Northwinds Dog Club
Sunday, March 29, 2015



Related Results


Results courtesy of:


-- Diane Fast --
Ch SpecialD Black Ice CGN
"Molson"
Owner: D&G Fast, D. Markus
Handler: Diane Fast
www.specialddalmatians.com


Best In Show
Judge: Sharon Derrick
Whippet  
GCh Bretica's Gotcha By The Jewel
Points: 154 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Sharon Derrick
Old English Sheepdog  
Bluecaleb Call Me Country
Best Baby Puppy In Show
Judge: Sharon Derrick
Staffordshire Bull Terrier  
Bueollin's Xtra Special
Best Altered In Show
Judge: Sharon Derrick
Kerry Blue Terrier  
Ch Malahideblue Out Of The Woods
Best Veteran In Show
Judge: Sharon Derrick
Spaniel (American Cocker)  
GCh Southern's Red White & Blue








Group 1 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Nite Winds Dancing On Ice
  Spaniel (English Cocker)   29
Group 2nd   
GCh Ches-Shores Moer Than Faith
  Retriever (Chesapeake Bay)   25
Group 3rd   
Kashuba's Mighty Aphrodite
  Retriever (Golden)   24
Group 4th   
GCh Sunsetter's Desert Sunrise
  Setter (English)   16
BPIG    JBG's Back To The Future   Retriever (Golden)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Southern's Red White & Blue
  Spaniel (American Cocker)   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Ches-Shores Moer Than Faith



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 7 pts
Ch Kashuba's Mighty Aphrodite



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 7 pts
GCh Hayshaker Lites Up The Nite Sky at Fireline



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts
GCh Sunsetter's Desert Sunrise



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts
Ch Beaubriar Bring It On



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts
Lydgate N' Nickleby High Speed Chase



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts
Ch Nite Winds Dancing On Ice



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts
Ocoee Legendary Rosen's Lady Bella



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts
PM's Prairieshado Cold As Zeiss







Group 2 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bretica's Gotcha By The Jewel
  Whippet   15
Group 2nd   
Ch Prelude's Simply Simon MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   12
Group 3rd   
Ch Jahina's Call Of The Big Five
  Rhodesian Ridgeback   10
Group 4th    Seychelles Solar Storm   Afghan Hound   8
BPIG   
Konza-Plum Creek Carrera
  Borzoi   N/A
Best Veteran In Group   
Ch El Saqr Omar Sharif Tal Al Arz
  Saluki   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts
Seychelles Solar Storm



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
GCh Avalyn's Forgotten Realm



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
GCh Prelude's Simply Simon MW



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Ch Jet's Smiling To The Moon



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Ch Jahina's Call Of The Big Five



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Khamsin's Sterling Stetson



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
GCh Bretica's Gotcha By The Jewel







Group 3 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Marconian's Boom Shake The Room
  Bullmastiff   25
Group 2nd   
GCh Bearfactz Rumor Has It
  Akita   24
Group 3rd   
Ch PrairieSky's Xtraordinary Gent
  Rottweiler   22
Group 4th   
Striders Bona Fide WishMaster
  Great Dane   19
BPIG   
Striders Bona Fide WishMaster
  Great Dane   N/A
Best Baby Puppy In Group    Prairiesky's Shake It Off   Rottweiler   0
Best Veteran In Group   Ch Stormwarning's Rhythem N Ruckus   Siberian Husky   0
Best Altered In Group   
Ch Parisans Aurora Of Ravenscrest
  Rottweiler   0
Best BBE In Group         0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts
GCh Bearfactz Rumor Has It



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts
GCh TyOhni's Keikewabic Yuki



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts
GCh Duthier's Karbon Copy



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts
Ch Counterpunch Beam Of A Neon Moon



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts
Ch Marconian's Boom Shake The Room



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts
Arcticice Qimmiq J Nanuk



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts
Ch Cassels Are We There Yet



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts
GCh Striders Bona Fide WishMaster



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts
Ch Jalynn's Daughter Of The Night



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts
GCh PrairieSky's Xtraordinary Gent



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts
GCh Snowridge A Sprig O'Jasmine



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts
Abraxas Hobgobblin



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts
GCh Rivercove's Heartthrob







Group 4 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
InStyle's Walk This Way
  Fox Terrier (Smooth)   16
Group 2nd    Scandals Fashion Edition   Schnauzer (Miniature)   15
Group 3rd   
Shawndee Witch Ride of Tanaire
  Airedale Terrier   12
Group 4th   
Ch Varlas Amarantine's Keepsake
  Bull Terrier (Miniature)   11
BPIG   
InStyle's Walk This Way
  Fox Terrier (Smooth)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Bueollin's Xtra Special
  Staffordshire Bull Terrier   0
Best Veteran In Group   
Ch Malahideblue Out Of The Woods
  Kerry Blue Terrier   0
Best Altered In Group   
Ch Malahideblue Out Of The Woods
  Kerry Blue Terrier   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Shawndee Witch Ride of Tanaire



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Conundrum Enchanted Boldwind



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
GCh Varlas Amarantine's Keepsake



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
InStyle's Walk This Way



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Kenan's Beneath The Waves



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Jetcity's Hot T' Trot at Caldec



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Jonaires Witch N Red Britches



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
Scandals Fashion Edition



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Bushwell Makers Mark



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bueollin's Law N Order



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Cerridwen Siana Of Rhowyn



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Whitebriar Jingle Pot







Group 5 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Chi's Denka No Masamune
  Japanese Chin   13
Group 2nd   
Ch Canton Richard Of Mt Crest
  Pomeranian   12
Group 3rd    Rejoyce's Leftie At Jasrhon   Chihuahua (Short Coat)   11
Group 4th   
GCh Revelry's Blue Moon Rising
  Cavalier King Charles Spaniel   10
BPIG    Rejoyce's Leftie At Jasrhon   Chihuahua (Short Coat)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
RanMar's Simply A Twist of Fate
  Toy Fox Terrier   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Imrun's Tom Bombadil



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
GCh Revelry's Blue Moon Rising



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
GCh Bloomsbury Braveheart



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Rejoyce's Leftie At Jasrhon



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
GCh Wind She Dances In The Dark



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Havanangel's Hello Dolly



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Chi's Denka No Masamune



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Orah Dee Here Comes Trouble



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Canton Richard Of Mt Crest



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Envoy Mydee Fine Karisma







Group 6 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Luvit Dalnavert A Movado Sportivo
  Bichon Frise   21
Group 2nd   
Kylin's Jasper At TzuVilla
  Shih Tzu   17
Group 3rd   
Ch Lightburn's C is for Cobb
  Bulldog   16
Group 4th   
GCh Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   10
BPIG   
Kylin's Jasper At TzuVilla
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Livadia's All You Need Is Love   Poodle (Miniature)   0
Best Veteran In Group   
GChEx SpecialD First Class Mail
  Dalmatian   0
Best Altered In Group   
Ch SpecialD The Best Of Broadway
  Dalmatian   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Luvit Dalnavert A Movado Sportivo



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Soliloquy's No Sugar Tonight



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 5 pts
GCh Lightburn's C is for Cobb



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts
GCh Gumby's Bearposh Ever After







Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Rickways Louis Vitton



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bihar Tapestry's Legacy At Lionspark



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Livadia's Someone To Love



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kylin's Jasper At TzuVilla





Group 7 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Requin Deabei
  Belgian Shepherd Dog   29
Group 2nd   
Bluecaleb Call Me Country
  Old English Sheepdog   28
Group 3rd   
Crystal Winds Why Not?
  Australian Shepherd   26
Group 4th   
GCh Prairiesides Cashin In My Chips
  German Shepherd Dog   25
BPIG   
Bluecaleb Call Me Country
  Old English Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Qisma's Blue Savannah Nobler
  German Shepherd Dog   0
Best Altered In Group    Shadagrace Precious Rain   Finnish Lapphund   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts
GCh Crystal Winds Why Not?



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts
Ch Motlikru-Buaidh Hav U Any Wool



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Requin Deabei



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 4 pts
Ch Sporting Field's Dancing In The Moonlight



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts
Ch Lebec's J M'Appelle Reglisse de l'Hermitage



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts
Shadagrace Start To Finnish



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 6 pts
GCh Prairiesides Cashin In My Chips



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts
GCh Bluecaleb Call Me Country



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 6 pts
Cassbar's Rapid Fire



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By