MBIS MBISS Am. Ch. Can. GChS. Classique Ivy Lane Moonstruck
Poodle (Standard)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Nicholas - (Male)
Owner: Donna Crispi
Breeder: Tanis Gardner
Conformation Handler: Kim Wendling
Website: http://www.ivylanepoodles.com
http://www.classiquepoodles.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2022

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 7 5 6 7 7

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
9 18 85 19 2 5   0 0 0 0 2   8445
Win Record - 2022
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Peter Laventhall-Wolfish 41

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Sean Delmar 309
  Best Of Breed   Sean Delmar 8 (1-5-1-2)
  Group 1st   Sean Delmar 38
Saturday Reserve Best In Show   Cathy Delmar 312
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 8 (1-5-1-2)
  Group 1st   Vickie Umpleby 49
Friday Best Of Breed   Tony Vandendool 7 (1-4-1-2)
  Group 1st   Tony Vandendool 46

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 18 to November 20, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Stefan Sinko 68
  Best Of Breed   Stefan Sinko 13 (3-7-1-3)
Saturday Group 2nd   Lois Wilson 64
  Best Of Breed   Joao Machado 13 (4-7-1-2)
Friday Best Of Opposite Sex   Martin Johansson N/A

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Hill 31
  Best Of Breed   Michael Hill 2 (0-2-1-0)
Saturday Group 1st   Sandy Alexander 31
  Best Of Breed   Sandy Alexander 2 (0-2-1-0)
Friday Group 2nd   Janet Lobb 26
  Best Of Breed   Janet Lobb 2 (0-2-1-0)

Show Date
The Olde York Kennel Club November 07 to November 09, 2022
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 1st   Lee Anne Bateman 23
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 6 (1-5-1-0)
Tuesday Best Of Opposite Sex   Michael Canalizo N/A
Monday Group 1st   Carol Graham 30
  Best Of Breed   Carol Graham 9 (1-7-1-1)

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 04 to November 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Thora Brown 156
  Best Of Breed   Douglas Anderson 9 (1-7-1-1)
  Group 1st   Douglas Anderson 30
Saturday Best Of Breed   Allan Brown 8 (1-6-1-1)
  Group 1st   Allan Brown 29
Friday Best Of Breed   Thora Brown 7 (1-5-1-1)
  Group 1st   Thora Brown 26

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Robert Dawson 388
  Best Of Breed   James Reynolds 8 (2-4-1-2)
  Group 1st   James Reynolds 63
Saturday Best Of Breed   Gary Anderson 8 (2-4-1-2)
Friday Best Of Breed   Robert Dawson 7 (2-3-1-2)
  Group 1st   Robert Dawson 48

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Heather Brennan 9 (1-8-1-0)
  Group 4th   Heather Brennan 18
Saturday Group 2nd   Kristen Francis 18
  Best Of Breed   Shawn Nichols 8 (1-6-1-1)
  Best Of Breed   Kristen Francis 8 (1-6-1-1)
  Group 1st   Shawn Nichols 23
Friday Best Of Opposite Sex   Wendy Schira N/A
  Best Of Opposite Sex   Lee Steeves N/A

Show Date
Wine Country Kennel Club October 14 to October 16, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 4 (1-3-1-0)
  Group 3rd   Richard Paquette 21
Friday Best Of Breed   Patricia Taylor 5 (1-4-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Carmen Haller 3 (1-2-1-0)
  Group 2nd   Patricia Taylor 23
  Group 2nd LTD Breed Show Carmen Haller 21

Show Date
United Kennel Club September 30 to October 02, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 9 (3-2-2-3)
  Group 1st   Pamela Bruce 39
Saturday Best In Show   Pamela Bruce 325 *
  Best Of Breed   Barbara Heal 9 (3-2-2-3)
  Group 1st   Barbara Heal 43
Friday Reserve Best In Show   Ed Wild 248
  Group 1st   Stephen Dainard 37
  Best Of Breed   Stephen Dainard 9 (3-2-2-3)

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ted Fahlgren 21
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 5 (1-3-1-1)
Saturday Group 1st   Linda Kraft 24
  Best Of Breed   Linda Kraft 6 (1-3-1-2)
Friday Group 2nd   Corinne Walker 14
  Best Of Breed   Corinne Walker 5 (1-3-1-1)

Show Date
Club Canin Chomedey September 16 to September 18, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Denys Janssen 11 (4-3-3-2)
  Group 1st   Denys Janssen 65
Saturday Reserve Best In Show   Denys Janssen 318
  Best Of Breed   Jean Delisle 12 (4-3-3-3)
  Group 1st   Lee Anne Bateman 73
Friday Reserve Best In Show   Lee Anne Bateman 288
  Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 12 (4-3-3-3)
  Group 1st   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 63

Show Date
Poodle Club Of Ontario September 10 to September 10, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Pamela Brown 11 (2-6-1-3)
  Best In Multi Breed Specialty   Pamela Brown N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Jose Homem de Mello N/A
Saturday Group 1st   Colm Hastings 74
  Best Of Breed   Colm Hastings 12 (2-7-1-3)
Friday Group 1st   Anthony Kelly 51
  Best Of Breed   Anthony Kelly 8 (1-5-1-2)

Show Date
Halifax Kennel Club September 02 to September 05, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Alfred Ferruggiaro 0
  Group 1st   Alfred Ferruggiaro 10
Saturday Best Of Breed   Aida Rivera Franco 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Aida Rivera Franco 15
Friday Best Of Breed   Terry Carter 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Terry Carter 15

Show Date
Elgin County Kennel Club August 25 to August 28, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Wendy Paquette 189
  Best Of Breed   John Rowton 3 (1-1-1-1)
  Group 1st   John Rowton 30
Saturday Best Of Breed   Wendy Maisey 5 (1-4-1-0)
  Group 2nd   Wendy Maisey 22
Friday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 4 (1-3-1-0)
  Group 1st   Richard Lopaschuk 26
Thursday Best Of Breed   Wendy Paquette 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   Wendy Paquette 22

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Rick Fehler 12
  Best Of Breed   Rick Fehler 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 08, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Barbara Arndt 18
  Best Of Breed   Barbara Arndt 3 (0-2-1-1)
Saturday Best In Show   Christian Molina Galvez (Dr) 250 *
  Group 1st   Honey Glendinning 27
  Best Of Breed   Honey Glendinning 4 (0-4-1-0)
Friday Group 4th   Heather Jones 15
  Best Of Breed   Heather Jones 1 (0-1-1-0)

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 29 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Wendy Paquette 489
  Group 1st   Hisayoshi Kadowaki 55
  Best Of Breed   Hisayoshi Kadowaki 6 (1-2-3-1)
Sunday Group 1st   John Constantine-Amodei 75
  Best Of Breed   John Constantine-Amodei 9 (1-4-4-1)
Saturday Best Of Breed   Susan Godek 10 (0-4-5-2)
  Group 1st   Susan Godek 77
Friday Best Of Breed   Wendy Paquette 9 (1-3-4-2)
  Group 1st   Wendy Paquette 77

Show Date
Kars Dog Club July 22 to July 23, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Andrea Robins 0
  Group 1st   Andrea Robins 10
Friday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Ben Wasylyshen 14

Show Date
Ontario Breeders Association July 18 to July 21, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed LTD Breed Show Peter Scott 0
  Group 1st LTD Breed Show Peter Scott 17
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Group 1st   Edgar Bajona 16
Wednesday Reserve Best In Show   Edgar Bajona 128
  Group 1st   Kenneth Chuah 18
  Best Of Breed   Kenneth Chuah 0
Tuesday Group 3rd   Guillermo Carrillo (Dr) 12
  Best Of Breed   Guillermo Carrillo (Dr) 0
Monday Best In Show   Yogesh Tuteja 187 *
  Group 1st   Yogesh Tuteja 20
  Best Of Breed   Yogesh Tuteja 0

Show Date
Ottawa Valley Poodle Club July 16 to July 16, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Nancy Bodine 10 (0-3-2-6)
  Best In Multi Breed Specialty   Nancy Bodine N/A

Show Date
Kars Dog Club July 14 to July 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Peter Martin 31
  Best Of Breed   Peter Martin 5 (0-1-3-2)
Saturday Best Of Breed   Nikki Riggsbee 6 (0-1-3-3)
  Group 1st   Nikki Riggsbee 32
Friday Best Of Breed   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 4 (0-1-3-1)
  Group 1st   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 28
Thursday Best Of Breed   Kristen Francis 4 (0-1-3-1)
  Group 1st   Kristen Francis 26

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club July 08 to July 10, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Marilyn O'Neill N/A
Saturday Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  Group 1st   Kathrine Grant 9
  Group 1st   Charles Bett 7
Friday Best Of Breed   Pamela Bruce 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Group 1st   Pamela Bruce 9
  Group 1st   Richard Paquette 8

Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Patricia Taylor 86
  Group 1st   Peter Scott 15
  Group 1st   Patricia Taylor 16
  Best Of Breed   Peter Scott 3 (0-2-1-1)
  Best Of Breed   Patricia Taylor 2 (0-2-1-0)
Sunday Best Of Opposite Sex   Michelle Scott N/A
Saturday Reserve Best In Show   Carol Graham 99
  Group 1st   Carol Graham 19
  Best Of Breed   Carol Graham 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Cheryl Paterson 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Heather Brennan 17
  Group 2nd   Cheryl Paterson 17
  Best Of Breed   Heather Brennan 1 (0-0-1-1)

Show Date
Monarch Kennel Club June 16 to June 19, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Sandra Lex 170 *
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 1st   Sandra Lex 13
Saturday Best Of Breed   Douglas Anderson 0
  Group 1st   Douglas Anderson 16
Friday Reserve Best In Show   Joe Lobb 120
  Best Of Breed   Joe Lobb 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Joe Lobb 20
Thursday Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Janet Lobb 20

Show Date
Oromocto Kennel Club June 11 to June 12, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Vickie Umpleby 114
  Group 1st   Vickie Umpleby 5
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Group 1st   Donna Conod 12
  Best Of Breed   Donna Conod 3 (1-2-1-0)
Saturday Group 1st   Kim Leblanc 11
  Best Of Breed   Kim Leblanc 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   Bruce Fraser 11
  Best Of Breed   Bruce Fraser 3 (1-2-1-0)

Show Date
South Shore Kennel Club June 04 to June 05, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Jocelyne Gagne 91 *
  Reserve Best In Show   Mike Jackman 90
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Mike Jackman 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Jocelyne Gagne 9
  Group 1st   Mike Jackman 11
Saturday Best In Show   Carmen Haller 104 *
  Best In Show   Yvonne Savard 105 *
  Best Of Breed   Yvonne Savard 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Carmen Haller 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Yvonne Savard 11
  Group 1st   Carmen Haller 12

Show Date
Societe Canine de Thetford May 28 to May 29, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Paquette 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Richard Paquette 28
  Group 1st   Tempest Deptuch 24
Saturday Reserve Best In Show   Joy Lynne Huntley 155
  Best Of Breed   Douglas Anderson 4 (1-2-2-0)
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 4 (1-2-2-0)
  Group 1st   Douglas Anderson 34
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 31

Show Date
Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga May 20 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 4 (1-3-1-0)
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 33
Sunday Best In Show   Jocelyne Gagne 327 *
  Group 1st   Sandra Lex 36
  Best Of Breed   Sandra Lex 3 (1-2-1-0)
Saturday Reserve Best In Show   Johan Becerra-Hernandez 258
  Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 39
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 4 (1-3-1-0)
Friday Best In Show   Sandra Lex 255 *
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 5 (1-3-2-0)
  Group 1st   Jocelyne Gagne 35

Show Date
Association Canine Charlevoisienne May 06 to May 08, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Juan Miranda Saucedo 53
  Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 6 (3-3-1-0)
Saturday Reserve Best In Show   Juan Miranda Saucedo 291
  Group 1st   Raymond Yurick 58
  Best Of Breed   Raymond Yurick 6 (3-3-1-0)
Friday Group 2nd   Patrick Mudge 47
  Best Of Breed   Patrick Mudge 5 (2-3-1-0)

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Donna Conod 5 (1-4-1-0)
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 6 (1-5-1-0)
  Group 1st   Donna Conod 25
  Group 2nd   Sylvia Barkey 18
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 6 (1-5-1-0)
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 6 (1-5-1-0)
  Group 2nd   Mike Jackman 15
  Group 2nd   Patricia Lanctot 15

Show Date
Champlain Dog Club April 14 to April 17, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Robert Whitney 34
  Best Of Breed   Robert Whitney 6 (2-4-1-0)
Friday Group 4th   Wendy Anderson 46
  Best Of Breed   Wendy Anderson 7 (2-5-1-0)
Thursday Group 4th   Lee Steeves 31
  Best Of Breed   Lee Steeves 5 (2-3-1-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club April 08 to April 10, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jaime Ganoza 5 (0-5-1-0)
  Group 1st   Jaime Ganoza 33
Saturday Best Of Breed   Tempest Deptuch 5 (0-5-1-0)
  Group 1st   Tempest Deptuch 38
Friday Best Of Breed   Kristen Francis 5 (0-5-1-0)
  Group 1st   Kristen Francis 29

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dana Garcia Tice 9 (2-7-1-0)
  Group 1st   Dana Garcia Tice 61
Saturday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 12 (3-9-1-0)
  Group 2nd   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 54
Friday Best Of Breed   Peter Scott 11 (3-8-1-0)
  Group 1st   Peter Scott 57

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Anna Hewson 4 (1-3-1-0)
  Group 1st   Anna Hewson 35
Sunday Best Of Breed   Karen Day 5 (1-4-1-0)
  Group 1st   Karen Day 43
Saturday Best Of Breed   Stewart Dankner 5 (1-4-1-0)
  Group 2nd   Stewart Dankner 40

Show Date
Wildwood Kennel Club February 03 to February 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 7 (2-5-1-0)
  Group 1st   James Reynolds 44
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 7 (2-5-1-0)
  Group 2nd   Sharon Derrick 50
Friday Group 1st   Darle Heck 43
  Best Of Breed   Darle Heck 8 (2-6-1-0)
Thursday Group 1st   Stephen Dainard 37
  Best Of Breed   Stephen Dainard 6 (1-5-1-0)

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2021
Show Date
Club VI (Non-Sporting) Ontario November 21 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Lee Anne Bateman N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 20 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   David Miller N/A

Show Date
United Kennel Club October 15 to October 18, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Janet Lobb N/A
Friday Select Dog   Joe Lobb N/A

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club November 06 to November 08, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Shawn Nichols N/A
Friday Select Dog   Olga Gagne N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club October 23 to October 25, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Kristen Francis N/A
  Best Puppy In Breed   Kristen Francis N/A
  BPIG   Kristen Francis N/A
Saturday Select Dog   Margaret Moran McQuinn N/A
  Best Puppy In Breed   Margaret Moran McQuinn N/A
  BPIG   Margaret Moran McQuinn N/A
Friday Select Dog   Andrea Robins N/A
  Best Puppy In Breed   Andrea Robins N/A
  BPIG   Andrea Robins N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club October 09 to October 12, 2020
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Ed Wild N/A
  Winners Dog   Ed Wild (4-6-2-0)
Sunday Reserve Winners Dog   Sandy Gelinas N/A
Friday Best Puppy In Breed   Stephen Dainard N/A
  Best Of Winners   Stephen Dainard (5-6-2-1)
  Winners Dog   Stephen Dainard (5-6-2-1)
  BPIG   Stephen Dainard N/A

Show Date
Societe Canine de Quebec September 19 to September 20, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Lucie Paradis (Dr) N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Sandra Anderson N/A

Show Date
Elgin County Kennel Club August 28 to August 30, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Michael Hill N/A
  Best Of Winners   Michael Hill (2-4-1-1)
  Winners Dog   Michael Hill (2-4-1-1)
Saturday Reserve Winners Dog   Donna Conod N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By