Halifax Kennel Club
Friday, March 6, 2020 - Show #1



Related Results

Conformation

Friday, March 06 (Show #1)
Saturday, March 07 (Show #2)
Saturday, March 07 (Show #3)
Sunday, March 08 (Show #4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Elaine Whitney
Spaniel (Brittany)  
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
Points: 181 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Elaine Whitney
German Shepherd Dog  
Ch Timberline's Dust Bowl Dance
Points: 143
Best Puppy In Show
Judge: Elaine Whitney
Pomeranian   Chriscendo Caroleena
Best Baby Puppy In Show
Judge: Elaine Whitney
German Shepherd Dog  
Riverryan's Smokin' In The Boyz Room








Group 1 - Jo Ann Pavey Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   37
Group 2nd   
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   36
Group 3rd   
GCh Heelmark Shikari Shoot For The Moon
  Vizsla (Smooth-Haired)   34
Group 4th   
GCh Nickleodeon Fanciful Dreamer
  Spaniel (American Cocker)   33
BPIG   Ch Sunkozi Honky Tonk Woman   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Remme's Moonlight Delight Ember
  Spaniel (English Springer)   0
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Pageska's FM Jax

Best Puppy In Breed
Prince des Roches de Vouise


Winners Dog: (1-0-1-0)
Prince des Roches de Vouise

Junior Puppy Dog Class
1st Prince des Roches de Vouise


Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch De Lombardie Kheps Breezycreek



Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 9 pts (1-4-4-1)
Ch Honadore Mariner's Golden Bolt

Best Of Opposite Sex
Sunkozi Honky Tonk Woman

Best Of Winners: (1-4-4-1)
Sunkozi Honky Tonk Woman

Best Puppy In Breed
Sunkozi Honky Tonk Woman

Select Dog
Ch Canwin's Do D Crime Do D Time

Select Bitch
GCh Nikmor's Don't Let Me Down


Winners Dog: (1-4-4-1)
Canwin Legendary Ball Striker

12-18 Month Dog Class
1st Canwin Legendary Ball Striker


Winners Bitch: (1-4-4-1)
Sunkozi Honky Tonk Woman

Reserve Winners Bitch
Quyen's Magical Qucinda

Junior Puppy Bitch Class
1st Sunkozi Honky Tonk Woman
2nd Quyen's Magical Qucinda
3rd Quyen's Magical Summer

12-18 Month Bitch Class
1st Dreamstorie Something Magical

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Bernfield's Out Of The Shadows

Best Of Opposite Sex
Bernfield's Wine'n Roses

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Bernfield's Out Of The Shadows

Best Puppy In Breed
Madabout's Swimming Freestyle


Winners Dog: (2-2-0-0)
Bernfield's Out Of The Shadows

Reserve Winners Dog
Madabout's Swimming Freestyle

Senior Puppy Dog Class
1st Madabout's Swimming Freestyle

Open Dog Class
1st Bernfield's Out Of The Shadows


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Bernfield's Wine'n Roses

Reserve Winners Bitch
Madabout's Nurse Nightingale

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Madabout's Nurse Nightingale

Open Bitch Class
1st Bernfield's Wine'n Roses

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck

Best Puppy In Breed
Red Dory Rawley


Winners Dog: (1-0-1-0)
Red Dory Rawley

Senior Puppy Dog Class
1st Red Dory Rawley


Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
GCh Nickleodeon Fanciful Dreamer

Best Of Opposite Sex
Ch Marsuvica Plays' A Jazzy Tune

Best Puppy In Breed
Marsuvica's Get Up And Go



Winners Bitch: (0-4-1-1)
Zion's Dreaming In Victory

Reserve Winners Bitch
Zion's Victorious Daisy

Senior Puppy Bitch Class
1st Marsuvica's Get Up And Go

12-18 Month Bitch Class
1st Zion's Dreaming In Victory
2nd Zion's Victorious Daisy

Canadian Bred Bitch Class
1st Shadyhill's Marshedge Kalli

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic



Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Bluestones Special Edition

Best Of Opposite Sex
GCh Bluestone Fairy Tail



Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Bryden's Black Velvet

Best Of Opposite Sex
Snow Spring Waternymph The Mad Hatters Tea Party

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Bryden's Black Velvet

Best Puppy In Breed
Bryden's Black Velvet

Select Bitch
Ch Remme's Alice In Wonderland


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Bryden's Black Velvet

Reserve Winners Bitch
Waternymph S Party Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Bryden's Black Velvet
2nd Waternymph S Party Girl

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Long Lane Helmsman Sent From Heaven

Best Of Opposite Sex
Queensberry From Kind Of Magic

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Long Lane Helmsman Sent From Heaven

Best Puppy In Breed
Queensberry From Kind Of Magic


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Queensberry From Kind Of Magic

Senior Puppy Bitch Class
1st Queensberry From Kind Of Magic

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Heelmark Shikari Shoot For The Moon



Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Graenit's Love Potion Von Trax

Best Of Opposite Sex
Jewel's Midnight Blu

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Graenit's Love Potion Von Trax

Best Puppy In Breed
Graenit's Love Potion Von Trax


Winners Dog: (1-1-0-0)
Jewel's Midnight Blu

Senior Puppy Dog Class
1st Jewel's Midnight Blu


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Graenit's Love Potion Von Trax

Junior Puppy Bitch Class
1st Graenit's Love Potion Von Trax





Group 2 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shillington Sweet Tooth
  Beagle   31
Group 2nd   
GCh McCartney's Always Lavish
  Whippet   27
Group 3rd   
GCh Hunu Man In Th' Mirror MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   23
Group 4th   
GCh Soletrader Daring In Dublin
  Petit Basset Griffon Vendeen   19
BPIG    Noteworthy Stella By Starlight   Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bassetacres Man In The Mirror   Basset Hound   0
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Chenna Scandalous Vandal

Best Of Opposite Sex
Chenna Chasing Dragons

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Chenna Scandalous Vandal

Best Puppy In Breed
Chenna Scandalous Vandal


Winners Dog: (2-1-0-0)
Chenna Chasing Dragons

Reserve Winners Dog
Chenna Handsome Ned

Senior Puppy Dog Class
1st Chenna Chasing Dragons
2nd Chenna Handsome Ned


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Chenna Scandalous Vandal

Senior Puppy Bitch Class
1st Chenna Scandalous Vandal

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Pridebass Romeo In Love

Best Of Opposite Sex
Hocquart Churchill Anna

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Corkerys Cadillac Man

Best Puppy In Breed
Hocquart Churchill Anna


Winners Dog: (1-1-1-0)
Corkerys Cadillac Man

Open Dog Class
1st Corkerys Cadillac Man


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Hocquart Churchill Anna

Senior Puppy Bitch Class
1st Hocquart Churchill Anna

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Shillington Sweet Tooth

Best Of Opposite Sex
Shillington Star Spangled

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Shillington SweetWonderfulYou

Best Puppy In Breed
Shillington SweetWonderfulYou


Winners Dog: (2-1-0-1)
Shillington Star Spangled

Reserve Winners Dog
Shillington Smoke Screen

Senior Puppy Dog Class
1st Shillington Smoke Screen

Open Dog Class
1st Shillington Star Spangled


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Shillington SweetWonderfulYou

Senior Puppy Bitch Class
1st Shillington SweetWonderfulYou

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Boru Spit Out The Bone


Winners Dog: (1-0-0-0)
Boru Spit Out The Bone

12-18 Month Dog Class
1st Boru Spit Out The Bone


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Kinobi Overachiever At Norjon



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kinobi Shop Around at Norjon

Open Bitch Class
1st Kinobi Shop Around at Norjon

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Cream Ridge Monsieur at Er Dox

Best Of Opposite Sex
Er Dox Midnight Lola



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Er Dox Midnight Lola

12-18 Month Bitch Class
1st Er Dox Midnight Lola

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Hunu Man In Th' Mirror MW

Best Of Opposite Sex
GCh Leoralee's Game Of Thrones @ Cocktail MW

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Cocktail Contagious Beauty MW

Best Puppy In Breed
Cocktail Contagious Beauty MW


Winners Dog: (1-1-1-1)
Cocktail Fire And Blood MW

Junior Puppy Dog Class
1st Cocktail Fire And Blood MW


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Cocktail Contagious Beauty MW

Junior Puppy Bitch Class
1st Cocktail Contagious Beauty MW

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Elysian Solar Flare V Pramada Koradox SL

Best Of Opposite Sex
Ali'i Ak Ring Of Fire

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Elysian Solar Flare V Pramada Koradox SL

Best Puppy In Breed
Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Ali'i Ak Ring Of Fire

Reserve Winners Bitch
Telkel Enjoy The Silence SL

Junior Puppy Bitch Class
1st Telkel Enjoy The Silence SL

12-18 Month Bitch Class
1st Ali'i Ak Ring Of Fire

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wolfholm's Seamus Na Castlereagh

Best Puppy In Breed
Wolfholm's Seamus Na Castlereagh


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wolfholm's Seamus Na Castlereagh

Junior Puppy Dog Class
1st Wolfholm's Seamus Na Castlereagh


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Soletrader Daring In Dublin



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
GCh Trumphill's Taking The High Road

Best Puppy In Breed
Cataraqui Ringmaster


Winners Dog: (1-0-1-1)
Cataraqui Ringmaster

Junior Puppy Dog Class
1st Cataraqui Ringmaster


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh McCartney's Always Lavish

Best Of Opposite Sex
Noteworthy Stella By Starlight

Best Puppy In Breed
Noteworthy Stella By Starlight



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Noteworthy Stella By Starlight

Reserve Winners Bitch
Seaswift's Twinkie In The City

Senior Puppy Bitch Class
1st Seaswift's Twinkie In The City

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Noteworthy Stella By Starlight
2nd Noteworthy Remember Me





Group 3 - David Gilmour Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Daodejing Odaiko Juusun
  Eurasier   24
Group 2nd   
GCh Napoleo Jade La Perle
  Saint Bernard   23
Group 3rd   
Novamals Halifornia Dreamin'
  Alaskan Malamute   22
Group 4th   
Ch Pine Ridge's Most Wanted
  Bullmastiff   18
BPIG    Redstone's Turn It Up V Aludra   Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Hovarian Weeke   Hovawart   0
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Novamals Halifornia Dreamin'

Best Of Opposite Sex
Ch Nordiclight's Sealaska Rider

Best Puppy In Breed
Ans Enearian Babyon A’Million


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gabriett's Javan Sun

Best Puppy In Breed
Gabriett's Javan Sun


Winners Dog: (1-0-0-0)
Gabriett's Javan Sun

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Gabriett's Javan Sun


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Bimberg's Ever So Clever

Best Of Opposite Sex
GCh Katmandu Dot Ca


Winners Dog: (1-0-1-1)
Ricon's Magic Man Marder

12-18 Month Dog Class
1st Ricon's Magic Man Marder


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pine Ridge's Most Wanted



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Loyal Guard's Show No Mercy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Loyal Guard's Show No Mercy

Open Bitch Class
1st Loyal Guard's Show No Mercy

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Redstone's Turn It Up V Aludra

Best Of Opposite Sex
Ch Regnancy A Touch Of Class

Best Puppy In Breed
Redstone's Turn It Up V Aludra


Winners Dog: (1-0-0-1)
Redstone's Turn It Up V Aludra

Senior Puppy Dog Class
1st Redstone's Turn It Up V Aludra


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh ChateauRouge's Valentin



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Daodejing Odaiko Juusun



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Peakview's You Really Got Me



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Abby of Hovisbyhart Estate



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Abby of Hovisbyhart Estate

Canadian Bred Bitch Class
1st Abby of Hovisbyhart Estate

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Wanderweg's Sugar And Spice

Best Puppy In Breed
Wanderweg's Sugar And Spice



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Wanderweg's Sugar And Spice

Reserve Winners Bitch
Wanderweg's Pink Champagne

Junior Puppy Bitch Class
1st Wanderweg's Sugar And Spice

Open Bitch Class
1st Wanderweg's Pink Champagne

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Homeport Oakum


Winners Dog: (1-0-0-0)
Homeport Oakum

Open Dog Class
1st Homeport Oakum


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Eirians Oh The Places Youll Go



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Napoleo Jade La Perle



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Dushanbe's Sweeter Dreams

Best Of Opposite Sex
Snowshoe's Lasting Legacy At Dushanbe

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Snowshoe's Lasting Impression At Dushanbe

Best Puppy In Breed
Snowshoe's Lasting Impression At Dushanbe

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dolly Foxbridge Grand Calvera

Best Puppy In Breed
Dolly Foxbridge Grand Calvera



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dolly Foxbridge Grand Calvera

Senior Puppy Bitch Class
1st Dolly Foxbridge Grand Calvera





Group 4 - Wendy Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Daniela (Mora)
  Kerry Blue Terrier   10
Group 2nd   
GCh M&M Lamz The World Is Not Enough
  Bedlington Terrier   9
Group 3rd   
GCh Kincora's Elwha Dawn
  Irish Terrier   8
Group 4th   
Ch Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   7
BPIG   
Ch Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   N/A
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
River Oak's Feelin' Foxy

Best Puppy In Breed
River Oak's Feelin' Foxy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
River Oak's Feelin' Foxy

Senior Puppy Bitch Class
1st River Oak's Feelin' Foxy

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh M&M Lamz The World Is Not Enough



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Roschel Foxrun Thistle Do

Best Of Opposite Sex
Brightrain's Modern Girl

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Brightrain's Modern Girl

Best Puppy In Breed
Ch Roschel Foxrun Thistle Do


Winners Dog: (1-1-1-0)
Ganymede's Privateer

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ganymede's Privateer


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Brightrain's Modern Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Brightrain's Modern Girl

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Crombie's Blond Assassian



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Crombie's Blond Assassian

12-18 Month Bitch Class
1st Crombie's Blond Assassian

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kincora's Elwha Dawn



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Daniela (Mora)



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh TriNor Everlasting Hope



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Mariner's Stellar Dreamchaser

Best Puppy In Breed
Keigan's Escape Artist



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Keigan's Escape Artist

Senior Puppy Bitch Class
1st Keigan's Escape Artist





Group 5 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane
  Toy Manchester Terrier   28
Group 2nd   
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   27
Group 3rd   
GCh Kellika's King Joshua From Norway
  Papillon   26
Group 4th    Chriscendo Caroleena   Pomeranian   20
BPIG    Chriscendo Caroleena   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Falconcrest Sushine Serendipity   Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 6 pts (0-4-1-2)
GCh Cempa Light My Fire At Sushine

Best Of Opposite Sex
Ch Mardigrais Written In The Stars

Best Puppy In Breed
Mardigrais Bobby Dazzler

Select Bitch
Ch Mardigrais Sweet On Cherrywood



Winners Bitch: (0-4-1-2)
Mardigrais Bobby Dazzler

Reserve Winners Bitch
Sushine Kissanangel G'Morning

Senior Puppy Bitch Class
1st Mardigrais Bobby Dazzler

12-18 Month Bitch Class
1st Mardigrais Dark & Stormy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sushine Kissanangel G'Morning

Open Bitch Class
1st New Horton's Full Of Grace

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Gardine Don't Stop Believing

Best Of Opposite Sex
Ch Scherzando Quantum



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Beauview Better By Design


Winners Dog: (1-0-0-0)
Beauview Better By Design

12-18 Month Dog Class
1st Beauview Better By Design


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Hummingbird Rise N Shine Stella

Best Of Opposite Sex
Little Wonder Jr At Hummingbird

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Hummingbird Rise N Shine Stella

Best Puppy In Breed
Hummingbird Rise N Shine Stella


Winners Dog: (1-1-0-0)
Little Wonder Jr At Hummingbird

Canadian Bred Dog Class
1st Little Wonder Jr At Hummingbird


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Hummingbird Rise N Shine Stella

Senior Puppy Bitch Class
1st Hummingbird Rise N Shine Stella

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Folklore Infiniti Fire N Gold

Best Of Opposite Sex
Folklore Infiniti Golden Wishes

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Folklore Infiniti Fire N Gold


Winners Dog: (1-1-0-0)
Folklore Infiniti Fire N Gold

Open Dog Class
1st Folklore Infiniti Fire N Gold


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Folklore Infiniti Golden Wishes

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Folklore Infiniti Golden Wishes

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rockit's The Skys The Limit



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rockit's The Skys The Limit

Open Bitch Class
1st Rockit's The Skys The Limit

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GCh Kellika's King Joshua From Norway

Best Of Opposite Sex
Maribeso Music To My Eyes

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Maribeso Music To My Eyes

Best Puppy In Breed
Diamondsun's Xcellent Choice


Winners Dog: (1-4-1-0)
Maribeso Vala My Wayward Son

Open Dog Class
1st Maribeso Vala My Wayward Son


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Maribeso Music To My Eyes

Reserve Winners Bitch
Diamondsun's Xcellent Choice

Junior Puppy Bitch Class
1st Gnomehavens Karowyns Ride

Senior Puppy Bitch Class
1st Diamondsun's Xcellent Choice
2nd Diamondsun's Alice In Chains

12-18 Month Bitch Class
1st Maribeso Music To My Eyes

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chriscendo Caroleena

Best Puppy In Breed
Chriscendo Caroleena



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chriscendo Caroleena

Junior Puppy Bitch Class
1st Chriscendo Caroleena

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Xoe's Tiny Dancer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Xoe's Tiny Dancer

Open Bitch Class
1st Xoe's Tiny Dancer

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch IslandGems Dream Girl



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Yorkselite Slava

Best Of Opposite Sex
Ch Risha Catch Me If You Can

Select Dog
GCh EKN Sassyville Sargeant Voight


Winners Dog: (1-0-1-1)
Yorkselite Slava

Open Dog Class
1st Yorkselite Slava






Group 6 - Wendy Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   15
Group 2nd   
GCh Bonchien Lawless V Jet
  Schipperke   12
Group 3rd   
Ch Napoli Vixen Lady In Black
  Poodle (Miniature)   11
Group 4th   
Ch Bluemount Crescendo Skyfull Of Stars
  French Bulldog   10
BPIG   
Ch Napoli Vixen Lady In Black
  Poodle (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dckin's Fuli   Shiba Inu   0
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Waylins Fiveoclock Uptown Funk



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Muldoon In The Arms Of Angels



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Jodezi Takin Er by Storm

Best Of Opposite Sex
Royal Twister Coming To Town



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Royal Twister Coming To Town

12-18 Month Bitch Class
1st Royal Twister Coming To Town

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Onsengeltje White And Buttoned



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Bluemount Crescendo Skyfull Of Stars

Best Of Opposite Sex
Bluemount La Belle De La Rive Gauche

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Bluemount Crescendo Skyfull Of Stars

Best Puppy In Breed
Bluemount Crescendo Skyfull Of Stars


Winners Dog: (1-2-0-0)
Bluemount Crescendo Skyfull Of Stars

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bluemount Crescendo Skyfull Of Stars


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Bluemount La Belle De La Rive Gauche

Reserve Winners Bitch
Nifty's The Real Deal Lucille

12-18 Month Bitch Class
1st Nifty's The Real Deal Lucille

Open Bitch Class
1st Bluemount La Belle De La Rive Gauche

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rhapsody's Destined To Be Mine


Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Keesridge Charmer At The Ocean



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Napoli Vixen Lady In Black

Best Puppy In Breed
Napoli Vixen Lady In Black



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Napoli Vixen Lady In Black

Senior Puppy Bitch Class
1st Napoli Vixen Lady In Black

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS

Best Of Opposite Sex
Ch K-Lar's Graced With Chocolate For Bijou

Best Puppy In Breed
Ch K-Lar's Graced With Chocolate For Bijou


Winners Dog: (1-0-1-1)
Gardenpath Flying Luckdragon

Senior Puppy Dog Class
1st Gardenpath Flying Luckdragon


Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bonchien Lawless V Jet









Group 7 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Timberline's Dust Bowl Dance
  German Shepherd Dog   30
Group 2nd   
GCh Boyero Once Upon A Time
  Bouvier des Flandres   22
Group 3rd   
GCh Catalyst's Bush Party At TK
  Australian Cattle Dog   20
Group 4th   
GCh Oracle's Pick Me Up Of Eweturn
  Australian Shepherd   18
BPIG    Talisker's Better Bea   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Riverryan's Smokin' In The Boyz Room
  German Shepherd Dog   0
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Catalyst's Bush Party At TK


Winners Dog: (1-0-1-0)
Agassiz's Go Way With Ya

Open Dog Class
1st Agassiz's Go Way With Ya


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Oracle's Pick Me Up Of Eweturn

Best Of Opposite Sex
GCh Novacoast EZ To Love

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Veritas True North

Select Dog
GCh Cowboy's Locked And Loaded


Winners Dog: (1-2-2-1)
Veritas True North

12-18 Month Dog Class
1st Veritas True North


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Wenlisa's Breezy Cover Girl

Reserve Winners Bitch
Garrison's Spark Of Hope

Junior Puppy Bitch Class
1st Garrison's Spark Of Hope

Open Bitch Class
1st Wenlisa's Breezy Cover Girl

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Boyero Once Upon A Time

Best Puppy In Breed
Stonepillar's Legacy



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Stonepillar's Legacy

Senior Puppy Bitch Class
1st Stonepillar's Legacy

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Brookdale Over The Sea To Skye



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 7 pts (2-3-3-0)
GCh Timberline's Dust Bowl Dance

Best Of Opposite Sex
Frenzie Vom Troyan Schloss

Best Of Winners: (2-3-3-0)
Frenzie Vom Troyan Schloss

Best Puppy In Breed
Frenzie Vom Troyan Schloss

Select Dog
GCh Riverryan Just Do It


Winners Bitch: (2-3-3-0)
Frenzie Vom Troyan Schloss

Reserve Winners Bitch
Atsel Hof Eipy

Junior Puppy Bitch Class
1st Atsel Hof Eipy

Senior Puppy Bitch Class
1st Frenzie Vom Troyan Schloss

12-18 Month Bitch Class
1st Allie Oops Von Micurs

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lakeside Tune of Rankin


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lakeside Tune of Rankin

Open Dog Class
1st Lakeside Tune of Rankin


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kyon's Heidi Perledatter



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 9 pts (1-6-1-2)
Talisker's Better Bea

Best Of Opposite Sex
Truespirit Nikkilen Rodin

Best Of Winners: (1-6-1-2)
Talisker's Better Bea

Best Puppy In Breed
Talisker's Better Bea

Select Dog
Ch Shelhaven Flashback

Select Bitch
Ch Nikkilen Truespirt Fair Isle


Winners Dog: (1-6-1-2)
Truespirit Nikkilen Rodin

Senior Puppy Dog Class
1st Truespirit Nikkilen Rodin


Winners Bitch: (1-6-1-2)
Talisker's Better Bea

Reserve Winners Bitch
Truespiriit Nikkilen Monet

Junior Puppy Bitch Class
1st Chun Xia Dairy Queen Alice

Senior Puppy Bitch Class
1st Truespiriit Nikkilen Monet
2nd Nikkilen Truespirit LuckyPenny

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Talisker's Better Bea
2nd Riviera Mariboy Perfect Storm

Open Bitch Class
1st Zesta Sadie Pretty Lady Blue

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By