MBPIS MBPISS GCH. TUXNTAILS MALACHI
Schnauzer (Miniature)
(Click on breed to view standings)

Call Name: KHI - (Male)
Owner: Heather Orr
Breeder: Heather Orr & Mark Winsor
Conformation Handler: Heather Orr
Performance Handler: Heather Orr
Website: http://www.tuxntail.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 25 25 24 23 19
All Breed Ranking: 261 253 238 242 226

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 6 12 11 10   0 0 0 0 0   374
Win Record - 2019
Show Date
United Kennel Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Pamela Bruce N/A

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 04 to October 06, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Heal 4 (2-2-1-0)
  Select Dog   Kathrine Grant N/A
  Group 1st   Barbara Heal 11
Saturday Group 3rd   Stephen Dainard 10
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Stephen Dainard 2 (1-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Linda Kraft 2 (1-0-1-1)
  Group 4th   Linda Kraft 7
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2 (1-0-1-1)

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 29 to September 01, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elizardo Valadez 3 (0-3-1-0)
  Group 4th   Elizardo Valadez 8
Saturday Best Of Breed   Mary White 3 (0-3-1-0)
Friday Best Of Breed   Heather Langfeld 3 (0-3-1-0)
Thursday Group 3rd   France Godbout 11
  Best Of Breed   France Godbout 3 (0-3-1-0)

Show Date
Rideau Terrier Club [Miniature Schnauzer] August 25 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Award Of Merit   David Kirkland N/A

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Barbara Heal N/A
  Select Dog   Sylvia Barkey N/A
Saturday Group 4th   Pamela Bruce 21
  Select Dog   Stephen Andrews N/A
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1 (1-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 1 (1-0-1-0)
  Select Dog   Avery Gaudin N/A

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 10 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 1
  Best Of Breed   Ed Wild 1
  Group 4th   Grant Townsend 6
  Group 2nd   Ed Wild 9

Show Date
Societe Canine de Quebec August 02 to August 04, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Joy Lynne Huntley 7
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 2 (0-1-2-0)
Saturday Group 1st   Glen Stark 9
  Best Of Breed   Glen Stark 2 (0-1-2-0)
Friday Group 2nd   Bruce Fraser 8
  Best Of Breed   Bruce Fraser 2 (0-1-2-0)

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 26 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Len Harfield 3 (1-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Edgar Bajona 3 (1-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Leyda Perez 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 3 (1-2-1-0)
  Group 4th   Alejandro Rojas Sanchez 12

Show Date
Kawartha Kennel Club July 06 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Taylor 3 (0-2-1-1)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3 (0-2-1-1)
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 3 (0-2-1-1)
  Best Of Breed   Joe Lobb 3 (0-3-1-0)

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 04 to July 05, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed   Avery Gaudin 3 (0-3-1-0)
Thursday Best Of Breed   Sandra Anderson 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed   Doug Gaudin 3 (0-3-1-0)

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 0
  Group 3rd   Thora Brown 1
Saturday Group 1st   Diane Adorno-LeGrande 8
  Best Of Breed   Allan Brown 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Diane Adorno-LeGrande 2 (0-2-1-0)
  Group 2nd   Allan Brown 6
Friday Group 2nd   Stephen Andrews 11
  Group 2nd   Jaime Ganoza 7
  Best Of Breed   Stephen Andrews 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Jaime Ganoza 2 (0-2-1-0)

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 13 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 6 (0-4-2-1)
  Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 8
Saturday Select Dog   Ted Fahlgren N/A
Friday Best Of Breed   Kristen Francis 5 (0-4-2-0)
  Group 3rd   Kristen Francis 8
Thursday Best Of Breed   Brian Taylor 1 (0-1-1-0)

Show Date
Ottawa Kennel Club May 24 to May 26, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 18
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 3 (0-3-1-0)
Saturday Best Of Breed   Fred Dewsbury 3 (0-3-1-0)
Friday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 2 (0-2-1-0)

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 17 to May 19, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Wendy Anderson 7
  Best Of Breed   Wendy Anderson 0
Saturday Group 4th   Judith Taylor 5
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
Friday Group 2nd   Lucie Paradis (Dr) 7 (0-0-1-0)
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Best Of Breed   William Byrne 0

Show Date
Arnprior Canine Association May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Patricia Nemirovsky de Alsina N/A
Saturday Best Of Breed   Michael Lanctot 3 (0-2-2-0)
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 3 (0-2-2-0)
  Group 3rd   Michael Lanctot 10
  Group 4th   Patricia Lanctot 9
Friday Best Of Breed   Carmen Haller 3 (0-2-2-0)
  Best Of Opposite Sex   Michelle Scott N/A

Show Date
Association Canine Charlevoisienne May 04 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Paula Hartinger 0
  Group 1st   Paula Hartinger 11
  Best Of Breed   Barbara Heal 2
  Group 1st   Barbara Heal 12
Saturday Best Of Breed   Davor Javor 1
  Group 2nd   Davor Javor 8
  Best Of Breed   Roger Hartinger 2
  Group 3rd   Roger Hartinger 6

Show Date
Victoria County Kennel Club April 26 to April 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita Walker 0
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 2nd   Rita Walker 8
  Group 4th   Jocelyne Gagne 6
Saturday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Group 4th   Richard Lopaschuk 1
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Group 3rd   Sylvia Barkey 3
Friday Group 2nd   Valerie Gervais 13
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Group 2nd   Dianne Miller 11
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0

Show Date
Champlain Dog Club April 19 to April 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 1st   Barbara Heal 4
Saturday Group 3rd   John Hodgkinson 3
  Group 2nd   Shawn Nichols 6
  Best Of Breed   John Hodgkinson 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Shawn Nichols 2 (1-1-1-0)
Friday Group 3rd   Sandy Gelinas 2
  Best Of Breed   Michael Gelinas 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 6 6 6 6
Group Ranking: 54 52 63 74
All Breed Ranking: 565 548 537 636 774

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 1 1   0 0 1 0 1   164
Win Record - 2018
Show Date
United Kennel Club November 02 to November 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 2 (0-1-2-0)
Saturday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 2 (0-1-2-0)
Friday Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 2 (0-1-2-0)

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Gail Forsythe (Dr) N/A
Saturday Best Of Breed   Denise Cornelssen 9 (0-9-1-0)
  Best Puppy In Breed   Denise Cornelssen N/A
Friday Best Puppy In Breed   Michael Lanctot N/A
  Best Of Breed   Michael Lanctot 10 (0-10-1-0)
  Best Puppy In Breed   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 11 (0-10-1-1)
  BPIG   Michael Lanctot N/A
  Group 4th   Michael Lanctot 12
  BPIG   Patricia Lanctot N/A

Show Date
Atlantic Terrier Association September 02 to September 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Harto Stockmari N/A
  Best Of Breed   Harto Stockmari 4
  Group 3rd   Harto Stockmari 39

Show Date
Halifax Kennel Club August 31 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Harto Stockmari N/A
  BPIG   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Puppy In Breed   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Opposite Sex   Sue-Ellyn Rempel N/A
Sunday BPIG   Pierrette McLean N/A
  Select Dog   Pierrette McLean N/A
  Best Puppy In Breed   Pierrette McLean N/A
Saturday BPIG   Bruce Owen N/A
  Best Puppy In Breed   Bruce Owen N/A
  Best Of Opposite Sex   Bruce Owen N/A
Friday Best Puppy In Breed   Robert Whitney N/A
  Best Of Opposite Sex   Robert Whitney N/A
  Best Puppy In Breed   Elaine Whitney N/A
  Best Of Opposite Sex   Elaine Whitney N/A

Show Date
Rideau Terrier Club August 25 to August 25, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Rosalind Kramer N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 24 to August 27, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Janet Buchanan 6
  BPIG   Alejandro Rojas Sanchez N/A
Friday BPIG   Sandra Mashford N/A

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Jacqueline Stacy N/A
Saturday Select Dog   Terry Stacy N/A
Friday Best Puppy In Breed   Fred Dewsbury N/A
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 3 (1-2-1-0)
  Select Dog   Barbara Arndt N/A
  BPIG   Fred Dewsbury N/A

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 07 to August 09, 2018
Day Position   Judge Points
Thursday Best Puppy In Show   Jon Cole N/A
  BPIG   Honey Glendinning N/A
  Best Puppy In Breed   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Wednesday Best Puppy In Breed   Deirdre McKinnon N/A
  BPIG   Deirdre McKinnon N/A
  Best Of Opposite Sex   Deirdre McKinnon N/A
  BPIG   Jon Cole N/A
  Best Puppy In Breed   Jon Cole N/A
  Group 2nd   Jon Cole 10
  Best Of Breed   Jon Cole 1 (0-0-1-1)
Tuesday BPIG   Mike Jackman N/A
  Best Puppy In Breed   Mike Jackman N/A
  BPIG   Glen Stark N/A
  Best Of Opposite Sex   Mike Jackman N/A
  Group 2nd   Glen Stark 7
  Best Puppy In Breed   Glen Stark N/A
  Best Of Breed   Glen Stark 1 (1-0-1-0)

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Johan Becerra-Hernandez N/A
  Best Puppy In Breed   Johan Becerra-Hernandez N/A
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 4 (1-3-1-0)
Saturday BPIG   Donna Conod N/A
  Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
  Best Of Opposite Sex   Donna Conod N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Philip Wendling N/A
  BPIG   Philip Wendling N/A
  BPIG   Jacqueline Rusby N/A
  Best Puppy In Breed   Jacqueline Rusby N/A
  Best Of Opposite Sex   Jacqueline Rusby N/A
  Best Puppy In Breed   Philip Wendling N/A

Show Date
Kawartha Kennel Club July 07 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Victoria Thomas N/A
  Best Of Breed   Victoria Thomas 2 (0-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   Thora Brown N/A
  Best Of Breed   Thora Brown 2 (0-1-1-1)
Saturday Best Puppy In Breed   Wendy Anderson N/A
  Best Of Breed   Wendy Anderson 2 (0-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   Richard Paquette N/A
  Best Of Breed   Richard Paquette 2 (0-1-1-1)
  BPIG   Richard Paquette N/A

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 05 to July 06, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 3 (1-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Thomas Nesbitt N/A
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 2 (1-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Jocelyne Gagne N/A
Thursday Best Puppy In Breed   David Swartwood N/A
  Best Of Breed   David Swartwood 2 (1-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Raymond Lariviere N/A
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 3 (1-2-1-0)
  BPIG   David Swartwood N/A

Show Date
Hamilton Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Sean Delmar N/A
  Best Puppy In Breed   Sean Delmar N/A
  Best Of Breed   Sean Delmar 2 (0-2-1-0)
Saturday BPIG   Dianne Miller N/A
  Best Puppy In Breed   Dianne Miller N/A
  Best Of Breed   Dianne Miller 4 (1-3-1-0)
Friday Best Puppy In Breed   Dann Wilson N/A
  Best Of Breed   Dann Wilson 1 (0-1-1-0)
  BPIG   Cathy Delmar N/A
  Best Puppy In Breed   Cathy Delmar N/A
  Best Of Breed   Cathy Delmar 4 (1-3-1-0)

Show Date
Monarch Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita Walker 2
  Best Of Breed   Sandra Lex 1
Saturday Best Of Breed   Stephen Andrews 2
  Best Of Breed   Ole Nielsen 1
Friday Best Of Breed   Judith Taylor 2

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Robert Shreve 3

Show Date
Ottawa Kennel Club May 25 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Carlos Flaquer Rocha (Dr) N/A
  Best Puppy In Breed   Carlos Flaquer Rocha (Dr) N/A
  Best Owner Handled In Group   Carlos Flaquer Rocha (Dr) N/A
Saturday Select Dog   Kathleen Anderson-Wulff N/A
  Best Puppy In Breed   Kathleen Anderson-Wulff N/A
Friday Winners Dog   Linda Kraft (2-4-0-0)
  Best Puppy In Breed   Carol Gray N/A
  Best Of Opposite Sex   Carol Gray N/A
  Winners Dog   Carol Gray (2-4-0-0)
  Best Puppy In Breed   Linda Kraft N/A
  Best Of Winners   Linda Kraft (2-4-0-0)
  Best Of Breed   Linda Kraft 5 (2-4-0-0)

Show Date
Arnprior Canine Association May 11 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Gloria Geringer N/A
  Best Puppy In Breed   Gloria Geringer N/A
  Reserve Winners Dog   Gloria Geringer N/A
Saturday Winners Dog   Kathrine Grant (4-4-0-0)
  BPIG   Kathrine Grant N/A
  Best Puppy In Breed   Kathrine Grant N/A
  Best Of Opposite Sex   Kathrine Grant N/A
Friday Best Puppy In Breed   Sylvia Barkey N/A
  Best Of Winners   Sylvia Barkey (4-4-0-0)
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 7 (4-4-0-0)
  BPIG   Sylvia Barkey N/A
  Winners Dog   Sylvia Barkey N/A
  Group 3rd   Sylvia Barkey 12 (4-4-0-0)

Show Date
Champlain Dog Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Marilyn O'Neill N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By