Kars Dog Club
Saturday, July 20, 2019



Related Results

Conformation

Friday, July 19
Friday, July 19 (Limited Breed Show for Group 1)
Saturday, July 20
Saturday, July 20 (Limited Breed Show for German Breeds)
Sunday, July 21
Sunday, July 21 (Limited Breed Show for Group 7)
Monday, July 22
Monday, July 22 (Limited Breed Show For French Breeds)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS Can GCh/MBIS Mex GCh/MBIS Per GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady’s Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz
Newfoundland  
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
Points: 236 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz
Retriever (Golden)  
Ch Santiago de Himmelstein
Points: 199
Best Puppy In Show
Judge: Stewart Dankner
Shetland Sheepdog   Laureate Ingenue
Best Baby Puppy In Show
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz
Bouvier des Flandres  
Flip To Kali Du Truffe Noire
Best Veteran In Show
Judge: Stewart Dankner
Pointer  
GChEx Yakityak's Reindeer Games
Best Owner Handled In Show
Judge: Stewart Dankner
Great Dane   Spruce Hill's Secret Weapon Von Bellator








Group 1 - Jose Antonio Molina Ortiz Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Santiago de Himmelstein
  Retriever (Golden)   54
Group 2nd   
GCh Lentigo's Saltcreek Teal
  Setter (English)   44
Group 3rd   
GCh Roaneden's Dream Catcher
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   42
Group 4th   Ch Juniper's Southern Memorie Kallee   Retriever (Labrador)   41
BPIG    Rovers Penny Lane   Barbet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Frankia Barbetdeau Phloki Pi   Barbet   0
Best Veteran In Group   
GChEx Yakityak's Reindeer Games
  Pointer   0
Best Owner Handled In Group   
KRA N Zensu Tennessee Whiskey
  Pointer   0
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
GCh Polnareff Vom Zulimo

Best Of Opposite Sex
Ch Blue Spruce Kismet

Best Of Winners: (3-1-1-1)
Rovers Mazu Of Gentle Rivers

Best Puppy In Breed
Rovers Penny Lane


Winners Dog: (3-1-1-1)
Rovers Mazu Of Gentle Rivers

Reserve Winners Dog
Rover Douxbarbu Mackenzie


Winners Bitch: (3-1-1-1)
Rovers Penny Lane

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChEx Yakityak's Reindeer Games

Best Of Opposite Sex
KRA N Zensu Tennessee Whiskey


Winners Dog: (1-0-0-1)
KRA N Zensu Tennessee Whiskey


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
De Lombardie J Sun Farms Bolo

Best Of Opposite Sex
Brisko De Octalex

Best Of Winners: (1-3-0-0)
De Lombardie J Sun Farms Bolo


Winners Dog: (1-3-0-0)
Brisko De Octalex


Winners Bitch: (1-3-0-0)
De Lombardie J Sun Farms Bolo

Reserve Winners Bitch
Fondcombe Galadriel's Gift

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 6 pts (3-2-2-0)
Ch Risenstarr Bosun Higgs

Best Of Opposite Sex
RisenStarr Liv' For Today

Best Of Winners: (3-2-2-0)
Fieldday One For All

Best Puppy In Breed
Risenstarr Take Aleap Of Faith

Select Dog
GCh Light-Foot's Dream Boat


Winners Dog: (3-2-2-0)
Fieldday One For All

Reserve Winners Dog
Risenstarr Zeus Over Olympia


Winners Bitch: (3-2-2-0)
RisenStarr Liv' For Today

Reserve Winners Bitch
Risenstarr Take Aleap Of Faith

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 9 pts (2-2-3-3)
Ch Santiago de Himmelstein

Best Of Opposite Sex
GCh Coppermoon Sm'Orlagh Bug

Best Of Winners: (2-2-3-3)
Majesty Try Not To Stare

Best Puppy In Breed
Northern Love Texas Twang

Select Dog
GCh Golden Clover's Holy Smoke!

Select Bitch
Ch Stoneledge Remember U At Northernlove


Winners Dog: (2-2-3-3)
Majesty Try Not To Stare

Reserve Winners Dog
Northern Love Texas Twang


Winners Bitch: (2-2-3-3)
Rio's Spring Fling

Reserve Winners Bitch
Micin's A-maize-ing Changes In Attitudes

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
Ch Juniper's Southern Memorie Kallee

Best Puppy In Breed
Chablais Coco De Uapishka



Winners Bitch: (0-4-0-1)
Chablais Coco De Uapishka

Reserve Winners Bitch
JRL Alphabetic Order Alpha At Storius

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Roaneden's Dream Catcher



Judge: Jose Antonio Molina Ortiz

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Lentigo's Saltcreek Teal


Winners Dog: (1-0-1-0)
Broughall's Winner Takes All


Judge: Jose Antonio Molina Ortiz

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Lainstaurn Annie's Song Of Harbinger



Judge: Jose Antonio Molina Ortiz

Best Of Breed: 6 pts (0-1-4-2)
GCh Kieran Of Carannagh

Best Of Opposite Sex
Ch Carannagh's Eimear Sinead

Select Bitch
Ch Clonageera Willow



Winners Bitch: (0-1-4-2)
Midnightblue Summer's Dream

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Prairiestorm Fired Up

Best Puppy In Breed
Prairiestorm Fired Up


Winners Dog: (1-0-0-0)
Prairiestorm Fired Up


Judge: Jose Antonio Molina Ortiz

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Brandywine's Intrepid Explorer

Best Of Opposite Sex
GCh Pemberley's Moonlight Huntress

Select Bitch
Ch Pemberley's Starlight Huntress



Judge: Jose Antonio Molina Ortiz

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Akar's Atia JulII



Judge: Jose Antonio Molina Ortiz

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Sarga's Aksel Von Strauss

Best Puppy In Breed
Sarga's Baron Von Nordstern


Winners Dog: (2-0-0-0)
Sarga's Aksel Von Strauss

Reserve Winners Dog
Sarga's Baron Von Nordstern


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Gramayre Leith Thrills & Chills

Best Of Opposite Sex
Gramayre Leith Thrill Ride

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Gramayre Leith Thrill Ride


Winners Dog: (1-1-0-1)
Gramayre Leith Thrill Ride


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Gramayre Leith Licensed To Thrill





Group 2 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
  Saluki   34
Group 2nd    Karhiba N Ridishia Ihopeudance   Rhodesian Ridgeback   32
Group 3rd   
GCh Granvalero's Moonbeam Special SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   29
Group 4th   
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major
  Otterhound   25
BPIG    Jaegerhof's Talking In Your Sleep At Danny Boy   Dachshund (Standard Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Three Little Birds' Grooving ToThe Music
  Irish Wolfhound   0
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Alphvilles The Space Between

Best Of Opposite Sex
Deloubelle d'Amour Ou d'Amitie

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Deloubelle Spirit In The Sky

Select Dog
Ch Marquis Cronos Le Chef


Winners Dog: (1-1-2-0)
Deloubelle Spirit In The Sky


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Deloubelle d'Amour Ou d'Amitie

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Heartbeat Northern Star

Best Of Opposite Sex
Heartbeat Midnight Beat

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Heartbeat Northern Star

Best Puppy In Breed
Heartbeat Northern Star


Winners Dog: (1-3-0-0)
Heartbeat Northern Star


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Heartbeat Midnight Beat

Reserve Winners Bitch
Evonty Shantal Sher

Judge: Lynn White

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Halfahund's Smoke Screen MLD

Best Of Opposite Sex
Chetcote A Spoonful Of Sugar

Best Puppy In Breed
Chetcote A Spoonful Of Sugar



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Chetcote A Spoonful Of Sugar

Reserve Winners Bitch
Chetcote Pawprint Mademoiselle

Judge: Lynn White

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Pawprints Chetcote Enigma

Best Of Opposite Sex
Ch Chetcote Saucy Sensation



Judge: Lynn White

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Granvalero's Moonbeam Special SL

Best Of Opposite Sex
Bellatrix Rude

Best Puppy In Breed
Jaegerhof's Talking In Your Sleep At Danny Boy



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Bellatrix Rude

Reserve Winners Bitch
Danny Boy's Meadow

Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Blue Ridge Lavish



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Blue Ridge Lavish

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 5 pts (0-2-3-1)
GCh Three Little Birds' Follow My Heart

Best Of Opposite Sex
GCh Kaldaun's Aengus Na Tirnanog

Best Puppy In Breed
Royeljoker Aotearoa Tono Tono

Select Dog
Ch Kalkinny Dream Of Starkeeper



Winners Bitch: (0-2-3-1)
Royeljoker Aotearoa Tono Tono

Reserve Winners Bitch
Sassway Some Like It Hot

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major

Best Of Opposite Sex
Ch Hunter's Riverrun Elsa Snow



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Karhiba N Ridishia Ihopeudance

Best Of Opposite Sex
Cataraqui Coeur De Super Heros

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Karhiba N Ridishia Ihopeudance


Winners Dog: (1-2-0-0)
Cataraqui Coeur De Super Heros


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Karhiba N Ridishia Ihopeudance

Reserve Winners Bitch
Cataraqui Sweet Country Song

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm

Best Of Opposite Sex
GCh Deiconsorti Baghdad Acclaimed



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
McCartney's Navyn Night Music

Select Bitch
GCh Touchstone Party Doll



Winners Bitch: (0-2-0-2)
McCartney's Navyn Night Music

Reserve Winners Bitch
Touchstone The Time Of My Life





Group 3 - Jose Antonio Molina Ortiz Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   36
Group 2nd   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   35
Group 3rd   
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty
  Rottweiler   34
Group 4th   
GCh Aviators Nobreza @ Macduff
  Portuguese Water Dog   33
BPIG    Unicornhill Wicked Games   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sherakan's Sweet Sensation   Siberian Husky   0
Best Owner Handled In Group    Spruce Hill's Secret Weapon Von Bellator   Great Dane   0
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Soul Of Angels Blessed Bear

Best Puppy In Breed
Tonomi's I'm A Band Leader


Winners Dog: (2-0-0-0)
Soul Of Angels Blessed Bear

Reserve Winners Dog
Tonomi's I'm A Band Leader


Judge: Jose Antonio Molina Ortiz

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Barentsnight Krystal Light



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Barentsnight Precious Beauty

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Demetra Dali Land

Best Puppy In Breed
Majestic The Legend Continues



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Majestic The Legend Continues

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz

Best Of Breed: 6 pts (0-1-3-3)
Ch Sioul's The Devil Inside

Best Of Opposite Sex
GCh Melrae's Motive Player

Best Puppy In Breed
Ch Delta Liberator Commandicate

Select Dog
GCh Gatehouse Mr. Wonderful

Select Bitch
Ch Delta Liberator Commandicate



Winners Bitch: (0-1-3-3)
Sioul Hugsnkisses For Lollipop

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Ashella's Fireswept @ Danetastix

Best Of Opposite Sex
Spruce Hill's Secret Weapon Von Bellator

Best Puppy In Breed
Spruce Hill's Secret Weapon Von Bellator

Select Dog
Ch Diola N Hi-Class I'm Your Boogie Man


Judge: Jose Antonio Molina Ortiz

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Knighterrant's Lord Cyrus

Best Of Opposite Sex
Komorebi Laughter Is Timeless

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Knighterrant's Lord Cyrus


Winners Dog: (2-2-0-0)
Knighterrant's Lord Cyrus

Reserve Winners Dog
Northernpaws BasilKnighterrant


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Komorebi Laughter Is Timeless

Reserve Winners Bitch
Komorebi's Dreams Are Forever

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso



Judge: Jose Antonio Molina Ortiz

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Aviators Nobreza @ Macduff

Best Of Opposite Sex
Ch Riverwaves Carry The Skies

Best Puppy In Breed
Acostar's Mint Julep

Select Dog
Ch Claircreek Take It To The Max



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Acostar's Mint Julep

Reserve Winners Bitch
Acostar's Summer Lime Cocktail

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty



Judge: Jose Antonio Molina Ortiz

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike



Judge: Jose Antonio Molina Ortiz

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
GCh Snowmist's Desert Chill

Best Of Opposite Sex
Ch Unicornhill's Broke The Bank

Best Of Winners: (2-4-1-1)
Unicornhill Wicked Games

Best Puppy In Breed
Unicornhill Wicked Games


Winners Dog: (2-4-1-1)
Unicornhill Dangerous Games

Reserve Winners Dog
Kortar's Kosmic Kreation


Winners Bitch: (2-4-1-1)
Unicornhill Wicked Games

Reserve Winners Bitch
Niveus's Fire & Ice





Group 4 - Graham Kerr Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   19
Group 2nd    Northland Fox Platinum Cowboy   Fox Terrier (Smooth)   18
Group 3rd   
Classywags Mad Queen Violet
  Schnauzer (Miniature)   17
Group 4th   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   11
BPIG   
M&M Lamz The World Is Not Enough
  Bedlington Terrier   N/A
Judge: Graham Kerr

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
M&M Lamz The World Is Not Enough

Best Puppy In Breed
M&M Lamz The World Is Not Enough

Select Dog
Ch Lamz Let's Roll


Winners Dog: (1-0-1-0)
M&M Lamz The World Is Not Enough


Judge: Graham Kerr

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Otterden Pop The Cork

Best Puppy In Breed
Otterden Pop The Cork



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Otterden Pop The Cork

Judge: Graham Kerr

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Glitter Stars Don Pedro At Essexshire



Judge: Graham Kerr

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GCh Carradine Sir William

Best Of Opposite Sex
Ch Syryn Emjade Miss Michelle

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Gaegordon's Aurora Blaze


Winners Dog: (1-1-1-2)
Gaegordon's Aurora Blaze


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Gaegordon's Willow Bark

Judge: Graham Kerr

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Northland Fox Platinum Cowboy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Northland Fox Platinum Cowboy


Judge: Graham Kerr

Best Of Breed: 5 pts (1-5-0-0)
Classywags Mad Queen Violet

Best Of Opposite Sex
Pawzazz's Ace In The Hole

Best Of Winners: (1-5-0-0)
Classywags Mad Queen Violet

Best Puppy In Breed
Dachari Work Of Art


Winners Dog: (1-5-0-0)
Pawzazz's Ace In The Hole


Winners Bitch: (1-5-0-0)
Classywags Mad Queen Violet

Reserve Winners Bitch
Classywags Diamonds For Daisy

Judge: Graham Kerr

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chess Circle Round To Tayann



Judge: Graham Kerr

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek



Judge: Graham Kerr

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt



Judge: Graham Kerr

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glenns Dougal MacLean


Winners Dog: (1-0-0-0)
Glenns Dougal MacLean






Group 5 - Janelle Robbins Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Midsummer AllAbout The Journey
  Cavalier King Charles Spaniel   25
Group 2nd   
Ch SassyTails Sexy Piano Man
  Chinese Crested   24
Group 3rd   
Ch Lordsett Banana Foster
  Pug   21
Group 4th   
Ch Halimeda's York Lollipop
  Yorkshire Terrier   19
BPIG   
Ch Midsummer AllAbout The Journey
  Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Best Baby Puppy In Group    Pegase du Domaine de Polana   Coton De Tulear   0
Best Veteran In Group   
Ch Crestyle Can't Touch This HL
  Chinese Crested   0
Judge: Janelle Robbins

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Midsummer AllAbout The Journey

Best Puppy In Breed
Ch Midsummer AllAbout The Journey



Judge: Janelle Robbins

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Mini's Cooper Edge Of Glory

Best Of Opposite Sex
Mini's Je Suis Briana

Best Puppy In Breed
Mini's Victoria Secret



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Mini's Je Suis Briana

Reserve Winners Bitch
Mini's Victoria Secret

Judge: Janelle Robbins

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
Ch SassyTails Sexy Piano Man

Select Dog
GCh Crestyle Dramatic Entrance HL



Judge: Janelle Robbins

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Onyx The Sweetest Coton



Judge: Janelle Robbins

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Justin Hell On Wheels


Winners Dog: (1-0-0-0)
Justin Hell On Wheels


Judge: Janelle Robbins

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GCh That's Not Purely Coincidence At Amyla

Best Puppy In Breed
Ch Rockhurst's Sunburst

Select Bitch
Ch Rockhurst's Sunburst



Judge: Janelle Robbins

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Marchwind Riverport's Testarossa

Best Of Opposite Sex
Rhamah Rythm In Pursuit Of Dragons


Judge: Janelle Robbins

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Aubelle's Daughter Of Trickery

Best Of Opposite Sex
Nightfire's Powered By NY

Best Puppy In Breed
Nightfire's Powered By NY


Winners Dog: (1-0-0-1)
Nightfire's Powered By NY


Judge: Janelle Robbins

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Leahcims Rock This Town

Best Of Opposite Sex
Taeplace Chaussettes

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Leahcims Rock This Town

Best Puppy In Breed
Leahcims Rock This Town


Winners Dog: (1-2-0-0)
Leahcims Rock This Town


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Taeplace Chaussettes

Reserve Winners Bitch
Leahcims Shanty Town

Judge: Graham Kerr

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Fluke Pom's Alena

Best Puppy In Breed
Fluke Pom's Alena



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Fluke Pom's Alena

Reserve Winners Bitch
Keesbrook's Sleep Over Parti

Judge: Janelle Robbins

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Lordsett Banana Foster

Best Puppy In Breed
Ch Lordsett Banana Foster

Select Dog
Ch Gryphon's Indiana Jones



Judge: Janelle Robbins

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Diventy's Fast And Furious



Judge: Janelle Robbins

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Halimeda's York Lollipop



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Astrid Alice Jane EL





Group 6 - Janelle Robbins Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tzowen Queen Of Hearts
  Chinese Shar-Pei   22
Group 2nd   
GCh Horizon's Wildest Dream
  Dalmatian   19
Group 3rd   Ch Signet A Star Is Born   Poodle (Standard)   18
Group 4th   
GCh Benjiro Etsuko Destini Gift
  Shiba Inu   15
BPIG   Ch Signet A Star Is Born   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    KhoQeemo Rogpa Momo   Tibetan Terrier   0
Best Owner Handled In Group    Nyakabully Formula Barracuda   French Bulldog   0
Judge: Graham Kerr

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GCh Tzowen Queen Of Hearts

Select Bitch
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X



Judge: Graham Kerr

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Chowridge Irresistible Shenshi

Best Of Opposite Sex
Chowridge Lexi Dragonslayer Tai

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Chowridge Irresistible Shenshi

Best Puppy In Breed
Chowridge Lexi Dragonslayer Tai

Select Bitch
Ch Kelin's Lucky Lassie


Winners Dog: (1-1-0-1)
Chowridge Irresistible Shenshi


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Chowridge Lexi Dragonslayer Tai

Judge: Graham Kerr

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Horizon's Wildest Dream



Judge: Janelle Robbins

Best Of Breed: 7 pts (4-3-1-0)
Ch Belboulecan Lumiere Du Temps

Best Of Opposite Sex
Beautibuls McKenzi's Star

Best Of Winners: (4-3-1-0)
Belboulecan Symbolic Design

Best Puppy In Breed
Belboulecan Symbolic Design


Winners Dog: (4-3-1-0)
Belboulecan Symbolic Design

Reserve Winners Dog
Nyakabully Formula Barracuda


Winners Bitch: (4-3-1-0)
Beautibuls McKenzi's Star

Reserve Winners Bitch
Isadora Classic Von Glandorf

Judge: Janelle Robbins

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Signet Aventus



Judge: Janelle Robbins

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Signet A Star Is Born

Best Puppy In Breed
Ch Signet A Star Is Born



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Finnesse Pretty In Pink

Reserve Winners Bitch
Finnesse Aurora Borealis

Judge: Janelle Robbins

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Benjiro Etsuko Destini Gift

Best Of Opposite Sex
Kortar's Kinu Kween



Winners Bitch:
Kortar's Kinu Kween

Reserve Winners Bitch
Shibakainu Ishi At Kortars

Judge: Janelle Robbins

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
KhoQeemo Metog Tsering

Best Puppy In Breed
KhoQeemo Metog Tsering



Winners Bitch: (0-1-0-0)
KhoQeemo Metog Tsering



Group 7 - Lynn White Top Dog
Points
Group 1st    Laureate Ingenue   Shetland Sheepdog   40
Group 2nd   
GCh Boyero Once Upon A Time
  Bouvier des Flandres   38
Group 3rd   
GCh Cherpa's High Dollar Client
  German Shepherd Dog   30
Group 4th   
GCh Curig FaerieTale Highland Heir
  Welsh Corgi (Pembroke)   24
BPIG    Laureate Ingenue   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Flip To Kali Du Truffe Noire
  Bouvier des Flandres   0
Best Veteran In Group   
Ch Briarpatch Just One Look
  Bearded Collie   0
Best Owner Handled In Group   
Ch Cove Run's Just Call Me Hank
  Collie (Rough)   0
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Let Them Talk du Chemin des Korrigans

Best Puppy In Breed
LS Twins Crew Onslow


Winners Dog: (3-0-0-0)
Let Them Talk du Chemin des Korrigans

Reserve Winners Dog
LS Twins Crew Onslow


Judge: Lynn White

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GCh Briarpatch Looking Back

Best Of Opposite Sex
Ch Cameron's Bannockburn Bettyann

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Romar's Wendy's Song At Sassway

Best Puppy In Breed
Kaboodle Many Happy Returns For Strathearn


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Romar's Wendy's Song At Sassway

Reserve Winners Bitch
Dreamchaser La Vita A Bella

Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 7 pts (1-1-2-4)
GCh Boyero Once Upon A Time

Best Of Opposite Sex
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma

Best Of Winners: (1-1-2-4)
Laroc Motion Boomer

Best Puppy In Breed
Laroc Motion Boomer

Select Bitch
Ch Stonepillar's Breakaway


Winners Dog: (1-1-2-4)
Laroc Motion Boomer


Winners Bitch: (1-1-2-4)
Laroc Princess Leia

Judge: Lynn White

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Silverblu Stargazer

Best Of Opposite Sex
Ch Cove Run's Just Call Me Hank

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Silverblu Stargazer

Best Puppy In Breed
Silverblu Stargazer


Winners Dog: (1-2-1-0)
Silverblu Stargazer


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Blueharvest Glitter Sands

Reserve Winners Bitch
Silverblu The First Kiss

Judge: Lynn White

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Creekwood Taiaut Like A Rock

Best Of Opposite Sex
Creekwood Taiaut Pop Star

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Creekwood Taiaut Like A Rock

Best Puppy In Breed
Creekwood Taiaut Like A Rock


Winners Dog: (1-1-0-0)
Creekwood Taiaut Like A Rock


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Creekwood Taiaut Pop Star

Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maplemyst's Moonshadow



Judge: Lynn White

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GCh Cherpa's High Dollar Client

Best Of Opposite Sex
Almar Winsome Lauren Camareigh

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Almar Winsome Lauren Camareigh

Best Puppy In Breed
Moda's Madam Mayflower


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Almar Winsome Lauren Camareigh

Reserve Winners Bitch
Harmonia's A Desire ForFashion

Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Alta's Triple Threat

Best Of Opposite Sex
GCh Keecams S'pose I'm Sexy

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Alta's Triple Threat

Best Puppy In Breed
Alta's Triple Threat


Winners Dog: (1-2-0-1)
Alta's Triple Threat


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Milldamcreeks FW Mustang Sally

Reserve Winners Bitch
Rocky Ridge Shake It If Ya Got It

Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Laureate Ingenue

Best Puppy In Breed
Laureate Ingenue



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Laureate Ingenue

Reserve Winners Bitch
Velvetfog Roxy Roller

Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
GCh Curig FaerieTale Highland Heir

Best Of Opposite Sex
Curig Highland Kisses

Select Dog
GCh Bredright Detective Murdoch



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Curig Highland Kisses

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By