Halifax Kennel Club
Monday, September 3, 2018



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Harto Stockmari
Bulldog  
Ch Muldoon Angel Kiss Dewkist
Points: 167 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Harto Stockmari
Old English Sheepdog  Ch Qubic's Whole Lotta Hugs
Points: 154
Best Puppy In Show
Judge: Harto Stockmari
Schnauzer (Miniature)  
Ch Tuxntails Malachi
Best Baby Puppy In Show
Judge: Harto Stockmari
Spaniel (American Cocker)   Scottfree Stage Door Johnny








Group 1 - Harto Stockmari Top Dog
Points
Group 1st    Bluestones Special Edition   Spaniel (English Cocker)   35
Group 2nd   
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star
  Retriever (Golden)   31
Group 3rd   
Ch Red Run Revolution
  Vizsla (Smooth-Haired)   17
Group 4th   
GCh Conquest's Wanna Be Startn' Somethin
  Spaniel (American Cocker)   14
BPIG   
Jackson's Catch A Falling Star
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Scottfree Stage Door Johnny   Spaniel (American Cocker)   0
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Seasyde Believe In Me




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Brightmoor Snow Patrol


3-6 Month Dog Class
1st Gwenrose Becha By Golly Wow



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Gofetch Beaumont Hamel

Best Of Opposite Sex
Ch Madabout's Sixties Sizzler

Best Puppy In Breed
Artic Sun Passion Of My Life



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Artic Sun Passion Of My Life

Senior Puppy Bitch Class
1st Artic Sun Passion Of My Life

3-6 Month Bitch Class
1st Moorbern's Arise And Shine
2nd Moorbern's Fly High And Far


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Edenvalley Red Dory




Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Harbinger's Hidden Treasure


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 5 pts (2-0-3-1)
GCh Conquest's Wanna Be Startn' Somethin

Best Of Opposite Sex
Ch Kaplar N' Telme's Dreams Do Come True

Best Puppy In Breed
Ramah's Radio Flyer

Select Dog
Ch Chicoryhill's-JD-At-Velcoffs


Winners Dog: (2-0-3-1)
Ramah's Radio Flyer

Reserve Winners Dog
Ashleysown Piano Man

Junior Puppy Dog Class
1st Ramah's Radio Flyer
2nd Ashleysown Piano Man

3-6 Month Dog Class
1st Scottfree Stage Door Johnny


3-6 Month Bitch Class
1st Dtael's Little Red Corvette


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 3 pts (1-0-0-3)
Bluestones Special Edition

Best Of Opposite Sex
Ch Carnaby First Frost At Rhoswen

Select Bitch
Ch Bluestones Hanging With Giants


Winners Dog: (1-0-0-3)
Bluestones Special Edition

12-18 Month Dog Class
1st Bluestones Special Edition



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Capulet's Despicable Me

Best Of Opposite Sex
Toffee Coffee Three Pond Valley

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Capulet's Despicable Me


Winners Dog: (1-1-0-0)
Capulet's Despicable Me

Open Dog Class
1st Capulet's Despicable Me


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Toffee Coffee Three Pond Valley

12-18 Month Bitch Class
1st Toffee Coffee Three Pond Valley


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Windywood Good Christian Soldier



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Red Run Revolution

Best Of Opposite Sex
Egerton's Our Wild Irish Rose

Best Puppy In Breed
Egerton's Our Wild Irish Rose



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Egerton's Our Wild Irish Rose

Reserve Winners Bitch
Harbourpoint Diamonds And Rust

Junior Puppy Bitch Class
1st Egerton's Our Wild Irish Rose

12-18 Month Bitch Class
1st Harbourpoint Diamonds And Rust


Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Follyhills Winoka AftertheRain



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Sue-Ellyn Rempel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   45
Group 2nd   
Ch Daggarwoods Bjorn 2B A Star
  Norwegian Elkhound   30
Group 3rd   
GCh TG Shillington Seeing Stars
  Beagle   29
Group 4th   
Livewire's Flash Drive v Raydachs
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   28
BPIG   
GrandCru Latour II
  Greyhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Argyle Shillington Star Spangled   Beagle   0
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wasenshi's Locked'N Loaded




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh TG Shillington Seeing Stars


3-6 Month Dog Class
1st Argyle Shillington Star Spangled



Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Kinobi Shop Around at Norjon


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 14 pts (0-6-4-5)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Of Opposite Sex
RHill's Immortality MS

Best Puppy In Breed
Ch Grandgables Lil Ms Oh Me Oh My

Select Dog
Ch Redgi Prado Prime

Select Bitch
Ch Grandgables Lil Ms Oh Me Oh My



Winners Bitch: (0-6-4-5)
RHill's Immortality MS

Reserve Winners Bitch
Trakehndachs Roccia Sunrise-Xo

12-18 Month Bitch Class
1st Trakehndachs Roccia Sunrise-Xo
2nd Norden Liht Basic Instinct

Canadian Bred Bitch Class
1st Trakehndachs Kismet Sunrise-Xo

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st RHill's Immortality MS
2nd Trakehndachs Ms Ingenue

Open Bitch Class
1st Trakehndachs Indian Sunrise-Xo


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Wildwood Boris Badenough MW

Best Of Opposite Sex
Leoralee's Game Of Thrones @ Cocktail MW

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Wildwood Boris Badenough MW

Best Puppy In Breed
Leoralee's Game Of Thrones @ Cocktail MW

Select Bitch
Ch Rallee's Miss Fischer MW


Winners Dog: (2-1-0-1)
Wildwood Boris Badenough MW

Reserve Winners Dog
Peshawar Leading Man

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Wildwood Boris Badenough MW

Open Dog Class
1st Peshawar Leading Man


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Telkel We Know Where You Live

Best Of Opposite Sex
Ch Danny Boy's Heaven Sent Michael



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Zendach Laylou At Dufailloux

Best Of Opposite Sex
GCh Dufailloux Mr Moriss At Zendach

Best Of Winners: (1-1-1-1)
The Hinks Dream Shine Bright @ Zendach

Best Puppy In Breed
Kochana's One Man Band SS


Winners Dog: (1-1-1-1)
Kochana's One Man Band SS

Junior Puppy Dog Class
1st Kochana's One Man Band SS


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
Ch Livewire's Flash Drive v Raydachs

Best Of Opposite Sex
GCh Jackwyre How You Get The Girl

Select Dog
Ch Jackwyre Walking Trouble


Winners Dog: (1-0-2-1)
Vom Pirschmann Marcus

Open Dog Class
1st Vom Pirschmann Marcus



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GrandCru Latour II

Best Of Opposite Sex
Ch Grandcru Beau Constantia Lucca

Best Puppy In Breed
GrandCru Latour II


Winners Dog: (1-0-0-1)
GrandCru Latour II

Senior Puppy Dog Class
1st GrandCru Latour II



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Daggarwoods Bjorn 2B A Star




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kickin' Horse Never A Dull Moment



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kickin' Horse Never A Dull Moment

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kickin' Horse Never A Dull Moment


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Trumphill's Eyes Wide Open




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Doonabrig N McCartney Xclusive




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Sue-Ellyn Rempel Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Belnois Locked N' Loaded
  Bernese Mountain Dog   16
Group 2nd   
GCh GiZah's Out of This World
  Bullmastiff   14
Group 3rd   
Ch Briley's Noble Endeavour
  Boxer   11
Group 4th   
Ch Champagne Chimera Eleanor Rigby
  Schnauzer (Standard)   9
BPIG   
Ch Briley's Noble Endeavour
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Cedar Knoll Ojadn Firestorm Gallant Ciden
  Doberman Pinscher   0
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nakodo's Reign Of Fire At Wasenshi



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Belnois Locked N' Loaded

Best Of Opposite Sex
Azhar's Make It Count



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Azhar's Make It Count

12-18 Month Bitch Class
1st Azhar's Make It Count

3-6 Month Bitch Class
1st Terra De Bern Have I Told You Lately


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Briley's Noble Endeavour

Best Puppy In Breed
GCh Briley's Noble Endeavour


Winners Dog: (1-0-1-0)
Livin's Prince Charming

Open Dog Class
1st Livin's Prince Charming



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh GiZah's Out of This World

Best Of Opposite Sex
GChEx Bramstoke's Walkin In Memphis


Winners Dog: (1-0-1-1)
Daneks All Or Nothing At Backshift

12-18 Month Dog Class
1st Daneks All Or Nothing At Backshift



Class results courtesy of: John Macdonald

Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Lagarada's Celtic Magic

Best Of Opposite Sex
Ch Northern-Grace Des Terres De La Rairie


Winners Dog: (1-0-1-2)
Peakview's You Really Got Me

Open Dog Class
1st Peakview's You Really Got Me



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Esmonds Git 'R Done




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Champagne Chimera Eleanor Rigby

Best Of Opposite Sex
Leader Alarm Beskyd

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Champagne Sexy Sadie

Best Puppy In Breed
Champagne Sexy Sadie


Winners Dog: (1-1-0-1)
Leader Alarm Beskyd

Junior Puppy Dog Class
1st Leader Alarm Beskyd


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Champagne Sexy Sadie

Junior Puppy Bitch Class
1st Champagne Sexy Sadie


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Canroc's Bellissima At Kannook

Best Puppy In Breed
Ch Canroc's Bellissima At Kannook




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Sue-Ellyn Rempel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Obsession Mad Queen Juana
  Schnauzer (Miniature)   27
Group 2nd   Ch Ryba's Razmataz and All That Jazz   Australian Terrier   24
Group 3rd    Skerli Shagane   Fox Terrier (Wire)   15
Group 4th   
Ch Jonaire's Grace O Loch Bhreagh
  Soft-Coated Wheaten Terrier   14
BPIG   
Ch Tuxntails Malachi
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mazara's Two For The Show   Fox Terrier (Wire)   0
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Wildwood's Bengal Tigress

Select Bitch
GCh Foxheart Westchester Supergirl



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Wildwood's Bengal Tigress

Reserve Winners Bitch
Wildwood Blue Morning Glory

12-18 Month Bitch Class
1st Wildwood Blue Morning Glory

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wildwood's Bengal Tigress


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 8 pts (0-4-1-4)
Ch Ryba's Razmataz and All That Jazz

Best Of Opposite Sex
Ch Maybush Red Starry Knight

Best Puppy In Breed
Temora Tassie Tria

Select Bitch
Ch Dunham Lake Winnie The Blue



Winners Bitch: (0-4-1-4)
Horrieglen Dare to Dream

Reserve Winners Bitch
Ryba's Cape Breton Highland Lass

Junior Puppy Bitch Class
1st Temora Tassie Tria

Senior Puppy Bitch Class
1st Blue Moon's Struts Her Stuff

Open Bitch Class
1st Horrieglen Dare to Dream
2nd Ryba's Cape Breton Highland Lass

3-6 Month Bitch Class
1st Maybush Red April Showers


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Hjohoo's Hjo're My Kind Of Perfect



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Lochlomond's Hope Up The Creek

Open Bitch Class
1st Lochlomond's Hope Up The Creek


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Glahms Anne Of A Thousand Days

Best Of Opposite Sex
Glahms Tribute To Mingus

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Glahms Anne Of A Thousand Days


Winners Dog: (1-1-0-0)
Glahms Tribute To Mingus

Open Dog Class
1st Glahms Tribute To Mingus


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Glahms Anne Of A Thousand Days

Open Bitch Class
1st Glahms Anne Of A Thousand Days


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Skerli Shagane



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Skerli Shagane

Open Bitch Class
1st Skerli Shagane

3-6 Month Bitch Class
1st Mazara's Two For The Show


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kincora's Elwha Dawn

Best Puppy In Breed
Kincora's Elwha Dawn



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kincora's Elwha Dawn

Junior Puppy Bitch Class
1st Kincora's Elwha Dawn


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Obsession Mad Queen Juana

Best Of Opposite Sex
GCh Tuxntails Malachi

Best Puppy In Breed
GCh Tuxntails Malachi


Winners Dog: (1-0-1-1)
Marwyn's Dezignated Hitter

12-18 Month Dog Class
1st Marwyn's Dezignated Hitter



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Jonaire's Grace O Loch Bhreagh

Best Of Opposite Sex
Ch Mariner's Hide and Zeke

Best Puppy In Breed
Ch Jonaire's Grace O Loch Bhreagh



3-6 Month Bitch Class
1st Lookinglass Scarlett O'Hara


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Regalridge Hey Look Me Over




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Bisou Bisou De La Pomme

Best Of Opposite Sex
Haeloganlane's Girl On The Move

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Haeloganlane's Girl On The Move

Best Puppy In Breed
Haeloganlane's Alfie Layne


Winners Dog: (2-1-1-0)
Haeloganlane's Raibeart Alltan

Reserve Winners Dog
Haeloganlane's Alfie Layne

Junior Puppy Dog Class
1st Haeloganlane's Alfie Layne

Open Dog Class
1st Haeloganlane's Raibeart Alltan


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Haeloganlane's Girl On The Move

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Haeloganlane's Girl On The Move


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Harto Stockmari Top Dog
Points
Group 1st    Kildrummy Lightning Strikes   Papillon   9
Group 2nd    Bugaboo Harvey Wallbanger   Pug   4
Group 3rd   
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   2
Group 4th   
GCh Maldonfox All In Islandgems
  Toy Fox Terrier   1
BPIG    Bugaboo Harvey Wallbanger   Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Maribeso Vala My Wayward Son   Papillon   0
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rockit's Simply Irresitable




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Kildrummy Lightning Strikes

Best Of Opposite Sex
Polarwings No Money No Honey

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Kildrummy Lightning Strikes

Select Dog
GCh Kildrummy's My Lucky Charm


Winners Dog: (1-3-1-0)
Kildrummy Lightning Strikes

Open Dog Class
1st Kildrummy Lightning Strikes

3-6 Month Dog Class
1st Maribeso Vala My Wayward Son


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bugaboo Harvey Wallbanger

Best Of Opposite Sex
Brazos River It's A Good Thing

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bugaboo Harvey Wallbanger

Best Puppy In Breed
Bugaboo Harvey Wallbanger


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bugaboo Harvey Wallbanger

Senior Puppy Dog Class
1st Bugaboo Harvey Wallbanger


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Brazos River It's A Good Thing

12-18 Month Bitch Class
1st Brazos River It's A Good Thing


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maldonfox All In Islandgems




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Harto Stockmari Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Muldoon Angel Kiss Dewkist
  Bulldog   12
Group 2nd   
Bluemount Sky's The Limit De La Rive Gauche
  French Bulldog   11
Group 3rd   
GCh Hessenvilla's Buddy Holly
  Boston Terrier   7
Group 4th   
Ch Ufourea Leaping For Love
  German Pinscher   5
BPIG   
Bluemount Sky's The Limit De La Rive Gauche
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Hessenvilla's Buddy Holly


Winners Dog: (1-0-1-0)
Bramley's One and Only

Open Dog Class
1st Bramley's One and Only



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Muldoon Angel Kiss Dewkist




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Bluemount Sky's The Limit De La Rive Gauche

Best Of Opposite Sex
Ch Valpo's Liberty Belle

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Bluemount Sky's The Limit De La Rive Gauche

Best Puppy In Breed
Bluemount Sky's The Limit De La Rive Gauche


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Shore All Bets Are Off

Senior Puppy Bitch Class
1st Shore All Bets Are Off


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ufourea Leaping For Love




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh LeeAnns Arctic Night

Best Puppy In Breed
GCh LeeAnns Arctic Night




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Majekin's Acadian Nor'Easter

Best Of Opposite Sex
Ch Delamer Sea I'm Beautiful

Best Puppy In Breed
Majekin's Acadian Nor'Easter


Winners Dog: (1-0-0-1)
Majekin's Acadian Nor'Easter

Junior Puppy Dog Class
1st Majekin's Acadian Nor'Easter



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Opals Gimme A Break

Best Puppy In Breed
GCh Opals Gimme A Break

Select Bitch
GCh Loghavens Kindred Spirit




Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Harto Stockmari Top Dog
Points
Group 1st   GCh Qubic's Whole Lotta Hugs   Old English Sheepdog   17
Group 2nd   
GCh Boyero Thats My Girl
  Bouvier des Flandres   16
Group 3rd   
GCh Novacoast Nothing Comes Ez
  Australian Shepherd   15
Group 4th   
Ch Wassbolingens Chuck-Berry
  Swedish Vallhund   10
BPIG   
Shelhaven Isn't She Lovely
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Novacoast Applestream Just 4 U   Australian Shepherd   0
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh Novacoast Nothing Comes Ez

Best Of Opposite Sex
GCh Novacoast EZ To Love

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Novacoast Rumour Has It

Best Puppy In Breed
Novacoast All Or Nothing

Select Dog
GCh Malka's Believe In Yourself


Winners Dog: (1-1-2-1)
Novacoast Rumour Has It

12-18 Month Dog Class
1st Novacoast Rumour Has It


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Novacoast All Or Nothing

Junior Puppy Bitch Class
1st Novacoast All Or Nothing

3-6 Month Bitch Class
1st Novacoast Applestream Just 4 U


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Dreamfetcher Tom's Hope




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Boyero Thats My Girl




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Feoras Sin With A Grin



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Feoras Sin With A Grin

12-18 Month Bitch Class
1st Feoras Sin With A Grin


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Panzer von Micurs

Select Dog
GCh Riverryan Just Do It


Winners Dog: (1-0-1-0)
Panzer von Micurs

Open Dog Class
1st Panzer von Micurs



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Qubic's Whole Lotta Hugs




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Shelhaven Isn't She Lovely

Best Of Opposite Sex
Shelhaven Resonance

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Shelhaven Isn't She Lovely

Best Puppy In Breed
Shelhaven Isn't She Lovely

Select Dog
Ch Cincerlee's Atlantic Venture

Select Bitch
GCh Kelbren Aurora Borealis


Winners Dog: (2-2-1-1)
Shelhaven Resonance

Reserve Winners Dog
Talisker Double Trouble

Junior Puppy Dog Class
1st Shelhaven Resonance

Senior Puppy Dog Class
1st Talisker Double Trouble

3-6 Month Dog Class
1st Shelhaven Reese's PIeces


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Shelhaven Isn't She Lovely

Reserve Winners Bitch
Talisker's Just Four Ewe

Junior Puppy Bitch Class
1st Shelhaven Isn't She Lovely

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Talisker's Just Four Ewe


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wassbolingens Chuck-Berry




Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By