Brantford & District Kennel & Obedience Club
Sunday, December 9, 2018 - Show # 3



Related Results

Conformation

Saturday, December 08 (Show # 1)
Saturday, December 08 (Show # 2)
Sunday, December 09 (Show # 3)
Sunday, December 09 (Show # 4)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Can GCh/MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Leo Jaime Rabinovitz (Kelef Newfoundlands), Christina Koffman-Heard (Summerford Newfoundlands) and Sun Bears Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Judi Elford
Newfoundland  
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
Points: 143 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Judi Elford
Staffordshire Bull Terrier  GCh Lackyle Bairille Dubailt
Points: 119
Best Puppy In Show
Judge: Judi Elford
Dalmatian   Brightspot Macho Uno
Best Veteran In Show
Judge: Judi Elford
Retriever (Labrador)  GCh Citadel Foundation For Fargo








Group 1 - Pierrette McLean Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Whisperfield Out On A Limb
  Pointer (German Short-Haired)   28
Group 2nd   
GCh Carnaby Night Shades
  Spaniel (English Cocker)   25
Group 3rd   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   22
Group 4th   
GCh Bryden's Magic Mike
  Spaniel (English Springer)   21
BPIG   
Christycrest Topstar Clanagroe
  Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Veteran In Group   GCh Citadel Foundation For Fargo   Retriever (Labrador)   0
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Whisperfield Out On A Limb

Select Dog
GCh Leaside's Wild Blue Angel




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Butterblac's Simply Elegant

Select Bitch
Ch Blacmoor Puppy New Year




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
GCh Linirgor Tartan And Tweed

Best Of Opposite Sex
GCh Coppermoon Sm'Orlagh Bug

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Jaad Kiss And Tell

Best Puppy In Breed
Braefield Tarts And Vicars

Select Bitch
Ch Shadymist Ambercroft Gin Sling


Winners Dog: (1-3-1-2)
Jaad Kiss And Tell


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Braefield Tarts And Vicars

Reserve Winners Bitch
Kyon's Future Goals


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Barra Gretsal Natural Woman

Best Of Opposite Sex
Ch Callibreeze No Hanky Panky

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Barra Gretsal Natural Woman


Winners Dog: (1-3-1-0)
Winstead's If A Tree Falls

12-18 Month Dog Class
1st Winstead's If A Tree Falls

Veteran Dog Class
1st GCh Citadel Foundation For Fargo


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Barra Gretsal Natural Woman

Reserve Winners Bitch
Oaksill Calender Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Oaksill Calender Girl

Open Bitch Class
1st Barra Gretsal Natural Woman
2nd Fargoridge Queen Of Soul


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Katyra All For One


Winners Dog: (1-0-0-0)
Katyra All For One

12-18 Month Dog Class
1st Katyra All For One



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh MacNeall Red And White Shadow Dog

Best Of Opposite Sex
Aislingcudo Is Breffni Aluinn

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Aislingcudo Is Breffni Aluinn

Best Puppy In Breed
Aislingcudo Bru Isla Mo Chroi


Winners Dog: (1-1-1-0)
Aislingcudo Bru Isla Mo Chroi

Senior Puppy Dog Class
1st Aislingcudo Bru Isla Mo Chroi


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Aislingcudo Is Breffni Aluinn

12-18 Month Bitch Class
1st Aislingcudo Is Breffni Aluinn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Christycrest Topstar Clanagroe

Best Puppy In Breed
Christycrest Topstar Clanagroe


Winners Dog: (1-0-0-0)
Christycrest Topstar Clanagroe

Canadian Bred Dog Class
1st Christycrest Topstar Clanagroe



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rivermist Broxden Magnuttic

Best Puppy In Breed
Rivermist Broxden Magnuttic


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rivermist Broxden Magnuttic

Senior Puppy Dog Class
1st Rivermist Broxden Magnuttic



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Carnaby Night Shades

Best Of Opposite Sex
GCh Nonnies Aim High

Select Dog
GCh Malysse Lancelot




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bryden's Magic Mike




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   Ch Starkeeper Calorien A Diamond   Irish Wolfhound   36
Group 2nd   
Ch Harambee's Libertine Of Wick
  Deerhound (Scottish)   29
Group 3rd   
GCh Doonabrig N McCartney Xclusive
  Whippet   28
Group 4th   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   24
BPIG    McCartney's Cue The Music   Whippet   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Africanadian Mocking Jay Mibre

Best Of Opposite Sex
MiBre's Roll The Dice 2 Africanadian

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Africanadian Mocking Jay Mibre


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Africanadian Mocking Jay Mibre

Open Bitch Class
1st Africanadian Mocking Jay Mibre


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ronaldo Queen's Hermelin

Best Of Opposite Sex
Bassetarium Coeur de Cassiopee

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ronaldo Queen's Hermelin

Best Puppy In Breed
Ronaldo Queen's Hermelin


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ronaldo Queen's Hermelin

Junior Puppy Dog Class
1st Ronaldo Queen's Hermelin


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bassetarium Coeur de Cassiopee

Canadian Bred Bitch Class
1st Bassetarium Coeur de Cassiopee


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy

Best Puppy In Breed
Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 8 pts (2-3-3-1)
Ch Dreamhund's Life Of Riley

Best Of Opposite Sex
Heavenlyhunds I Wish You Were Here

Best Of Winners: (2-3-3-1)
Heavenlyhunds I Wish You Were Here

Best Puppy In Breed
Doxieluv Happy Days Fonzie

Select Dog
GCh Dreamhund's Sam The Man

Select Bitch
Ch Heavenlyhund's Divine Logan MLC


Winners Bitch: (2-3-3-1)
Heavenlyhunds I Wish You Were Here

Reserve Winners Bitch
Rockindox Rock Hound

Senior Puppy Bitch Class
1st Doxiluv's Remembrance

Open Bitch Class
1st Heavenlyhunds I Wish You Were Here
2nd Rockindox Rock Hound

Veteran Bitch Class
1st GCh Alstertal's Lady Gwenevere


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Prelude's Frankly My Dear MW

Best Of Opposite Sex
Prelude N Bryden's Cagney MW

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Prelude's Frankly My Dear MW

Best Puppy In Breed
Prelude N Bryden's Cagney MW


Winners Dog: (1-1-0-0)
Prelude's Frankly My Dear MW

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Prelude's Frankly My Dear MW


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Prelude N Bryden's Cagney MW

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Prelude N Bryden's Cagney MW


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Harambee's Libertine Of Wick




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Golightly Lakilanni White Rabbit

Best Of Opposite Sex
Lakilanni School's Out

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Golightly Lakilanni White Rabbit


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lakilanni School's Out

Open Dog Class
1st Lakilanni School's Out


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
GCh Starkeeper Calorien A Diamond

Best Of Opposite Sex
GCh Southbreeze Class Act

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Glenn Eyrie Sylverwolf Santana Onyx

Best Puppy In Breed
Glenn Eyrie Sylverwolf Santana Onyx


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Glenn Eyrie Sylverwolf Santana Onyx

Reserve Winners Bitch
Monsters Inc Fawzia Fuad Is Karma

Junior Puppy Bitch Class
1st Glenn Eyrie Sylverwolf Santana Onyx

Senior Puppy Bitch Class
1st Starkeeper Aoibheann Ailis

12-18 Month Bitch Class
1st Glenamadda Phoenix Of Wolfglen

Open Bitch Class
1st Monsters Inc Fawzia Fuad Is Karma


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ace (FIN)




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Royalcityrr Strikes A Pose

Select Dog
GCh County Line's It Is Written In The Stars



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Royalcityrr Strikes A Pose

12-18 Month Bitch Class
1st Royalcityrr Strikes A Pose

Veteran Bitch Class
1st GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Doonabrig N McCartney Xclusive

Best Of Opposite Sex
Ch Vrymeer Highland Gold

Best Puppy In Breed
McCartney's Cue The Music



Winners Bitch: (0-1-1-2)
McCartney's Cue The Music

Junior Puppy Bitch Class
1st McCartney's Cue The Music


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   23
Group 2nd   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   22
Group 3rd   Ch Liberator's Kodachrome   Doberman Pinscher   20
Group 4th   
GCh CinniBon's She's The One
  Boxer   15
BPIG   Ch Liberator's Kodachrome   Doberman Pinscher   N/A
Best Veteran In Group   GCh Fado's Tesouro Escondido   Portuguese Water Dog   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
IliasLegacy Joy Kallisto

Best Of Opposite Sex
Genii Krasoti S Nadezhdinoj Poljany

Best Of Winners: (1-1-0-0)
IliasLegacy Joy Kallisto

Best Puppy In Breed
IliasLegacy Joy Kallisto


Winners Bitch: (1-1-0-0)
IliasLegacy Joy Kallisto

Junior Puppy Bitch Class
1st IliasLegacy Joy Kallisto


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh CinniBon's She's The One

Best Of Opposite Sex
Haltonhills Great And Powerful

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Genome's Ficticious Flirt

Best Puppy In Breed
Haltonhills Great And Powerful


Winners Dog: (2-1-0-1)
Haltonhills Great And Powerful

Reserve Winners Dog
Fyrecreek's Raise Your Glass

Junior Puppy Dog Class
1st Haltonhills Great And Powerful

Open Dog Class
1st Fyrecreek's Raise Your Glass


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Genome's Ficticious Flirt

Open Bitch Class
1st Genome's Ficticious Flirt


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 4 pts (0-0-3-2)
Ch Liberator's Kodachrome

Best Of Opposite Sex
GCh ConnQuest Love And Affection

Best Puppy In Breed
Ch Liberator's Kodachrome

Select Dog
Ch Nantom's High Octane

Select Bitch
Ch Nantom's Perfect Storm


Veteran Dog Class
1st Ch Nantom's U B D Judge



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Naku's Believe It Or Not




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bosworth's Memories Of Caledon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pyrview's Mystic Warrior

Best Of Opposite Sex
Pyrview's Country Queen

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pyrview's Mystic Warrior


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pyrview's Mystic Warrior

Open Dog Class
1st Pyrview's Mystic Warrior


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Pyrview's Country Queen

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pyrview's Country Queen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
CR Always Believe



Winners Bitch: (0-3-0-0)
CR Always Believe

Reserve Winners Bitch
CR Zuri Vom Niagara

12-18 Month Bitch Class
1st CR Always Believe

Open Bitch Class
1st CR Zuri Vom Niagara
2nd CR Zurich Romance


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Ridgehaven Unexpected Journey

Best Of Opposite Sex
GCh Fado's Tesouro Escondido


Veteran Dog Class
1st GCh Fado's Tesouro Escondido



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Snowmist's Desert Chill

Best Puppy In Breed
Snowmist's Opera O'Sonata



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Snowmist's Opera O'Sonata

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowmist's Opera O'Sonata


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Judi Elford Top Dog
Points
Group 1st   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   9
Group 2nd   
GCh Yvana Le Prince Lupin
  Schnauzer (Miniature)   8
Group 3rd    Actions Nocho II   Bull Terrier   7
Group 4th    Glenroslin's Glenallachie   Scottish Terrier   6
BPIG    Glenroslin's Glenallachie   Scottish Terrier   N/A
Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Actions Nocho II


Winners Dog: (1-0-0-0)
Actions Nocho II

Open Dog Class
1st Actions Nocho II



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zlatapraha Wonder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxbend Celebrity Status




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yvana Le Prince Lupin




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Glenroslin's Glenallachie

Best Puppy In Breed
Glenroslin's Glenallachie



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Glenroslin's Glenallachie

Reserve Winners Bitch
Gryndlscot Ivy

Senior Puppy Bitch Class
1st Glenroslin's Glenallachie

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gryndlscot Ivy

Open Bitch Class
1st Gryndlscot Scylla


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Diamondjewel's Brilliant Cut

Best Puppy In Breed
Diamondjewel's Brilliant Cut

Select Bitch
GCh Diamondjewels My Lil Valentine



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Diamondjewel's Brilliant Cut

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Diamondjewel's Brilliant Cut


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Irene Latchford Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Pekehuis Shazam
  Pekingese   4
Group 2nd    Amulet's Printz Of Red Sky   Miniature Pinscher   3
Group 3rd   Ch Talbotrails High Voltage   Pug   2
Group 4th   Ch Le Vendosk & Carlang Talking To T Moon   Pomeranian   1
BPIG   
The Royal We Wug
  Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
The Royal We Wug

Best Puppy In Breed
The Royal We Wug



Winners Bitch: (0-1-0-0)
The Royal We Wug

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st The Royal We Wug


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Amulet's Printz Of Red Sky


Winners Dog: (1-0-0-0)
Amulet's Printz Of Red Sky

Open Dog Class
1st Amulet's Printz Of Red Sky



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pekehuis Shazam




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Le Vendosk & Carlang Talking To T Moon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Talbotrails High Voltage




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Andrea Robins Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Valpo's Man Of Steele
  French Bulldog   14
Group 2nd   
GCh Butterblac's BMW
  Schipperke   12
Group 3rd   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   11
Group 4th   
GCh Alharin The Shadow Knows Ashford
  Lowchen   9
BPIG    Brightspot Macho Uno   Dalmatian   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Delamer Little Cowgirl
  Schipperke   0
Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Brenheather's Mighty Minnie



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Brenheather's Mighty Minnie

12-18 Month Bitch Class
1st Brenheather's Mighty Minnie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane

Best Of Opposite Sex
Ch Aldars Pied Piper

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Spitfires Rock N And Roll N

Best Puppy In Breed
Spitfires Rock N And Roll N


Winners Dog: (1-1-1-1)
Spitfires Rock N And Roll N

Junior Puppy Dog Class
1st Spitfires Rock N And Roll N


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Starspirit Sparkling Diamond

Open Bitch Class
1st Starspirit Sparkling Diamond


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Taipan Palace Miss Ryley LC



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Taipan Palace Miss Ryley LC

12-18 Month Bitch Class
1st Taipan Palace Miss Ryley LC

Veteran Bitch Class
1st TaiPan Palace Ltl Red Ridehood


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Commitment's Style In Play




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Brightspot Macho Uno

Best Puppy In Breed
Brightspot Macho Uno


Winners Dog: (1-0-0-0)
Brightspot Macho Uno

Junior Puppy Dog Class
1st Brightspot Macho Uno



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Valpo's Man Of Steele

Best Of Opposite Sex
Robobull Fabelhaft Letit Reign

Best Puppy In Breed
Robobull Fabelhaft Letit Reign



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Robobull Fabelhaft Letit Reign

Junior Puppy Bitch Class
1st Robobull Fabelhaft Letit Reign


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Alharin The Shadow Knows Ashford




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Ch Gardenpath Dark Horse




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Butterblac's BMW



Veteran Bitch Class
1st Ch (Alt) Ch Delamer Little Cowgirl


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Irene Latchford Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Stonecroft's Storm Surge
  Welsh Corgi (Pembroke)   23
Group 2nd   Ch Goldenhylite's Coral Reef   Shetland Sheepdog   22
Group 3rd   GCh Celebre Journey To Chantryile   Belgian Shepherd Dog   21
Group 4th   
Ch Granduc Merrymoon Aloha Spirit
  Welsh Corgi (Cardigan)   19
BPIG   Ch Goldenhylite's Coral Reef   Shetland Sheepdog   N/A
Best Veteran In Group   Ch Goldenhylite's Ms Adventure   Shetland Sheepdog   0
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Northbay Xsell Electric Blue

Best Of Opposite Sex
Ch Callibreeze Sealed With A Kiss

Best Puppy In Breed
Beach Bum's Summer Moon



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Robin's Magic In The Air

Reserve Winners Bitch
Beach Bum's Summer Moon

Junior Puppy Bitch Class
1st Beach Bum's Summer Moon
2nd Beachbum's Sea And Sky

Open Bitch Class
1st Robin's Magic In The Air


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Dreamchaser Positively Pink

Best Of Opposite Sex
GCh Bergerie's Double Down On Eleven



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Dreamchaser Positively Pink

Open Bitch Class
1st Dreamchaser Positively Pink


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Celebre Journey To Chantryile

Select Dog
GCh Navarro It's Me Di Scottatura




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Livingwater Surf's Up

Best Of Opposite Sex
Livingwater BH Believer

Best Puppy In Breed
Livingwater BH Believer


Winners Dog: (2-0-0-1)
Livingwater BH Believer

Reserve Winners Dog
Sylvan Argent Windsong Monarch

Junior Puppy Dog Class
1st Livingwater BH Believer

12-18 Month Dog Class
1st Sylvan Argent Windsong Monarch

Veteran Dog Class
1st GCh Uneeda One Song Glory Colbea



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Colwick's Cover Story




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 6 pts (0-2-3-2)
Ch Shadagrace Myst O'er The Moon

Best Of Opposite Sex
GCh Maplemyst True North

Best Puppy In Breed
GCh Maplemyst True North

Select Dog
GCh Maplemyst's Moonshadow

Select Bitch
GCh Maplemyst Guardianofthegalaxy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Hellwigg's Fatal Attraction




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Goldenhylite's Coral Reef

Best Puppy In Breed
Ch Goldenhylite's Coral Reef



Veteran Bitch Class
1st Ch Goldenhylite's Ms Adventure


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Granduc Merrymoon Aloha Spirit




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonecroft's Storm Surge




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By