Caledon Kennel Association
Sunday, November 27, 2022



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS RBIS CAN GCHS / AM CH / RO JCH Midnight Lady's Rumble In The Jungle, AOM
"Zombie"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Zsuzsa Somos-Soos, Christina Koffman-Heard, Daniel Koffman and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Sean Delmar
Australian Shepherd  
GChG Limelite's Tee Off
Points: 382 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Sean Delmar
Poodle (Standard)  
GChS Classique Ivy Lane Moonstruck
Points: 309
Best Puppy In Show
Judge: Sean Delmar
Retriever (Golden)  Ch Rivergold's First Lil' Princess
Best Baby Puppy In Show
Judge: Sean Delmar
Australian Shepherd   Crofton's Take A Chance On Me








Group 1 - Cathy Delmar Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   129
Group 2nd   
GChB Nanjay's Altitude
  Spaniel (English Springer)   126
Group 3rd   
GChB Leaside's California Blues
  Pointer (German Short-Haired)   125
Group 4th   
Ch Wynder's At First Sight
  Weimaraner   115
BPIG   Ch Rivergold's First Lil' Princess   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sunkozi In Through The Out Door   Retriever (Golden)   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Treebeard's Paint The Town Red




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Coquetel The Calling Of The Clans

Best Puppy In Breed
Coquetel The Calling Of The Clans


Winners Dog: (3-0-0-0)
Coquetel The Calling Of The Clans

Reserve Winners Dog
Hawkfield Opportunity Knox

Junior Puppy Dog Class
1st Coquetel The Calling Of The Clans

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Coquetel I've Got You Under My Skin

Open Dog Class
1st Hawkfield Opportunity Knox



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 9 pts (1-2-3-4)
GChB Leaside's California Blues

Best Of Opposite Sex
GCh Legacyk & Stannyfield's Top Shelf

Best Of Winners: (1-2-3-4)
Lakota Hills Lord Of The Ring

Best Puppy In Breed
Lakota Hills Lord Of The Ring

Select Dog
GChS Leasides Dax

Select Bitch
Ch Fogelhund's Big Ole Betsy


Winners Dog: (1-2-3-4)
Lakota Hills Lord Of The Ring

Junior Puppy Dog Class
1st Lakota Hills Lord Of The Ring


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 12 pts (3-5-3-2)
GChB Redlion's Invasion

Best Of Opposite Sex
Ch Mercer's Virtual Bird Dog

Best Of Winners: (3-5-3-2)
Mercers Darlin O'The Wawa Navy

Best Puppy In Breed
Ch Dakens Sharp Dressed Man

Select Dog
Ch Dakens Sharp Dressed Man

Select Bitch
Ch Chesacola's Tennessee Honey


Winners Bitch: (3-5-3-2)
Mercers Darlin O'The Wawa Navy

Reserve Winners Bitch
Dakens Demon Warrior Mazekeen

Junior Puppy Bitch Class
1st Mercer's Big Tart
2nd Conroy's Summer Cameo

Senior Puppy Bitch Class
1st Dakens Demon Warrior Mazekeen

12-18 Month Bitch Class
1st Summersend's Willow At Conroy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mercers Darlin O'The Wawa Navy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 18 pts (4-4-8-3)
GCh Rush's Wild Yonder

Best Of Opposite Sex
Rush's Sly Like A Fox

Best Of Winners: (4-4-8-3)
Rush's Sly Like A Fox

Best Puppy In Breed
Duenorth Some Like It Hot

Select Dog
GCh Wyreriver's Charles Parker Invincible

Select Bitch
GCh Rush's True Illusion


Winners Bitch: (4-4-8-3)
Rush's Sly Like A Fox

Reserve Winners Bitch
Rowansgaard Rustle Of Spring

Junior Puppy Bitch Class
1st Duenorth Some Like It Hot

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bonaccord's Peerie Sumbrugh Lass

Open Bitch Class
1st Rush's Sly Like A Fox
2nd Rowansgaard Rustle Of Spring


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 9 pts (1-4-2-3)
Ch Shanbro's Let Freedom Reign

Best Of Winners: (1-4-2-3)
Nyroca's Time Will Tell

Best Puppy In Breed
Ch Shanbro's Let Freedom Reign

Select Dog
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae

Select Bitch
Ch Greydens Charlee Mainstreet Balsam Dancer


Winners Dog: (1-4-2-3)
Nyroca's Time Will Tell

Senior Puppy Dog Class
1st Nyroca's Time Will Tell


Winners Bitch: (1-4-2-3)
Nyroca Castlegar Ethel M

Reserve Winners Bitch
Monohaven's On A Wing And A Prayer

Junior Puppy Bitch Class
1st Nyroca Castlegar Ethel M

12-18 Month Bitch Class
1st Pirate's Mischief Managed

Open Bitch Class
1st Monohaven's On A Wing And A Prayer
2nd Masonridge Treasurehunt Sunny


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GChS Roaneden's Shorelander

Best Puppy In Breed
Ch Oryxes Heart And Soul For Glenmave

Select Dog
Ch Mikea's Keeping It At The Red Line




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch BJ's Festivity Southern Sizzle Of Beara




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Aislingcudo Bru Isla Mo Chroi

Best Of Opposite Sex
Ch Annagh's Maeve The Minx




Class results courtesy of: MJN Show Services



Winners Bitch: (0-1-2-3)
Calowa's Dark Side Of The Sun

Junior Puppy Bitch Class
1st Calowa's Dark Side Of The Sun


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic

Best Of Opposite Sex
Beauvert Ruffwood Enchante



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 5 pts (0-1-3-2)
GChS Sherlock's Right On Q

Best Of Opposite Sex
GChS Carnaby Especially Rockette

Select Dog
Ch Twinsmade Hotshot

Select Bitch
Ch Nonnies Steadfast Matilda



Winners Bitch: (0-1-3-2)
Cantabria Bellamy Spice Is Back

Canadian Bred Bitch Class
1st Cantabria Bellamy Spice Is Back


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Nanjay's Altitude




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GChG Rolyart's Sound Of Thunder

Best Of Opposite Sex
Ch Long Lane Dark & Stormy Night

Select Dog
GCh Long Lane Helmsman Sent From Heaven

Select Bitch
Ch Long Lane Heart Of My Heart




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 6 pts (1-3-0-3)
GChB Ferngold's Dashing Charlotte

Best Of Opposite Sex
Stoney Lake Flynn

Best Of Winners: (1-3-0-3)
Stoney Lake Flynn

Best Puppy In Breed
Ourdream's I'd Wanna Be Me Too

Select Bitch
GCh Ourdream's Cosmic Disturbance


Winners Dog: (1-3-0-3)
Stoney Lake Flynn

Open Dog Class
1st Stoney Lake Flynn


Winners Bitch: (1-3-0-3)
Ourdream's I'd Wanna Be Me Too

Reserve Winners Bitch
Ourdream's Talk Dirty To Me

Junior Puppy Bitch Class
1st Ourdream's I'd Wanna Be Me Too
2nd Ourdream's Whats Wrong Wth B'n Confident

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ourdream's Talk Dirty To Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 18 pts (4-4-5-6)
GCh Wynder's At First Sight

Best Of Opposite Sex
Ch Breica's Queen Of The South

Best Of Winners: (4-4-5-6)
Magic's Time Is On My Side

Best Puppy In Breed
Ch Breica's Queen Of The South

Select Dog
GCh Jewel's Midnight Blu

Select Bitch
Ch Wynders Rollin The Dice V Silvermag


Winners Bitch: (4-4-5-6)
Oakpoint's New Horizon

Reserve Winners Bitch
Waystar's Partner In Crime

Junior Puppy Bitch Class
1st Waystar's Partner In Crime
2nd Simplicity's Storm Warning

Senior Puppy Bitch Class
1st Colray's Autumnmist Aurora Borealis

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Oakpoint's New Horizon


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   22
Group 2nd   
GChS Mylakhan Karob So Be It
  Saluki   21
Group 3rd   
GChB McCartney's Wild Soul
  Whippet   18
Group 4th   
GCh Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   17
BPIG    Priderock's Lyrical Lynlee   Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Baby Puppy In Group    Eynhallow's Gaston At Tormore   Deerhound (Scottish)   0
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Lyrical's Let Me Tell You




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Zen's Grab Your Gear




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Boru's Black Cherry



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Boru's I Put A Spell On You

12-18 Month Bitch Class
1st Boru's I Put A Spell On You


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Virgo Southern Comfort




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Leaside's Sweet Treat MS




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Magik Rainbow Rafael




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Endachs Butter Tart




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Passport Are There Lines SS

Select Dog
GChB Chilcotin's Silver Cloud




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Usonia's Jeremiah Was A Bullfrog V Lowdown




Class results courtesy of: MJN Show Services



4-6 Month Dog Class
1st Eynhallow's Gaston At Tormore



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tayleefarm Dancing In The Moonlight




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fanta's Tazmanian Devil

Best Of Opposite Sex
Fanta's Summer Breeze

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fanta's Tazmanian Devil


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fanta's Tazmanian Devil

12-18 Month Dog Class
1st Fanta's Tazmanian Devil


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fanta's Summer Breeze

12-18 Month Bitch Class
1st Fanta's Summer Breeze


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Foxtrot's Sun Kissed

Best Of Opposite Sex
Priderock's Lyrical Lynlee

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Angelridge Indigo Sky

Best Puppy In Breed
Priderock's Lyrical Lynlee


Winners Dog: (1-2-1-0)
Angelridge Indigo Sky

Open Dog Class
1st Angelridge Indigo Sky


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Priderock's Lyrical Lynlee

Reserve Winners Bitch
Sarjo's Spoon Full Of Sugar

Junior Puppy Bitch Class
1st Priderock's Lyrical Lynlee

Open Bitch Class
1st Sarjo's Spoon Full Of Sugar


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChS Mylakhan Karob So Be It

Best Of Opposite Sex
Ch Windstorm Dream Weaver Denali

Select Dog
GCh Akissla Z'Bee's The Great Escape To Terrapin




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB McCartney's Wild Soul




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Bluechip Xcetera
  Schnauzer (Giant)   56
Group 2nd   
GChS Sendosan Naxxramas
  Akita   50
Group 3rd   
GChG Wendorf's One'der Boy V Ruler
  Doberman Pinscher   46
Group 4th   
GChB Saxmark'n Stonehills Power Play
  Bullmastiff   32
BPIG    Belouro's Waiting On The Thunder   Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Hausenbrook's Peanut Butter Cup   Doberman Pinscher   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChS Sendosan Naxxramas

Best Of Opposite Sex
Lodale's Sakura Majestic Kiss

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Lodale's Raiden Majestic Kiss

Select Dog
GChS Marqways Born Into Royalty


Winners Dog: (1-1-2-0)
Lodale's Raiden Majestic Kiss

Open Dog Class
1st Lodale's Raiden Majestic Kiss


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Lodale's Sakura Majestic Kiss

Open Bitch Class
1st Lodale's Sakura Majestic Kiss


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Midnight Solo One And Only


Winners Dog: (1-0-0-0)
Midnight Solo One And Only

12-18 Month Dog Class
1st Midnight Solo One And Only



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Cinbar's Here I Go Again Shadowdale

Best Of Opposite Sex
GCh Bellavita's Trendsetter

Select Dog
Ch Moonlight's Spirit Fire Of Cinbar



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Saxmark'n Stonehills Power Play



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 13 pts (3-6-3-2)
GChG Wendorf's One'der Boy V Ruler

Best Of Opposite Sex
Ch Redstone's Fire And Desire V Aludra

Best Of Winners: (3-6-3-2)
Liberator's Soldier Of Fortune

Best Puppy In Breed
Ignite's F18 Hornet V Five0

Select Dog
GCh A-List Endless Journey

Select Bitch
Ch Goldgrove Autumn Winds Dream On


Winners Dog: (3-6-3-2)
Liberator's Soldier Of Fortune

Reserve Winners Dog
Ravalleses Once You Go Black

Junior Puppy Dog Class
1st Ravalleses Once You Go Black

12-18 Month Dog Class
1st Dobereich's National Treasure

Open Dog Class
1st Liberator's Soldier Of Fortune

4-6 Month Dog Class
1st Hausenbrook's Peanut Butter Cup


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 8 pts (1-2-1-5)
Ch Brynjulf Dont Look Now At Pyrview

Best Of Opposite Sex
Ch Skeenawhip Karma Beer

Best Of Winners: (1-2-1-5)
Woolmarsh All You Need Is Love

Select Bitch
GCh Woolmarsh Yva Pyron


Winners Bitch: (1-2-1-5)
Woolmarsh All You Need Is Love

Reserve Winners Bitch
Pyrvalley's The Duchess Of Severn

Canadian Bred Bitch Class
1st Pyrvalley's The Duchess Of Severn

Open Bitch Class
1st Woolmarsh All You Need Is Love


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 7 pts (2-5-1-0)
Ch Earhart's California Dreamin

Best Of Opposite Sex
Keeper Of My Heart

Best Of Winners: (2-5-1-0)
Heronviews Kaleidoscope Sky Viggo

Best Puppy In Breed
Heronviews Kaleidoscope Sky Viggo


Winners Bitch: (2-5-1-0)
Keeper Of My Heart

Reserve Winners Bitch
Kumnc Lewenhart's Impressive Ivy

Junior Puppy Bitch Class
1st Earhart's Dare To Be Different

Senior Puppy Bitch Class
1st Keeper Of My Heart

12-18 Month Bitch Class
1st Kumnc Lewenhart's Impressive Ivy

Canadian Bred Bitch Class
1st Dreambig's Grand Duchess Charlotte

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kumnc Callebaut Cocoa Truffles


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG Midnight Lady's Rumble In The Jungle

Best Of Opposite Sex
Seafevers Out Catching Haddie



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Seafevers Out Catching Haddie

Reserve Winners Bitch
Homeport Breaking Waves At Seafever

12-18 Month Bitch Class
1st Homeport Breaking Waves At Seafever

Open Bitch Class
1st Seafevers Out Catching Haddie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Belouro's Waiting On The Thunder

Best Of Opposite Sex
Drewsar What Now

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Belouro's Waiting On The Thunder

Best Puppy In Breed
Belouro's Waiting On The Thunder

Select Dog
Ch Salt Heirs Yeti Set Go To Keeva Bay


Winners Dog: (1-1-1-0)
Belouro's Waiting On The Thunder

Junior Puppy Dog Class
1st Belouro's Waiting On The Thunder


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Drewsar What Now

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Drewsar What Now


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Esmonds Canadian Shield

Best Of Opposite Sex
Ch Roxanhaus' Royal Flush

Best Puppy In Breed
Ch Roxanhaus' Royal Flush



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Ayka Vom Dunvanhof ()

12-18 Month Bitch Class
1st Ayka Vom Dunvanhof ()


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
Ch Bluechip Xcetera

Best Of Opposite Sex
Ch Lindsayleigh's Iron Man

Best Puppy In Breed
Eugen Vittoria Nera Lady In Red



Winners Bitch: (0-4-1-1)
Eugen Vittoria Nera Lady In Red

Reserve Winners Bitch
Bluechip Yours Truly

Junior Puppy Bitch Class
1st Kalidor's Breaking Borders With Lindsayleigh

Canadian Bred Bitch Class
1st Bluechip Yours Truly

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Eugen Vittoria Nera Lady In Red
2nd Lindsayleigh's Hav U Evr Bn Mellow


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Husqvarna My Love Song


Winners Dog: (1-0-0-0)
Husqvarna My Love Song

Open Dog Class
1st Husqvarna My Love Song



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Cathy Delmar Top Dog
Points
Group 1st   Ch Skyehigh's Webmaster Gordon   West Highland White Terrier   30
Group 2nd   
GCh Quinta Od Guvernera
  Welsh Terrier   27
Group 3rd    Kilgawny My Renaissance   Kerry Blue Terrier   26
Group 4th   
Ch Clandara's Loverboy Of Deltorro
  Staffordshire Bull Terrier   25
BPIG    Checkers QD Red Fox   Cairn Terrier   N/A
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Copperfields Shining Star

Best Puppy In Breed
Accolade's Run For The Roses

Select Bitch
GCh Mirabel The Shooting Star Of Gem Airedales



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Copperfields Shining Star

Reserve Winners Bitch
Accolade's Run For The Roses

Senior Puppy Bitch Class
1st Pridestar The One To Shine

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Accolade's Run For The Roses

Open Bitch Class
1st Copperfields Shining Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 6 pts (1-1-2-3)
GChB Kilmaree Torrance At Mistybrig

Best Of Opposite Sex
Ch Emjade Firefinch Ablaze

Best Of Winners: (1-1-2-3)
Checkers QD Red Fox

Best Puppy In Breed
Checkers QD Red Fox

Select Dog
Ch Northernclan's Talisker

Select Bitch
GCh Edenbrae Isla's Eden Dances With Joy


Winners Dog: (1-1-2-3)
Checkers QD Red Fox

Senior Puppy Dog Class
1st Checkers QD Red Fox


Winners Bitch: (1-1-2-3)
Meliagold Madame Of The Game

Open Bitch Class
1st Meliagold Madame Of The Game


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bluefire Vltava At Zlata Praha



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bluefire Vltava At Zlata Praha

Open Bitch Class
1st Bluefire Vltava At Zlata Praha


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kilgawny My Renaissance


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kilgawny My Renaissance

Open Dog Class
1st Kilgawny My Renaissance



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GCh Gemma Stonehenge Attitude Pinot Noir

Best Of Opposite Sex
Toulin's I Needed You

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Toulin's I Needed You

Best Puppy In Breed
Gryndlscot Clouds Roll By

Select Dog
GCh Gryndlscot Don't You Remember


Winners Dog: (2-1-2-0)
Call Me @ McRitches

Reserve Winners Dog
Gryndlscot Clouds Roll By

Junior Puppy Dog Class
1st Gryndlscot Clouds Roll By

12-18 Month Dog Class
1st Call Me @ McRitches


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Toulin's I Needed You

12-18 Month Bitch Class
1st Toulin's I Needed You


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 5 pts (3-2-0-1)
Dunluce Killeshin KD's I Am Ready

Best Of Opposite Sex
Diamondjewel Cela Vamos!

Best Of Winners: (3-2-0-1)
Dunluce Killeshin KD's I Am Ready

Best Puppy In Breed
Diamondjewel Cela Vamos!

Select Bitch
Ch Killeshin Dunluce Kailin


Winners Dog: (3-2-0-1)
Diamondjewel Cela Vamos!

Reserve Winners Dog
Wheatnbrook's Against All Odds

Junior Puppy Dog Class
1st Diamondjewel Cela Vamos!
2nd Honeywheat's Circle Of Life

Senior Puppy Dog Class
1st Wheatnbrook's Against All Odds


Winners Bitch: (3-2-0-1)
Dunluce Killeshin KD's I Am Ready

Reserve Winners Bitch
Dunluce Killeshin KD's Annie Of Earlecroft

12-18 Month Bitch Class
1st Dunluce Killeshin KD's Annie Of Earlecroft

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dunluce Killeshin KD's I Am Ready


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Clandara's Loverboy Of Deltorro




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Quinta Od Guvernera




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Cathy Delmar

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Skyehigh's Webmaster Gordon

Best Of Opposite Sex
Skyehigh's Pound Of White Truffles

Best Puppy In Breed
Skyehigh's Jive Talking



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Skyehigh's Pound Of White Truffles

Reserve Winners Bitch
Skyehigh's Jive Talking

Senior Puppy Bitch Class
1st Skyehigh's Jive Talking

Open Bitch Class
1st Skyehigh's Pound Of White Truffles


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   Ch Clandara's Hot Couture   Italian Greyhound   29
Group 2nd    Tinyprints Dark N Spicy   Pomeranian   28
Group 3rd   Ch Moongate Love You To The Moon   Chihuahua (Short Coat)   27
Group 4th   
GCh Pinkribbon's The Bees Knees
  Papillon   26
BPIG    Tinyprints Dark N Spicy   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Weatherford's Kisses Sweeter Than Wine   Havanese   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ruler's Brown Eyed Girl

Best Of Opposite Sex
Ch Dawnaquinn Kat's Out Of The Bag

Best Puppy In Breed
Carriagehill BoCo Benefits



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Ruler's Brown Eyed Girl

Reserve Winners Bitch
Carriagehill BoCo Benefits

Junior Puppy Bitch Class
1st Carriagehill BoCo Benefits

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ruler's Brown Eyed Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Moongate Love You To The Moon

Best Puppy In Breed
Ch Moongate Love You To The Moon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Denali's I Am Legend

Best Puppy In Breed
Taja Pinball Wizard At Denali


Winners Dog: (1-0-1-0)
Taja Pinball Wizard At Denali

Senior Puppy Dog Class
1st Taja Pinball Wizard At Denali

4-6 Month Dog Class
1st Mr Big Moe



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch St Johns Ellablu By Whichwire




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
GCh Pocopayasos Frankly My Dear

Best Of Opposite Sex
Twinkle's Victrix Per Aspera Ad Astra

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Nordic Mano Gentis

Best Puppy In Breed
Nordic Mano Gentis

Select Bitch
Ch Pocopayasos Frolics Tale


Winners Dog: (1-4-1-1)
Nordic Mano Gentis

Junior Puppy Dog Class
1st Nordic Mano Gentis

4-6 Month Dog Class
1st Sonrisas N Sandant Ode To Joy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Clandara's Hot Couture




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Silkwhite Dreams R.U. My Pride

Best Of Opposite Sex
Sir Kingsley

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Silkwhite Dreams R.U. My Pride


Winners Dog: (1-1-0-0)
Sir Kingsley

Open Dog Class
1st Sir Kingsley


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Silkwhite Dreams R.U. My Pride

12-18 Month Bitch Class
1st Silkwhite Dreams R.U. My Pride


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Pinkribbon's The Bees Knees


4-6 Month Dog Class
1st Pinkribbon's Cant Stop Me Now


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tinyprints Dark N Spicy

Best Puppy In Breed
Tinyprints Dark N Spicy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tinyprints Dark N Spicy

Junior Puppy Dog Class
1st Tinyprints Dark N Spicy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
De La Passion Barista To Lynroys

Best Of Opposite Sex
Bellefleet's Dancing In The Dark

Best Of Winners: (1-1-0-0)
De La Passion Barista To Lynroys

Best Puppy In Breed
De La Passion Barista To Lynroys


Winners Dog: (1-1-0-0)
De La Passion Barista To Lynroys

Junior Puppy Dog Class
1st De La Passion Barista To Lynroys


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bellefleet's Dancing In The Dark

12-18 Month Bitch Class
1st Bellefleet's Dancing In The Dark


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
CurlyQ's Sassy Lil Diva

Best Puppy In Breed
CurlyQ's Sassy Lil Diva


4-6 Month Dog Class
1st Xoe's Certified AAA Angus


Winners Bitch: (0-2-0-0)
CurlyQ's Sassy Lil Diva

Reserve Winners Bitch
CurlyQ's Moon And The Stars

Junior Puppy Bitch Class
1st CurlyQ's Sassy Lil Diva

Open Bitch Class
1st CurlyQ's Moon And The Stars


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 6 pts (3-2-0-2)
Justatitch Sophie

Best Of Opposite Sex
Oz's Pure Inzanity

Best Of Winners: (3-2-0-2)
Justatitch Sophie

Best Puppy In Breed
Tatham Raven

Select Bitch
Ch Justatitch Shoalcreek's Star


Winners Dog: (3-2-0-2)
Oz's Pure Inzanity

Reserve Winners Dog
Never Give Up Of Halimeda

Junior Puppy Dog Class
1st Depasquiet Blaze Of Glory

Senior Puppy Dog Class
1st Never Give Up Of Halimeda

Open Dog Class
1st Oz's Pure Inzanity


Winners Bitch: (3-2-0-2)
Justatitch Sophie

Reserve Winners Bitch
Tatham Raven

Canadian Bred Bitch Class
1st Justatitch Sophie

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tatham Raven


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Sean Delmar Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Classique Ivy Lane Moonstruck
  Poodle (Standard)   38
Group 2nd   
GCh Idecleir Desiderata Troubadour
  Lhasa Apso   29
Group 3rd   
GChS Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJin
  Chinese Shar-Pei   25
Group 4th   
Ch Grindstones I'm Stewpendous
  Boston Terrier   24
BPIG    BedlamAcres I'm Not A Killer   Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Pelee's A Move In The Ripe Direction   Bulldog   0
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Grindstones I'm Stewpendous




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 3 pts (2-0-2-0)
Pelee's Best Catch Of The Day

Best Puppy In Breed
Topbrass Tumbling Dice

Select Dog
GCh Pelee's Levi The Original Vintage


Winners Dog: (2-0-2-0)
Pelee's Best Catch Of The Day

Reserve Winners Dog
Topbrass Tumbling Dice

Senior Puppy Dog Class
1st Topbrass Tumbling Dice

12-18 Month Dog Class
1st Pelee's Best Catch Of The Day

4-6 Month Dog Class
1st Pelee's A Move In The Ripe Direction



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJin



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Ch Bella Luna

Best Of Opposite Sex
Ch Pepperlane Ruckus At Optimist

Best Puppy In Breed
BedlamAcres I'm Not A Killer

Select Dog
Ch Lagunas Dios Dom Perignon



Winners Bitch: (0-1-2-1)
BedlamAcres I'm Not A Killer

Junior Puppy Bitch Class
1st BedlamAcres I'm Not A Killer


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Astarz Practically Perfect For Foxwood




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GCh Idecleir Desiderata Troubadour

Best Of Opposite Sex
Ch Radically's Foreign Affairs

Select Dog
GCh Lasacas Marshall A. Constable




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Winfred's Cupid Knows Love Tails Of The Unexpected




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Bellefleet's Ride Like The Wind

Best Of Opposite Sex
Ch Denali's Best Get Your Wallet

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Bellefleet's Ride Like The Wind

Best Puppy In Breed
Bellefleet's Ride Like The Wind

Select Bitch
Ch Adanac's Working Nine To Five


Winners Dog: (1-2-1-1)
Orange Soleil Ezy Rider

Open Dog Class
1st Orange Soleil Ezy Rider

4-6 Month Dog Class
1st MD's Cloud 9


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChB Tsukime And Urajiro Prince Henry

Best Of Opposite Sex
GCh Hibiscus Chisana Takaramono

Best Puppy In Breed
Rexann's Tropical Storm Of Hibiscus


Winners Dog: (1-0-1-1)
Rexann's Tropical Storm Of Hibiscus

Junior Puppy Dog Class
1st Rexann's Tropical Storm Of Hibiscus



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sean Delmar

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ying The Show Must Go On

Best Puppy In Breed
Ying The Show Must Go On


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ying The Show Must Go On

Canadian Bred Dog Class
1st Ying The Show Must Go On



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Limelite's Tee Off
  Australian Shepherd   72
Group 2nd   
GChG Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   58
Group 3rd   
Ch Sylvan Argent Fire On Fire
  Collie (Rough)   46
Group 4th   
GChB Tasiahills Merrymops The One
  Old English Sheepdog   37
BPIG    Rocheca Logan The Great Galheights   Bouvier des Flandres   N/A
Best Baby Puppy In Group    Crofton's Take A Chance On Me   Australian Shepherd   0
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Catalyst's Red Tail Hawk d'ARK



4-6 Month Bitch Class
1st Catalyst's Over All Over Again


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 13 pts (2-5-4-3)
GChG Limelite's Tee Off

Best Of Opposite Sex
Ch KMK We Don't Stop Believing

Best Of Winners: (2-5-4-3)
Oracle's Night Vision

Best Puppy In Breed
Ch Downunder's Real Wild Child

Select Dog
GChB Mychazo A Real Boy At Oracle

Select Bitch
Ch AusableRvr's Quantum Of Solice


Winners Dog: (2-5-4-3)
Oracle's Night Vision

Reserve Winners Dog
Wenlisa's Vested Interest At Ausable Rvr

Senior Puppy Dog Class
1st Wenlisa's Vested Interest At Ausable Rvr

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Oracle's Night Vision


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cameron's Island Of Sodor

Best Puppy In Breed
Cameron's Island Of Sodor



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cameron's Island Of Sodor

Senior Puppy Bitch Class
1st Cameron's Island Of Sodor


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Ch Delapagaille Future Jewel O'Bellsha

Best Of Opposite Sex
Ch McComb's nimm den Bosewicht

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Bonntyme's Singular Sensation

Best Puppy In Breed
Ch McComb's nimm den Bosewicht


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Bonntyme's Singular Sensation

Reserve Winners Bitch
Belgiadors Nikita Du Soul

Junior Puppy Bitch Class
1st Belgiadors Nikita Du Soul

12-18 Month Bitch Class
1st Bonntyme's Singular Sensation


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rocheca Logan The Great Galheights

Best Puppy In Breed
Rocheca Logan The Great Galheights


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rocheca Logan The Great Galheights

Junior Puppy Dog Class
1st Rocheca Logan The Great Galheights



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Thistlebrae Not Yet Famous

Best Of Opposite Sex
Thistlebrae A Little Sorcery

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Thistlebrae Not Yet Famous

Best Puppy In Breed
Thistlebrae Not Yet Famous


Winners Dog: (2-1-0-0)
Thistlebrae Not Yet Famous

Reserve Winners Dog
Thistlebrae Constellation

Junior Puppy Dog Class
1st Thistlebrae Not Yet Famous

Canadian Bred Dog Class
1st Thistlebrae Constellation


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Thistlebrae A Little Sorcery

Junior Puppy Bitch Class
1st Thistlebrae A Little Sorcery


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 8 pts (1-6-1-1)
GChB V The Vom Trienzbachtal

Best Of Opposite Sex
Ch Sanhedrin's Black Lace

Best Of Winners: (1-6-1-1)
Blasienberg's Dolly Day Dream

Best Puppy In Breed
Patmar's Showgirl


Winners Dog: (1-6-1-1)
Gordon Vom Team RossoFurioso

Open Dog Class
1st Gordon Vom Team RossoFurioso


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Ch Kyon's Lekende Lett

Best Of Opposite Sex
Kyon's Legend Of Hades

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Kyon's Legendary Pippi Longstocking

Best Puppy In Breed
Kyon's Great Blue Sea


Winners Dog: (1-3-0-1)
Kyon's Legend Of Hades

Canadian Bred Dog Class
1st Kyon's Legend Of Hades


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Kyon's Legendary Pippi Longstocking

Reserve Winners Bitch
Kyon's Great Blue Sea

Junior Puppy Bitch Class
1st Kyon's Lille Lekende Laila

Senior Puppy Bitch Class
1st Kyon's Great Blue Sea

12-18 Month Bitch Class
1st Kyon's Legendary Pippi Longstocking


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Tasiahills Merrymops The One




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Messyhair's Y&R Traci

Best Of Opposite Sex
Messyhair's Clark Gable Debruyeres

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Messyhair's Y&R Traci


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Messyhair's Y&R Traci

Reserve Winners Bitch
Glissdoes Mocca Toffee

Open Bitch Class
1st Messyhair's Y&R Traci
2nd Glissdoes Mocca Toffee


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 11 pts (3-5-3-1)
GChG Laureate Diamond Is Forever

Best Of Opposite Sex
Ch Mystic Suntime Billy The Kid

Best Of Winners: (3-5-3-1)
Regaloake Surona Mr. Theodore Bear

Best Puppy In Breed
Ch Mystic Suntime Billy The Kid

Select Dog
Ch Cassbar's The Road Less Taken


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bluetrix Born Free Elsa May

Best Puppy In Breed
Edgebrook's I'll Have What She's Having



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bluetrix Born Free Elsa May

Reserve Winners Bitch
Edgebrook's I'll Have What She's Having

Junior Puppy Bitch Class
1st Edgebrook's I'll Have What She's Having

Open Bitch Class
1st Bluetrix Born Free Elsa May


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Brynheulog The Bees Knees

Best Puppy In Breed
Wenlisa's Sunset N Kisses



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Brynheulog The Bees Knees

Reserve Winners Bitch
Wenlisa's Sunset N Kisses

Senior Puppy Bitch Class
1st Wenlisa's Sunset N Kisses

Open Bitch Class
1st Brynheulog The Bees Knees

4-6 Month Bitch Class
1st Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By