GCh Belnois Timeless Symphinny
Bernese Mountain Dog
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Male)
Owner: Gaylyn Janzen & Veronique Matte-paquet
Breeder:
Handler:
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 22 22 22 22 20
Group Ranking: 238 235 234 218 200
All Breed Ranking: 1654 1616 1622 1525 1401

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 0   0 0 0 0 0   45
Win Record - 2019
Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Andrew Brown 2 (1-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Esther Joseph 2 (1-0-2-0)

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Carol Gray 13

Show Date
Seaway Kennel Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Felipe Baeza Xacur N/A
Friday Best Of Breed   Carol Gray 2 (0-0-3-0)
  Best Of Breed   Peter Machen 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Carol Gray 27

Show Date
Ontario Breeders Association March 01 to March 03, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Donald Mahoney N/A
Saturday Select Dog   Gordon Hayburn N/A

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 78 76 70 68 62
Group Ranking: 784 740 711 652
All Breed Ranking: 4892 4774 4560 4394 4069

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   2
Win Record - 2018
Show Date
Caledon Kennel Association November 30 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Elliot More (Dr) N/A
Saturday Select Dog   Mareth Kipp N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Barbara Heal N/A
Saturday Select Dog   Michael Leonard N/A

Show Date
Hamilton Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Cathy Delmar 2 (0-1-1-1)

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 43 42 39 38 41
Group Ranking: 545 542 504 474 483
All Breed Ranking: 3285 3265 3092 2934 2984

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   10
Win Record - 2017
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Select Dog   Brian Reid N/A

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 03, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Janet Lobb N/A

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   William (Bill) Shelton N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Nancy Liebes N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Nina Karlsdotter N/A

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 10 to November 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   William deVilleneuve N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Michael Hill N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Donna Morris N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Tannis Postma N/A
Saturday Select Dog   Raymond Yurick N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Honey Glendinning N/A

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Donna Conod N/A
  Select Dog   Rick Fehler N/A
Saturday Select Dog   Glen Stark N/A
  Select Dog   Joy Lynne Huntley N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Osborne 3 (1-2-1-0)

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Danik Dancause 3 (2-0-2-0)
Friday Best Of Breed   Carol Gray 1 (1-0-1-0)
  Group 3rd   Gail Forsythe (Dr) 4

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Allan Brown N/A
Friday Winners Dog   Tony Vandendool (2-2-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Tony Vandendool N/A
  Reserve Winners Dog   Vickie Umpleby N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Tony Vandendool N/A
  2nd 12-18 Month Dog Class   Vickie Umpleby N/A

Show Date
Bernese Mountain Dog Club Of Ontario June 04 to June 04, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   George Marquis N/A

Show Date
Bernese Mountain Dog Club Of South-Western Ontario June 03 to June 03, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Winners Dog   Robert Indeglia (Dr) N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 12-18 Month Dog Class   Sharon Derrick N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Patricia Taylor N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Patricia Taylor N/A
Friday 1st 12-18 Month Dog Class   John Hodgkinson N/A
  Reserve Winners Dog   Joy Hodgkinson N/A
  Winners Dog   John Hodgkinson (2-0-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Joy Hodgkinson N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Edgar Bajona (2-0-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Edgar Bajona N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Fernando Da Costa Maia 0
Saturday Winners Dog   Lana Ferguson (2-0-1-0)
  1st 12-18 Month Dog Class   Juan Miranda Saucedo N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Thora Brown 0
  1st Senior Puppy Dog Class   Thora Brown N/A
  Winners Dog   Thora Brown N/A
  Best Puppy In Breed   Thora Brown N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Virginia Lyne N/A
  Best Puppy In Breed   Virginia Lyne N/A
  1st Senior Puppy Sweepstakes   Virginia Lyne N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Virginia Lyne N/A
Saturday 1st Senior Puppy Sweepstakes   Edd Bivin N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Edd Bivin N/A
  Winners Dog   Edd Bivin (2-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Edd Bivin N/A

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 67 N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: 759 N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 4673 N/A N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   3
Win Record - 2016
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2016
Day Position   Judge Points
Wednesday Winners Dog   Alan Ewles (1-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Alan Ewles N/A
  Best Of Winners   Alan Ewles (1-2-0-1)
  Best Of Breed   Alan Ewles 3 (1-2-0-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Alan Ewles N/A

Show Date
Bernese Mountain Dog Club Of Ontario November 26 to November 26, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Kim Meredith-Cavanna N/A
  Best Puppy In Breed   Kim Meredith-Cavanna N/A
  Best Of Winners   Kim Meredith-Cavanna N/A

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 2nd Junior Puppy Dog Class   Kim Meredith-Cavanna N/A
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Robert Smith (Dr) N/A
  Reserve Winners Dog   Robert Smith (Dr) N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 05 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   James Frederiksen N/A
  Best Of Opposite Sex   James Frederiksen N/A
  Winners Dog   Paula Hartinger (1-0-0-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   James Frederiksen N/A
  Best Puppy In Breed   Paula Hartinger N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Paula Hartinger N/A
  Best Of Opposite Sex   Paula Hartinger N/A
  Winners Dog   James Frederiksen (1-0-0-1)
Saturday Winners Dog   Sandra Lex (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Sandra Lex N/A
  Best Of Opposite Sex   Sandra Lex N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Roger Hartinger N/A
  Winners Dog   Roger Hartinger (1-0-0-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Sandra Lex N/A
  Best Puppy In Breed   Roger Hartinger N/A
  Best Of Opposite Sex   Roger Hartinger N/A

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Richard Paquette N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Doris Willis N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Dog Class   Stephen Dainard N/A
  Best Baby Puppy In Group   Stephen Dainard N/A
Saturday 1st 3-6 Month Dog Class   David Gilmour N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday 1st 3-6 Month Dog Class   Bonnie Linnell Clarke N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Pamela Bruce N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Loraine Boutwell N/A
  Best Baby Puppy In Group   Loraine Boutwell N/A
Saturday Best Baby Puppy In Show   Loraine Boutwell N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Pamela Bruce N/A
  Best Baby Puppy In Group   Pamela Bruce N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By