Markham Kennel Club
Tuesday, August 20, 2019 - Show # 2



Related Results

Conformation

Tuesday, August 20 (Show # 1)
Tuesday, August 20 (Show # 2)
Wednesday, August 21 (Show # 3)
Wednesday, August 21 (Show # 4)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS Can GCh/MBIS Mex GCh/MBIS Per GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady’s Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: David Kelland
Dachshund (Standard Smooth-Haired)  
Ch Chilcotin's Silver Cloud
Points: 169 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: David Kelland
Pointer  
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck
Points: 149
Best Puppy In Show
Judge: David Kelland
Doberman Pinscher  
Kitkat N Broadway's Ooh La La
Best Baby Puppy In Show
Judge: David Kelland
Vizsla (Smooth-Haired)   Calabri Nova
Best Veteran In Show
Judge: David Kelland
Vizsla (Smooth-Haired)  
GCh Bonneterre Africa Zeus
Best Altered In Show
Judge: David Kelland
Bernese Mountain Dog  
Ch Bosanova's All For One Belnois








Group 1 - David Kelland Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck
  Pointer   22
Group 2nd   
GChEx DuValin Cayenne
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   21
Group 3rd   
GCh Roaneden's Dream Catcher
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   20
Group 4th   
Ch Santiago de Himmelstein
  Retriever (Golden)   19
BPIG    Blastem's Hakuna Matata   Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Calabri Nova   Vizsla (Smooth-Haired)   0
Best Veteran In Group   
GCh Bonneterre Africa Zeus
  Vizsla (Smooth-Haired)   0
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx DuValin Cayenne




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Whisperfield Out On A Limb

Best Puppy In Breed
Blastem's Hakuna Matata


Winners Dog: (1-0-1-0)
Blastem's Hakuna Matata

Senior Puppy Dog Class
1st Blastem's Hakuna Matata



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rush's Just Another Werewolf




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
Ch Santiago de Himmelstein

Best Of Opposite Sex
Liberty Henna Liska

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Liberty Henna Liska

Best Puppy In Breed
Autumnmist's Who U Gonna Call


Winners Dog: (3-2-1-0)
Bitagold's Rising To The Top

Reserve Winners Dog
Setherwood X's N O's MJ Goldcoast

Senior Puppy Dog Class
1st Autumnmist's Who U Gonna Call

12-18 Month Dog Class
1st Bitagold's Rising To The Top

Canadian Bred Dog Class
1st Setherwood X's N O's MJ Goldcoast


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 7 pts (0-7-0-1)
Wyndance's Chocolate Eclair

Best Puppy In Breed
Cawarra's Kilimanjaro Summit

Select Bitch
Ch Pirate's The Valkyrie



Winners Bitch: (0-7-0-1)
Wyndance's Chocolate Eclair

Reserve Winners Bitch
Wyndance's Black Jade

Senior Puppy Bitch Class
1st Cawarra's Kilimanjaro Summit

12-18 Month Bitch Class
1st Wyndance's Chocolate Eclair
2nd Wyndance's Black Jade

Canadian Bred Bitch Class
1st Masonridge Treasurehunt Sunny

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pirate's Queen Of The Night

Open Bitch Class
1st Miron Sophie At Cawarra
2nd Ironridge's Roustabout


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Roaneden's Dream Catcher




Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st MLM 'N Bemuse's Follow A Dream



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Calabri Juniper Rose Royale

Best Puppy In Breed
Bonneterre Blondes Have Fun


Veteran Dog Class
1st GCh Bonneterre Africa Zeus


Winners Bitch: (0-2-0-1)
Bonneterre Blondes Have Fun

Reserve Winners Bitch
Bonneterre Reo Gabby

Junior Puppy Bitch Class
1st Bonneterre Blondes Have Fun

12-18 Month Bitch Class
1st Bonneterre Reo Gabby

3-6 Month Bitch Class
1st Calabri Nova


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Doug Windsor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Chilcotin's Silver Cloud
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   19
Group 2nd   
Ch Glenamadda Pashun O'Windkeeper
  Irish Wolfhound   18
Group 3rd    Arthayr B My Lord Of The Rings   Norrbottenspets   12
Group 4th   
Ch Freckashpeng Clutch My Pearl
  Whippet   11
BPIG    Arthayr B My Lord Of The Rings   Norrbottenspets   N/A
Best Baby Puppy In Group    Chetcote Top Hat N Tails   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mijkelh Monsoon

Best Puppy In Breed
Mijkelh Monsoon


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mijkelh Monsoon

Senior Puppy Dog Class
1st Mijkelh Monsoon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy

Select Dog
GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GCh Palakore's Talisman

Best Of Opposite Sex
Ch Chetcote Candle In The Wind

Best Puppy In Breed
Ch Chetcote Candle In The Wind


Winners Dog: (2-0-1-1)
Chetcote Catch Me If You Can

Reserve Winners Dog
Chetcote The Emperor

Senior Puppy Dog Class
1st Chetcote Catch Me If You Can

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Chetcote The Emperor

3-6 Month Dog Class
1st Chetcote Top Hat N Tails



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chetcote Saucy Sensation




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chilcotin's Silver Cloud




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 5 pts (0-1-1-4)
Ch Glenamadda Pashun O'Windkeeper

Best Of Opposite Sex
Ch Doscartha Quiet Thunder Of Ulster

Select Bitch
Ch Odenwolf's Sheila



Winners Bitch: (0-1-1-4)
Odenwolf's Lady Grinning Soul

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Odenwolf's Lady Grinning Soul


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Arthayr B My Lord Of The Rings

Best Puppy In Breed
Arthayr B My Lord Of The Rings


Winners Dog: (1-0-0-0)
Arthayr B My Lord Of The Rings

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Arthayr B My Lord Of The Rings



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Caristeda Dadaelis Baziloraius



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Caristeda Dadaelis Baziloraius

12-18 Month Bitch Class
1st Caristeda Dadaelis Baziloraius


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Freckashpeng Clutch My Pearl

Best Puppy In Breed
Freckashpeng I Am The One

Select Bitch
GCh Shetara's She Smiled Sweetly



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Freckashpeng I Am The One

Senior Puppy Bitch Class
1st Freckashpeng I Am The One


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   34
Group 2nd   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   33
Group 3rd   
GCh Triumf Sibiri Magnat
  Akita   32
Group 4th   
GCh Wendorf's One'der Boy V Ruler
  Doberman Pinscher   31
BPIG   
Kitkat N Broadway's Ooh La La
  Doberman Pinscher   N/A
Best Veteran In Group   GCh Fado's Tesouro Escondido   Portuguese Water Dog   0
Best Altered In Group   
Ch Bosanova's All For One Belnois
  Bernese Mountain Dog   0
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Chasseron's Yearofthe Huricane

Best Of Opposite Sex
Bernewa's Harmony By Jaroussky

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Chasseron's Yearofthe Huricane

Best Puppy In Breed
Bernewa's Harmony By Jaroussky


Winners Dog: (1-2-0-0)
Bernewa's Harmony By Jaroussky

Senior Puppy Dog Class
1st Bernewa's Harmony By Jaroussky


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Chasseron's Yearofthe Huricane

Reserve Winners Bitch
Haustier's Tell Me Why

12-18 Month Bitch Class
1st Chasseron's Yearofthe Huricane
2nd Haustier's Tell Me Why

Veteran Bitch Class
1st Ch (Alt) Ch Bosanova's All For One Belnois

Sexually Altered Bitch Class
1st Ch (Alt) Ch Bosanova's All For One Belnois


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Kalinka Esugey Bagatur

Best Of Opposite Sex
Ch IliasLegacy Joy Kallisto



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 5 pts (0-5-1-0)
GCh Wendorf's One'der Boy V Ruler

Best Of Opposite Sex
Redstones Rebel Rebel V Aludra

Best Puppy In Breed
Kitkat N Broadway's Ooh La La



Winners Bitch: (0-5-1-0)
Redstones Rebel Rebel V Aludra

Reserve Winners Bitch
Mi-Cher's Kin Deep Blue Scuba

Junior Puppy Bitch Class
1st Kitkat N Broadway's Ooh La La

Senior Puppy Bitch Class
1st Broadway Queen Of The Vegastar

12-18 Month Bitch Class
1st Mi-Cher's Kin Deep Blue Scuba

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Redstones Rebel Rebel V Aludra

Open Bitch Class
1st Bodyguard Carley


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Divine Acres Don't Stop Believe'n At Danetastix

Best Of Opposite Sex
Nasdane's Into The Storm

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Nasdane's Into The Storm

Select Bitch
GCh Striders Leinenstone Kalani MCR


Winners Dog: (1-1-0-2)
Nasdane's Into The Storm

12-18 Month Dog Class
1st Nasdane's Into The Storm


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Nasdanes Who'll Stop The Rayne

12-18 Month Bitch Class
1st Nasdanes Who'll Stop The Rayne


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Clandeboyes NY HudsonRiverCruz

Best Of Opposite Sex
Clandeboye's Star Of The Show

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Clandeboyes NY HudsonRiverCruz

Select Dog
Ch Skjaergaardens Riding The Tofino


Winners Dog: (1-1-1-0)
Clandeboyes NY HudsonRiverCruz

12-18 Month Dog Class
1st Clandeboyes NY HudsonRiverCruz


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Clandeboye's Star Of The Show

Open Bitch Class
1st Clandeboye's Star Of The Show


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh El Shaddais Mighty Gift Theodore

Best Of Opposite Sex
Deez I Want It Now At Excelsior

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Fidonacci Gatehouse Magic Bus


Winners Dog: (1-3-1-0)
Fidonacci Gatehouse Magic Bus

Open Dog Class
1st Fidonacci Gatehouse Magic Bus


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Fado's Magical Inspiration

Best Of Opposite Sex
Charbr's Dancing On The Edge

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Riverwaves Dancando Na Chuva

Select Bitch
GCh Aviators Nobreza @ Macduff


Winners Dog: (1-1-0-2)
Charbr's Dancing On The Edge

Open Dog Class
1st Charbr's Dancing On The Edge

Veteran Dog Class
1st GCh Fado's Tesouro Escondido


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Riverwaves Dancando Na Chuva

Open Bitch Class
1st Riverwaves Dancando Na Chuva


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Maja Von Der Urbacher Hohe

Best Of Opposite Sex
King Zulu Von Der Haorepos

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Maja Von Der Urbacher Hohe

Best Puppy In Breed
King Zulu Von Der Haorepos


Winners Dog: (1-1-0-0)
King Zulu Von Der Haorepos

Senior Puppy Dog Class
1st King Zulu Von Der Haorepos


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Maja Von Der Urbacher Hohe

Open Bitch Class
1st Maja Von Der Urbacher Hohe


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Histyle's Hermes A Rising Star


Winners Dog: (1-0-0-0)
Histyle's Hermes A Rising Star

12-18 Month Dog Class
1st Histyle's Hermes A Rising Star



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Tim Doxtater Top Dog
Points
Group 1st   
Ch M&M Lamz The World Is Not Enough
  Bedlington Terrier   15
Group 2nd   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   14
Group 3rd   
Kilmaree Torrance At Mistybrig
  Cairn Terrier   13
Group 4th   
Ch Karramba Don Pedro Pokora
  Bull Terrier (Miniature)   12
BPIG   
Ch M&M Lamz The World Is Not Enough
  Bedlington Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Formula For A Drama Free Brother   Bull Terrier   0
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mintvalley Blue Realm

Best Of Opposite Sex
Shannon's Daisy's Caramel Crunch

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mintvalley Blue Realm

Best Puppy In Breed
Shannon's Daisy's Caramel Crunch


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mintvalley Blue Realm

12-18 Month Dog Class
1st Mintvalley Blue Realm


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Shannon's Daisy's Caramel Crunch

Junior Puppy Bitch Class
1st Shannon's Daisy's Caramel Crunch


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh M&M Lamz The World Is Not Enough

Best Puppy In Breed
GCh M&M Lamz The World Is Not Enough




Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Formula For A Drama Free Brother



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Karramba Don Pedro Pokora

Best Of Opposite Sex
Ch Jewels She's All That




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kilmaree Torrance At Mistybrig


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kilmaree Torrance At Mistybrig

Canadian Bred Dog Class
1st Kilmaree Torrance At Mistybrig



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Zlatapraha Wonder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Skye Dreamer Pocket Princess

Best Puppy In Breed
Skye Dreamer Pocket Princess



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Skye Dreamer Pocket Princess

Senior Puppy Bitch Class
1st Skye Dreamer Pocket Princess


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 3 pts (0-1-0-3)
Ch Yvana La Fee Lea

Best Puppy In Breed
Ch Sensations Thanks To Sophie

Select Bitch
Ch Sensations Thanks To Sophie



Winners Bitch: (0-1-0-3)
Classywags All Dolled Up Dolly

Open Bitch Class
1st Classywags All Dolled Up Dolly


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Deghall Count On Me

Best Of Opposite Sex
Blayloch Firecrackin' Scalawag



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Doug Windsor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ashstone's Winter Is Coming
  Havanese   29
Group 2nd   
GCh Sassytails I Go Commando
  Chinese Crested   25
Group 3rd   
Ch Midsummer AllAbout The Journey
  Cavalier King Charles Spaniel   24
Group 4th    Dzheus El Cute   Maltese   17
BPIG   
Ch Midsummer AllAbout The Journey
  Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GCh Midsummer AllAbout The Journey

Best Of Opposite Sex
Cempa Greta Garbo Lavenderhill

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Cempa Greta Garbo Lavenderhill

Best Puppy In Breed
GCh Midsummer AllAbout The Journey

Select Dog
GCh Sigma Chi's Jose At Mingchen

Select Bitch
Ch Lavender Hills Espressomartini


Winners Dog: (1-3-2-1)
Rowantree Golden Promise

Open Dog Class
1st Rowantree Golden Promise


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Cempa Greta Garbo Lavenderhill

Reserve Winners Bitch
Abbymanor's Summer Star

Senior Puppy Bitch Class
1st Lavenderhills GoingDottie

Canadian Bred Bitch Class
1st Cempa Greta Garbo Lavenderhill

Open Bitch Class
1st Abbymanor's Summer Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bloomsbury Butterscotch Bonbon



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bloomsbury Butterscotch Bonbon

Reserve Winners Bitch
Lapinus Blooming Dasy

12-18 Month Bitch Class
1st Lapinus Blooming Dasy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bloomsbury Butterscotch Bonbon

3-6 Month Bitch Class
1st Bloomsbury Black Pearl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sassytails I Go Commando




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Xotic N Galaxie Always Bet On Black




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Ashstone's Winter Is Coming

Best Of Opposite Sex
GCh Yaya's It's Time For Weylinmarsh

Best Puppy In Breed
GCh Yaya's It's Time For Weylinmarsh

Select Bitch
Ch HeartsDelites Rumour Has It



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Amistosa's Quintessential Gem

12-18 Month Bitch Class
1st Amistosa's Quintessential Gem

3-6 Month Bitch Class
1st HeartsDelite Salty Mermaid


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Alura Love Me Tender You Rascal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Dzheus El Cute

Best Of Opposite Sex
Polaris Montserrat Caballe

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Dzheus El Cute

Best Puppy In Breed
Polaris Montserrat Caballe


Winners Dog: (2-1-0-0)
Dzheus El Cute

Reserve Winners Dog
Tauro Ambex

12-18 Month Dog Class
1st Tauro Ambex

Open Dog Class
1st Dzheus El Cute


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Polaris Montserrat Caballe

Junior Puppy Bitch Class
1st Polaris Montserrat Caballe


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Sallysvalley Na Al Die Tijd

Best Of Opposite Sex
Regaloake's Chance At Redbrant

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Sallysvalley Na Al Die Tijd

Best Puppy In Breed
Sallysvalley Na Al Die Tijd


Winners Dog: (1-3-0-0)
Regaloake's Chance At Redbrant

Junior Puppy Dog Class
1st Regaloake's Chance At Redbrant


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Sallysvalley Na Al Die Tijd

Reserve Winners Bitch
Rockalily's Blessed Be

Junior Puppy Bitch Class
1st Rockalily's Blessed Be
2nd Regaloake's Color By L'Oreal

Senior Puppy Bitch Class
1st Sallysvalley Na Al Die Tijd


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Zhou Fei Elf

Best Puppy In Breed
Zhou Fei Elf


Winners Dog: (1-0-0-0)
Zhou Fei Elf

Senior Puppy Dog Class
1st Zhou Fei Elf



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Justatitch Lord Of The Rings

Best Of Opposite Sex
Rigair Easy Going Sati

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Rigair Sweet Chily Pepper

Best Puppy In Breed
Shoalcreek Justatitch Porcha


Winners Dog: (2-2-1-0)
Rigair Sweet Chily Pepper

Reserve Winners Dog
Kenzo Of Mercedes

12-18 Month Dog Class
1st Kenzo Of Mercedes

Open Dog Class
1st Rigair Sweet Chily Pepper


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Rigair Easy Going Sati

Reserve Winners Bitch
Shoalcreek Justatitch Porcha

Canadian Bred Bitch Class
1st Shoalcreek Justatitch Porcha

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rigair Easy Going Sati


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Brightspot Macho Uno
  Dalmatian   16
Group 2nd   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   12
Group 3rd   
GCh Ahkama Losar Khampa
  Tibetan Terrier   11
Group 4th   
GCh Lasacas Marshall A. Constable
  Lhasa Apso   10
BPIG   
Whitecap Illy Expresso
  Dalmatian   N/A
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Periwrinkles Wild At Heart

Best Puppy In Breed
Periwrinkles Wild At Heart


Winners Dog: (1-0-0-0)
Periwrinkles Wild At Heart

Canadian Bred Dog Class
1st Periwrinkles Wild At Heart



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Brightspot Macho Uno

Best Of Opposite Sex
GChEx Shenandal's My Kind Of Joy

Best Puppy In Breed
Whitecap Illy Expresso



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Whitecap Illy Expresso

Reserve Winners Bitch
Batik A Hint Of Blarney

Junior Puppy Bitch Class
1st Whitecap Illy Expresso

Open Bitch Class
1st Batik A Hint Of Blarney


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fullofbulls Sgt. Beefcake

Best Of Opposite Sex
Jaklin del Azart Dog

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fullofbulls Sgt. Beefcake

Best Puppy In Breed
Fullofbulls Sgt. Beefcake


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fullofbulls Sgt. Beefcake

Senior Puppy Dog Class
1st Fullofbulls Sgt. Beefcake


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Jaklin del Azart Dog

12-18 Month Bitch Class
1st Jaklin del Azart Dog


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable

Best Of Opposite Sex
Radically's Foreign Affairs



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Radically's Foreign Affairs

12-18 Month Bitch Class
1st Radically's Foreign Affairs


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Enchantment's Where Art Thou

Best Of Opposite Sex
LeeAnns Liberty O'Honey Bear

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Enchantment's Where Art Thou

Best Puppy In Breed
Enchantment's Where Art Thou


Winners Dog: (3-1-0-0)
Enchantment's Where Art Thou

Reserve Winners Dog
Liang Mu Yuan Easo

Senior Puppy Dog Class
1st Liang Mu Yuan Easo

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Enchantment's Where Art Thou

Open Dog Class
1st Acclaim On My Soapbox At Bibelot


Winners Bitch: (3-1-0-0)
LeeAnns Liberty O'Honey Bear

Senior Puppy Bitch Class
1st LeeAnns Liberty O'Honey Bear


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Vetset Count Me In




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tsukime's Deep Blue Hibiscus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tsukime's Deep Blue Hibiscus

Open Dog Class
1st Tsukime's Deep Blue Hibiscus



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gigi Champagne Paradise For Everyone

Best Puppy In Breed
Gigi Champagne Paradise For Everyone



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gigi Champagne Paradise For Everyone

Junior Puppy Bitch Class
1st Gigi Champagne Paradise For Everyone


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Tim Doxtater Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cherpa's High Dollar Client
  German Shepherd Dog   28
Group 2nd   
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks
  Collie (Rough)   26
Group 3rd    Shaggylamb Look What You Made Me Do Cottondog   Old English Sheepdog   25
Group 4th   
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd
  Australian Shepherd   24
BPIG    Assets Take A Chance On Me   Border Collie   N/A
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Best Of Opposite Sex
Wenlisa's Hear Me Roar

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Not For Sale des Costys du Tomberg

Best Puppy In Breed
Wenlisa's Hear Me Roar


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Wenlisa's Hear Me Roar

Reserve Winners Bitch
Robin's Melody For Mee

Junior Puppy Bitch Class
1st Wenlisa's Hear Me Roar

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Robin's Melody For Mee


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Asset's I'm On Fire

Best Of Opposite Sex
Hollowshot Northern Reflection

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Assets Take A Chance On Me

Best Puppy In Breed
Assets Take A Chance On Me


Winners Dog: (1-1-1-0)
Assets Take A Chance On Me

Senior Puppy Dog Class
1st Assets Take A Chance On Me


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Hollowshot Northern Reflection

Senior Puppy Bitch Class
1st Hollowshot Northern Reflection


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maplemyst's Moonshadow




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Cherpa's High Dollar Client


Winners Dog: (1-0-1-0)
James Maximus Vom Burgimwald

12-18 Month Dog Class
1st James Maximus Vom Burgimwald



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Keecams S'pose I'm Sexy

Select Bitch
GCh Follow Me Red Velvet




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
Ch Cermel Quantum Leap

Best Of Opposite Sex
Mylestone's Princess Leia

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Mylestone's Princess Leia

Best Puppy In Breed
Ch Regaloake's Navy Admiral

Select Dog
Ch Regaloake's Navy Admiral


Winners Dog: (2-3-2-0)
Fabina's Blue Stroke Of Luck

Reserve Winners Dog
Devines Just Chillin

Senior Puppy Dog Class
1st Devines Just Chillin

Open Dog Class
1st Fabina's Blue Stroke Of Luck


Winners Bitch: (2-3-2-0)
Mylestone's Princess Leia

Reserve Winners Bitch
Cermel Gardengate Olivesmount Spice It Up

Junior Puppy Bitch Class
1st Cermel Gardengate Olivesmount Spice It Up

12-18 Month Bitch Class
1st Mylestone's Princess Leia

Open Bitch Class
1st Cline Ridge Jalapeno Popper


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Bluetrix Zorro Longmire

Best Of Opposite Sex
Eastdawns Salt And Pepper

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Eastdawns Salt And Pepper

Best Puppy In Breed
White Raven Look On The Bright Side


Winners Dog: (1-2-1-0)
White Raven Look On The Bright Side

Senior Puppy Dog Class
1st White Raven Look On The Bright Side


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Eastdawns Salt And Pepper

Reserve Winners Bitch
Eyespy Edgebrook's Arianadu

Junior Puppy Bitch Class
1st Eyespy Edgebrook's Arianadu

Open Bitch Class
1st Eastdawns Salt And Pepper


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Shannon's White Strip

Best Of Opposite Sex
Shannon's Trendy's Little Gem

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Shannon's White Strip

Best Puppy In Breed
Shannon's White Strip


Winners Dog: (1-1-0-0)
Shannon's White Strip

Junior Puppy Dog Class
1st Shannon's White Strip


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Shannon's Trendy's Little Gem

Junior Puppy Bitch Class
1st Shannon's Trendy's Little Gem


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By