Markham Kennel Club
Wednesday, August 22, 2018 - Show #4



Related Results

Conformation

Tuesday, August 21 (Show #1)
Tuesday, August 21 (Show #2)
Wednesday, August 22 (Show #3)
Wednesday, August 22 (Show #4)



Results courtesy of:


--- Sara Manzi ---
MBPIS Ch Drewsar Kwik Start My Heart
"Greyson"
Breeder/Owner: Mari Szauerzopf and Sara Manzi
Handler: Sara Manzi
www.drewsar.com


Best In Show
Judge: Kristen Francis
Pointer  
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck
Points: 156 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Kristen Francis
Kerry Blue Terrier  
GCh Krisma's Xman First Class
Points: 121
Best Puppy In Show
Judge: Kristen Francis
Greyhound  
Ch Estet Classic Illusion
Best Baby Puppy In Show
Judge: Kristen Francis
Spaniel (English Cocker)   Especially Viva La Juicy Lucy








Group 1 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck
  Pointer   34
Group 2nd   
GCh Carnaby Night Shades
  Spaniel (English Cocker)   33
Group 3rd   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   31
Group 4th   
GCh Lentigo's Saltcreek Teal
  Setter (English)   30
BPIG   Ch Especially Hotline Bling   Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Especially Viva La Juicy Lucy   Spaniel (English Cocker)   0
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Firepoint Flyxtheseatofurpants

Best Of Opposite Sex
GCh Leaside's California Blues

Best Puppy In Breed
GCh Firepoint Flyxtheseatofurpants



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 16 pts (4-8-3-2)
Ch Chestnut Blue Angel

Best Of Opposite Sex
GCh Evening Stars Geeks Have Needs Too

Best Of Winners: (4-8-3-2)
Setherwood Your Ad Here

Best Puppy In Breed
Setherwood Your Ad Here

Select Dog
GCh Kayenna's Rhinestone Cowboy

Select Bitch
Ch Setherwood Tilda


Winners Dog: (4-8-3-2)
Setherwood Your Ad Here

Reserve Winners Dog
Makani's Bob N Weave

Junior Puppy Dog Class
1st Makani's Bob N Weave

Senior Puppy Dog Class
1st Setherwood Your Ad Here

Canadian Bred Dog Class
1st Setherwood X's N O's MJ Goldcoast

Open Dog Class
1st O'Quince's Stole The Show At Bowbell


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
Ch Cawarra's Handyman

Select Dog
Ch Fantasy Fly Cabus




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lentigo's Saltcreek Teal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch MacNeall Red And White Shadow Dog

Best Of Opposite Sex
Aislingcudo Is Kenya Nessa

Best Puppy In Breed
Aislingcudo Is Kenya Nessa



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Aislingcudo Is Kenya Nessa

Senior Puppy Bitch Class
1st Aislingcudo Is Kenya Nessa


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Carnaby Night Shades

Best Puppy In Breed
Ch Especially Hotline Bling

Select Bitch
Ch Especially Hotline Bling



3-6 Month Bitch Class
1st Especially Viva La Juicy Lucy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
Ch Calabri Heart 'N Seoul

Best Of Opposite Sex
Ch Adrian's Mystic Dream

Select Bitch
Ch Egerton Calabri Pinkrosesnlace



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Calabri Hera Tine An Ghrian

12-18 Month Bitch Class
1st Calabri Hera Tine An Ghrian

3-6 Month Bitch Class
1st Calabri Juniper Rose Royale


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - John (Fred) Peddie Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   15
Group 2nd   
Ch Estet Classic Illusion
  Greyhound   12
Group 3rd   
Litlar's Niju Mantra Of Osiris
  Pharaoh Hound   11
Group 4th   
GCh Africanadian James T Kirk
  Basenji   10
BPIG   
Ch Estet Classic Illusion
  Greyhound   N/A
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Africanadian James T Kirk

Best Of Opposite Sex
Mankia's Zuri Yatima

Select Bitch
Ch Mankia's Simba Dogo



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Mankia's Zuri Yatima

Open Bitch Class
1st Mankia's Zuri Yatima


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Freckashpeng Kira Rurik



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Mistraka Zandra Rhodes

12-18 Month Bitch Class
1st Mistraka Zandra Rhodes


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Chetcote Skyfall

Best Of Opposite Sex
GCh Chetcote Don't Stop Me Now

Best Puppy In Breed
Ch Chetcote Skyfall




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Of Opposite Sex
Chetcote Rumour Has It

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Zimerbude Lezgin MS

Best Puppy In Breed
Chetcote Rumour Has It


Winners Dog: (1-1-1-0)
Zimerbude Lezgin MS

Open Dog Class
1st Zimerbude Lezgin MS


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Chetcote Rumour Has It

Senior Puppy Bitch Class
1st Chetcote Rumour Has It


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Grey Havens Fernhill Inner Light At Karador

Best Puppy In Breed
Grey Havens Fernhill Inner Light At Karador



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Estet Classic Illusion

Best Puppy In Breed
Ch Estet Classic Illusion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Southbreeze Class Act

Best Of Opposite Sex
GCh Three Little Birds' Follow My Heart

Best Puppy In Breed
GCh Three Little Birds' Follow My Heart




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Litlar's Niju Mantra Of Osiris

Best Of Opposite Sex
Ch Osiris La Vie Boheme

Best Puppy In Breed
Litlar's Niju Mantra Of Osiris



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Litlar's Niju Mantra Of Osiris

Junior Puppy Bitch Class
1st Litlar's Niju Mantra Of Osiris


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Makaita's Amahle Amelia Of Shalita



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Corinna Hoberg Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ravalleses Breakn Allthe Rules
  Doberman Pinscher   22
Group 2nd   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   14
Group 3rd   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   13
Group 4th    Drewsar Kwik To The Heart   Portuguese Water Dog   12
BPIG    Drewsar Kwik To The Heart   Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Orsatti's Sassenach
  Newfoundland   0
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Haustier's Lindt Excellence



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Haustier's Lindt Excellence

Open Bitch Class
1st Haustier's Lindt Excellence


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tiamat's All About That Base


3-6 Month Dog Class
1st Haltonhills Great And Powerful



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
GCh Ravalleses Breakn Allthe Rules

Best Of Opposite Sex
GCh Phillmar Xena Warrior Princess

Best Of Winners: (2-3-2-1)
Edenwoods Midnight Train

Best Puppy In Breed
Edenwoods Midnight Train


Winners Dog: (2-3-2-1)
Edenwoods Midnight Train

Reserve Winners Dog
Whitcam's Worth Winning

Junior Puppy Dog Class
1st Whitcam's Worth Winning

Senior Puppy Dog Class
1st Edenwoods Midnight Train


Winners Bitch: (2-3-2-1)
Krymsum's Emerald Isle

Reserve Winners Bitch
Edenwoods More Than A Memory

Senior Puppy Bitch Class
1st Edenwoods More Than A Memory

12-18 Month Bitch Class
1st Krymsum's Emerald Isle
2nd Di'Limbazi Mistress Dread


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Jerdans The Great Code

Best Puppy In Breed
GCh Jerdans The Great Code


Winners Dog: (1-0-1-0)
HS's Koga Crouching Tiger

Senior Puppy Dog Class
1st HS's Koga Crouching Tiger



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Little Phenix Azure


Winners Dog: (1-0-0-0)
Little Phenix Azure

12-18 Month Dog Class
1st Little Phenix Azure

3-6 Month Dog Class
1st Skjaergaardens Riding The Tofino



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Terra Di Orsi Maya

Best Puppy In Breed
Ch Baby Blue's Icon



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Terra Di Orsi Maya

Reserve Winners Bitch
Baby Blues Fiery Cinders

12-18 Month Bitch Class
1st Terra Di Orsi Maya

Open Bitch Class
1st Baby Blues Fiery Cinders


Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Orsatti's Sassenach


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
Drewsar Kwik To The Heart

Best Of Opposite Sex
GCh Bigbay Faithful First Knight

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Drewsar Kwik To The Heart

Best Puppy In Breed
Drewsar Kwik To The Heart


Winners Dog: (2-2-2-0)
Charbr's Tropical Breeze

Reserve Winners Dog
Charbr's Dancing On The Edge

Junior Puppy Dog Class
1st Charbr's Tropical Breeze

12-18 Month Dog Class
1st Charbr's Dancing On The Edge


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Drewsar Kwik To The Heart

Reserve Winners Bitch
Bigbay Maggie Mae Macfarlane

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Drewsar Kwik To The Heart
2nd Bigbay Maggie Mae Macfarlane

3-6 Month Bitch Class
1st Bigbay Little Black Dress


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Snowmist's Desert Chill



3-6 Month Bitch Class
1st Snowmist's Mackenzie


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Krisma's Xman First Class
  Kerry Blue Terrier   18
Group 2nd   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   17
Group 3rd   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   16
Group 4th    Raglan Don't Tell Mama   West Highland White Terrier   15
BPIG    Raglan Don't Tell Mama   West Highland White Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Raglan Orchestrator   West Highland White Terrier   0
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Samabel Lady Northover



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Samabel Lady Northover

Open Bitch Class
1st Samabel Lady Northover


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Thunderally's Putin On The Ritz




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 5 pts (4-2-0-0)
Glahms Silver Scion

Best Of Opposite Sex
Glahms Lasting Legacy

Best Of Winners: (4-2-0-0)
Glahms Silver Scion


Winners Dog: (4-2-0-0)
Glahms Silver Scion

Reserve Winners Dog
Glahms Silver Centurion

12-18 Month Dog Class
1st Glahms Silver Scion

Open Dog Class
1st Glahms Silver Centurion
2nd Glahms Regal Canadian
3rd Glahms Earl Of Darby


Winners Bitch: (4-2-0-0)
Glahms Lasting Legacy

Reserve Winners Bitch
Glahms Lineal Legacy

Open Bitch Class
1st Glahms Lasting Legacy
2nd Glahms Lineal Legacy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Krisma's Xman First Class




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
High Pointe Earth Angel

Best Of Opposite Sex
Lake Effect's Bleeds Blue

Best Of Winners: (1-1-0-0)
High Pointe Earth Angel


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lake Effect's Bleeds Blue

Open Dog Class
1st Lake Effect's Bleeds Blue


Winners Bitch: (1-1-0-0)
High Pointe Earth Angel

Open Bitch Class
1st High Pointe Earth Angel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Yvana Le Prince Lupin

Best Of Opposite Sex
Jaydeez I See Through You

Best Puppy In Breed
GCh Yvana Le Prince Lupin

Select Dog
Ch Ashlyn's Take It Away



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Jaydeez I See Through You

Reserve Winners Bitch
Sensations Sumthin 2 Talk 'Bout

Junior Puppy Bitch Class
1st Sensations Sumthin 2 Talk 'Bout

Senior Puppy Bitch Class
1st Jaydeez I See Through You


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Raglan Don't Tell Mama

Best Of Opposite Sex
Raglan's Piano Man

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Raglan Don't Tell Mama

Best Puppy In Breed
Raglan Don't Tell Mama


Winners Dog: (1-1-0-0)
Raglan's Piano Man

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Raglan's Piano Man

3-6 Month Dog Class
1st Raglan Orchestrator


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Raglan Don't Tell Mama

Junior Puppy Bitch Class
1st Raglan Don't Tell Mama


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou
  Pekingese   30
Group 2nd   
Ch Arwins Divinedream Wind Charm
  Pomeranian   28
Group 3rd   
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle
  Yorkshire Terrier   27
Group 4th    Aubelle's Lord Of The Stars   Papillon   24
BPIG   
Ch Arwins Divinedream Wind Charm
  Pomeranian   N/A
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Embee's Highland Moon

Best Of Opposite Sex
Rowantree Golden Promise

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Embee Cabella Tanami Sunset

Best Puppy In Breed
Rowantree Golden Promise


Winners Dog: (1-1-0-1)
Rowantree Golden Promise

Junior Puppy Dog Class
1st Rowantree Golden Promise


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Embee Cabella Tanami Sunset

12-18 Month Bitch Class
1st Embee Cabella Tanami Sunset


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bloomsbury Biscotti Hottie

Best Puppy In Breed
Bloomsbury Biscotti Hottie



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bloomsbury Biscotti Hottie

Reserve Winners Bitch
Bloomsbury Bling Bling

Senior Puppy Bitch Class
1st Bloomsbury Bling Bling

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bloomsbury Biscotti Hottie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tsarista Gangster Black


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tsarista Gangster Black

Open Dog Class
1st Tsarista Gangster Black



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Xotic N Galaxie Always Bet On Black

Best Of Opposite Sex
GCh Cinnamonhill A Little Romance



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 8 pts (3-2-2-2)
Ch Classical's Cake Walk

Best Of Opposite Sex
GCh Selah Leavin N Impression

Best Of Winners: (3-2-2-2)
HeartsDelight Red Sky At Night

Best Puppy In Breed
HeartsDelight Red Sky At Night

Select Bitch
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite


Winners Dog: (3-2-2-2)
Laurelgates Laird

Reserve Winners Dog
Sonrisas Laughing Jay

Junior Puppy Dog Class
1st Laurelgates Laird

Open Dog Class
1st Sonrisas Laughing Jay
2nd Cloudy Crystal Mano Gentis


Winners Bitch: (3-2-2-2)
HeartsDelight Red Sky At Night

Reserve Winners Bitch
Twinkle's Northern Sunrise

Junior Puppy Bitch Class
1st HeartsDelight Red Sky At Night

Senior Puppy Bitch Class
1st Twinkle's Northern Sunrise


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Judawn Queen Of Hearts



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Judawn Queen Of Hearts

Reserve Winners Bitch
Judawn's Angel Dust

12-18 Month Bitch Class
1st Judawn's Angel Dust

Open Bitch Class
1st Judawn Queen Of Hearts
2nd Judawn's Royal Flush


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Keltic Back N Black

Best Of Opposite Sex
Keltic Fantastic Start

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Keltic Back N Black


Winners Dog: (1-1-0-0)
Keltic Back N Black

Open Dog Class
1st Keltic Back N Black


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Keltic Fantastic Start

12-18 Month Bitch Class
1st Keltic Fantastic Start


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Aubelle's Lord Of The Stars

Best Of Opposite Sex
Aubelle's Sparkling Diamond

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Aubelle's Lord Of The Stars

Best Puppy In Breed
Aubelle's Lord Of The Stars

Select Dog
GCh Heaven Sent Raven To Rockalily


Winners Dog: (1-1-1-0)
Aubelle's Lord Of The Stars

Junior Puppy Dog Class
1st Aubelle's Lord Of The Stars


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Aubelle's Sparkling Diamond

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Aubelle's Sparkling Diamond


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou

Best Of Opposite Sex
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Arwins Divinedream Wind Charm

Best Puppy In Breed
GCh Arwins Divinedream Wind Charm




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle

Best Of Opposite Sex
Rigair Karaoke Queen

Best Puppy In Breed
Rigair Diamonds Are Forever



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Rigair Karaoke Queen

Reserve Winners Bitch
Rigair Diamonds Are Forever

12-18 Month Bitch Class
1st Rigair Karaoke Queen

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rigair Diamonds Are Forever


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - John (Fred) Peddie Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Mardeck's The Sorcerer's Quest
  Schipperke   13
Group 2nd   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   12
Group 3rd   
Ch Aristocrafts One Hot Lolita
  French Bulldog   10
Group 4th   Ch Cherokee Legend Jacib's Pretty Woman   Bulldog   7
BPIG   Ch Cherokee Legend Jacib's Pretty Woman   Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Aristocrafts Reigndance   French Bulldog   0
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Ch Cherokee Legend Jacib's Pretty Woman

Best Of Opposite Sex
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane

Best Puppy In Breed
Ch Cherokee Legend Jacib's Pretty Woman



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Naughty Of Rich In Rolls Gold King Fire

Best Of Opposite Sex
Plato Of Rich In Rolls Gold King Fire

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Naughty Of Rich In Rolls Gold King Fire

Best Puppy In Breed
Plato Of Rich In Rolls Gold King Fire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Aristocrafts One Hot Lolita

Best Of Opposite Sex
Ch Quarel De El Mencey Loco

Best Puppy In Breed
Ch Quarel De El Mencey Loco



3-6 Month Bitch Class
1st Aristocrafts Reigndance


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
GCh Crystalton Chikoda Mystery




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mardeck's The Sorcerer's Quest




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Corinna Hoberg Top Dog
Points
Group 1st   Ch Motlikru-Buaidh Like No Other   Bearded Collie   18
Group 2nd   
GCh Sugarok Starfyre Thunder Road
  Finnish Lapphund   16
Group 3rd   
Ch Tasiahills Endless Secret
  Old English Sheepdog   15
Group 4th   
Ch Sylvan Argent Hollywood And Vine
  Collie (Rough)   14
BPIG   Ch Motlikru-Buaidh Like No Other   Bearded Collie   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Surona's Stardust
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Tresrullah's Holler At Ya Boy

Best Of Opposite Sex
Robin's Fire From The Ashes



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Robin's Fire From The Ashes

Reserve Winners Bitch
Wenlisa's Enchanted Memories

12-18 Month Bitch Class
1st Wenlisa's Enchanted Memories

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Robin's Fire From The Ashes

Open Bitch Class
1st Aleshanee Dasher


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Motlikru-Buaidh Like No Other

Best Of Opposite Sex
Motlikru-Buaidh Live Laugh Luv

Best Puppy In Breed
GCh Motlikru-Buaidh Like No Other



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Motlikru-Buaidh Live Laugh Luv

Senior Puppy Bitch Class
1st Motlikru-Buaidh Live Laugh Luv


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine

Best Of Opposite Sex
Cornerstone The Postmaster


Winners Dog: (1-0-0-1)
Cornerstone The Postmaster

Canadian Bred Dog Class
1st Cornerstone The Postmaster



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sugarok Starfyre Thunder Road




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Chica Vom Burgimwald

Best Of Opposite Sex
Ch Woodsides Storm Warning



3-6 Month Bitch Class
1st Jegi Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tasiahills Endless Secret




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Goldenhylite's Fyre N Fury

Best Puppy In Breed
Goldenhylite's Fyre N Fury


3-6 Month Dog Class
1st Surona's Stardust


Winners Bitch: (0-3-0-0)
Goldenhylite's Fyre N Fury

Reserve Winners Bitch
Coastalviews Power Surge

Junior Puppy Bitch Class
1st Zesta Intoxicating

Open Bitch Class
1st Goldenhylite's Fyre N Fury
2nd Coastalviews Power Surge


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Vermilions Thoroughly Modern Millie

Best Of Opposite Sex
Vermilion's Bobby Sang The Blues

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Vermilions Thoroughly Modern Millie

Best Puppy In Breed
Vermilion's Bobby Sang The Blues


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By