Ch Souyen's Brass In Pocket
Shih Tzu
(Click on breed to view standings)

Call Name: Chrissie - (Female)
Owner: Patti Paquette; Mark Paquette; Sarah Paquette
Breeder: Owners
Handler:
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 1 1 2 2 1
Group Ranking: 15 14 15 14 13
All Breed Ranking: 134 130 141 138 135

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 5 13 19 8   0 0 0 0 1   776
Win Record - 2019
Show Date
Club Vi Ontario November 24 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 1

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nicholas De Bedout 1 (0-1-0-1)
Saturday Best Owner Handled In Group   Geoff Whitfield N/A
  Best Of Breed   Geoff Whitfield 0
  Group 3rd   Geoff Whitfield 50
Friday Best Of Breed   Tim Thomas 0

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 16 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Sandy Alexander 1 (0-1-0-1)
  Group 4th   Michael Lanctot 4
  Group 3rd   Sandy Alexander 9
Saturday Group 2nd   Thomas Alexander 15
  Group 3rd   Patricia Lanctot 9
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Robert Hutton 16
  Best Of Breed   Robert Hutton 0
Saturday Group 2nd   Arley Hussin 15
  Best Of Breed   Arley Hussin 1 (0-1-0-1)
Friday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 3 (0-3-0-1)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gloria Kerr 0
Saturday Best Of Breed   Susan St.John-Brown 2 (0-2-0-1)
  Group 3rd   Susan St.John-Brown 18
Friday Group 2nd   John Wade 14
  Best Of Breed   John Wade 2 (0-2-0-1)

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 13 to September 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
Saturday Group 3rd   Deirdre McKinnon 15
  Group 3rd   Allan Brown 11
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
  Best Owner Handled In Group   Deirdre McKinnon N/A
  Best Of Breed   Allan Brown 0
Friday Group 4th   Thora Brown 5
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Best Of Breed   Thora Brown 0

Show Date
Essex County Kennel Club August 31 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Dana Cline 12
  Best Of Breed   Ann Hennigan 0
  Best Of Breed   Dana Cline 0
  Group 4th   Ann Hennigan 8

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club August 30 to August 30, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Peter Machen 14
  Group 3rd   Kristen Francis 8
  Best Of Breed   Peter Machen 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 0

Show Date
Elgin County Kennel Club August 23 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Nancy Simmons 12
  Best Of Breed   Nancy Simmons 0
Saturday Best Of Opposite Sex   Fabian Daza N/A
Friday Group 4th   Mark Houston-McMillan 6
  Best Of Opposite Sex   Leif-Herman Wilberg N/A
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 1 (0-0-1-1)

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Kim Meredith-Cavanna 9
  Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 2
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 3
  Group 2nd   Guy Jeavons 16
Friday Group 2nd   Judith Taylor 15
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 3
  Best Of Breed   Judith Taylor 3
  Group 2nd   Marilyn O'Neill 15

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 03 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Derrick Seow 0
  Best Owner Handled In Group   Derrick Seow N/A
  Group 3rd   Derrick Seow 19
Sunday Group 4th   Lucie Paradis (Dr) 15
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
Saturday Group 3rd   Gutenberg Soares 23
  Best Of Breed   Gutenberg Soares 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 31 to August 02, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Letitia Bett 2 (2-0-0-1)
  Group 3rd   Letitia Bett 14
Thursday Best Of Breed   Dianne Miller 2 (2-0-0-1)
  Group 2nd   Elaine Whitney 22
  Best Of Breed   Elaine Whitney 2 (2-0-0-1)
  Group 2nd   Dianne Miller 23
Wednesday Group 3rd   Joy Lynne Huntley 21
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 2 (2-0-0-1)
  Best Of Breed   Rick Fehler 2 (2-0-0-1)
  Group 2nd   Rick Fehler 20

Show Date
London Canine Association July 12 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michelle Scott 20
  Best Of Breed   Michelle Scott 2 (2-0-0-1)
Saturday Best Of Breed   Melvin Beech 2 (2-0-0-1)
Friday Group 2nd   Ed Wild 14
  Best Of Breed   Ed Wild 3 (3-0-0-1)

Show Date
Monarch Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Rita Biddle 25
  Best Of Breed   Rita Biddle 0
Saturday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Group 3rd   Diane Fast 25
  Best Of Breed   Diane Fast 0
Friday Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 0
  Group 2nd   Peter Laventhall-Wolfish 20

Show Date
Ontario County Kennel Club June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 2 (2-0-0-1)
Friday Best Of Breed   Davor Javor 2 (2-0-0-1)
  Group 3rd   Davor Javor 9
  Best Of Breed   Terry Carter 2 (2-0-0-1)
  Group 3rd   Terry Carter 15

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   David Strachan 2 (2-0-0-1)
Sunday Best Of Opposite Sex   Michael Canalizo N/A
Saturday Best Of Breed   Jeffery Bazell 3 (3-0-0-1)
Friday Best Of Breed   George Kostopoulos 3 (3-0-0-1)

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Thora Brown 1
  Best Of Breed   Allan Brown 1
  Group 4th   Thora Brown 10
  Group 4th   Allan Brown 18
Sunday Best Owner Handled In Show   Michael Woods (Dr) N/A
  Group 3rd   Sandra Lex 22
  Best Owner Handled In Group   Ed Wild N/A
  Best Of Breed   Ed Wild 1
  Best Of Breed   Sandra Lex 1
  Group 1st   Ed Wild 25
Saturday Best Owner Handled In Show   Olga Gagne N/A
  Group 1st   Olga Gagne 25
  Best Owner Handled In Group   Olga Gagne N/A
  Best Of Breed   Olga Gagne 1
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1

Show Date
Seaway Kennel Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Bred By In Show   Felipe Baeza Xacur N/A
  Best BBE In Group   Glen Stark N/A
  Group 4th   Glen Stark 21
  Best Of Breed   Glen Stark 2 (1-1-0-1)
Friday Best Of Breed   Pamela Bruce 4 (1-3-0-1)
  Group 2nd   Pamela Bruce 31
  Group 3rd   Peter Machen 25
  Best Of Breed   Peter Machen 3 (1-2-0-1)

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 6 7 8 10
Group Ranking: 55 67 79 120
All Breed Ranking: 431 591 561 687 1066

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 7 4 4   0 0 0 0 0   225
Win Record - 2018
Show Date
Canadian Shih Tzu Club [National] December 01 to December 01, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Timothy Catterson N/A

Show Date
Caledon Kennel Association November 30 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 6 (1-3-1-2)
  Group 2nd   Timothy Catterson 73

Show Date
Nipissing Kennel Club October 06 to October 08, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Rita Walker 1 (0-1-0-1)
Sunday Group 4th   Sue-Ellyn Rempel 10
  Group 4th   Len Harfield 9
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Len Harfield 2 (0-2-0-1)
Saturday Best Of Breed   Mark Johnston 2 (0-2-0-1)
  Group 2nd   Mark Johnston 15
  Best Of Breed   Bruce Owen 2 (0-2-0-1)

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 14 to September 16, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sandra Lex 9
  Group 2nd   Thomas Alexander 10
  Best Of Breed   Sandra Lex 2 (0-2-0-1)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 2 (0-2-0-1)
Saturday Group 2nd   Sandy Alexander 14
  Best Of Breed   Sandra Lex 3 (0-3-0-1)
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 2 (0-2-0-1)
Friday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 3 (0-3-0-1)
  Group 2nd   Lucie Paradis (Dr) 13
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 1 (0-1-0-1)
  Group 2nd   Joy Lynne Huntley 9

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Rita Biddle N/A
  Group 3rd   Rita Biddle 21
  Best Of Breed   Rita Biddle 1
Friday Best Bred By In Show   Robert Shreve N/A
  BPIG   Frank Kane N/A
  Group 4th   Frank Kane 17
  Best BBE In Group   Frank Kane N/A
  Best Of Breed   Frank Kane 3

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
Sunday Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Group 3rd   Jack Ireland 5
  Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 6
Saturday Group 3rd   Barbara Heal 5
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 4th   Heather Langfeld 4

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By