AM BISS GCH SILVER CAN BIS MRBIS BISS GCH Journey's Piper Cub V Hi-Air
Great Dane
(Click on breed to view standings)

Call Name: Piper - (Male)
Owner: Tony Fair & Polly Hix
Breeder: Troy and Kim McClure
Handler: Nick Vanderlinden
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 20 20 19 18 16
All Breed Ranking: 94 94 89 81 80

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 2 11 6 10 12   0 0 0 0 0   893
Win Record - 2016
Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Paul Odenkirchen 1
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0
Saturday Group 3rd   Richard Paquette 4
  Best Of Breed   Richard Paquette 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Saturday Best Of Breed   David Gilmour 0
Friday Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Group 3rd   Bruce Fraser 24
  Best Of Breed   Glen Stark 0

Show Date
Great Dane Club of Quebec / Club Grand Danois du Quebec September 18 to September 18, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Michael Forte N/A

Show Date
Pictou County Kennel Club September 10 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Jocelyne Gagne 11
  Best Of Opposite Sex   Wendy Schira N/A
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 3 (0-0-1-3)
Saturday Best Of Opposite Sex   Doris Willis N/A
  Best Of Breed   Tony Vandendool 3 (0-0-1-3)
  Group 1st   Tony Vandendool 13

Show Date
Halifax Kennel Club September 02 to September 04, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Michael Hill 9
  Best Of Breed   Michael Hill 2
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 2

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Esther Joseph 0
Saturday Best Of Breed   Norma Egginton 1
Friday Best Of Breed   Wayne Douglas 2
  Best Of Breed   Lee Steeves 2

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Loraine Boutwell 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Loraine Boutwell 34
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 1 (0-0-2-0)
Friday Best Of Breed   Donna Conod 1 (0-0-2-0)

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 09 to August 11, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Ray Smith 0
  Best Of Breed   Alan Bennett 0
  Group 2nd   Alan Bennett 8
Wednesday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Group 3rd   Richard Paquette 13
Tuesday Group 1st   Phyllis Pancel 15
  Group 4th   Christian Jouanchicot 10
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Best Of Breed   Christian Jouanchicot 0

Show Date
Valley Kennel Club July 18 to July 20, 2016
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Guy Spagnolo 2 (0-0-3-0)
  Group 3rd   Guy Spagnolo 18
Tuesday Reserve Best In Show   Rosemary Kemp N/A
  Group 1st   Guillermo Carrillo (Dr) 22
  Best Of Breed   Rosemary Kemp 2 (0-0-3-0)
  Best Of Breed   Guillermo Carrillo (Dr) 2 (0-0-3-0)
  Group 1st   Rosemary Kemp 24
Monday Group 4th   David Kelland 13
  Best Of Breed   David Kelland 2 (0-0-3-0)

Show Date
Kars Dog Club July 15 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 1
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 2
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 2

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 30 to July 01, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Honey Glendinning 25
  Group 4th   Ole Nielsen 13
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
Thursday Group 2nd   Jeremy Browne 20
  Best Of Breed   Carlos Capone 0
  Best Of Breed   Jeremy Browne 0

Show Date
Monarch Kennel Club June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Saturday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Group 3rd   Tempest Deptuch 7

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   James Moses N/A
Sunday Best Of Breed   Fabio Amorim 7 (1-2-3-2)
Friday Best Of Opposite Sex   Francesca Browning-Christina N/A

Show Date
Societe Canine de Thetford May 28 to May 29, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Patricia Lanctot 22
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 3
Saturday Group 3rd   Michael Lanctot 30
  Best Of Breed   Michael Lanctot 5

Show Date
Tantramar Kennel Club May 21 to May 22, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Phyllis Pancel 25
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 4 (1-1-1-2)
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 4 (1-1-1-2)
  Group 1st   Ron Mahon 26
  Group 1st   Lee Anne Bateman 25
  Best Of Breed   Ron Mahon 4 (1-1-1-2)

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elizardo Valadez 0
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Best Of Breed   Corinne Walker 0

Show Date
Club Canin du Bas St-Laurent May 07 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Christopher Neilson 169
  Group 2nd   Mike Macbeth 15
  Group 1st   David Eadie 18
  Best Of Breed   Mike Macbeth 1
  Best Of Breed   David Eadie 1
Saturday Reserve Best In Show   Lee Anne Bateman N/A
  Group 1st   Lee Anne Bateman 17
  Group 1st   Christopher Neilson 16
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2
  Best Of Breed   Christopher Neilson 2

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 29 to May 01, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michel Chaloux 2
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 2
  Group 4th   Michael Hill 44

Show Date
Champlain Dog Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Grant Townsend 15
  Best Of Breed   Grant Townsend 1
Saturday Best Of Breed   Lynn White 1
  Group 4th   Lynn White 16
Friday Best Of Breed   Joan Beech 1
  Best Of Breed   Melvin Beech 1

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 09 to April 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 3
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 7
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 22
  Group 4th   Cheryl Myers-Egerton 24
Saturday Group 4th   Jacqueline Rusby 29
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 9

Show Date
Nickel District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Best Of Breed   Irene Latchford 0
  Group 4th   Sandy Alexander 6
  Group 4th   Irene Latchford 6
Saturday Group 4th   Ann Felske-Jackman 11
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 0
Friday Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Group 3rd   Marilyn O'Neill 12
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 19 to March 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Dana Cline 2 (0-1-2-0)
Saturday Best Of Breed   David Swartwood 2 (0-1-2-0)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (0-0-2-0)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Ed Wild N/A
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 3 (1-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   David Kelland 0

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 4 (0-3-2-0)
Saturday Select Dog   Jack Ireland N/A
Friday Best Of Breed   Raymond Lariviere 2 (1-1-1-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Frederiksen 3 (1-0-3-0)
Saturday Best Of Breed   Michael Lanctot 4 (1-1-3-0)
Friday Best Of Breed   Patricia Lanctot 4 (1-1-3-0)
Thursday Best Of Breed   Jeremy Browne 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Jeremy Browne 26

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 17 17 16 16 16
All Breed Ranking: 91 92 87 85 80

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 2 7 10 13 15   0 0 0 0 1   911
Win Record - 2015
Show Date
Great Dane Club of Ontario December 05 to December 05, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Alan Bennett 9

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tony Vandendool 3 (0-2-2-0)
Friday Best Of Breed   Cheryl Paterson 2 (1-0-2-0)

Show Date
Elgin County Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dana Cline 1 (0-0-2-0)
Saturday Select Dog   Rafael Otalora Robayo N/A
Friday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 1 (0-0-2-0)

Show Date
Wine Country Kennel Club October 09 to October 12, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 3rd   Lee Anne Bateman 9
Saturday Best Of Breed   Letitia Bett 1
  Group 3rd   Letitia Bett 21
Friday Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Group 3rd   Olga Gagne 10

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Marjorie Martorella 1 (0-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 1 (0-0-2-0)
Friday Group 4th   Wendy Schira 6
  Group 3rd   Brian Taylor 9
  Best Of Breed   Wendy Schira 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Brian Taylor 1 (0-0-2-0)

Show Date
Great Dane Club Of Quebec / Club Grand Danois du Quebec September 20 to September 20, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Award Of Merit   Fabian Daza N/A

Show Date
Stormont Dundas & Glengarry Dog Association August 28 to August 31, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carlos Quinones 1
Saturday Best Of Breed   Cec Ringstrom 1
Friday Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 2

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 14 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   James Noe 4
  Best Of Breed   James Noe 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   James Frederiksen 1 (1-0-1-0)
Friday Group 3rd   Bruce Owen 17
  Group 1st   Peter Machen 19
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Best Of Breed   Peter Machen 0

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 11 to August 13, 2015
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Letitia Bett 1
  Best Of Breed   Olga Gagne 1
  Group 2nd   Letitia Bett 10
  Group 2nd   Olga Gagne 10
Wednesday Best Of Breed   Charles Bett 1
  Best Of Breed   Doug Gaudin 1
  Group 2nd   Charles Bett 10
  Group 2nd   Doug Gaudin 10
Tuesday Group 3rd   Marilyn O'Neill 7
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 1
  Group 2nd   Avery Gaudin 9

Show Date
Valley Kennel Club July 20 to July 22, 2015
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Irenne Bader 2
  Group 4th   Irenne Bader 10
Tuesday Best Of Breed   Chris Graham 2
Monday Group 4th   Franklin Van der Spuy 10
  Group 3rd   Alex Yu-Feng Zee 11
  Best Of Breed   Franklin Van der Spuy 0
  Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 0

Show Date
Kars Dog Club July 17 to July 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 1
Saturday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 2
Friday Best Of Breed   Avery Gaudin 1

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Alan Bennett 26
  Best Of Breed   Alan Bennett 1

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 02 to July 03, 2015
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Irene Latchford 1
  Best Of Breed   Judith Shurb 1

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Rowton 7
  Group 4th   John Rowton 27
Saturday Best Of Breed   David Eadie 8
Friday Group 4th   Sylvie Desserne 22
  Best Of Breed   Sylvie Desserne 5

Show Date
Monarch Kennel Club June 19 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Donald Fitzsimmons 18
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 1
Saturday Best Of Breed   Carol Graham 1
Friday Group 3rd   Dianne Miller 12
  Best Of Breed   John Hodgkinson 1
  Best Of Breed   Dianne Miller 1

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 11 to June 14, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Taylor 6
  Group 2nd   Patricia Taylor 32
Saturday Best Of Breed   Tony Vandendool 8
  Group 3rd   Tony Vandendool 42
Friday Best Of Breed   Phyllis Pancel 2
  Group 1st   Phyllis Pancel 32
Thursday Best Of Breed   Michael Lanctot 2
  Group 3rd   Michael Lanctot 26
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 2
  Group 4th   Patricia Lanctot 19

Show Date
Societe Canine de Thetford May 23 to May 24, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Gelinas 2
  Best Of Breed   Rita Walker 3
  Group 4th   Sandy Gelinas 20
Saturday Best Of Breed   Michael Gelinas 3
  Group 4th   Michael Gelinas 31

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 16 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Phyllis Pancel N/A
  Best Of Breed   Olga Gagne 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Olga Gagne 14
  Group 1st   Phyllis Pancel 14
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Michael Hill 17
Saturday Reserve Best In Show   Denise Cornelssen N/A
  Group 1st   Denise Cornelssen 18
  Best Of Breed   Fred Gordon 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 3 (1-1-2-0)
  Group 1st   Fred Gordon 15

Show Date
Club Canin du Bas St-Laurent May 09 to May 10, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Bruce Owen 21
  Best Of Breed   Rick Fehler 2
  Best Of Breed   Bruce Owen 2
Saturday Best Of Breed   Olga Gagne 2
  Best Of Breed   Dianne Miller 2
  Group 4th   Olga Gagne 21
  Group 4th   Dianne Miller 17

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 17 to April 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 5 (1-4-1-0)
Saturday Best Of Breed   Mavis McClintock 4 (2-2-1-0)

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 11 to April 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ray Smith 3
  Best Of Breed   Larry Kereluke 4
  Group 3rd   Ray Smith 25
  Group 4th   Larry Kereluke 18
Saturday Group 2nd   Shirley Limoges 29
  Group 2nd   Michael Hill 28
  Best Of Breed   Shirley Limoges 4
  Best Of Breed   Michael Hill 3

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 04 to April 06, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Best Of Breed   Len Harfield 0
  Group 4th   Ole Nielsen 11
Sunday Best Of Breed   Tony Vandendool 0
  Group 4th   Tony Vandendool 23
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 21 to March 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Oscar Echandi 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Patricia Cruz 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   James Frederiksen 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Ed Wild 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   James Frederiksen 28

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 3 (1-2-1-0)
Saturday Group 4th   Carl Liepmann 49
  Best Of Breed   Terry Stacy 5 (3-3-0-0)
  1st Open Dog Class   Carl Liepmann N/A
  Winners Dog   Terry Stacy (3-3-0-0)
  Best Of Winners   Terry Stacy (3-3-0-0)
Friday Winners Dog   Carl Liepmann (3-3-0-0)
  Best Of Winners   Carl Liepmann (3-3-0-0)
  Best Of Breed   Carl Liepmann 5 (3-3-0-0)
  1st Open Dog Class   Robert Rowbotham N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 20 to February 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 3 (2-2-0-0)
  1st Open Dog Class   Barbara Dempsey Alderman N/A
  Winners Dog   Barbara Dempsey Alderman (2-2-0-0)
  Best Of Winners   Barbara Dempsey Alderman (2-2-0-0)
Saturday Winners Dog   Joy Lynne Huntley (2-3-0-0)
  Best Of Winners   Joy Lynne Huntley (2-3-0-0)
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 4 (2-3-0-0)
  1st Open Dog Class   Joy Lynne Huntley N/A
Friday Winners Dog   Bruce Owen (2-0-0-0)
  Best Of Breed   Bruce Owen 1 (2-0-0-0)
  1st Open Dog Class   Sean Shields N/A

Show Date
Ontario Breeders Association February 13 to February 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
Saturday Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
Friday Best Of Breed   William Gunn 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By