MBIS MRBIS Can GChEx/MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso, AOM
Newfoundland
(Click on breed to view standings)

Call Name: Tupak - (Male)
Owner: Leo Jaime Rabinovitz and Bruno Ocampo
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Handler:
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 2 2 2
All Breed Ranking: 8 9 13 10 10

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
9 12 46 24 11 6   0 0 0 0 0   5001
Win Record - 2018
Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Terry Stacy 19
  Best Of Breed   Terry Stacy 0
Saturday Group 1st   Michel Chaloux 21
  Best Of Breed   Michel Chaloux 0
Friday Group 1st   Fred Dewsbury 17
  Group 1st   Barbara Heal 18
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Judith Shurb 35
  Best Of Breed   Judith Shurb 1
Sunday Group 3rd   Laurent Pichard 30
  Best Of Breed   Roberta Parish 0
Saturday Group 4th   Davida Brown 35
  Group 2nd LTD Breed Show Larry Kereluke 43
  Best Of Breed LTD Breed Show Larry Kereluke 1
  Best Of Breed   Davida Brown 1

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 01 to August 03, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Best In Show   Robert Rowbotham 127
  Group 1st   Robert Rowbotham 19
Thursday Best In Show   Joy Hodgkinson 176 *
  Best In Show   John Hodgkinson 185 *
  Group 1st   Judith Byrne 29
  Group 1st   Joy Hodgkinson 29
Wednesday Group 1st   William Byrne 25
  Group 2nd   John Hodgkinson 21

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Johan Becerra-Hernandez 208 *
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 37
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Saturday Reserve Best In Show   Donna Conod 189
  Group 1st   Philip Wendling 38
  Best Of Breed   Philip Wendling 0
Friday Reserve Best In Show   Joy Lynne Huntley 155
  Group 1st   Jacqueline Rusby 31
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 33
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Anna Hewson 29
  Group 1st LTD Breed Show Aramis (Joy) Lim 24
  Best Of Breed LTD Breed Show Aramis (Joy) Lim 0
  Best Of Breed   Anna Hewson 0
Saturday Group 3rd   Honey Glendinning 20
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Best In Show   Diane Adorno-LeGrande 189 *
  Group 1st   Diane Adorno-LeGrande 19
  Best Of Breed   Diane Adorno-LeGrande 0
Thursday Group 3rd   Maribel Sy 12
  Best Of Breed   Maribel Sy 0

Show Date
London Canine Association July 13 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   James Osborne 164
  Group 1st   James Osborne 31
  Group 4th   Guy Jeavons 21
Saturday Group 1st   Brian Reid 31
  Group 2nd   Pamela Bruce 28
Friday Best In Show   Ron Mahon 140 *
  Group 1st   Ron Mahon 23

Show Date
Kawartha Kennel Club July 07 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thora Brown 16
  Group 1st   Allan Brown 16
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0
Saturday Group 1st   Richard Paquette 14
  Group 3rd   Richard Lopaschuk 14
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 05 to July 06, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Jocelyne Gagne 177 *
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 18
  Group 1st   David Swartwood 19
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Best Of Breed   David Swartwood 0
Thursday Group 1st   Tony Vandendool 19
  Group 1st   Jocelyne Gagne 15
  Best Of Breed   Tony Vandendool 0
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0

Show Date
Sarnia Kennel Club June 29 to July 02, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Cheryl Myers-Egerton 88
  Group 1st   Robert Stein 16
  Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 12
  Best Of Breed   Robert Stein 0
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
Sunday Group 2nd   James Noe 20
  Best Of Breed   James Noe 0
Saturday Group 3rd   James Frederiksen 10
  Best Of Breed   James Frederiksen 0
Friday Best In Show   Barbara Heal 118
  Group 1st   Barbara Heal 13
  Group 2nd   Olga Gagne 8
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Olga Gagne 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Dianne Miller 23
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
Saturday Group 2nd   Cathy Delmar 34
  Best Of Breed   Cathy Delmar 0
Friday Group 4th   Sean Delmar 9
  Group 2nd   Terry Gains 15
  Best Of Breed   Sean Delmar 0
  Best Of Breed   Terry Gains 0

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sandy Alexander 18
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
Saturday Group 2nd   Carol Graham 23
  Best Of Breed   Carol Graham 0
Friday Group 2nd   Paul Odenkirchen 12
  Group 2nd   Thomas Alexander 18
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 08 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Janet Lobb 29
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Saturday Group 4th   Joe Lobb 39
  Best Of Breed   Joe Lobb 2 (2-0-1-0)
Friday Group 3rd   Stephen Dainard 21
  Group 4th   Jeremy Browne 19
  Best Of Breed   Stephen Dainard 2 (2-0-1-0)
  Best Of Breed   Jeremy Browne 2 (2-0-1-0)

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Robert Shreve 0
Sunday Group 4th   Rita Biddle 32
  Best Of Breed   Rita Biddle 0
Saturday Group 1st   Peggy Gutierrez-Otero 62
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
Friday Group 3rd   Paula Nykiel 40
  Best Of Breed   Paula Nykiel 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Elizabeth Hindley 0

Show Date
Ottawa Kennel Club May 25 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kathleen Anderson-Wulff 24
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
Saturday Reserve Best In Show   Carlos Roberto Flaquer Rocha 180 (0-0-1-0)
  Group 1st   Carlos Roberto Flaquer Rocha 32
  Best Of Breed   Carlos Roberto Flaquer Rocha 0
Friday Reserve Best In Show   Doris Willis 132 (0-0-1-0)
  Group 1st   Doris Willis 27
  Group 1st   Linda Kraft 29
  Best Of Breed   Kathryn Young 0
  Best Of Breed   Linda Kraft 0

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Grant Townsend 23
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
Sunday Group 2nd   Pamela Bruce 16
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Saturday Group 1st   Ed Wild 33
  Best Of Breed   Ed Wild 0

Show Date
Forest City Kennel Club May 11 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Gopi Krishnan 17
  Best Of Breed   Gopi Krishnan 0
Saturday Reserve Best In Show   Gopi Krishnan 116
  Group 1st   Kenneth Chuah 22
  Best Of Breed   Kenneth Chuah 0
Friday Best In Show   Starr White 125
  Group 2nd   Anna Hewson 24
  Group 1st   Nancy Tibben 25
  Best Of Breed   Anna Hewson 0
  Best Of Breed   Nancy Tibben 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lynda Saranchuk 82
  Group 1st LTD Breed Show Eugenio Aguilo Gonzales 85
  Best Of Breed LTD Breed Show Eugenio Aguilo Gonzales 0
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
Saturday Group 2nd   Mel Saranchuk 53
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Friday Group 1st   Letitia Bett 29
  Group 2nd   Heather Brennan 35
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Best Of Breed   Heather Brennan 0

Show Date
Kent Kennel Klub April 13 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Nicholas De Bedout 109
  Group 1st   Edna Gonzalez-Rubio 20
  Group 2nd   Nicolas De Bedout 20
  Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 0
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 0
Saturday Reserve Best In Show   Joy Lynne Huntley 128
  Group 1st   Mary White 22
  Group 2nd   Kathrine Grant 21
  Best Of Breed   Mary White 0
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 0
Friday Group 1st   Joy Lynne Huntley 13
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 24 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Charles Olvis 31
  Best Of Breed   Charles Olvis 0

Show Date
Ontario Breeders Association March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st LTD Breed Show Guillermo Carrillo 35
  Best Of Breed LTD Breed Show Guillermo Carrillo 3 (2-1-1-0)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Margaret Jones 267 *
  Group 1st   Margaret Jones 36
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
Saturday Group 1st   Brian Taylor 41
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
Friday Group 1st   Cheryl Paterson 30
  Group 1st LTD Breed Show Irene Latchford 24
  Best Of Breed LTD Breed Show Irene Latchford 0
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Michael Leonard 248
  Group 1st   Michael Leonard 41
  Best Of Breed   Michael Leonard 0
  Reserve Best In Show   Michael Leonard N/A
Saturday Group 3rd   Lana Ferguson 39
  Winners Dog   Lana Ferguson N/A
  Best Of Breed   Lana Ferguson 0
Friday Group 2nd   Mike Macbeth 36
  Winners Dog LTD Breed Show Barbara Dempsey Alderman N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Barbara Dempsey Alderman 0
  Winners Dog   Mike Macbeth N/A
  Best Of Breed   Mike Macbeth 0
Thursday Group 3rd   Robert Whitney 24
  Winners Dog   Robert Whitney N/A
  Best Of Breed   Robert Whitney 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By