
GCh Snowmist's Desert Chill







Group 4 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   10
Group 2nd   
GCh Blayloch Lil Razclin' Scalawag
  Scottish Terrier   9
Group 3rd   
Kilmaree Torrance At Mistybrig
  Cairn Terrier   8
Group 4th   
GCh Irvonhill Bugaboo
  Fox Terrier (Wire)   7
BPIG   
Kilmaree Torrance At Mistybrig
  Cairn Terrier   N/A
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
Ispy A Glaurieus Dream



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
Holly Of Bully Lake



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kilmaree Torrance At Mistybrig



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
Ch Zlatapraha Wonder



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
GCh Irvonhill Bugaboo



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
Ch Dralion Onrway Solitaire



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
Foxbend Keeping The Status



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts
Algernon Sky High Magic



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
GCh Blayloch Lil Razclin' Scalawag



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek







Group 5 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Pekehuis Shazam
  Pekingese   33
Group 2nd   
GCh Sassytails I Go Commando
  Chinese Crested   32
Group 3rd   
Ch Midsummer AllAbout The Journey
  Cavalier King Charles Spaniel   31
Group 4th   
GCh Siosalach's Hammin It Up
  Pug   21
BPIG   
Ch Midsummer AllAbout The Journey
  Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 9 pts
Ch Midsummer AllAbout The Journey



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sassytails I Go Commando



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 4 pts
Ch Rockhurst's Sunburst



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts
GCh Rythm's Front Runner



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts
Ch Southcreek's Toast Of The Town



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts
GCh Pekehuis Shazam



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts
Ch Son Shines Angelflo Junior



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts
Diannas Red Roses For Lynroy



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 4 pts
GCh Siosalach's Hammin It Up



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts
Rigair Wonderful Tia Maria







Group 6 - Rita Biddle Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Siosalach's Bibbidi Bobbidi Boo
  Chinese Shar-Pei   28
Group 2nd   
Bayshore Stonehaven Five O'Clock Shadow
  Xoloitzcuintli (Standard)   26
Group 3rd   
Ch Souyen's Brass In Pocket
  Shih Tzu   25
Group 4th   
Ch Cedarhills-Shamrock Beer For My Horses At Purrkees
  Keeshond   24
BPIG   
Supervictus Fast And Furious Farah
  German Pinscher   N/A
Judge: Rita Biddle

Best Of Breed: 3 pts
Bulldacious Lucky Underpants



Judge: Rita Biddle

Best Of Breed: 1 pts
GCh Siosalach's Bibbidi Bobbidi Boo



Judge: Rita Biddle

Best Of Breed: 2 pts
Ch Echoviews Nu Gem For Clairity



Judge: Rita Biddle

Best Of Breed: 6 pts
GCh Troubadour's Kevin The Handsome One



Judge: Rita Biddle

Best Of Breed: 3 pts
Ch Supervictus Fast And Furious Farah



Judge: Rita Biddle

Best Of Breed: 0 pts
Ch Cedarhills-Shamrock Beer For My Horses At Purrkees



Judge: Rita Biddle

Best Of Breed: 4 pts
K-Lar's So Happy For Bijou



Judge: Rita Biddle

Best Of Breed: 0 pts
GCh Butterblac's BMW



Judge: Rita Biddle

Best Of Breed: 0 pts
Ch Souyen's Brass In Pocket



Judge: Rita Biddle

Best Of Breed: 0 pts
Bayshore Stonehaven Five O'Clock Shadow





Group 7 - Heather Langfeld Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Byeyo's Miss Lulu Blue
  Australian Cattle Dog   25
Group 2nd   Ch Bonnyville's Above And Beyond   Shetland Sheepdog   22
Group 3rd   
GCh Tasiahills Endless Secret
  Old English Sheepdog   13
Group 4th   
Omega High Definition
  Collie (Rough)   12
BPIG   
Omega High Definition
  Collie (Rough)   N/A
Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 2 pts
GCh Byeyo's Miss Lulu Blue



Judge: Rita Biddle

Best Of Breed: 6 pts
Ch Beachbum's Sea And Sky



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
Ch Unique's Build Me A Dynasty



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
GCh Wedgewood Magic Mike Of Bellaclan



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts
Ch Omega High Definition



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 1 pts
Moda's Madam Mayflower



Judge: Heather Langfeld

Best Of Breed: 0 pts
GCh Tasiahills Endless Secret



Judge: Rita Biddle

Best Of Breed: 8 pts
Ch Bonnyville's Above And Beyond



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By