Limestone City Obedience & Kennel Club
Friday, July 27, 2018 - Show # 2



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Can GCh/MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owner: Leo Jaime Rabinovitz and Bruno Ocampo
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Joy Lynne Huntley
Saluki  
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
Points: 165 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Joy Lynne Huntley
Newfoundland  
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
Points: 143
Best Puppy In Show
Judge: Joy Lynne Huntley
Pekingese   Taeplace Butterfly Kisses








Group 1 - Joy Lynne Huntley Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   39
Group 2nd   
GCh Carnaby Night Shades
  Spaniel (English Cocker)   37
Group 3rd   
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse
  Spaniel (Brittany)   35
Group 4th    Sandyridge's Cozy Creekside   Weimaraner   34
BPIG   
GCh Roaneden's Counting Stars
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   N/A
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Hideaway Acres Moonshine Serenade

Best Of Opposite Sex
GCh Leaside's Fields Of Gold

Select Bitch
GCh Leasides Bohemian Rhapsody



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Rowansgaard Paint It Black

Select Dog
Ch Wyreriver's Charles Parker Invincible




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Bitagold's Heavenly Spirits

Best Of Opposite Sex
Ambertru Turngolds Whatt Nott

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Bitagold's Heavenly Spirits

Best Puppy In Breed
Bitagold's Heavenly Spirits

Select Dog
GCh Evening Stars Geeks Have Needs Too

Select Bitch
Ch Shadymist Ambercroft Gin Sling


Winners Dog: (2-3-1-1)
Ambertru Turngolds Whatt Nott

Reserve Winners Dog
Amberview Splash On The Hudson

12-18 Month Dog Class
1st Amberview Splash On The Hudson

Open Dog Class
1st Ambertru Turngolds Whatt Nott


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Bitagold's Heavenly Spirits

Reserve Winners Bitch
Xanthos Society Splash

Junior Puppy Bitch Class
1st Bitagold's Heavenly Spirits

Open Bitch Class
1st Xanthos Society Splash
2nd Ambertru's Fraid Nott


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 9 pts (3-5-1-1)
Maktawae Late Knight Party

Best Of Opposite Sex
Paddington's Captain Jack

Best Of Winners: (3-5-1-1)
Maktawae Late Knight Party

Select Dog
Ch Asa's Vintage Sculpture

Select Bitch
Ch Asa's Always On My Mind


Winners Dog: (3-5-1-1)
Paddington's Captain Jack

Reserve Winners Dog
Cawarra's Pride Of Halton

12-18 Month Dog Class
1st Startop's Rhetoric

Open Dog Class
1st Paddington's Captain Jack
2nd Cawarra's Pride Of Halton


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Roaneden's Counting Stars

Best Puppy In Breed
GCh Roaneden's Counting Stars

Select Dog
GCh Kalmegess' Friendly Confines




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Bran Linn Amulet

Best Of Opposite Sex
Harbinger's Good Times At Heathercroft

Best Puppy In Breed
Harbinger's Good Times At Heathercroft



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Carannagh's Cillian

Best Puppy In Breed
Ch Carannagh's Cillian


Winners Dog: (1-0-1-0)
Maronova's Incorrigible

Open Dog Class
1st Maronova's Incorrigible



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Carnaby Night Shades

Best Of Opposite Sex
Ch K'Mander Dawnglow Arnage




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Brandywine's Intrepid Explorer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bonneterre Hoxsy Willow




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Sandyridge's Cozy Creekside

Best Of Opposite Sex
Rosewin Tyme To Pay The Pyper

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Sandyridge's Cozy Creekside

Select Bitch
Ch Quantrels Red Red Wine


Winners Dog: (1-2-0-2)
Sandyridge's Cozy Creekside

12-18 Month Dog Class
1st Sandyridge's Cozy Creekside


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Rosewin Tyme To Pay The Pyper

Reserve Winners Bitch
Quantrels Frozen Cocktail

12-18 Month Bitch Class
1st Rosewin Tyme To Pay The Pyper

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Quantrels Frozen Cocktail


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Joy Lynne Huntley Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
  Saluki   21
Group 2nd   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   20
Group 3rd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   19
Group 4th   
GCh Vrymeer Soliloquy
  Whippet   18
BPIG    Crosby Amaruq d'Vitaz   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   N/A
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Africanadian James T Kirk




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Freckashpeng Kniaz Viktor

Best Of Opposite Sex
Mistraka Zandra Rhodes

Best Puppy In Breed
GCh Freckashpeng Kniaz Viktor

Select Bitch
GCh Freckashpeng Kira Rurik



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Mistraka Zandra Rhodes

Senior Puppy Bitch Class
1st Mistraka Zandra Rhodes


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Egbar 'N Palakore Wildflower

Best Of Opposite Sex
Keen N Egbar I'm Big Red Too

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Egbar 'N Palakore Wildflower

Best Puppy In Breed
Zvezda Kovaleni Abigor


Winners Dog: (2-3-0-0)
Keen N Egbar I'm Big Red Too

Reserve Winners Dog
Zvezda Kovaleni Abigor

Junior Puppy Dog Class
1st Zvezda Kovaleni Abigor

12-18 Month Dog Class
1st Keen N Egbar I'm Big Red Too


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Egbar 'N Palakore Wildflower

Reserve Winners Bitch
Palakore's Paperback Writer

Senior Puppy Bitch Class
1st Palakore's Amulet

12-18 Month Bitch Class
1st Egbar 'N Palakore Wildflower

Open Bitch Class
1st Palakore's Paperback Writer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Crosby Amaruq d'Vitaz

Best Of Opposite Sex
Close To My Heart Yuka D'Vitaz

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Crosby Amaruq d'Vitaz

Best Puppy In Breed
Crosby Amaruq d'Vitaz


Winners Dog: (1-1-0-0)
Crosby Amaruq d'Vitaz

Junior Puppy Dog Class
1st Crosby Amaruq d'Vitaz


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Close To My Heart Yuka D'Vitaz

Junior Puppy Bitch Class
1st Close To My Heart Yuka D'Vitaz


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Granvalero's A Star Is Born SL




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Aotearoa Mana Tika

Best Of Opposite Sex
GCh BaileySong Turkish De Lite




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mountinridge's Savuti Chobe




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 3 pts (0-1-0-3)
GCh Vrymeer Soliloquy

Select Bitch
GCh Touchstone Party Doll



Winners Bitch: (0-1-0-3)
Devonair's Darkwing Yarah

Open Bitch Class
1st Devonair's Darkwing Yarah


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Joy Lynne Huntley Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   30
Group 2nd   
Ch CinniBon's She's The One
  Boxer   29
Group 3rd   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   28
Group 4th   
Ch Elle's Hi-Air Lockheed Electra
  Great Dane   23
BPIG    Grn Meadow Watchme Nottinghill   Mastiff   N/A
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Scout's Honour Of Bernvonrust




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Barentsnight Light My Fire




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh CinniBon's She's The One




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Phillmar Xena Warrior Princess

Best Of Opposite Sex
GCh Ravalleses Breakn Allthe Rules

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Ravalleses Casino Royale

Best Puppy In Breed
Ravalleses Casino Royale


Winners Dog: (1-1-1-1)
Ravalleses Casino Royale

Junior Puppy Dog Class
1st Ravalleses Casino Royale


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Ravalleses Winter Is Coming

Open Bitch Class
1st Ravalleses Winter Is Coming


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chateaurouge's Yissachar

Best Puppy In Breed
Chateaurouge's Yissachar


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chateaurouge's Yissachar

Junior Puppy Dog Class
1st Chateaurouge's Yissachar



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra

Best Of Opposite Sex
GCh Sterling's Whitewater Knight

Best Puppy In Breed
GCh Jerdans The Great Code

Select Dog
GCh Jerdans The Great Code




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Konigliche Ismay Mullins Haus

Best Of Opposite Sex
Tondors Argo V Vasfor

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Konigliche Ismay Mullins Haus


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Konigliche Ismay Mullins Haus

Open Bitch Class
1st Konigliche Ismay Mullins Haus


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Ride The Clouds

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Vanderbilt's Cake Walk

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Cake Walk


Winners Dog: (1-3-1-0)
Vanderbilt's Cake Walk

Junior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Cake Walk


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Vanderbilt's Ride The Clouds

Reserve Winners Bitch
Sancha's Victorious Gold

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanderbilt's Ride The Clouds
2nd Vanderbilt's Maple Moon

Canadian Bred Bitch Class
1st Sancha's Victorious Gold


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Liberty's Stride With Pride

Best Of Opposite Sex
GCh Perun's Silver Lace Vine

Select Bitch
GCh Snowmist's Xclusively Yours




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Philip Wendling Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Obsession Mad Queen Juana
  Schnauzer (Miniature)   10
Group 2nd   
GCh Zealous My Best to You
  Border Terrier   4
Group 3rd   
GCh Krisma's Xman First Class
  Kerry Blue Terrier   3
Group 4th   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   1
BPIG   
Ch Tuxntails Malachi
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Zealous My Best to You




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Abberann Derbla



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Abberann Derbla

Open Bitch Class
1st Abberann Derbla


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Krisma's Xman First Class

Select Dog
GCh Kerrisel's@Malahideblue I Got Fire in My Soul




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Obsession Mad Queen Juana

Best Of Opposite Sex
GCh Tuxntails Malachi

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Ashlyn's Take It Away

Best Puppy In Breed
GCh Tuxntails Malachi


Winners Dog: (1-3-1-1)
Ashlyn's Take It Away

12-18 Month Dog Class
1st Ashlyn's Take It Away


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Sparx Hide And Go Seek

Reserve Winners Bitch
Windydance N Jerdaise Mystique

Senior Puppy Bitch Class
1st Pawzazz's Repeat Performance 2nd

Open Bitch Class
1st Sparx Hide And Go Seek
2nd Windydance N Jerdaise Mystique


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Joy Lynne Huntley Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Taeplace SoGangsta At Obsession
  Pekingese   22
Group 2nd   
GCh Deebet's Robin Hood
  Toy Manchester Terrier   14
Group 3rd   Ch Wannabee Searching For Stardom   Miniature Pinscher   13
Group 4th   
Ch Rockhurst's Tickled Pink
  Havanese   12
BPIG    Taeplace Butterfly Kisses   Pekingese   N/A
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Embee's Highland Moon



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Embee Cabella Tanami Sunset

12-18 Month Bitch Class
1st Embee Cabella Tanami Sunset


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch SassyTails Sexy Piano Man

Best Puppy In Breed
Ch SassyTails Sexy Piano Man




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dachari Pixie Dust



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dachari Pixie Dust

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dachari Pixie Dust


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Rockhurst's Tickled Pink

Best Of Opposite Sex
GCh Selah Leavin N Impression

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Laurelgates Laird

Best Puppy In Breed
Laurelgates Laird


Winners Dog: (2-1-1-1)
Laurelgates Laird

Reserve Winners Dog
Ultimate Dream Udino Star Of Havanna

Junior Puppy Dog Class
1st Laurelgates Laird

Senior Puppy Dog Class
1st Ultimate Dream Udino Star Of Havanna


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Hearts Delites Fire Up A Scoff

Senior Puppy Bitch Class
1st Hearts Delites Fire Up A Scoff


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Marchwind Riverport's Enzo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Wannabee Searching For Stardom

Best Puppy In Breed
Ch Wannabee Searching For Stardom




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Heaven Sent Lyric O' Regaloake

Best Of Opposite Sex
GCh Heaven Sent Raven To Rockalily

Best Puppy In Breed
Heaven Sent Lyric O' Regaloake



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Heaven Sent Lyric O' Regaloake

Senior Puppy Bitch Class
1st Heaven Sent Lyric O' Regaloake


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 7 pts (3-3-2-0)
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession

Best Of Opposite Sex
Taeplace Angeleyes

Best Of Winners: (3-3-2-0)
Taeplace Angeleyes

Best Puppy In Breed
Taeplace Butterfly Kisses

Select Dog
GCh Michaelmas Yue Yue Fen


Winners Dog: (3-3-2-0)
Coodeefoo Well Armed

Reserve Winners Dog
Jonsville Just Joey Livanda

Junior Puppy Dog Class
1st Taeplace Merlinus

12-18 Month Dog Class
1st Coodeefoo Well Armed

Open Dog Class
1st Jonsville Just Joey Livanda


Winners Bitch: (3-3-2-0)
Taeplace Angeleyes

Reserve Winners Bitch
Taeplace Butterfly Kisses

Senior Puppy Bitch Class
1st Taeplace Butterfly Kisses

Open Bitch Class
1st Taeplace Angeleyes
2nd Coodeefoo Cherina At Taeplace


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Xoe-Eleki's Emerald City




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Deebet's Robin Hood




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Philip Wendling Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Eltorro Fxmoor P'Cherie Brioche
  French Bulldog   15
Group 2nd   
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
  Bulldog   12
Group 3rd   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   10
Group 4th   
Chan Chue One Kiss With Selectabull
  Boston Terrier   7
BPIG   
Chan Chue One Kiss With Selectabull
  Boston Terrier   N/A
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chan Chue One Kiss With Selectabull

Best Puppy In Breed
Chan Chue One Kiss With Selectabull



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chan Chue One Kiss With Selectabull

Junior Puppy Bitch Class
1st Chan Chue One Kiss With Selectabull


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane

Best Of Opposite Sex
Ch Rocyn's Bulldacious Roots And Wings




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X

Best Of Opposite Sex
GCh Gumby's Jive Talking Underdog

Best Puppy In Breed
Siosalach's The Force Awakens



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Siosalach's The Force Awakens

Junior Puppy Bitch Class
1st Siosalach's The Force Awakens


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shenandal's My Kind Of Joy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Eltorro Fxmoor P'Cherie Brioche



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Stephany De Canipalma

Reserve Winners Bitch
Kiss From A Rose At Dachari

Open Bitch Class
1st Stephany De Canipalma
2nd Kiss From A Rose At Dachari


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Asa's Believe It Or Not

Best Of Opposite Sex
Asa's Crazy One More Time

Best Puppy In Breed
Asa's Crazy One More Time



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Asa's Crazy One More Time

Reserve Winners Bitch
Gulfbreeze Glow Oprah The Showgirl

Junior Puppy Bitch Class
1st Gulfbreeze Glow Oprah The Showgirl

Senior Puppy Bitch Class
1st Asa's Crazy One More Time

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Glow Jasmin Pride De Pura Lana


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Piccadilly's Wilson Leclerc




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ci Ni Tag-Tu Trinleh Yeti Ahkama

Best Puppy In Breed
Ci Ni Tag-Tu Trinleh Yeti Ahkama


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ci Ni Tag-Tu Trinleh Yeti Ahkama

Junior Puppy Dog Class
1st Ci Ni Tag-Tu Trinleh Yeti Ahkama



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Joy Lynne Huntley Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sylvan Argent Hollywood And Vine
  Collie (Rough)   22
Group 2nd   
GCh Beaugency BRIX
  Briard   19
Group 3rd    Sanddigger & Puddleduck's Reign Of Fire   Welsh Corgi (Cardigan)   18
Group 4th   
GCh Catalyst's Bush Party At TK
  Australian Cattle Dog   13
BPIG    Sanddigger & Puddleduck's Reign Of Fire   Welsh Corgi (Cardigan)   N/A
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Catalyst's Bush Party At TK




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bellaclan Bugatti




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
I'm Special Noirt Quest For Glory



Winners Bitch: (0-1-0-0)
I'm Special Noirt Quest For Glory

12-18 Month Bitch Class
1st I'm Special Noirt Quest For Glory


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Beaugency BRIX




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine

Best Puppy In Breed
Fonehill Chatelaine



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Omega's Honey Honey

Reserve Winners Bitch
Fonehill Chatelaine

Junior Puppy Bitch Class
1st Fonehill Chatelaine

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Omega's Honey Honey


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Robillane's Maggie



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Robillane's Maggie

Reserve Winners Bitch
Hellwigg's Catching Fire

Canadian Bred Bitch Class
1st Hellwigg's Catching Fire

Open Bitch Class
1st Robillane's Maggie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Merrimac's Royalty At Tasiahills


Winners Dog: (1-0-0-0)
Merrimac's Royalty At Tasiahills

12-18 Month Dog Class
1st Merrimac's Royalty At Tasiahills



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Regaloake's Gem At Rivermyst

Best Of Opposite Sex
Glencastle Remember Me

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Regaloake's Gem At Rivermyst


Winners Dog: (2-3-0-0)
Glencastle Remember Me

Reserve Winners Dog
Canami Grey Goose

12-18 Month Dog Class
1st Canami Grey Goose

Open Dog Class
1st Glencastle Remember Me


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Regaloake's Gem At Rivermyst

Reserve Winners Bitch
Glencastle Quixotic Encounter

Canadian Bred Bitch Class
1st Glencastle Quixotic Encounter

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ennismoor's Idol Gossip

Open Bitch Class
1st Regaloake's Gem At Rivermyst


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Cymry Hoiles Magical Voyager

Best Of Opposite Sex
Ch Cymry Royal Oak Nell Gwyn

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Cymry Hoiles Magical Voyager

Best Puppy In Breed
Ch Cymry Royal Oak Nell Gwyn


Winners Dog: (1-1-0-1)
Cymry Hoiles Magical Voyager

Open Dog Class
1st Cymry Hoiles Magical Voyager


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Ravinel The Sugar Plum Fairy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ravinel The Sugar Plum Fairy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By